Šokio spektaklis „Budėjimai“

Balandžio 25 d., penktadienį, 19 val. Menų spaustuvėje vėl bus galima išvysti choreografo Vyčio Jankausko šokio spektaklį „Budėjimai“.

2008 metais pastatytas spektaklis nagrinėja dvasinio būdravimo temą. Ypatingą dėmesį formai skiriantis choreografas Vytis Jankauskas teigia, jog „Budėjimuose“ galima įžvelgti besikartojantį tikėjimo, nusivylimo, išsižadėjimo ir sugrįžimo prie pirminio tikslo ciklą. Spektaklis pasižymi grynojo šokio raiška. Žmogaus dvasinės transformacijos ir jo pastangos užčiuopti supančio pasaulio kaitą scenoje įkūnijamos asociatyvia judesio plastika.

Nors „Vyčio Jankausko šokio teatro“ spektakliuose šokėjai išsiskiria ypatinga atlikimo precizika, tačiau choreografas teigia, kad nesiekia techniškai sudėtingomis judesių sekomis demonstruoti jų galimybių. Pasak jo, prasmė kuriama tarp laiku ir vietoje padėtų „taškų“ ir „kablelių“, siekiant formos tikslumo ir aiškumo. „Manęs neapleidžia pojūtis, kad tai, kas dominuoja mūsų viešojoje erdvėje ir daro didžiulę įtaką visuomenei, neatspindi, arba tik dalinai atspindi tikrą esamų dalykų padėtį. Simpatizuoju žmonėms, kurie sugeba savyje išlaikyti dvasinį budrumą ir nepasiduoda pagrindinei srovei. Pastebiu, jog, deja, tokių žmonių mažėja. Apie juos ir šis mano spektaklis, tačiau vengiu patoso jų atžvilgiu, tai tam tikra prasme nelaimingi žmonės išgyvenantys savyje vidinę dramą, tarp tikėjimo ir neapčiuopiamybės“– yra sakęs choreografas.

Spektaklis „Budėjimai“ pripažintas geriausiu 2008 metų choreografijos darbu ir įvertintas Auksiniu scenos kryžiumi.

„Budėjimai“ sulaukė ypatingo kritikos dėmesio.  Šokio kritikė V. Mozuraitė rašė apie spektaklį: „Jame nėra nė lašo sentimentalumo, žaidimo gražiomis formomis ar vaizdais. Jis gražus savo vidine ramybe ir harmonija, plastinėmis judesių sekomis, šokėjų susiklausymu. Nė akimirkos neateina į galvą mintis, kad kas nors čia galėtų būti sunkaus – taip natūraliai keturi šokėjai pereina iš vienos būsenos, iš vieno plastinio elemento į kitą.“

„Per keliolika kūrybos metų sukūręs nuosaikią plastinę kalbą, kuriai būdingas koncentruotas, energijos prisodrintas judesys, Jankauskas yra vienas intelektualiausių Lietuvos šokio kūrėjų, apgalvojantis savo spektaklio formą lyg muzikinę partitūrą,“ teigė menotyrininkas Helmutas Šabasevičius.

Vyčio Jankausko šokio trupė įkurta 1997 metais, o 2004-aisiais trupei suteiktas profesionalaus šokio teatro statusas. Per 17 metų šis teatras įsitvirtino kaip itin savitas Lietuvos šiuolaikinio šokio fenomenas, nuosekliai einantis savo keliu. Šio kelio „žingsniai“ – tikslaus, apvalyto ir išraiškingo judesio kalbą gryninantys spektakliai.

Idėja, choreografija: Vytis Jankauskas
Šokis: Riikka Ihalainen, Giedrė Subotinaitė, Giedrė Kirkilytė, Giedrė Ubartaitė
Kostiumų dailininkė: Jolanda Imbrasienė
Muzika: Mono, Kieran Hebden & Steve Reid , Recoil, Glen Kotche
Trukmė: 50 min.

Bookmark and Share
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai