Search Results for: "simfoninis orkestras"

Geriausias Baltijos kraštų kamerinis orkestras „Sinfonietta Riga“ atvyksta į „Gaidą“

Geriausias Baltijos kraštų kamerinis orkestras „Sinfonietta Riga“ atvyksta į „Gaidą“

Spalio 26 d. sostinės publika kviečiama į ypatingą koncertą – festivalyje „Gaida“ pasirodys geriausiu Baltijos kraštų kameriniu orkestru laikoma „Sinfonietta Rīga“. Ypatinga garso kokybe pasižymintis kolektyvas atveža į Vilnių naują ryškios lietuvių muzikos žvaigzdės – Europos muzikos festivalius pakerėjusių „Smėlio laikrodžių“ autorės Justės Janulytės – stambios apimties kurinį. Taip pat orkestras pagros ir festivalio kviestinio kompozitoriaus Georgo Friedricho Haaso intriguojančius ir tarptautinį pripažinimą pelniusius opusus.

Pirmą kartą Vilniuje - Niujorko filharmonijos orkestras

Pirmą kartą Vilniuje – Niujorko filharmonijos orkestras

Spalio 30 d. 19 val. Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre pirmą ir vienintelį kartą Baltijos šalyse grieš Niujorko filharmonijos orkestras, kurio unikalumas aprašytas net Gineso rekordų knygoje.
Vilniuje šio orkestro koncerto mecenatas yra Vladimiro Romanovo fondas.
„Lietuvos visuomenei norėčiau suteikti galimybę išgirsti, pamatyti šiandienos pasaulinio lygio meno žvaigždes. Būtent todėl finansuojame ryškiausio pasaulyje – Niujorko filharmonijos – orkestro koncertą. Šis koncertas tęsia stambiausių pasaulio meno projektų pristatymo Lietuvoje ciklą. Neseniai Lietuvos publika turėjo galimybę pamatyti Maskvos Didžiojo teatro baletą „Korsaras“, o šis unikalus Niujorko filharmonijos orkestro koncertas neabejotinai taps įsimintinu šių metų meno įvykiu“, – sakė fondo steigėjas ir meno mecenatas verslininkas Vladimiras Romanovas.

Šiandien NFO yra skelbiamas vienu geriausiu pasaulio orkestru, ir dažnai pristatomas kaip simfoninio orkestro kokybės etalonas. Įsteigtas 1842-aisiais kaip Niujorko filharmonijos draugija, orkestras gana greit tapo žymiu visoje Amerikoje, ir jam teko garbė daug kur tapti pirmuoju.
Orkestras buvo pirmasis istorijoje, gavęs palikimą – garsusis leidėjas Josephas Pulitzeris 1913 m. savo turtą užrašė orkestrui. 1922 m. per vietinį radiją buvo pirmą kartą transliuotas simfoninio orkestro koncertas, o 1930 m. – NFO per radiją išgirdo visa Amerika; 1950-aisiais jie pirmą kartą pasirodė per TV. Orkestro istorijoje kiekvieni metai turėjo savo įvykius, jie susiję su garsiausiais muzikos pasaulio vardais. 1982 m., diriguojamas Zubin Mehta, orkestras griežė Baltuosiuose rūmuose Indiros Gandhi garbei. 1986 m. NFO koncerto Laisvės statulos 100-mečiui Niujorko centriniame parke klausėsi didžiausia auditorija, kada nors buvusi klasikinės muzikos koncerte – 800 000 klausytojų! Savo 150-ąjį jubiliejų orkestras šventė ant podiumo pakviesdamas tris gyvus orkestro muzikos vadovus: Pierre Boulez, Zubin Mehta ir Kurt Masur. Tokių garsenybių prie dirigento pulto daugelis orkestrų nepasikviečia ir po vieną! NFO buvo pirmasis simfoninis orkestras, 2003 m. griežęs per Grammy apdovanojimų ceremoniją, o jau po poros metų – pats pelnęs net 3 šiuos prestižinius apdovanojimus! 2004 m. orkestras buvo įtrauktas į Guinnesso pasaulio rekordų knygą, tais metais jie griežė 14 000-ąjį koncertą. Šių metų gegužę griežęs savo 15 000-ąjį koncertą, orkestras jau yra koncertavęs 429-uose miestuose 62-ose šalyse. 2009 m. į unikalią Guinnesso rekordų knygą jie buvo įtraukti dar kartą – klarnetų koncertmeisteris Stanley Drucker atsisveikino su orkestru po 60 metų darbo jame.

Dabar NFO yra seniausiai gyvuojantis orkestras Amerikoje ir vienas seniausių pasaulyje, stulbinantis savo profesionalumu, atlikimo precizika ir ypatingu muzikalumu. Jo muzikantai griežia aukščiausios kokybės instrumentais, Gvarneri smuikai ar Steinway fortepijonai yra jų kasdieniai darbo įrankiai, sukuriantys nepakartojamą orkestro skambesį.

Į Vilnių orkestras atvyksta tiesiai iš Varšuvos. Ten spalio 29 d. orkestras grieš koncertą su 16-ojo tarptautinio Frédérico Chopino pianistų konkurso laureatu, paskelbtu spalio 22 d. Sausio pradžioje konkurso laureatas dar kartą koncertuos su šiuo orkestru Niujorke Avery Fisher Hall.

