Search Results for: "mobilusis telefonas"

Mobilusis telefonas – sveikatos priešas

Mobilusis telefonas – sveikatos priešas

Nors pastaraisiais metais vis garsiau kalbama apie mobiliųjų telefonų žalą žmogaus sveikatai, tačiau retas kuris įsivaizduoja savo kasdienybę be šio aparato. 2010 m. pasaulyje buvo naudojama maždaug 5 milijardai mobiliųjų telefonų, o pokalbių laikas kasmet vis ilgėja. Įsisukus į elektromagnetinių bangų lauką, reikėtų apžvelgti neribotos komunikacijos pasekmes.

Elektromagnetinė spinduliuotė sukelia vėžį

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pripažino pavojų dėl bevielio ryšio spinduliuotės. Buvo paskelbti duomenys apie intensyvaus naudojimosi mobiliuoju telefonu keliamą grėsmę susirgti onkologinėmis ligomis.

PSO pavaldžios Tarptautinės vėžio tyrimų agentūros ekspertų teigimu, mobilieji telefonai yra tokie pat pavojingi kancerogenai kaip švinas, automobilių išmetamosios dujos ar chloroformas. Mobiliojo telefono žalą sveikatai tyrė ekspertai iš 14 valstybių.

Tyrimo metu nustatyta, kad mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos padidina smegenų vėžio (gliomos) riziką. Ypač tuomet, kai mobilieji telefonai naudojami intensyviai ir bent 10-15 metų. Glioma yra viena iš agresyviausių smegenų vėžio formų.

Gegužės mėnesį Prancūzijoje vykusioje konferencijoje Tarptautinė vėžio tyrimo agentūra (IARC) paskelbė epidemiologinių studijų rezultatus, kurie rodo, jog didžiausia smegenų vėžio rizika kyla intensyviausiai naudojantiems telefonus. Tyrimo metu buvo stebėti asmenys, kurie pastaruosius dešimt metų mobiliaisiais telefonais naudodavosi vidutiniškai 30 minučių per parą.

Tiesa, mokslininkams tirti telefonų spinduliuotės žalą sveikatai labai sunku. Mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos, kitaip negu rentgeno spinduliai, nesukelia didelio pavojaus iš karto, bet veikia lyg labai mažos galios mikrobangų krosnelės. Todėl poveikį galime pajusti tik po 15, 20 ar net 30 metų. Mobilaus telefono laikymas prie ausies didina ne tik vėžinius susirgimus, bet ir gali sukelti pažintinės atminties praradimą, kadangi pokalbių metu telefonai dažniausiai priglaudžiami prie smegenų dalies atsakingos už laikinąją atmintį.

Vaikai ir jaunimas – itin jautri grupė

Švedų profesoriaus Lennart‘as Hardell‘as pasakoja, kad mobilieji telefonai ypač pavojingi jauniems žmonėms: „Pradėjusieji naudoti mobilųjį telefoną jaunesni nei 20 metų, turi 5 kartus didesnę tikimybę susirgti smegenų vėžiu“.

Mobilieji telefonai vaikams yra ypač pavojingi, kadangi jų kaukolė yra plonesnė ir smegenys vystosi labai intensyviai. Skleidžiamos elektromagnetinės bangos lengviau prasiskverbia pro plonesnius kaukolės kaulus ir neigiamai veikia smegenų vystymąsi. Nesusiformavęs organizmas labai jautriai reaguoja į elektromagnetines bangas.

Be to, vaikų ir paauglių svoris yra mažesnis, todėl spinduliuotė daro didesnę žalą reprodukciniams organams. Vaikams naudotis mobiliuoju telefonu patariama tik esant būtinybei. O kalbant būtų geriausia naudoti laisvų rankų įrangą (kaip ir suaugusiesiems), nes jau 10 cm. nuo ausies esantis telefonas stipriai sumažina elektromagnetinio lauko poveikį.

Nors PSO pripažino mobiliųjų telefonų sukeliama žalą, tačiau Lietuvoje dar nėra jokių oficialių draudimų naudotis mobiliaisias telefonais ugdymo įstaigose. LR Sveikatos apsaugos ministerija mokykloms pateikė rekomendacijas, kad būtų papildytos vidaus tvarkos taisyklės, kuriose būtų nurodyta, kad mobiliaisiais telefonais pamokų metu naudotis draudžiama.

„Eurobarometro” duomenimis, Europos Sąjungoje 70 proc. vaikų nuo 12-13 metų ir 23 proc. vaikų nuo 8-9 metų gyvenimo be mobiliojo telefono jau neįsivaizduoja.

Paraginti vaikus kuo mažiau naudotis mobiliaisiais telefonais turėtų ne tik ugdymo institucijos, bet ir patys tėvai.

Rekomendacijos kaip naudoti mobilųjį telefoną

Žinoma, geriausias variantas būtų visiškai atsisakyti mobilaus telefono, tačiau puikiai suprantame, kad šiandieniniame, skubančiame pasaulyje tai padaryta yra labai sunku. Todėl siūlome keletą priemonių, kurios padės šiek tiek apsisaugoti:

Nedėkite telefono prie ausies kol kitas žmogus neatsiliepia, nes radiacija yra žymiai didesnė sujungimo procese.
Nekalbėkite telefonu ilgiau nei 4 min. Darykite 15 min. pertraukas tarp pokalbių.
Pokalbiui įsijunkite mikrofoną ir laikykite telefoną kuo toliau nuo kūno.
Kuo telefone daugiau įrangos, tuo jis daugiau skleidžia elektromagnetinių bangų.
Išjunkite mobilųjį telefoną nakčiai ir ar bent jau nelaikykite arti lovos. Elektromagnetinės bangos trikdo smegenų bangas ir taip neleidžia tinkamai miegoti ir pailsėti.
Nenešiokite mobiliojo telefono kišenėje prie krūtinės ir juosmens, geriau įsidėkite į rankinę.
Kalbėkite lauke. Uždarose erdvėse signalas ir skleidžiama radiacija tampa labiau koncentruota.
Jeigu yra galimybė, geriau naudokite laidinį telefoną.
Negalima mobiliaisiais telefonais naudotis tiems, kurie turi dirbtinius klausos aparatus, širdies vožtuvus.

Daiktų pusryčiai. Mobilusis telefonas + nauja ausis

Daiktų pusryčiai. Mobilusis telefonas + nauja ausis

„iPhone“ priklijuojamos nugarėlės su natūraliai atrodančiomis ausimis – jaunos dizainerės idėja.

„Xperia PLAY” – pirmasis mobilusis telefonas su „PlayStation“

„Xperia PLAY” – pirmasis mobilusis telefonas su „PlayStation“

„Sony Ericsson“ pristatė „XperiaTM PLAY“ – naują „XperiaTM” serijos išmanųjį telefoną su „Android“ operacine sistema. Šis telefonas turi visas funkcijas, kokių galėtų pageidauti net pats išrankiausias vartotojas, o svaiginančios žaidimų galimybės turėtų patikti aistringiausiems kompiuterinių žaidimų fanams.

Legendinė „Nokia 3310“ grįžta – išankstinių užsakymų kiekis viršija lūkesčius

Legendinė „Nokia 3310“ grįžta – išankstinių užsakymų kiekis viršija lūkesčius

Ekranas, kuris neskyla nukritus nuo stalo, savaitę neišsikraunanti baterija ir visam vakarui įtraukianti „Gyvatėlė“ – mobilusis telefonas „Nokia 3310“ dažnam sukelia nostalgiją. Vasarį pasaulį apskriejus žiniai apie legendinio modelio sugrįžimą į rinką, „Nokia 3310“ vėl mėgavosi populiarumu, o skeptikų prognozės, esą naujasis telefono modelis nebus populiarus, nepasitvirtino – prekybininkai skaičiuoja rekordinius išankstinių užsakymų skaičius.

