Search Results for: "moterų teisės"

„Liūdnų slibinų“ gimtadienis: už švarą

„Liūdnų slibinų“ gimtadienis: už švarą, „Anykščių šilelį“, mažaūgių svajones ir moterų teises

„Liūdni slibinai“ nėra jau tokie liūdni ir tikrai moka linksmintis bei pakelti nuotaiką kitiems – tokia tiesa dar kartelį buvo įrodyta šį penktadienį sostinės „New York“ klube, kuriame Dominykas Vaitiekūnas, Aistė Lasytė ir Vaidas Kublinskas pristatė savo naująjį „kūdikį“ „Albumas be jokių Ė“ bei šventė garbingą ketverių metų gimtadienį.

„Penktadienio DJ“: mūsų šalies moterų įkvėptas Gabrielės Labanauskaitės setas

„Penktadienio DJ“: mūsų šalies moterų įkvėptas Gabrielės Labanauskaitės setas

Gabrielę Labanauskaitę trumpai galima pristatyti kaip grupės „AVaspo“ tekstų kūrėją ir atlikėją, dramaturgę, dramos istorijos ir teorijos dėstytoją ir doktorantę (LMTA), festivalių TARP organizatorę, asociacijos „Naujos meno formos“ projektų sumanytoją ir vykdytoją… Taip, tai sutrumpinta Gabrielės pristatymo versija…

Lietuvoje homoseksualiose porose vaikai JAU auga. Kokios jų teisės?

Lietuvoje homoseksualiose porose vaikai JAU auga. Kokios jų teisės?

„Girdėjau, kaip antroji mama kalbėjo su teisininku. Išgirdau, jog mirus mano pirmajai mamai, turėsiu palikti savo kambarį…. ir keliauti į vaikų namus, ar kitą šeimą, gal netgi pas tėtį, su kuriuo beveik nebendrauju“, – tokios mintys yra ne fantazijos vaisius, o reali situacija parodanti, kaip neapsaugotos vaiko, gyvenančio homoseksualioje šeimoje, teisės. Tačiau viešojoje erdvėje apie tai nekalbama, nes egzistuoja įsitikinimas, jog tokių šeimų apskritai nėra. Žurnalistų ugdymo programoje dalyvaujančios Evelina, Akvilė ir Miglė nusprendė išsiaiškinti, koks likimas lauktų tokių vaikų ir su kokiomis problemomis jie JAU susiduria gyvendami homoseksualiose šeimose.

2012 m. pradžioje Lietuvoje 100 vyrų teko 117 moterų

2012 m. pradžioje Lietuvoje 100 vyrų teko 117 moterų

Išankstiniais Lietuvos statistikos departamento duomenimis, 2012 m. pradžioje Lietuvoje gyveno 1,7 mln. moterų – 255 tūkst. daugiau negu vyrų. Moterys sudarė 54 proc. visų gyventojų, 100 vyrų teko 117 moterų.

2011 m. pradžioje 100 vyrų iki 30 metų amžiaus teko 95 moterys, o 100 pagyvenusių (60 metų ir vyresnio amžiaus) vyrų – 180 moterų.

Lietuvoje moterys gyvena vidutiniškai 11 metų ilgiau nei vyrai. 2010 m. moterų vidutinė tikėtina gyvenimo trukmė buvo 78,8 metų (2000 m. – 77,4).

2010 m. vidutinis pirmą kartą ištekėjusių moterų amžius buvo 26,4 metų. Tai reiškia, kad moterys pirmą kartą tekėjo beveik 3 metais vyresnės negu 2000 m. (23,6 metų).

2011 m. pradžioje kas aštunta moteris buvo išsituokusi, kas septinta – našlė. Išsituokusių moterų buvo 1,6 karto, našlių moterų – 6,6 karto daugiau negu vyrų. Kas ketvirta moteris niekada negyveno santuokoje.

Vidutinis pirmąjį vaiką gimdančių moterų amžius 2010 m. buvo 26,6 metų (2000 m. – 23,9 metų). Vidutiniškai moteris pagimdė 1,55 vaiko (2000 m. – 1,39). Kas trečias kūdikis gimsta santuokos neįregistravusiems tėvams. 2010 m. po ištuokos šeimose be vieno iš tėvų (dažniausiai su motina) liko gyventi 7,9 tūkst. vaikų.