Koncertinio turo EUROPA/RUDUO 2010, į kurį įeina koncertai Serbijoje (Belgrade), Slovėnijoje (Liublianoje), Lenkijoje (Varšuvoje), Vokietijoje (Hamburge), Prancūzijoje (Paryžiuje) ir Liuksemburge, geografijoje pirmą kartą atsirado ir vienintelis koncertas Vilniuje. Šias gastroles, kaip ir visą orkestro veiklą remia pasaulinis orkestro rėmėjas Credit Suisse. „Nesvarbu kiek kartų Niujorko filharmonijos orkestras keliautų į Europą, grįžimas į simfoninės tradicijos gimtinę visada išliks jaudinantis,“ – sakė Niujorko filharmonijos orkestro prezidentas ir vykdantysis direktorius Zarinas Mehta (Zarin Mehta), garsiojo dirigento Zubino Mehta‘os sūnus.

Kovo 11-osios šventinių renginių gidas

Kovo 11-osios šventinių renginių gidas

Kovo 11 d. – Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena. Šia proga, Vilniuje ir Kaune vyks visai nemažai renginių, su kuriais ir siūlome susipažinti renginių gide.

Vilniuje

Nepriklausomybės atkūrimo dienos minėjimas LR Seime

Renginys nemokamas
12.00 val. Trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje
12.15 val. Lietuvos kariuomenės orkestro ir Garbės sargybos kuopos karių iškilmingas žygiavimas Gedimino prospekte
12.30 val. Atvirų durų valandos Lietuvos Respublikos Seimo I rūmuose, kur ne tik pasivaikščiosime, bet ir pasidarysime trispalves vėliavėles, didesni vaikai bus pamokyti nusipinti trispalves draugystės apyrankes; piešime ir rašysime linkėjimus Lietuvai!

Vėliavos pakėlimo ceremonija

12 val., S. Daukanto aikštė
Renginys nemokamas
Vėliavos pakėlimo ceremonijoje dalyvauja ne tik šiuolaikinėmis paradinėmis uniformomis, bet ir viduramžių šarvais vilkintys Lietuvos kariuomenės Garbės sargybos kuopos kariai. Kariai, dėvintys atkurtą 14-ojo amžiaus Algirdo epochos valdovų rūmų sargybinių uniformą, neša žinią apie tai, kad nūdienos Lietuvos kariuomenė yra garbingos savo šalies istorijos sargai, tūkstantmetės šalies istorijos dalis.

Populiariausia paroda pasaulyje „The Human Body Exhibition“

10-22 val., PC „Panorama“, Saltoniškių g. 9
Kaina – 40-55 Lt
Sensaciją mokslo ir medicinos pasaulyje sukėlusi žmonių kūnų paroda „The Human Body Exhibition“ pirmą kartą bus rodoma Lietuvoje. Milijonus lankytojų sutraukianti paroda „The Human Body Exhibition“ mūsų šalyje bus atidaryta vasario 17 d. Beveik 200 eksponatų ir svarbiausias anatomines žmogaus kūno dalis pristatysianti paroda pateiks unikalų trimatį žvilgsnį į žmogaus kūną ir tai, kas iš tikrųjų slypi po mūsų oda. „The Human Body Exhibition“ paroda veiks pekybos centro „Panorama“ antrame aukšte, parodos laikas ir lankytojų skaičius bus ribotas.

Muzikinis spektaklis vaikams „Geltonų plytų kelias“

12-14 val., „Keistuolių teatras“, Laisvės pr. 60
Kaina – 23 Lt
„Geltonų Plytų kelias“ – visiškai naujas daugeliui gerai žinomo Keistuolių teatro spektaklio „Smaragdo miesto burtininkas“ pastatymas. 11 metų scenoje gyvavęs spektaklis po penkerių metų pertraukos atgimė prieš žiūrovus visiškai naujomis spalvomis, su visai kitais aktoriais, su kitu pavadinimu, bet su nepamirštamomis dainelėmis ir nenuginčijamomis tiesomis, nes kaip kartoja ne vienas Keistuolis, „Svarbiausia – įžvelgti stebuklą paprastuose dalykuose!“

Apsilankymas Deimantų Muziejuje

10-19 val., „Deimantų muziejus“, Vokiečių g. 11
Kaina – 15 Lt
Deimantų muziejus – pirmasis tokio tipo muziejus Rytų Europoje – tai unikalus brangakmenių pasaulis pačioje Vilniaus miesto širdyje.

Muziejuje naudojama garsinė ir vaizdinė medžiaga pravers deimantų paslapties šydą, pradedant neapdirbtais brangakmeniais ir baigiant briliantais paruoštais prekybai.

M.Mikutavičiaus akustinis koncertas

18 val., „Kongresų rūmai“, Vilniaus g. 6/16
Kaina – 53-93 Lt
Yra atlikėjų, kurie atrodo per švelnūs ir ramūs didelėms salėms ir triukšmingiems koncertams. Ir yra tokių, kurie atrodo pernelyg audringi, kad galėtų koncertuoti tyliai. Marijonas priklauso pastariesiems. Išgarsėjęs visuotinai dainuojamomis dainomis “Trys milijonai”, “Pasveikinkit vieni kitus” jis, rodos, sukurtas masinėms šventėms ir svaigulingoms fiestoms. Tačiau geriau su atlikėjo kūryba susipažinę klausytojai žino jo dainas, kurias galima tiesiog šnabždėti, nebijant sudrumsti ramybės.

Kovo 11-osios minėjims Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse

10 val., Tuskulėnų ritmies parko memorialinis kompleksas,
Renginys nemokamas
Dienos metu Tuskulėnų rimties parko memorialiniame komplekse lankytojai galės aplankyti koplyčią-kolumbariumą, nemokamai apžiūrėti muziejinę ekspoziciją „Tuskulėnų dvaro paslaptys“, konferencijų salėje eksponuojamą Lietuvos Respublikos Seimo parodą „Laisvės sparnai“ bei Tuskulėnų dvaro rūmuose eksponuojamą Genocido aukų muziejaus kilnojamą parodą „Po svetimu dangum: Lietuvos gyventojai sovietų lageriuose ir tremtyje 1940–1958 m.“. Nuo 14 val. Memorialinio komplekso Konferencijų salėje bus demonstruojami dokumentiniai filmai: 14 val. – „Raudonasis teroras gintarinėje pakrantėje“ (rež. K. Gumbert, 2009 m., 55 min.), 16 val. – „Sovietų pasaka“ (rež. E. Šnorė, 2008 m., 85 min.).