Mobilieji telefonai: kurie pirmauja?

Mobilieji telefonai: kurie pirmauja?

Viešajame transporte, darbe, mieste, mokymosi įstaigose nesunku pastebėti, koks prietaisas dažniausiai yra žmonių rankose. Mobilieji telefonai šiandien yra ne tik susisiekimo, susikalbėjimo priemonė, bet ir pagrindinis langas į informaciją, pramogas, laisvalaikį, savojo stiliaus išraišką. Mobilusis telefonas šiandien yra pagrindinis įrankis dienotvarkėje. Per dvidešimt pastarųjų metų šie prietaisai peržengė savo pamatines galimybes daugeliu metų ir dažnas specialistas juokauja, kad sunku numatyti, kaip tipinis mobilusis aparatas atrodys po dešimtmečio.

Miesto stilius pagal Medą Jonaitytę ir Vytautą Rumšą

Miesto stilius pagal Medą Jonaitytę ir Vytautą Rumšą

Nešiojamojo kompiuterio dėklas, kavos puodelis, mobilusis telefonas – neatsiejami miesto žmogaus atributai. Tuo įsitikinę modelis bei agentūros „Image Group“ bendrasavininkė Meda Jonaitytė ir aktorius Vytautas Rumšas jaunesnysis. Garsių žmonių teigimu, nors daugelio miestiečių stilių diktuoja jų profesinė veikla, tačiau lietuvaičiai, palyginti su kitų šalių gyventojais, yra kūrybiškesni, drąsiau derina drabužius. Pati M. Jonaitytė šį sezoną renkasi į madą grįžtančius juodos-baltos spalvos derinius, o V. Rumšui priimtinesnis smart casual (laisva verslo apranga) stilius. Savo mėgstamiausią stilių jie demonstruoja ir naujojo miesto stiliaus centro „Europa“ leidžiamo žurnalo „Magic“ fotosesijoje.

Esė konkursui „Ištrauk mane iš stalčiaus“: Jauno žmogaus dvejonės

Esė konkursui „Ištrauk mane iš stalčiaus“: Jauno žmogaus dvejonės

Kai minčių srautai subėga į tuščią ertmę, žodžiai nebetenka prasmės. Tyliam kambaryje kartkartėmis suvibruoja mobilusis telefonas, pranešdamas apie tuščią savo bateriją ir prašydamas šeimininko jį įkrauti. Tačiau jo niekas neklauso ir leidžia merdėti toliau. Gyvenimas be tikslo ir be noro, nors prieš akis stovi didžioji viską nulemianti gyvenimo kryžkelė. Ir mintys kuria šviesius planus, tačiau tamsus debesis temdo akis ir kūnas nebeklauso proto. Melas, visa tai melas.