Knygų pusryčiai. Laimėk knygą „Kišeninis moterų atlasas“

Knygų pusryčiai. Laimėk knygą „Kišeninis moterų atlasas“

Lenkijos rašytoja, žurnalistė, aktyvi moterų teisių gynėja, lyčių studijų absolventė Sylwia Chutnik prieš trejetą metų išleido pirmąją knygą „Kišeninis moterų atlasas“. Tai ironiškas ir kandus, bet labai tikroviškas epas, vaizduojantis nelengvą moterų gyvenimą patriarchalinių normų užvaldytoje visuomenėje.

Kartu tai ir nuoširdus, atjautos kupinas pasakojimas apie sulaužytus keturių paprastų žmonių likimus. Turgaus prekeivė alkoholikė Manka, buvusi Varšuvos sukilimo ryšininkė Marija, moteriško būdo auksarankis konditerininkas Marijonas ir maištaujanti paauglė Marysia gyvena tame pačiame Varšuvos rajono name ir klaidžioja tomis pačiomis gatvėmis. Graudžios šių personažų, įkūnijančių keturias kartas, gyvenimo istorijos susilieja į painų ir prieštaravimų draskomą šių dienų visuomenės portretą.
Žvelgdama iš feministinių pozicijų, autorė įtaigiai parodo, kaip primesti socialiniai vaidmenys (motinos, namų šeimininkės, „tikro vyro“, turgaus pardavėjos, mergaitės-princesės) žlugdo laisvės trokštančias asmenybes, pasmerkia jas dvasiniam skurdui ir nužmogėjimui. Sodrus gatvės žodynas, gyvi personažai, autentiški pykčio bei nevilties protrūkiai verčia susimąstyti apie svarbiausius šiandienos Rytų Europos skaudulius.
 Sylwia Chutnik už šį literatūrinį debiutą buvo apdovanota prestižiniu Lenkijos kultūros apdovanojimu „Paszport Polityki“. Dabar ji vadovauja savo įkurtam fondui „Fundacja MaMa“ ir kovoja už motinų teises. Taip pat dirba gide – ekskursijose po Varšuvą pasakoja apie garsias šiame mieste gyvenusias moteris.

Moterų numylėtiniui G. Clooney sukanka 50 metų

Moterų numylėtiniui G. Clooney sukanka 50 metų

Viso pasaulio moterų numylėtiniui, Holivudo aktoriui Džordžui Kluniui (George Clooney) penktadienį sukanka 50 metų. Jis gali pasigirti dviem „Auksiniais gaubliais”, vienu „Oskaru” bei virtine įsimintinų filmų. Dž. Klunis taip pat yra žinomas kaip režisierius, scenaristas ir prodiuseris. 1997 ir 2006 metais jis išrinktas seksualiausiu pasaulio vyru.

Vis dėl to daugeliui žiniasklaidos priemonių svarbesni ne Dž. Klunio pasiekimai kine, o jo meilės gyvenimas – vaikų neturintis aktorius laikomas amžinu viengungiu.

Kino žvaigždė nuo 2009-ųjų palaiko artimus ryšius su itale Elizabeta Kanalis (Elisabetta Canalis). Tačiau vestuvių varpų artimiausiu metu nereiktų tikėtis. Dž. Klunis buvo kartą vedęs, tačiau jo santuoka su aktore Talija Balsam (Talia Balsam) nutrūko prieš daugelį metų.

Ilgametį ryšį, Dž. Klunis, regis, palaikė tik su savo kiaulaite Maksu (Max), kuri nugaišo 2006-aisiais būdama 18-os metų. Dž. Klunis jųdviejų ryšį pokštaudamas vadino ilgiausiu savo gyvenime. „Šeimai kurti man trūksta atsidavimo ir kantrybės”, – sakydavo jis.

Dž. Klunis gimė Kentukio valstijoje. Jo šeima buvo susijusi su pramogų verslu. Tėvas vedė pramoginę TV laidą, o teta buvo žinoma džiazo atlikėja.