Mes – pasaulis

13 val., „New York“, Kalvarijų g. 85
Kaina – 10 Lt
Įspūdingose muzikinėse teatralizuotose programose šeimai dalyvaus žinomi populiariosios muzikos atlikėjai, taip pat vaikų ir jaunimo muzikos bei šokių grupės iš visos Lietuvos.
Programos metu, kartu su visa savo šeima sudalyvauk ir išbandyk save be proto linksmose ir skaniose sūrio plėšymo varžybose, bei žaidimų ir užduočių maratone. Atsiskleisk kovose arba tiesiog ateik ir išsirink savo favoritus.

Sekmadienio muzika

14 val., Arkikatedra bazilika, Katedros a. 1
Renginys nemokamas
Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai
Lietuvos žemės ūkio ministerijos mišrus choras DOBILAS
Meno vadovė ir dirigentė GRAZINA VAISNORAITE
AUSRA LIUTKUTE (sopranas)
GEDIMINAS KVIKLYS (vargonai)

Projekto „Misija Sibiras‘11“ fotografijų paroda

13-16 val., Lietuvos nacionalinės UNESCO komisijos parodų salė, Šv. Jono g. 11
Renginys nemokamas
Vasarą Tadžikistano Respublikoje ir Tomsko srityje lankęsi ekspedicijų dalyviai patys įamžino akimirkas, atspindinčias jų pastatytą kryžių, paminklo atidengimą, darbą kapinėse, nuotaikas, išgyvenimus, sunkumus, įsimintinus susitikimus su tautiečiais.

Vilniaus savivaldybės renginiai

9.00 val. Gėlių padėjimo ceremonija prie Kovos 11-ajai skirto paminklo Nepriklausomybės aikštėje.
9.20 val. Fotografo Vytauto Daraškevičiaus parodos „Į Laisvę“ Seimo parodų galerijoje ir Tautinių bendrijų namų parodos Seimo I rūmų fojė atidarymas*
12.00 val. Trijų Baltijos valstybių vėliavų pakėlimo ceremonija Nepriklausomybės aikštėje.
12.15 val. Lietuvos kariuomenės orkestro ir Garbės sargybos kuopos karių iškilmingas žygiavimas Gedimino prospekte.
12.30 val. Šv. Mišios Vilniaus arkikatedroje bazilikoje.
12.30–16.00 val. Atvirų durų valandos Lietuvos Respublikos Seimo I rūmuose. Meno kolektyvų pasirodymai, parodų lankymas.
14.00 val. Šventinis koncertas Katedros aikštėje Vilniuje.
14.00 val. Valstybės Nepriklausomybės stipendijos įteikimas Lietuvos Respublikos Seimo rūmuose, Algirdo Mykolo Brazausko salėje*
17.30 val. pro atidarytus Muzikos ir teatro akademijos langus skambės muzika, bus šokama drauge su „DJ Mark Splinter”, „Tomu Boo”, „Swix”, „Vaiper Despotin”. Renginio baigiamasis akordas – drauge su maestro Vytautu Juozapaičiu bus giedama Tautinė giesmė.
Atvirų durų diena Genocido aukų muziejuje (Aukų g. 2A)
Nuo 10 iki 18 val. lankytojai turės galimybę nemokamai aplankyti buvusį KGB vidaus kalėjimą, mirties nuosprendžių vykdymo patalpą, muziejaus ekspozicijas, konferencijų salėje apžiūrėti Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centro inicijuoto nacionalinio mokinių konkurso „Lietuvos kovų už laisvę ir netekčių istorija” dalyvių piešinių parodą.

Kaune

LIETUVOS NEPRIKLAUSOMYBĖS ATKŪRIMO DIENA

17 val., Kauno menininkų namai, V.Putvinskio g.56, Kaunas
Renginys nemokamas
Kauno menininkų namuose (V.Putvinskio g. 56) kovo 11 d., sekmadienį, 17 val. Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo dienai – literatūrinė muzikinė programa „Yra tiktai Tėvynė” pagal Justino Marcinkevičiaus dramas, poemų fragmentus, eilėraščius, dainas Poeto tekstais. Dalyvaus: aktorius Petras Venslovas, Kauno valstybinio muzikinio teatro solistė Giedrė Juchnevičiūtė-Beinorienė, Kauno valstybinio choro koncertmeisterė Beata Vingraitė, klarnetininkas Valdas Andriuškevičius.

Chorinės muzikos koncertas „Laisvės varpas“

15 val., „Tautos namai“, Vytauto pr. 79/ Kęstučio g. 1
Renginys Nemokamas
Dalyvaus mišrūs chorai „Ainiai“ (vad. Mindaugas Šikšnius) ir „Gintaras“ (vad. Jovita Kulakauskienė), vyrų choras „Perkūnas“ (vad. Romaldas Misiukevičius).

Simfoninės muzikos koncertas

17 val., Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5
Kaina – 13-18 Lt
XV kompozitorių E. Griego (1843-1907) ir M.K. Čiurlionio (1875-1911)
muzikos festivalis. Baigiamasis koncertas. Programje – S.Prokofjevo, J.A.Greigo, E.Griego, M.K.Čiurlionio kūriniai.