Būtinų daiktų sąrašas slidinėjimo sezonui

Būtinų daiktų sąrašas slidinėjimo sezonui

Vėjas, greitis, puriu sniegu dengti kalnai, neaprėpiamos platybės ir didi ramybė… Niekas geriau neišpūs iš galvos visų nereikalingų minčių ir rūpesčių kaip beprotiškas leidimasis nuo kalno slidėmis arba snieglente. Tikras poilsis po darbų ir sesijų! Nors sniego pas mus dar nematyti, dabar pats laikas planuoti ekstremalųjį poilsį kalnuose. ISIC skuba į pagalbą nežinantiems kaip gi pasiruošti slidinėjimui pigiau ir sudarė būtinų daiktų sąrašą.
Slidinėjančio studento krepšyje turėtų būti:
1. Pasas / asmens tapatybės kortelė. Į užsienį galima išvykti tik turint galiojantį pasą arba asmens tapatybės kortelę. Asmens dokumentas, kurio galiojimo terminas baigiasi kelionės metu, laikomas negaliojančiu. Daugelis valstybių reikalauja, kad jis galiotų ne trumpiau kaip 3 mėnesius, skaičiuojant nuo kelionės pabaigos dienos.
2. Tarptautinis studento ir moksleivio pažymėjimas ISIC. Padeda „pagauti“ geriausius pasiūlymus keltuvams, slidinėjimo pasams, apgyvendinimui daugybėje pamėgtų slidinėjimo kurortų Europoje.
3. Draudimas. Vykstant į kelionę rekomenduojama turėti medicininių išlaidų draudimą, garantuojantį būtinos medicininės pagalbos užsienyje ir papildomų išlaidų apmokėjimą. Tokį draudimą galite įsigyti kelionių agentūrose arba draudimo bendrovių atstovybėse. Kelionių agentūroje Zigzag Travel su ISIC pažymėjimu suteiks 30% nuolaidą draudimui nuo ligų ir nelaimingų atsitikimų vykstantiems poilsiauti iki 30 kalendorinių dienų;
4. Pinigai. Slidinėjant Europoje pravers eurai, taip pat daugelio šalių bankomatuose galima pasinaudoti turimomis debetinėmis kortelėmis. SEB ISIC pažymėjimas tam puikiai tiks.
5. Mobilusis telefonas, įkroviklis. Išmanieji telefonai kelionėje puikiai atlieka GPS fukciją, žaidžiant žaidimus trumpėja kelionės laikas. Parsisiuntus nemokamą ISIC aplikaciją, visas ISIC nuolaidas bus nesunku surasti tarptautinėje nuolaidų duomenų bazėje bei gauti nuorodas iki jų. Šiuo metu tokias nemokamas aplikacijas galima atsisiųsti į iPhone ir Android telefonus.
6. Fotoaparatas, vaizdo kamera, maitinimo laidas. Nepamirštamoms akimirkoms įamžinti.
7. Vaistai. Be visų būtinųjų vaistų įsidėkite ir tepalo nuo raumenų skausmo, pleistrų nuo nuospaudų, vaistų nuo peršalimo.
8. Slidininko kostiumas. Turi būti kokybiškas, patogus ir šiltas. O taip pat ir stilingas. Tokį galima rasti Surfhouse parduotuvėje. 5% nuolaida su ISIC pažymėjimu garantuota.
9. Slidinėjimo batai – itin svarbi slidinėjimo detalė. Renkantis slidinėjimo batus svarbu, jog jie nebūtų nei per dideli, nei per maži, nes arba nuspaus, arba koja bus nestabili, o tai tik padidins traumų tikimybę. Xpro su ISIC pažymėjimu gausi ne tik konsultaciją, bet ir 10% nuolaidą kostiumui ir batams.
10. Šalmas – rekomenduojamas suaugusiems ir privalomas vaikams. Winner Sport tau pasiūlys didžiausią pasirinkimą ir 10% nuolaidą inventoriui.
11. Slidinėjimo kojinės, pirštinės (specialios ir paprastos, tik ne vilnonės), pora kepurių, slidinėjimo akiniai, akiniai nuo saulės. Expedition.lt padės gauti tai, ko dar neturi ir su ISIC pritaikys 12% nuolaidą prekėms.
12. Apatiniai drabužiai (tinkamiausi sintetiniai – gerai praleidžiantys drėgmę).
13. Apsauginis kremas nuo saulės – kad negrįžtumėte namo su slidininko akinių įdegiu.
14. Drabužiai laisvalaikiui. ISIC draugas Trip Skateshop padės tau stilingai apsirengti pigiau.
15. Higienos priemonės.
16. GPS navigacija, žemėlapis (jei vyksite slidinėti automobiliu).

Jeigu nesate nusiteikę pirkti inventoriaus, galite nuomotis paruoštą, prižiūrėtą kalnų slidinėjimo inventorių (slides, snieglentes, batus, lazdas, apsaugas). Pavyzdžiui, Sun ski & board school Čekijoje su ITIC pritaikys 20% nuolaida slidžių nuomai ir mokymo kursams.