Po keleto ne itin žinomų vaidmenų Dž Klunio populiarumas pradėjo augti praėjusio amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje, kai jis suvaidino JAV seriale „Ligoninės priimamasis” („Emergency Room”). Tada aktorius jau buvo įpusėjęs ketvirtąją dešimtį.

Anot aktoriaus, dėl sėkmės šiame seriale jis šiandien gali kurti filmus, kurie artimi jo širdžiai.

Vaidmeniu juostoje „Nuo sutemų iki aušros („From Dusk Till Dawn”) dešimtajame dešimtmetyje prasidėjo ir Dž. Klunio karjera didžiajame ekrane. Po to jis vaidino tokiuose skirtinguose filmuose, kaip „Vieną gražią dieną”, „Betmenas ir Robinas”, „O, broli, kur tu?”, „Pražūtinga audra”.

Didžiulio populiarumo sulaukė „Oušeno” trilogija. Jis vadino ne viename režisieriaus Stiveno Soderbergo (Steven Soderbergh) filme. Už vaidmenį juostoje „Sirijana” aktorius gavo prestižinį „Oskarą”. „Oskarui” jis buvo nominuotas ir už darbą juostose „Maiklo Kleitono sukurta tiesa” bei „Viskas ore”.

Afganistano moterų realybė: susideginimas – vienintelė išeitis

Afganistano moterų realybė: susideginimas – vienintelė išeitis

Susideginimas – toks Afganistane gyvenančių moterų sprendimu, geriausias būdas pabėgti nuo smurto, priverstinių sutuoktuvių ir prievartos, kuri Afganistano moterims yra nulemta vos gimus.

V. Naujokaitė: kova už gyvūnų teises yra mano gyvenimo būdas

V. Naujokaitė: kova už gyvūnų teises yra mano gyvenimo būdas

Prieš ketverius metus, ji diskutuodama su draugu nusprendė kardinaliai pakeisti mitybą ir tapti veganiškos mitybos šalininke. Kadangi individuali maisto vartojimo kultūra yra neatsiejamas kiekvieno kasdieninio gyvenimo pagrindas, dvidešimtmetei merginai tai buvo tik pirmas žingsinis link dabartinio tikslo… Kuris veda į nuožmią ir principinę kovą už gyvūnų teises.

Spalvingosios BETTY iš Niujorko: menas suteikia mums leidimą pasakyti tiesą  (Interviu)

Spalvingosios BETTY iš Niujorko: menas suteikia mums leidimą pasakyti tiesą (Interviu)

Vilniečių ir sostinės svečių mylima „Ūkio banko teatro arena“ kartu su Jungtinių Amerikos Valstijų ambasada jau rytoj, 21 valandą pakvies į ypatingą renginį – toleranciją, pakantumą, liberalumą ir žmonių teises palaikantį bei socialinį aktyvumą skatinantį koncertą, kurio vinimi taps trijų beprotiškai charizmatiškų damų iš Niujorko pasirodymas.
Jos gyvybingos, linksmos, tiesmukos ir spinduliuojančios nepaprastą energiją. Jų pasirodymai aštrūs, dainų tekstai – spalvingi, o punk-pop melodijos nepaleidžia vos jas išgirdus. Už unikalumą šios damos atsiėmė du EMMY ir du BMI apdovanojimus. Taip, tai amerikiečių grupė BETTY. O dar kitaip tai vokalistė Elizabeth Ziff, bosistė Alyson Palmer ir violončelininkė Amy Ziff. Pasaulį mokančios tolerancijos, kitokios ir labai talentingos. Koncerto išvakarėse damos atsako į keletą klausimų.

Prieš ką ir už ką Jūs kovojate?

BETTY kovoja už toleranciją, pakantumą ir lygybę. Taip pat visuomet garsiai pasisakome už moterų teisę įgyti išsilavinimą, būti laisvoms ir nepatirti seksualinio išnaudojimo. Tai labai opi problema visame pasaulyje.

Papasakokite daugiau apie savo socialinę veiklą.