Akustinis Jazzu ir Petro Geniušo koncertas

19 val., „Gargaras“, Raudondvario kelias 101
Kaina – 23 Lt
Nepriklausomybės dienos proga publiką sušildęs įstabiu atlikėjos Jurgos koncertu Kauno „Gargaras“ jau ruošiasi ir dar vienos ne mažiau Lietuvai svarbios datos paminėjimui. Kovo 11-osios vakarą įvairialypės kultūrinės erdvės scenoje susitiks du skirtingų kartų ir muzikinių polių atstovai – pianistas Petras Geniušas ir dainininkė Justė „Jazzu“ Arlauskaitė.

Kaip prisipažįsta šiuo metu Švedijoje solinį albumą įrašinėjanti Jazzu, Nacionalinės premijos ir daugybės kitų svarių apdovanojimų laureatas Petras Geniušas – sena jos muzikinė meilė. „Kai vaikystėje pati mokiausi skambinti fortepijonu, nuolat lankydavausi jo koncertuose“, – prisimena vokalistė ir dainų autorė.

Kauno savivaldybės renginiai

10.30 val. Šv. Mišios Kauno arkikatedroje bazilikoje (Vilniaus g. 1).
10 val. Šv. Mišios Kauno Šv. Mykolo Arkangelo (Įgulos) bažnyčioje (Nepriklausomybės a. 14A).
11.40 val. Varpų muzikos koncertas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Varpais skambins
J. Vilnonis.
12 val. Iškilmingas minėjimas, Vyčio Kryžiaus ordino vėliavos pakėlimo ceremonija, gėlių padėjimas prie paminklų Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje.
12.40 val. Akcija „Laisvės žiedai” ir pėsčiųjų žygio pradžia Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje.
13 val. Šventinis koncertas Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje. Dalyvaus Kristina Siurbytė, Egidijus Bavikinas, Simona Milinytė, grupės „UPS”, „Štai”, „Kvinta”, „Rebelheart”.
13 val. Kovo 11-osios Akto signatarų kapų lankymas Petrašiūnų ir Žemutinių Kaniūkų kapinėse.
13 val. Renginys „Mūsų gatvėj šiandien šventė!” „Girstučio” kultūros ir sporto centre (Kovo 11-osios g. 26). Dalyvaus šokio teatrai „Tūta”, „Gijelė”, solistai Rita Preikšaitė ir Tomas Ladiga, pianistė Šviesė Čepliauskaitė, aktorius Petras Venslovas.
13-17 val. 400 m2 Lietuvos trispalvės skraidinimo aitvarais akcija Nemuno saloje (esant tinkamam orui).
14 val. Chorinės muzikos koncertas „Dainuoju Lietuvai” Kauno įgulos karininkų ramovėje
(A. Mickevičiaus g. 19). Dalyvaus chorai „Indraja”, „Varpas”.
15 val. Chorinės muzikos koncertas „Laisvės varpas” Kauno kultūros centre „Tautos namai” (Vytauto pr. 79). Dalyvaus mišrūs chorai „Gintaras”, „Ainiai”, vyrų choras „Perkūnas”.
15 val. Kino filmo „Kaip mes žaidėme revoliuciją” seansas kino teatre „Romuva” (Laisvės al. 54). Įėjimas nemokamas.
16 val. Vyčio Kryžiaus ordino vėliavos nuleidimo ceremonija Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje.
17 val. Kompozitorių E. Griego ir M. K. Čiurlionio muzikos festivalio baigiamasis koncertas, skirtas Lietuvos Nepriklausomybės atkūrimo dienai, Kauno valstybinėje filharmonijoje (L. Sapiegos g. 5). Dalyvaus Kauno miesto simfoninis orkestras, Kauno valstybinis choras, solistė Marina Kan. Įėjimas senjorams su pakvietimais, išduodamais Kauno valstybinės filharmonijos kasoje.
17 val. Literatūrinė-muzikinė programa „Yra tiktai tėvynė”, skirta Justinui Marcinkevičiui, Kauno menininkų namuose (V. Putvinskio g. 56). Dalyvaus aktorius Petras Venslovas, solistė Giedrė Juknevičiūtė-Beinarienė, koncertmeisterė Beata Vingraitė, klarnetininkas Valdas Andriuškevičius.

„Manon Lesko“ repeticijų traukinys pajudėjo

„Manon Lesko“ repeticijų traukinys pajudėjo

Vilniaus Kongresų rūmai sklidini melodingos Giacomo Puccini muzikos. Gintaro Rinkevičiaus diriguojamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir „bohemiečių“ trupė pradėjo repetuoti Lietuvoje dar nerodytą šio kompozitoriaus operą „Manon Lesko“. Premjeriniai spektakliai vyks balandžio 3–7 d.

„GAIDA 2011“ – skirtingi muzikos poliai

„GAIDA 2011“ – skirtingi muzikos poliai

Minimalizmas ir maksimalizmas muzikoje – tarp šių dviejų skirtingų muzikos polių šiais metais judės didžiausio Lietuvos tarptautinio šiuolaikinės muzikos festivalio „Gaida“ muzikinė švytuoklė. Kitaip – tarp atviros emocijos ir paprastumo, kurių taip vengė „klasikiniai“ 20 amžiaus avangardistai, ir pastarųjų puoselėjamo „skambančių struktūrų“ sudėtingumo, kuris ir vėl sulaukia naujų pasekėjų.