Atvykus slidinėti
Austrijos, Čekijos, Italijos, Slovakijos, Šveicarijos slidinėjimo kurortuose galima sutaupyti net iki 20% įsigyjant slidinėjimo pasus ar nuomojant slidinėjimo inventorių su ISIC pažymėjimu. Visai šalia esančioje Latvijos Jekaba grava slidinėjimo trasoje kas antra valanda keltuvo bilietui ir inventoriaus nuomai su ISIC yra nemokama. Tikslesnę informaciją ir visas konkrečias slidinėjimo nuolaidas galima rasti isic.lt (tiksli nuoroda: http://www.isic.lt/lt/?itemId=1009549) svetainėje. Beje, ISIC pažymėjimas suteikia daug nuolaidų apgyvenimo paslaugoms, tad prieš išvykstant nepamirškite rezervuoti kambario ar apartamentų, taip sutaupysite laiko nakvynės paieškoms ir galėsite ilgiau mėgautis slidinėjimo malonumais.
Pirmą kartą stojantiems ant slidžių ar snieglentės patartume nepersistengti ir neišeikvoti visos energijos pirmąją dieną. Susipažinkite su trąsa, pasitreniruokite prižiūrimi trenerio ar profesionalesnio draugo. Po aktyvaus slidinėjimo vakare visus raumenis patartina atpalaiduoti karštoje pirtyje.
Geriausias laikas slidinėti
Po švenčių, sausio mėnesį, slidinėti yra patogiausia ir pigiausia, be to, šiuo laiku būna mažiausiai žmonių. Sausį neteks stovėti eilėse, nakvynės vietos neperpildytos, niekas netrukdys mėgautis slidinėjimu, mažesnė tikimybė, jog prieš pat jus nenugrius koks slidininkas ir sniego tikrai bus. Vasarį, po truputį pradedant šilti orams žmonių padaugėja, ypač paskutinėmis savaitėmis, kai daugelyje Europos šalių yra atostogos.

Svaigių ir minkštų nusileidimų!

Trys priežastys

Trys priežastys, kodėl Jums gali nepatikti naujas A.Kaurismaki filmas

Šių metų Kanų kino festivalyje pagrindiniu Tarptautinės kino kritikų federacijos prizu (FIPRESCI 2011) apdovanota komiška drama ,,Havras“ lapkričio 18 dieną startuoja Lietuvos kino teatruose.

Filmo herojus Marselis Marksas (akt. André Wilms), anksčiau gyvenęs bohemišką rašytojo gyvenimą, nesugebėjo išgyventi iš kūrybos, todėl atsisakė literatūrinių ambicijų ir persikėlė gyventi į Prancūzijos uostamiestį Havrą. Nuo šiol vyras gyvena įprastą gyvenimą, kuriame svarbiausi dalykai – žmona Arletė (akt. Kati Outinen), dažnai lankomas baras ir ne itin pelninga batų valytojo profesija. Arletei sunkiai susirgus ir atsigulus į ligoninę, įprastinis Marselio gyvenimas pasikeičia – savo kelyje jis sutinka iš Afrikos pabėgusį nelegalų imigrantą Idrisą (akt. Blondin Miguel), kuris tėra mažas berniukas, kuriam reikalinga Marselio pagalba.

Nepaisant grėsmės abiems būti ištremtiems iš Prancūzijos, kuklaus batų blizgintojo ir pabėgėlio vaiko draugystė drauge su kaimynų solidarumu kovojant prieš represyvią teisminę sistemą, įtraukia žiūrovą į naują, optimizmu trykštantį pasaulį. Sociopolitinės emigracijos ir rasistinės integracijos temos filme pateikiamos lengvai ir su gera humoro doze savaitgaliui.

Trys priežastys žiūrėti filmą:
1. Emigracijos/imigracijos tema ne nauja, bet šįkart apie rimtus dalykus – su subtiliu humoru.
2. Už gerą – geru, arba kaip lengvai žmonės vienijasi, kai tikslas turi gražią prasmę.
3. Rokenrolo muzika – pasijusite kaip Elvio laikais, tik Prancūzijoje.

