Search Results for: "kristijonas donelaitis"

„Klausimėlis“: O tu atsakytum? (Interviu)

„Klausimėlis“: O tu atsakytum? (Interviu)

Nuo pirmojo klausimėlio uždavimo jau praėjo beveik 20 metų. Ko gero gatvėje nesutiksime nei vieno lietuvio, kuris nėra matęs originalių ir netikėtų tautiečių pasisakymų.
Tad nutarėme pakalbinti „Klausimėlio“ vedėją ir televizijos senbuvį Jurą Jankevičių. Ką jis mano apie šią laidą ir miestelių gatvėse bei skersgatviuose sutiktus pašnekovus.
Kiek „Klausimėlių“ jau matėme per televiziją?
Jau sukurta daugiau kaip 430 „Klausimėlio“ laidų. Taip pat nereikėtų pamiršti, kad iki tol „Klausimėlis“ buvo laidos „Laisvės alėja“ rubrika, atsiradusi dar 1992 metais. Nuo 2000 m. balandžio „Klausimėlis“ tapo atskira laida.
Kokį klausimą „Klausimėliui“ buvo sunkiausia užduoti?
Užduoti galima visus klausimus. Tikrai nėra sunku ištarti klausimą. Kur kas sunkiau girdėti kai kuriuos atsakymus. Pavyzdžiui, vienoje iš būsimųjų laidų kalbėsim apie himną. Viena moteris iš Pakruojo teigė: „Taip, žinau. Lietuva Tėvyne mūsų, šalis kur miega kapuos didvyriai.“ Ir dar pridūrė, kad mokėti himno žodžius – privaloma. Kartais teisingas atsakymas slepiasi pačiame klausimėlyje. Pavyzdžiui: „Kas vadovavo Lietuvai prie Smetonos?” – „Nežinau…”
Kaip atsirenkate ko miestų gatvėse paklausti praeivių?
Tema turi būti paprasta. Jeigu užduosime klausimą iš aukštosios matematikos arba apie neutronus – nors ir tai reikėtų žinoti – laida nebus nei įdomi, nei aktuali. Taigi, kuo tema paprastesnė, tuo ir laida smagesnė. Kita vertus, mūsų misija yra paaiškinti tai, kas neaišku. Tad ir pradedame aiškinti nuo paprastesnių dalykų. Juk su sudėtingesniais visada suspėsim.
Kaip atsirenkate praeivius?
Labai didelio pasirinkimo, tiesą sakant, ir nėra. Juk kuo mažesnis miestas ar miestelis, tuo praeivių gatvėse yra mažiau. Yra keli miesteliai, kurie neturi rajono centro statuso ir kuriuose dar galima sutikti daugiau žmonių. Pavyzdžiui, Kauno priemiestis Garliava. Jei nuvyktume į Vabalninką ar Svėdasus, gatvėse būtų sunku sutikti nors kelis praeivius.
Kiek laidų filmuojate vienu metu?
Tris keturias. Važinėdami po Lietuvą, ruošiame vis naują laidą, užduodame vis naują klausimą, o kitą laidą tuo metu montuojame. Tai normalu. Per 4 savaites nufilmuojame laidą. Per savaitę nuvykstame į du tris miestelius. Padauginkite iš 4 ir bus aišku, ką matote kiekvienoje „Klausimėlio” laidoje. Fiziškai nebūtų įmanoma filmuojant vieną laidą ir užduodant vieną klausimą nuvykti ir į Zarasus, ir į Druskininkus, ir į Klaipėdą.
Ar „Klausimėlis“ yra šviečiamoji laida?
Taip. Neteisingi atsakymai yra tik viena laidos dalis. Kitą pusę sudaro eksperto pasakojimas apie temą, kuri dažniausiai yra įdomi ir svarbi. Nebūtinai tai bus Kristijonas Donelaitis ar Jonas Mačiulis – Maironis. Tai gali būti ir laida apie gintarą ar medų. Labai įdomiai apie vabzdžius papasakojo VU Ekologijos instituto vadovas profesorius Sigitas Podėnas.

Ekspertams, kurie atlieka šį darbą, reikia labai greitai ir tiksliai, o svarbiausia – lakoniškai, atsakyti į praeivių pasvarstymus. Taip pat labai svarbu neįžeisti ne visai tiksliai atsakiusio praeivio. Ekspertai stengiasi įžvelgti tiesą arba šiek tiek pataisyti, arba tiesiog šį tą įdomaus papasakoti rengiamos laidos tema.
Vadinasi, trečiąja laidos dalimi galime vadinti teisingus atsakymus?
Laidoje visuomet pateikiamas ir tiksliausias praeivio atsakymas. Jį išrenkame. Patikėkite, ne taip jau paprasta rasti tą tikslų atsakymą miestelių gatvėse ir skersgatviuose. Juk reikia, kad praeivis ne į vieną klausimą atsakytų. Iš pokalbio su juo gali suprasti, kad pašnekovas neblogai orientuojasi ir tikrai žino, ką pasakoja.Lengviau rasti 6 originalius, kurie rodomi laidos pabaigoje, nei tą teisingąjį.
Ką įdomiausio, netikėčiausio esate girdėjęs apie savo laidą?
Daug įvairių dalykų teko išgirsti, bet vienas klausimas stebėtinai kartojasi. Kai tik susitinku žmogų, kuriam ši laida įdomi, nesvarbu ar tai meistras automobilių servise, ar pardavėja, ar padavėja valgykloje, visada paklaus: „Tai ar tikrai taip žmonės kalba?“ Mes juk negalime iškreipti žmonių minčių. Rodome jas tokias, kokios jos ir yra.