Spalio 21–29 d. keturiose Vilniaus erdvėse – Šiuolaikinio meno centre, Kongresų rūmuose, Menų spaustuvėje ir Nacionalinėje filharmonijoje – geriausi Lietuvos ir užsienio atlikėjai, simfoniniai orkestrai, ansambliai, solistai, pateiks 10 intriguojančių programų. Jų metu Lietuvos publika bene pirmą kartą bus išsamiai supažindinta su vienos didžiausių šiuolaikinės muzikos asmenybių, kompozitoriaus ir architekto Iannio Xenakio (1922–2001) kūryba. Pirmą kartą Lietuvoje bus atliktas ir bene iškiliausias XX a. pabaigos lenkų simfoninis kūrinys, „naujajam dvasingumui“ atstovaujanti Henryko Mikołajaus Góreckio III „Raudų“ simfonija, kurios įrašas prieš dešimtmetį net užkopė į populiariausių albumų reitingų viršūnes. Tradiciškai „Gaidoje“ atliekama ypač daug naujos lietuviškos muzikos (nuskambės 14 kūrinių, iš kurių 12 – pasaulinės premjeros), kuri neretai „genetiškai“ susijusi su tokiomis prigimtinėmis lietuviškojo minimalizmo apraiškomis, kaip sutartinės. Nors gausiai šiame festivalyje atstovaujama jaunoji kompozitorių karta, regis, suka kitais – europiniais – keliais. Lietuviškojoje programoje taip pat bus ir keletas paskyrimų M. K. Čiurlioniui, jo 100-ųjų mirties metinių proga.
Svarbi „Gaidos“ gija – garsių, autoritetingų užsienio atlikėjų pristatymas Lietuvos publikai. Šių metų programoje ypač išsiskiria kvartetas „Diotima“ iš Prancūzijos, pavadintas prieš keletą metų vienu didžiausių muzikos scenos atradimų Europoje. Spalio 23 d. Šiuolaikinio meno centre kvartetas atliks kultinį amerikietiškojo minimalizmo kūrinį – Steve‘o Reicho „Different Trains“, bei šių dienų Europos kompozitorių, ispano Alberto Posadaso ir Berlyne gyvenančio japono Toshio Hosokawos opusus.
Garsinės egzotikos mėgėjus turėtų patraukti unikalios kontrabosų orkestro „Ludus Gravis“ (Italija) pasirodymas Menų spaustuvėje. Spalio 22 d. kontraboso virtuozo ir kompozitoriaus Stefano Scodanibbio vadovaujamas ansamblis pateiks tokius 20 a. muzikos „perliukus“, kaip Arvo Pärto „Pari Intervallo“ bei kongrabosų ansambliui aranžuotą garsiąją Terry Riley mantrą „In D“. Ypatinga vakaro intriga – Londone gyvenančios jaunos kompozitorės Rūtos Vitkauskaitės kūrinio „Orion Arm“ premjera.
Ypač turtingą Vokietijos naujosios muzikos sceną „Gaidoje“ atstovaus bene geriausias Berlyno naujosios muzikos ansamblis „Kammerensemble Neue Musik Berlin“, spalio 27 d. ŠMC pristatysiantis „maksimalistinės“ muzikos programą: greta Xenakio ir garsaus vokiečio Helmuto Lachenmanno opusų – „maksimalistiniu“ keliu drąsiai žengiančio Mariaus Baranausko kūrinio „Trapecija“ premjerą.
Spalio 28 d. elitinis kolektyvas iš Prancūzijos „Ensemble 2e2m“ pateiks ypatingu skambesio subtilumu ir elegancija pasižyminčią dabartinių prancūzų trisdešimtmečių muzikos programą (praturtintą ir vienu Xenakio kūriniu), kurioje taip pat nuskambės šių metų „Tarptautinėje kompozitorių tribūnoje“ (International Rostrum of Composers) nugalėjusio Francesco Filidei kūrinys.
Audiovizualinį elektroakustinį performansą „Elektros lempučių muzika“ spalio 26 d. ŠMC surengs žinomas garso ir vizualiųjų sričių menininkas Michaelis Vorfeldas (Vokietija).
Lietuvos atlikėjų gretas festivalyje reprezentuos abu pagrindiniai mūsų simfoniniai orkestrai – Valstybinis ir Nacionalinis, taip pat „Gaida Ensemble“ bei festivalio naujokai – kamerinis choras „Brevis“ (vad. Gintautas Venislovas) ir Gedimino Gelgoto Naujų idėjų kamerinis orkestras NI&Co.
Atidarymo koncertui spalio 21 d. Kongresų rūmuose Valstybinis simfoninis orkestras rengia reprezentatyvią lietuviškos muzikos programą – skambės Ramūno Motiekaičio („Vabzdžių žingsniai“), Vytauto V. Jurgučio („Ci“), Antano Kučinsko (For Rest“) ir Nomedos Valančiūtės („Salos I“) kūrinių premjeros. Ją papildys festivalio kompozitoriaus Iannio Xenakio („Krinoidi“) bei amerikiečių minimalisto ir „rokerio“ Davido Lango „Grind to a Halt“ („Lėtėjimas“). Diriguos jaunas, bet jau pripažintas latvių dirigentas Martinš Ozolinš.
Nacionalinis simfoninis orkestras spalio 29 d. pakvies į festivalio uždarymo koncertą. Vėlinių išvakarėse pirmą kartą Lietuvoje bus atlikta nepaprasta įtaiga alsuojanti H. M. Góreckio III „Raudų“ simfonija (solistė – Bożena Harasimowicz, sopranas, Lenkija) bei I. Xenakio „Synaphai“ fortepijonui ir orkestrui (solistas – Geoffrey Douglas Madge, fortepijonas, Australija). Taip pat skambės Vidmanto Bartulio M. K. Čiurlioniui skirto kūrinio „Slėnis“ premjera bei ne vieną tarptautinį apdovanojimą pelnęs Justės Janulytės kūrinys „Tekstilė“. Diriguos Nacionalinės premijos laureatas Robertas Šervenikas.
Spalio 25 d. pirmą kartą festivalyje „Gaida“ dalyvaujantis choras „Brevis“ ėmėsi iššūkio interpretuoti ne tik du Xenakio opusus, bet ir ne mažiau sudėtingus uždavinius atlikėjams keliančius superminimalistų Ryčio Mažulio („Teleskopas“) ir Ričardo Kabelio („Kalno sutartinė“) naujus kūrinius.
Vien šiuolaikinę muziką atliekantis „Gaida Ensemble“ spalio 26 d. ŠMC klausytojams pasiūlys specialią minimalistinės muzikos programą – greta Europos ir Amerikos autorių išgirsime Remigijaus Merkelio „Genus“ („Išnykusi gentis“) lietuviškąją premjerą bei naują Mindaugo Urbaičio opusą.
O Gedimino Gelgoto Naujų idėjų kamerinis orkestras NI&Co spalio 28 d. drauge su DJ Partyzanais ir videomenininkų grupe „Rüt Rüt“ pasirodys specialioje programoje „reMIX | reMAX“, kurią rengia Egidijos Medekšaitė bei Marius Salynas ir kuriose bus remiksuojami daugelis žinomų XX a. kūrinių, tarp kurių autorių yra ir Bronius Kutavičiaus bei Mindaugas Urbaitis.