Trys priežastys, kodėl filmas gali nepatikti:
1. Esate sausumos gyventojas, nemėgstate jūros ir Lamanšo sąsiaurio.
2. Filmuose mėgstate greitus automobilius ir naujausius mobiliuosius telefonus. Vienintelis mobilusis telefonas filme priklauso blogam vyrukui
3. Nepalaikote pasakos versijos, kur Raudonkepuraitė suvalgo vilką.

Lėtas gyvenimo tempas, bohemiška aplinka, mylimi žmonės, maži kasdieniai rūpesčiai ir optimizmas susidūrus su dideliais – tai lyg režisieriaus meilės laiškas Prancūzijai. Pagrindinės aktorės personažui suteiktas Arletės vardas, prisimenant žymią 1930-1940 metų prancūzų aktorę bei dainininkę. Taip pat daugiau besidomintys šios šalies kinu pastebės, jog jame vaidina ir vienas žymiausių aktorių Pranzūzijoje – Žanas Pjeras Darusinas. Filme vyrauja dvidešimtojo dešimtmečio muzika, kurią atlieka garsus šalies roko muzikantas Roberto Piazza, geriau žinomas „Little Bob“ pseudonimu.

Garsusis suomių režisierius Akis Kaurismakis šį prancūzakalbį filmą laiko pirmąja trilogijos apie uostamiesčius dalimi. Kitus du filmus režisierius ketina statyti Ispanijos bei Vokietijos uostamiesčiuose ir žada, kad juose taip pat bus kalbama vietinėmis kalbomis.

2009 m. Akis Kaurismakis lankėsi Vilniuje ir dalyvavo festivalyje ,,Kinas prieš melą“, skirtame kovoti už žmogaus teises. ,,Išfilmavau” visą Suomiją, visą Helsinkį, kiekvieną metrą, kiekvieną pakampę. Helsinkis toks išblizgintas ir švarus, jis – ne man. Galėčiau imtis Vilniaus. Tikrai yra ką parodyti”,– komentavo pasaulyje pripažintas suomių režisierius Akis Kaurismakis.

Komiška drama „Havras“ kino ekranuose nuo lapkričio 18 dienos. Filmas startuoja ,,Forum Cinemas Vingis“ kino teatre Vilniuje.

Įdomūs faktai apie aktorius:

André Wilms (Marselis)
Pradėjęs nuo namų dažytojo bei scenos darbuotojo darbų, Andre Wilmsas tapo gerai vertinamu aktoriumi Prancūzijoje, yra nusifilmavęs šešiuose Akio Kaurismakio filmuose.

Kati Outinen (Arletė)
Aktorė apibūdinama kaip Akio Kaurismakio mūza, ji pasirodė devyniuose jo filmuose, taip pat ir 2002 metų juostoje „Žmogus be praeities“, už kurią Kanų kino festivalyje pelnė geriausios aktorės apdovanojimą.

Jean-Pierre Darroussin (inspektorius Monet)
Garsus prancūzų aktorius, nusifilmavęs daugiau nei 60-yje kino juostų, tačiau Akio Kaurismakio filme vaidinantis pirmą kartą. Pats režisierius juokauja, jog Jean-Pierre visada buvo šalia, bet niekada anksčiau neleido jam vaidinti, tik vakarais išvalyti studiją.

Blondin Miguel (Idrisa)
Visiškas naujokas aktoriniame mene, ,,Havras“ – Blondino debiutas kino juostuose. Kūrybinė komanda berniuką rado Paryžiaus priemiestyje, kur jis gyveno su savo šeima. Be to, Blondinas visiškai nemokėjo nei prancūzų, nei anglų kalbų, todėl režisierius su juo susišnekėti buvo privestas ženklais ir akių kontaktu.