Taip pat klausia: „Ar nemokate žmonėms pinigų?“ Tikrai ne. Kaip atrodytų, jei Lietuvos televizija dalintų vokelius arba honorarus? Tai neįmanoma.

Žmonėms, teigiantiems, kad laida atspindi neteisingą visuomenės paveikslą ir kad taip Lietuvoje iš tiesų nėra, atsakyčiau labai paprastai: „Ne „Klausimėlis“ kaltas, kad karvės kilę iš briedžių.“ Tokį atsakymą apie karves kadaise išgirdome Utenoje.

Gerbiame praeivius, kurie su mumis kalbasi. Gal jų išsakytos mintys ne visada atitinka tikrovę. Tačiau jei ne visi galime pasigirti tiksliomis žiniomis, tai bent jau tikrai turime lakią fantaziją.
Kada pradėjote projektą „Sukurk ir įdėk „Klausimėlį“?
Praėjusią vasarą įkūrėme „Klausimėlio“ internetinę svetainę. Ten rasite ir pačių žmonių sukurtų „Klausimėlių“. Tarp kūrėjų – daugiausia jauni žmonės. Kartais pasitaiko ir kuriozų.

Štai kartą gavome laišką: „Mokykloje rengiame projektą apie Maironį. Gal galėtumėte nurodyti, kokią muziką naudojote laidoje, atsiųsti visą laidos grafinį apipavidalinimą, kad galėtume visa tai panaudoti.“

Paprastai į tokius prašymus atsakome vienareikšmiškai: „Sukurkite savo. Išeis tikrai geriau ir tinkamiau nei tik imti ir nukopijuoti.“
Ar kada projektą „Sukurk ir įdėk „Klausimėlį“ išvysime ne tik interneto svetainėje klausimėlis.lt, bet ir televizijos ekranuose?
Visų pirma, turėtume atkreipti dėmesį į kokybę – ir žurnalistinę, ir techninę. Tai, kas yra vaizdų svetainėje „YouTube“, techniniu požiūriu netinka televizijos ekranams. Antra, jų kūrybinė kokybė yra tinkama publikuoti internetinėje svetainėje – toje erdvėje, kur jie gimė ir kuriai yra skirti.
Kiek dar gyvuos „Klausimėlis“?
„Klausimėlis“ turėtų gyvuoti ilgai. Tai viena iš nedaugelio televizijos laidų, turinčių išliekamąją vertę. Tarkim, yra „Klausimėlių“, kurie sukurti prieš kelerius metus ir vis dar aktualūs. Argi nebūtų įdomu pasižiūrėti „Klausimėlį“ apie Kristijoną Donelaitį? Pasiklausyti, kaip įdomiai apie jį pasakoja literatūrologė, kritikė, eseistė, profesorė Vanda Zaborskaitė, kurios, deja, jau nebėra tarp mūsų. Taip pat pasiklausyti, ką apie Mozę pasakojo irgi jau Anapilin iškeliavęs Tėvas Stanislovas (Algirdas Mykolas Dobrovolskis).

Šios laidos ir dabar gali būti transliuojamos. Taip ir yra – kartais jos vis sugrįžta į eterį.
Kalbėjosi Nerijus Drochneris
Nuotrauka: LTV archyvo

„Liūdnų slibinų“ gimtadienis: už švarą

„Liūdnų slibinų“ gimtadienis: už švarą, „Anykščių šilelį“, mažaūgių svajones ir moterų teises

„Liūdni slibinai“ nėra jau tokie liūdni ir tikrai moka linksmintis bei pakelti nuotaiką kitiems – tokia tiesa dar kartelį buvo įrodyta šį penktadienį sostinės „New York“ klube, kuriame Dominykas Vaitiekūnas, Aistė Lasytė ir Vaidas Kublinskas pristatė savo naująjį „kūdikį“ „Albumas be jokių Ė“ bei šventė garbingą ketverių metų gimtadienį.

„Liūdni slibinai“ kviečia lietuvius harmonizuotis

„Liūdni slibinai“ kviečia lietuvius harmonizuotis

Prieš kūrybines atostogas teatrališkoji „Liūdnų slibinų“ trijulė kviečia lietuvius (ir ne tik) harmonizuotis. Šį ketvirtadienį tautą nuolat raginanti grupė surengs išskirtinai harmoningą koncertą Prienų rajone vyksiančiame Pasaulio lietuvių jaunimo susitikime 2012.