Festivalio metu bus rengiami susitikimai su atlikėjais ir kitokie palydintieji renginiai.

Šių metų „Gaidos“ festivalyje nuskambės 41 kūrinys. Iš jų 14 – sukurta lietuvių autorių, o 12 iš pastarųjų yra pasaulinės premjeros. Festivalio programoje – 43 kompozitorių pavardės iš Lietuvos, Prancūzijos, Amerikos, Italijos, Ispanijos, Japonijos, Belgijos, Estijos, Lenkijos, Kanados, Rusijos ir Vokietijos.

„Sostinės dienų“ pabaigai - „Bohemiečių” koncertas Katedros aikštėje

„Sostinės dienų“ pabaigai – „Bohemiečių” koncertas Katedros aikštėje

Pirmąjį rudens savaitgalį Vilniuje švenčiamos “Sostinės dienos” vilniečiams ir gausybei miesto svečių parengė daug įvairiausių renginių, vienas įspūdingiausių numatytas šventės pabaigai – rugsėjo 4 dieną Katedros aikštėje rengiamas teatralizuotas koncertas “Bohemiečių svajonės”.

Pristatydama šį koncertą, režisierė Dalia Ibelhauptaitė prisimena pačią “bohemiečių” pradžią: „bohemiečių” idėja gimė iš noro supažindinti Lietuvos publiką su naująja jauna solistų karta, sukurti jauniems talentams namus, kur jie galėtų tobulinti savo aktorinius ir vokalinius talentus aukščiausiame profesionaliame lygyje. Praėjo 5 metai ir iš mažos svajonės išaugo didelis unikalus reiškinys – dešimt „bohemiečių“ turi įspūdingas tarptautines karjeras ir jau garsina Lietuvos operos tradicijas svetur, kiti seka jų pėdomis ir drąsiai užima svarbiausias pozicijas Lietuvos klasikinės muzikos pasaulyje. „Bohemiečių“ kuriami spektakliai tapo išskirtiniu Lietuvos kultūros reiškiniu, o Vilniaus Kongresų rūmai – namais, į kuriuos jie grįžta po savo kūrybinių klajonių.
G. Puccini opera „Bohema” – apie jaunus menininkus, linksmai gyvenančius Paryžiaus mansardose, svajojančius apie meilę ir šlovę, idealiai tiko startui. „Bohemos” sėkmė pranoko visus jos sumanytojų – režisierės Dalios Ibelhauptaitės, dirigento Gintaro Rinkevičiaus ir kostiumų dailininko Juozo Statkevičius lūkesčius. Spektaklis buvo parodytas rekordinius 40 kartų ir davė pradžią galingam „bohemiečių” operos sąjūdžiui, apjungiančiam daug jaunų žmonių, kurie nori išsivaduoti iš senų nusistovėjusių tradicijų ir asocijuotis su moderniu mąstymu.
Per penkis metus įgyvendinta tikrai labai daug svajonių – „bohemiečių” repertuare šiandien net septynios operos. Visose griežia G. Rinkevičiaus vadovaujamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Rugsėjo 4 dieną visi kviečiami susirinkti į nemokamą koncertą Katedros aikštėje, kur bus galima išgirsti ištraukas iš jau legenda tapusio “Bohemos” pastatymo, W.A. Mocarto “Užburtosios fleitos”, Lietuvą sukrėtusio “Svynio Todo” ir, aišku, naujausios „bohemiečių“ premjeros – “Onegino”.

„Bohemiečiai” dainuoja širdimi“, – sakė trupės senbuvė Asmik Grigorian, „mes suaugome vienas su kitu”. O žymiose Europos scenose dainuojančiam jos bendražygiui Edgarui Montvidui kiekvienas „bohemiečių“ spektaklis – tarsi susitikimas su mylimais klasės draugais. „Kai statėme „Bohemą“, net neįsivaizdavome, kad dalyvaujame istoriniame įvykyje. Mes sukūrėme unikalų reiškinį Lietuvoje – teatrą, kuris daugeliui mūsų tapo namais“, – sakė solistas.

Prieš premjeras šios trupės dainininkai repetuoja nuo ryto iki nakties tarsi apimti transo, o „bohemiečių“ siela D. Ibelhauptaitė dar ir prodiusuoja visą didžiulį operos gamybos mechanizmą, šliūkšteldama geros energijos dozę. „Dovana turėti tokią lanksčių, nebijančių rizikuoti drąsių menininkų komandą”, – didžiavosi D. Ibelhauptaitė, nuo pirmųjų „bohemiečių“ žingsnių ugdanti šias savybes.