Ačiū kažkam iš aukščiau – visuomet turėjome galimybę derinti savo muzikinę karjerą ir socialinius projektus. 8-ajame dešimtmetyje, kai tik susitikome Vašingtone, naudojomės savo muzika, skatindamos žmones balsuoti rinkimuose, gindamos moterų teises juose ir nešdamos savo žinutę apie tai, kokia svarbi yra tolerancija tarp žmonių. Vėliau prisijungėme prie judėjimų, kurie rūpinosi AIDS sergančių žmonių teisėmis. Kovėmės už moteris, sergančias krūties vėžiu, padėjome joms daugiau sužinoti apie šią klastingą ligą ir rūpinomės jomis. Taigi tikrai yra ką prisiminti ir dar daug reikia nuveikti…

Kokie trys dalykai apibūdintų BETTY?

Jei užduotumėte šį klausimą atskirai kiekvienai iš mūsų, išgirstumėte ir skirtingus atsakymus. Amy sako „menas, nes be jo gyvenimas yra tiesiog beprasmis“. Elizabeth galvoja, kad BETTY yra humoras, nes be jo menas yra negyvas. Tuo tarpu Alyson sako, kad mes esame šeima. Juk mes viena kitą pažįstam kaip nuluptas. Esam patyrę ir šilto, ir šalto. Tai labai svarbu. Tie, kurie mūsų klauso, taip pat yra mūsų šeima. Beje, mes sukūrėme specialų internetinį puslapį, kuriame visi kūrybiški ir laimingi žmonės gali atrasti vienas kitą. Štai todėl gyvenimas ir yra toks gražus.

Jūs esate politiškai aktyvi grupė. Ar manote, kad tai jums padeda kovojant už socialinę lygybę?

Tai mums tikrai padeda. Viskas, ką darome įgauna daug svarbesnę, stipresnę prasmę. Kaip muzikantės, mes galime išrėžti daug daugiau dalykų. Juk muziką galima interpretuoti įvairiai. Menas suteikia mums leidimą pasakyti tiesą

Kas jus įkvepia?

Labiausiai? Žinojimas, kad galime padaryti pasaulį taikesniu, tolerantiškesniu ir sveikesniu. Visiems, ne tik sau. Taip pat mums didelė garbė dirbti su tokiais stipriais žmonėmis kaip Gloria Steinem ir Eve Ensler – jos įkvepia mus. Ir ne tik mus. Gloria ir Eve, su savo organizacijomis, keliauja po pasaulį su misija išmokyti mergaites ir subrendusias moteris nepriklausomybės.

Tai kaip gi jūs įsivaizduojate idealų pasaulį?

BETTY idealiame pasaulyje netrūktų vietos nė vienam. Kad ir kas jis bebūtų.

Pabaigai, atskleiskite savo artimiausius planus.

Labai norime išleisti naują albumą. Juk kartu grojame jau 26 metus. Kažkaip reikia tai paminėti! Šiuo metu įrašinėjame dainas, kurias sukūrėme 1988-aisiais, HBO edukaciniam vaikų serialui. Atnaujinome jas neatpažįstamai. Šiam projektui mus įkvėpė Alyson vaikai. Dabar kaip niekada BETTY supranta kokios svarbos turi jaunų žmonių teisingas auklėjimas. Kaip svarbu juos mokyti tolerancijos, pagarbos, lygybės…Taip pat mes tęsiame savo darbus televizijoje – kuriame muzika greitai pasirodysiantiems „Park Avenue“ ir „Ms. America“. Ir dar kai ką pamiršome – artimiausias mūsų planas kiek įmanoma labiau pažinti Lietuvą!

P.s. Balandžio 27-ąją estafetę iš „Ūkio banko teatro arenos“ perims pajūrio naktinis klubas „Dr. Who“.

„Festivalių favorituose“ žiūrovai išvys kitokius garsių režisierių veidus ir Oskarų laureatus

„Festivalių favorituose“ žiūrovai išvys kitokius garsių režisierių veidus ir Oskarų laureatus

„Kino pavasario“ programa „Festivalio favoritai“ nuo kovo 20 dienos pakvies susipažinti su pastaraisiais metais kino pasaulyje sužibėjusiais ir didžiausių kino festivalių graibstytais filmais. Žiūrovus prie ekranų prikaustys filmai su Oskarais apdovanota vaidyba, tikromis stiprių ir iškilių asmenybių gyvenimo istorijomis, nepatogiomis temomis bei žmogiškų dilemų sprendimais.