Little Bob („Little Bob“ – dainininkas)
Jo tėvynė – Italija. Roberto Piazza, geriau žinomas „Little Bob“ pseudonimu, 1974 metais buvo legendinės naujos prancūzų kartos grupės „Little Bob Story“ pagrindinis vokalistas. Grupė keliavo po turus su tokiomis pasaulinio garso grupėmis kaip „The Sex Pistols“, „The Clash“.

Laika (Laika – šuo)
Laika yra ,,penktosios kartos“ Akio Kaurismakio šuo. Visos penkios kartos vaidino Akio filmuose, o Laikos giminaitė šuo Tahti 2002 metais laimėjo auksinę šunų kino apdovanojimų palmės šakelę už vaidmenį Kaurismakio juostoje „Žmogus be praeities“.

Režisierius, prodiuseris, scenarijaus autorius: Aki Kaurismäki („Rūpinkis savo skara, Tatjana“ , „Aš pasisamdžiau žudiką“ , „Žmogus be praeities“ , „Plaukiantys debesys“)

Vaidina: André Wilms, Kati Outinen, Blondin Miguel, Jean-Pierre Darroussin, Elina Salo, Evelyne Didi, Roberto Piazza, Laika.

Oficialus lietuviškas puslapis: www.havras.lt
Treileris: http://www.youtube.com/watch?v=2TsizqzMF7w

Ką jūsų turimi "brandai" pasako apie jus?

Ką jūsų turimi „brandai” pasako apie jus?

Ar Jums rūpi, su kokiais prekių ženklais gaminius naudojate? „Žinoma, ne. Svarbu, kad prietaisas gerai veiktų ir atrodytų“, – per oficialias apklausas atsako dauguma. Tačiau ta pati dauguma taip pat žino, jog jos sprendimą įsigyti vieną ar kitą gaminį visada sąlygoja daug dinamiškų aplinkybių: kaina, mada, socialiniai pokyčiai, pasikeitimai buityje ir t.t. Kitais žodžiais, absoliučiai visi Jūsų turimi daiktai perduoda aplinkai žinią apie Jūsų gerbūvį, tvarkingumą, būseną ir jausmus. O gerai pagalvojus, šiame pasaulyje juk nebeliko daiktų be prekės ženklo. Netgi gėlės ar kieme auganti žolė turi savo pavadinimus… Todėl, kad ir ką beteigtų apklausos – prekių ženklai vis tiek yra Jūsų vidinės būsenos ar išprusimo liudininkai.

Pats terminas „prekės ženklas“ (angl. – „brand“) yra kilęs iš Amerikos – taip XIX amžiaus Laukiniuose Vakaruose buvo vadinamas įkaitintas žarsteklis, kuriuo tenykščiai kaubojai išdegindami nuosavo gyvulio šone savo inicialus, taip jį paženklindami. Šis terminas sėkmingai buvo pritaikytas ir rinkodaroje, nors jo reikšmė šiek tiek pakito – kalbant akademiniu žargonu, „prekės ženklas“ – tai prekės pavadinimas su pridėtine verte, paprastais žodžiais sakant – keliantis atitinkamas pasąmonines asociacijas, pavyzdžiui, su kokybe, saugumu, greičiu ar kitomis gerosiomis gaminio savybėmis. Tik pabandykite pagalvoti apie tokius pavadinimus, kaip „Ferrari“ ar „Rolex“ ir iškart pajusite, ką jie primena… Būtent – greitį, ne kiekvienam prieinamą kainą, o tai savo ruožtu reiškia kokybę ir prestižą.

Visų mūsų turimų daiktų paskirtis – atlikti tam tikrą funkciją. Prekių ženklų paskirtis – suteikti Jums socialinį statusą ir pasitikėjimą teikiamų funkcijų kokybe. Prekės ženklas visada parodo savo investicijas į gaminio technologijos ir dizaino tobulinimą, prekės ženklas dovanoja Jums ramybę, suteikdamas galimybę rūpintis visai kitais reikalais ar aukštesniais idealais. Žmonės, perkantys „bet ką“ demonstruoja ne tik savo abejingumą tobulėjimui, jie demonstruoja ir nenorą keisti pasaulį į geresnę pusę.

