Search Results for: "bakterija"

Pavojingas legioneliozės bakterijas sunaikina aukšta temperatūra

Pavojingas legioneliozės bakterijas sunaikina aukšta temperatūra

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro (ULAC) duomenimis, Lietuvoje šiais metais užregistruoti trys legionierių ligos atvejai. Pernai legioneliozė diagnozuota vienuolikai šalies gyventojų. Specialistai primena, kad viena pagrindinių legionierių ligos profilaktikos priemonių yra tinkamas karšto ir šalto vandens temperatūrų režimo palaikymas.

Santykis su savimi: kelios gudrybės

Santykis su savimi: kelios gudrybės, kaip greitai pakelti sau nuotaiką

Turbūt nė nereikia sakyti, jog dažnas kas rytą pabunda ne pačios geriausios nuotaikos, o jei dar „netyčia“ dingo karštas vanduo, neužsiveda automobilis, visą kelią link darbo lydi kamščiai ir aibės kitų bėdų, kurios mažų mažiausiai nepakelia nuotaikos. Yra keletas triukų, kuriuos pasitelkus, galima bet kur ir bet kada nors trumpam pakelti savo nuotaiką ir gauti teigiamų emocijų. Ekspertai vieningai sutaria, jog laimės jums neatneš nei pinigai banko sąskaitoje, nei nuo veido išnykusi raukšlelė, panaudojus kremus.

Atsargiai

Atsargiai, bakterijos! 8 daiktai, kuriais geriau nesidalinti

Mėgstate dalintis daiktais? Taip, tai draugiškumo ženklas, bet ar tikrai tai nėra rizikinga? Juk žmonės nešioja daugybę virusų, kuriuos lengvai gali perduoti kitiems.

Arizonos universiteto mikrobiologai atliko tyrimą, kurio metu išrinko 8 labiausiai bakterijomis ir virusais užkrėstus daiktus.

Netgi, atrodytų, nekalčiausias parkerio pasiskolinimas iš draugo gali baigtis rimtomis bakterinėmis ligomis ar virusais.

Pirkinių vežimėliai

Tik pagalvokite, jūs ką tik padėjote kopūstą toje pačioje vietoje, kurią prieš kelias minutes trypė į pirkinių vežimėlį įkeltas vaikas. Ir, mamos, negi norite savo vaiką sodinti ten, kur ką tik buvo padėtas žalias viščiukas?

MSN.com teigimu, pirkinių vežimėliai yra tarsi bakterijų rifai. Amerikoje net 80 proc. vežimėlių yra užkrėsti E. coli bakterijomis, gripu, peršalimais.

Norėdami išvengti bakterijų, prieš ir po apsipirkimo, švariai nusiplaukite rankas.

Bankomatai

Pasirodo, bankomatai ir jų liečiamieji ekranai turi bene daugiausiai įvairiausių bakterijų ir virusų. Vienas pavojingiausių „radinių“ – MRSA bakteriją, kuri yra atspari daugeliui antibiotikų, dirgina odą ir netgi gali baigtis mirtimi. Patys pavojingiausi bankomatai – esantys viduje, didžiausią dienos dalį praleidžiantys šešėlyje ir panašiai. Šiek tiek švaresni – esantys saulės kaitroje. Norėdami išvengti pavojingų užkratų – prieš naudodami bankomatą, nuvalykite jį drėgna servetėle ir, žinoma, po naudojimo nusiplaukite rankas.

Dantų šepetėliai

Ar esate kada nors naudoję kito žmogaus dantų šepetėlį? O galbūt paskolinote savąjį draugui? Daugiau tokios klaidos nedarykite – netgi artimiausio žmogaus dantų šepetėlis gali būti tikras bakterijų lizdas.

Valydami dantis žmonės nulupa dalelę burnos odos. Nuo dantų šepetėlio galite „pasigauti“ B ir C hepatitą, ŽIV. Šiomis ligomis praktiškai neįmanoma užsikrėsti bučiuojantis. Tad, jeigu pamiršote savo dantų šepetėlį, geriau visai nesivalykite dantų negu naudokite svetimą šepetėlį.

Šukos

Šukuojantis kartu su plaukais pasilieka dalelė odos (ypatingai – šepečiuose). Galvos odoje taip pat gali būti daug bakterijų, tad negi lankydamiesi kirpykloje, įsitikinkite, kad kirpėjas prieš naudojimą dezinfekuotų šukas.

Parkeriai ir pieštukai

Taip, į juodąjį „nesidalinimo“ sąrašą patenka ir parkeriai ir pieštukai. Atrodo, kas čia tokio iš kolegos pasiskolinti parkerį? Netiesa, ant parkerio arba pieštuko gali būti itin daug bakterijų, ne tik todėl, kad dauguma žmonių reguliariai nesiplauna rankų, bet ir mėgsta graužti parkerio galiuką. Jums tai gali baigtis gripu, peršalimu ar net rimta burnos infekcija. Stenkitės visuomet naudoti savo parkerį ir nešiokitės drėgną servetėlę, kuria galėtumėte pasinaudoti, jeigu staiga prireiktų svetimo.

Mobilieji telefonai

Pasirodo, moterų telefonai yra kur kas nešvaresni negu vyrų. Tai gali būti dėl makiažo priemonių arba tiesiog todėl, kad statistiškai moterys peršalimu serga dažniau negu vyrai. Jeigu tenka pasinaudoti svetimu telefonu – po to švariai nusiplaukite rankas.