Praėjusiais metais „Bohemiečiai” įtraukė į savo arsenalą netgi elektroninių spalvų – ryžosi improvizuoti su elektroninės muzikos kūrėjų komanda. Trupė su naujaisiais bičiuliais sukūrė elektroninės operos fantaziją XYZ ir atsigręžė į šiam neįprastam kūriniui labiausiai tinkamas, dar neišbandytas buvusių gamyklų ir loftų erdves. Ta proga „bohemiečiai“ sukvietę į talką vilniečius, iškuopė ir sostinės „Lietuvos“ kino teatrą. Premjeros vakarą jis atgijo po ilgų merdėjimo metų, buvo apgultas publikos. Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. „Bohemiečiai“ nežinojo ir padarė.

Katedros aikštėje skambės ir keletas žymiausių operų arijų iš elektronines operos fantazijos XYZ.

“Bohemieciu svajonių” koncerte pasirodys Asmik Grigorian, Laimonas Pautienius, Lauryna Bendžiūnaitė, Joana Gedmintaitė, Dainius Stumbras, Jeronimas Milius, Kęstutis Alčauskis, Egidijus Dauskurdis, elektronines muzikos kūrejas Few Nolder. Gros Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas Gintaro Rinkevičiaus.

Vilniuje jau dūzgia „Sostinės dienų“ prospektas (Foto)

Vilniuje jau dūzgia „Sostinės dienų“ prospektas (Foto)

Prieš oficialią didžiausios miesto šventės „Sostinės dienų” pradžią penktadienį nuo vidurdienio jau dūzgia Gedimino prospektas, kviečiantis tris dienas klausytis, dainuoti, skaityti, grožėtis ir ragauti.

Nuo Katedros iki Lukiškių aikštės prospektas padalytas į keturias atkarpas. Pirmojoje atsiskleidžia dainuojantis, šokantis ir piešiantis Vilnius – čia veikia dailės galerijų parodos, eksponuojami profesionalių tapytojų kūriniai, dviejose scenose kasdien vyks daugybė kultūros renginių ir koncertų. Į Odminių skverą kvies viešas gatvės pleneras, kuriame visi norintys galės piešti ir tapyti. Renginių scenos įrengtos ir prie Nacionalinio dramos teatro bei Vinco Kudirkos aikštės.

Tolesnėje prospekto atkarpoje šurmuliuoja lauktuvių zona „Gardusis Vilnius” – čia kviečiami visi norintys paragauti ar įsigyti įvairiausių gardumynų, rankomis sukurtų dirbinių. Prieš artėjančias rudens darganas ir žiemos šalčius atsilaikyti padės ekologiškos vaistažolės, jų arbatos, gintarinis medus, įvairūs liaudies medicinos gydomieji tepalai. Jaukiai pasipuošti namų interjerą siūlo audėjos, mezgėjos, dailiosios vilnos velėjai, kalviai, odininkai, margosios ir juodosios keramikos žiedėjai, medžio drožėjai, popieriaus karpinių kūrėjai. Mugėje netrūksta ir originalių juvelyrinių gaminių patiems pasipuošti ir kitus dovanomis nudžiuginti.

Trečioji zona laukia literatūros skaitytojų – knygų alėjoje „Skaitantis Vilnius” savo produkciją siūlo keliolika šalies leidyklų, viliojančių ne tik mažesnėmis negu knygynuose kainomis, bet ir autorių autografais, netikėtais knygų pristatymais.

Gedimino prospektas palei Lukiškių aikštę ir scena šįmet skiriama Lietuvos kultūros sostinei Šilutei ir šio krašto savitumui. Šilutiškiai į Vilnių atvežė gaivaus pamario dvelksmo, daug žuvies ir informacijos apie senąją bei dabartinę Šilutę, lietuvininkų buitį ir tradicijas. Čia veikia ir didelė senovinių knygų apie Šilutę ir senųjų žvejų kepurių parodos.

Sostinės Katedros aikštėje penktadienio vakare vyks pirmasis iš trijų didžiųjų „Sostinės dienų” koncertų. Atidarymo koncertą surengs lietuvių elektroninės muzikos grupė „Empti” ir garsioji grupė „Gus Gus” iš Islandijos.

Kitais vakarais savo atnaujintą programą pristatys lietuvių ir vokiečių muzikos grupės, o didįjį „Sostinės dienų” uždarymo koncertą rengia Lietuvos operos dainininkų sambūris „Bohemiečiai” ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras.

Rotušės aikštėje kino seansuose po atviru dangumi bus rodomi filmai, o norintiems nepraleisti Europos krepšinio čempionato varžybų Rotušės aikštėje penktadienio ir sekmadienio vakarais didžiajame ekrane vyks tiesioginės rungtynių transliacijos.

„Sostinės dienos” Vilniuje vyksta nuo 1993 metų, pradžioje jas rengdavo Vilniaus miesto savivaldybė. Septintus metus šį didžiausią sostinės metų renginį organizuoja viešoji įstaiga „Vilniaus festivaliai”.

G. Rinkevičius toliau vadovaus Valstybiniam simfoniniam orkestrui

G. Rinkevičius toliau vadovaus Valstybiniam simfoniniam orkestrui

Kultūros ministerijoje įvykusį konkursą Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) vadovo pareigoms penkerių metų kadencijai laimėjo iki šiol orkestrui vadovavęs Gintaras Rinkevičius, vienintelis kandidatavęs į šias pareigas.

Pretendentas konkurso komisijai pristatė orkestro penkerių metų perspektyvinę kūrybinės veiklos programą, kurioje, be kita ko, numatomas Lietuvos kultūros ir meno pristatymas užsienio šalims ir analogiškos srities užsienio šalių kultūros ir meno pristatymas Lietuvos visuomenei – bendri projektai ar dalyvavimas koncertinei įstaigai aktualiuose projektuose.