Po Antrojo pasaulinio karo prekės ženklų vadybininkai mėgo pabrėžti nacionalinį solidarumą ar patriotizmą, ypač, Amerikoje, Izraelyje ar Prancūzijoje, taip skatindami vartoti savos valstybės arba bent jau savo žemyno gaminius. Žinoma, šiais globalizacijos ir politinio korektiškumo laikais tokia nuostata yra praradusi savo emocinę reikšmę, nors dar ir dabar ant gaminio pakuočių galima išvysti tokių užrašų, kaip „Buy British“, „American made“ arba prisiminti dar tokį neseną ir gėdingai žlugusį vajų „Pirk prekę lietuvišką“. Tiesą sakant, sunku jau ir suvokti, kuri kompanija yra išties amerikietiška ar europietiška, juoba kad ir pati prekė dažniausiai yra gaminta kur nors Azijoje.

Septintajame praeito amžiaus dešimtmetyje, kai japonai parodė pasauliui, kaip galima gaminti daug geros kokybės elektrotechnikos gaminių, pasiekiančių bet kurios rinkos užkaborį, prekės ženklų kūrėjai kartais mėgo pabrėžti, kiek daug investuojama, ar kiek žmonių dirba šioje kompanijoje, kurdami vartotojui kokybišką gaminį – taip skatindami žmoniškąjį solidarumą. Kaip jau buvo minėta, netgi Anglijos karalienė ilgai turėjo „Sony“ televizorių, atsižvelgdama į tai, kad šios kompanijos gaminys sudaro net trečdalį visų iš karalystės eksportuojamų televizorių, kitais žodžiais, suteikdama darbo tūkstančiams bendrapiliečių.

Tačiau tikrąjį savo apogėjų prekės ženklai pasiekė vos prieš dvidešimt metų, kai tapo visuotiniu socialinio statuso simboliu. Nuo tada prekės ženklai ėmė simbolizuoti kokybę, inovacijas, malonius pojūčius ir vartotojo finansinę padėtį. Apie tuos laikus didžiųjų kompanijų gaminiai iš esmės pasiskirstė į kelias kryptis ir tapo skirtais „turtingiesiems“, „vidutiniokams“ bei „varguoliams“. Nežymiai, bet planingai ir primygtinai kiekvienam gaminiui buvo priderinama asociacija daikto, kurį privalėjo turėti visi „gydytojai“, „advokatai“ ar „biržos makleriai“. Gamintojams tai buvo „aukso amžius“.

Žinoma, pabudusi Kinija ir globalizacija sudavė stiprų smūgį visų prekių ženklų išskirtinumui, kai funkcija pradėjo imti viršų prieš socialinio statusą – kiekvienam varguoliui tapo prieinamas mobilusis telefonas, DVD grotuvas ar kompiuteris. Kinija pademonstravo, kad bevardžiai gaminiai, lengvai nukopijuojami nuo garsiausių kompanijų išradimų veikia taip pat gerai, o kainuoti gali žymiai pigiau. Kinija taip pat pademonstravo, kad pilkų vidutinybių mūsų aplinkoje kur kas daugiau, nei galėjome įsivaizduoti.

Prekės ženklas – tai trumpiausias kelias į emocinę žmogaus būseną. Prekės ženklas iš esmės parodo tai, kuo Jūs tikite. Prekių ženklai Jūsų svečiams visada pabrėš atitinkamą kainos lygmenį, Jūsų polinkį naujovėms, estetinį lygį bei individualumą. Nes neužmirškite – „bevardės“ prekės NIEKADA nedemonstruoja technologinių ir dizaino naujovių, „bevardės“ VISADA yra tik kopijos.

Taigi, dar sykį pagalvokite apie savo daiktus. Jei savo namuose naudojate „bet ką“, turbūt manote esąs laisvas nuo „vartotojiškumo“. Žinoma, esate. Kitais žodžiais, ir gyvenate „bet kaip“.