Makiažo priemonės

Stenkitės nenaudoti svetimų makiažo priemonių ir, ypatingai venkite kosmetikos parduotuvėse esabčių pavyzdžių. Pasak MSN.com, po du metus trukusio tyrimo, buvo nustatyta, kad daugiausiai bakterijų yra lūpų ir akių makiažo priemonėse.

Nuotolinio valdymo pulteliai

Jeigu tenka naudotis svetimu nuotolinio valdymo pulteliu (tarkime, viešbutyje), būtinai prieš tai jį nuvalykite servetėle, o po naudojimo, nusiplaukite rankas. Pasirodo, pultelis yra vienas nešvariausių objektų, naudojamų buityje, nes žmonės tiesiog tingi nusiplauti rankas po tualeto arba po darbų lauke.
Laikas.lt
Parengta pagal MSN.com

20 neįprastų degtinės panaudojimo būdų

20 neįprastų degtinės panaudojimo būdų

Gerti degtinės nerekomenduojame, tačiau pasitelkti ją į pagalbą buityje tikrai galite – ji atstoja daugybę priemonių ir tinka pačioms įvairiausioms reikmėms. Siūlome susipažinti su 20 neįprastų (tačiau naudingų žinoti) jos panaudojimo būdų.

Kaip teisingai prižiūrėti džinsus?

Kaip teisingai prižiūrėti džinsus?

Džinsų priežiūra – kur kas daugiau dėmesio reikalaujanti veikla, nei tai gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio. Anot „Pando Wear“ įkūrėjo Mariaus Bieliausko, tikri džinsų entuziastai pastaruosius skalbia ne dažniau nei kartą per metus, to priežastis ne apsileidimas, bet priešingai – itin kruopšti rūbo priežiūra.

Šokoladas besirūpinantiems savo sveikata. Kokio ieškoti?

Šokoladas besirūpinantiems savo sveikata. Kokio ieškoti?

Užėjus į parduotuvę akys raibsta nuo saldumynų gausos, tačiau dažnas patvirtins – šokoladas tvirtai laiko saldumynų karaliaus poziciją. Tiesa, šiam skanėstui keliami reikalavimai yra didesni nei bet kada anksčiau – nebeužtenka tiesiog paprasto šokolado, ieškoma ypatingesnio, skanesnio, su išskirtiniais priedais, o paskutiniu metu – ir kuo sveikesnio. Kyla klausimas, kokį šokoladą rinktis, norint ne tik pasilepinti, bet ir nenusižengti sveikuoliško gyvenimo principams ar net gauti organizmui naudingų medžiagų?

Prof. V. Šikšnys: „AIDS išgydymas yra tik laiko klausimas“

Prof. V. Šikšnys: „AIDS išgydymas yra tik laiko klausimas“

Ateityje perpratus virusų apsaugos sistemą ir turint galimybę redaguoti žmogaus DNR kodą bus galima išgydyti ir pačias sudėtingiausias ligas, tarp jų ir žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) sukeliamą AIDS, mano Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro profesorius Virginijus Šikšnys.

Jaunieji mokslininkai prestižiniame sintetinės biologijos konkurse pristatys žarnyno bakterijų programavimo metodą

Jaunieji mokslininkai prestižiniame sintetinės biologijos konkurse pristatys žarnyno bakterijų programavimo metodą

Vilniaus universiteto (VU) studentų komanda kuria metodą žarnyno bakterijų programavimui, kuris palengvins įgimta liga sergančių vaikų gydymą. Jaunieji mokslininkai, šiemet jau antrą kartą atstovaujantys Lietuvai prestižiniame sintetinės biologijos konkurse iGEM (angl. International Genetically Engineered Machine competition), siekia išspręsti sudėtingą vaikų, sergančių įgimta liga fenilketonurija (PKU), mitybos problemą. Vienam vaikui Lietuvoje, kuriam diagnozuota PKU, per metus skiriama apie 12 tūkst. eurų tinkamam maistui įsigyti. Tačiau tik 50 proc. sergančiųjų pavyksta visiškai laikytis tinkamo mitybos režimo.

Patarimai stovyklaujantiems gamtoje: ką daryti su greitai gendančiais produktais?

Patarimai stovyklaujantiems gamtoje: ką daryti su greitai gendančiais produktais?

Atšilus orams dažnas stengiasi kuo daugiau laiko praleisti gamtoje. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro specialistai perspėja, kad stovyklautojams atidarius iškylų sezoną, pagausėja per maistą plintančių infekcinių ligų, todėl svarbu pasirūpinti tinkamu jo laikymu ir apdorojimu. Kaip stovyklaujant išlaikyti maistą šviežią keletą dienų, specialistai atskleidžia paprastą būdą, kuris seniai taikomas logistikoje.

Ką daryti

Ką daryti, kad šypsena būtų balta, o dantys sveiki?

Plati ir graži šypsena – tarsi vizitinė kortelė. Deja, dažnas lietuvis šypsena susirūpina ir į specialistus kreipiasi tik atsiradus skausmui ar blogam burnos kvapui, o odontologus vis dar sieja su baime ir nemaloniais pojūčiais.