Nuo pat įkūrimo 1988 metais Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui vadovaujantis G. Rinkevičius (g. 1960) yra ir šio orkestro iniciatorius ir įkūrėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dirbantis ir su kitų šalių orkestrais. 1996-2003 m. maestro dirbo Latvijos nacionalinės operos meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu, 2007-2009 m. ėjo pagrindinio kviestinio dirigento pareigas.

Nuo 2008 m. G. Rinkevičius yra Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Studijų Sankt Peterburgo ir Maskvos P. Čaikovskio konservatorijose metais tapęs trijų tarptautinių konkursų laureatu.

Už savo kūrybinę veiklą G. Rinkevičius susilaukė ne vieno apdovanojimo. Dirbdamas Latvijoje jis buvo išrinktas Metų dirigentu (1999) bei apdovanotas Latvijos Didžiuoju muzikos prizu (1997, 2000). Savo kolekcijoje turi Lietuvos, Latvijos, Portugalijos ir Norvegijos karalystės ordinų. Lietuvoje jo pasiekimus vainikavo Nacionalinė premija, įteikta 1994 m., taip pat 2010 m. skirtas „Metų šviesuolio” apdovanojimas.

Šį mėnesį 22-ąjį sezoną baigiantis Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras išgyvena nelengvus laikus – orkestrui sumažinta valstybės dotacija nuo 5 iki 4 mln. Lt. „Suprantu, kad ekonominė situacija nėra pati geriausia, bet manau, kad yra gilesnė problema – nėra valstybinio mąstymo, perspektyvaus ir platesnio”, – yra sakęs G. Rinkevičius.

Šuolių į vandenį čempionė: „Akimirką pasijutau kaip tikroji Katia Kabanova“

Šuolių į vandenį čempionė: „Akimirką pasijutau kaip tikroji Katia Kabanova“

Netrukus penktąjį sezoną uždarysiantys bohemiečiai ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras intensyviai rengiasi paskutinei šių metų naujienai – pirmą kartą Lietuvoje statomos čekų kompozitoriaus Leošo Janačeko operos „Katia Kabanova“ premjerai.

Prieš prasidedant baigiamosioms repeticijoms kūrybinė komanda trumpam pasinėrė į vandens ir tamsos stichiją – Lietuvos vaikų ir jaunimo centro baseine buvo filmuojamas operos vaizdo klipas.

Pagrindinis vaidmuo šiuolaikinę operą pristatančiame vaizdo klipe teko daugkartinei Lietuvos moksleivių šuolių į vandenį čempionei Ligitai Malinauskaitei – mergina šokinėjo nuo aukščiausio, net 5 metrus siekiančio tramplino. Septyniolikmetei pirmą kartą tai teko daryti tamsoje – didelį baseiną apšvietė tik vienas prožektorius. Taip pat pirmąkart į vandenį ji nėrė apsirengusi – lyg pagrindinė operos herojė Ligita vilkėjo lengvo šilko suknele.

„Šokti į vandenį tamsoje buvo labai keista ir neįprasta – bent kažkurią akimirką jaučiausi kaip tikroji Katia Kabanova, šokanti į upę…“ – po tris valandas trukusio filmavimo prisipažino jaunoji šuolininkė.

Kauno St. Lozoraičio  mokyklos vienuoliktokė šuolių į vandenį treniruotes lanko nuo pirmos klasės, tačiau pirmą kartą į vandenį šoko prieš kameras.

„Man tai buvo labai atsakingas momentas, norėjau viską padaryti kuo geriausiai – nepriekaištingai išpildyti šuolį. Adrenalino kiekis kraujyje tikrai smarkiai padidėjo, bet tuo pačiu jaučiau ir didesnį malonumą, nes žinojau, kad kažkas, žiūrėdamas į mano šuolį, juo mėgausis“, – pasakojo Ligita.

Operos „Katia Kabanova“ premjera įvyks jau kitą savaitę, gegužės 21 ir 22 dienomis Vilniaus kongresų rūmuose. Tai bohemiečių kūrybinės linijos „Opera gurmanams“ šių metų dovana ištikimiems gerbėjams. Pagrindinį Katios Kabanovos vaidmenį atliks solistė Aušrinė Stundytė, pirmąkart prisijungianti prie bohemiečių. Kostiumus kuria dizaineris Juozas Statkevičius.

Kaip teigia LVSO vadovas ir dirigentas Gintaras Rinkevičius, šiuolaikinio čekų kompozitoriaus L. Janačeko muzika – kietas riešutėlis net ir patyrusiems atlikėjams bei klausytojams. Jo muzikinės kalbos turtingumas ir intensyvumas, supintas su intensyvia siužeto jėga, nustebins ne vieną muzikos mylėtoją.

Operos libretas pasakoja dramatišką meilės istoriją, kur meilė moteriai susipina su meile motinai ir anytos vaidmuo tampa lemtingas jaunos poros gyvenime. Operos kūrėjai kalba apie moralės normų ribas, kaltės jausmą ir tragiškas pasekmes mėginant iš jo išsivaduoti.

Bilietus į spektaklius platina Bilietai.lt.

„Gaidą“ pradės Katynės aukoms atminti skirtas kūrinys

„Gaidą“ pradės Katynės aukoms atminti skirtas kūrinys

Penktadienį Kongresų rūmuose iškilmingu atidarymo koncertu prasideda 20-asis tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“. Vienas iš stipriausių vakaro akcentų – garsaus lietuvių kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus naujausias kūrinys „Balandžio dešimtoji, šeštadienis… Katynės aukoms atminti“, kurį autorius ėmėsi kurti giliai sukrėstas pavasarį kaimynus ištikusios tragedijos. Kūrinį atliks dainininkė Asmik Grigorian ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguos Mindaugas Piečaitis.