Laikas.lt

Paimta iš:
https://www.laikas.lt/lt/info/257/siais-metais-mirs-sesi-milijonai-rukaliu/

Data: 2010-02-08, 19:44

Šiais metais mirs šeši milijonai rūkalių

Atlikę ilgai trukusį tyrimą, medikai ir mokslininkai teigia, kad ateinančiais metais didės rūkančių žmonių mirtingumas ir šio žalingo įpročio sukeliama ekonominė žala.

Iš pirmo žvilgsnio Vašingtonas greitai taps viena didžiausių zonų, kuriose draudžiama rūkyti. Tačiau žvelgiant globaliai, tabako vartojimas tik auga. Rūkančių žmonių ypač sparčiai didėja besivystančiose šalyse. Naujausi American Cancer Society ir World Lung Foundation tyrimų duomenys gąsdina.

Kas dešimtas miršta nuo rūkymo

Visame pasaulyje vien tik šiais metais nuo tabako sukeltų ligų mirė 5,5 milijonai žmonių. Mokslininkų pranešime teigiama, kad tabako pramonės atstovai yra atsakingi už kas dešimto žmogaus mirtį. 2010 mirčių skaičius turėtų išaugti iki šešių, 2020 iki septynių, o 2030 net iki aštuonių milijonų. Jei niekas nepasikeis, šimtmečio pabaigoje tabakas visame pasaulyje pasiglemš milijardą gyvybių. Palyginimui galima priminti, kad XX a. mirė „tik“ 100 milijonų rūkalių.

Didžiulė ekonominė žala

Remiantis minėto tyrimo duomenimis, 2015 m. vien nuo vėžinių susirgimų, kuriuos sukelia rūkymas, mirs daugiau nei du milijonai žmonių. Manoma, kad iki 2030 metų 83 procentus šio skaičiaus sudarys besivystančių šalių gyventojai. Medikai ir mokslininkai pabrėžia, kad, priešingai nei prieš kitas vėžio priežastis, prieš tabako pramonę galima imtis tam tikrų sankcijų: didinti mokesčius, drausti tabako gaminių reklamą bei klijuoti įspėjamuosius užrašus ant cigarečių pakelių, kas ir yra daroma šiandien.

Tabako pramonė daro didžiulę žalą ne tik žmonėms, bet ir šalių ekonomikai. Gydymo išlaidos, mažėjantis darbuotojų produktyvumas bei žala aplinkai daugelį šalių kasmet verčia patirti milžiniškus nuostolius.

Mokslininkai nustatė, kad 37,4 % Vokietijos vyrų rūko. Šie duomenys nelabai skiriasi nuo kitų vakarų Europos šalių, kaip Prancūzija (36,6), Ispanija (36,4), Didžioji Britanija (36,7) ir Italija (32,8). Austrijoje rūkaliai sudaro 46,4 % vyrų. Panašus skaičius vyrauja ir daugelyje Rytų Europos šalių.

Vokietijoje rūko stebėtinai daug 13-15 metų amžiaus paauglių – net 32,2 %. Daugiau jaunųjų rūkalių priskaičiuojama tik Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje.

Tabako gaminių vartojimas sparčiai auga vargingose šalyse
Stebint išsivysčiusias šalis galima susidaryti įspūdį, kad kampanijos, nukreiptos prieš rūkymą, ir draudimai rūkyti duoda gerų rezultatų. Žvelgiant globaliai, atsiveria visiškai kitoks vaizdas: sparčiausiai rūkančiųjų skaičius auga vargingose šalyse. Ekspertai pateikia keletą skaičių:

  • Nuo 1960 metų rūkančiųjų skaičius vargingose šalyse išaugo trigubai. Tuo tarpu ekonomiškai išsivysčiusiose valstybėse – tik dvigubai.
  • 2010 metais 72 procentus visų žmonių, mirusių nuo rūkymo sukeliamų ligų, sudarys vargingų šalių gyventojai.
  • Pasaulyje rūko milijardas vyrų ir 250 milijonų moterų. Ekonomiškai išsivysčiusiose šalyse rūko 35 procentai vyrų ir 9 procentai moterų, besivystančiose atitinkamai 50 ir 22 procentai.
  • Kinijoje rūko beveik 60 procentų vyrų. Jie suvartoja 37 procentus metinės tabako pramonės produkcijos.
  • Tabako pramonė nusineš 250 milijonų vis dar gyvenančių vaikų ir paauglių gyvybių. Artimiausiu metu nuo rūkymo sukeliamų ligų turėtų mirti vien apie 50 milijonų Kinijos paauglių.

Rūkymas – milžiniško masto problema

Mokslininkai ragina įvertinti, koks pavojus gresia vargingoms šalims. Prastai išvystyta sveikatos apsaugos sistema jose negali taip gerai apsaugoti žmonių nuo rūkymo sukeliamos žalos. Be to, ekonomiškai prastai išsivysčiusių šalių gyventojai tabako gaminiams iššvaisto daugybę pinigų, reikalingų tokiems būtiniems dalykams, kaip maistas ir medikamentai.

Tabako plantacijos užima 40 000 kvadratinių kilometrų viso žemės ploto. Tiek užima viso pasaulio apelsinų arba bananų plantacijos. Vienas iš tyrimo iniciatorių Peter Baldini teigia, kad turtingųjų šalių bėdos užgulė vargingesnes šalis. „Tai tampa milžiniško masto problema“, nuogąstauja mokslininkas.

Laikas.lt

© Copyright 2010 Laikas.lt. Visos teisės saugomos. Kopijuoti be autorių sutikimo draudžiama.