Search Results for: "amerikos lietuviai"

Atšilimas

Atšilimas, arba Lotynų Amerikos dienos „In Latino 2013“ Vilniuje

Spalio vidurys Vilniuje bus karštas – savaitę sostinę kaitins Lotynų Amerikos dienos. Spalio 17–24 d. jau aštuntus metus organizuojamame Lotynų Amerikos kultūros festivalyje bus peno sielai ir kūnui – filmų, parodų, paskaitų, literatūros, šokių, nacionalinių patiekalų ir gėrimų degustacijų.

Knygą „Tarp pilkų debesų“ ekranizuos Lietuvos ir Amerikos kūrėjai

Knygą „Tarp pilkų debesų“ ekranizuos Lietuvos ir Amerikos kūrėjai

Amerikos ir Lietuvos kūrėjai suvienijo jėgas pirmajam bendram filmui anglų kalba. Naujoji juosta bus sukurta pagal didžiulio populiarumo visame pasaulyje sulaukusią lietuvių kilmės JAV rašytojos Rūtos Šepetys knygą „Tarp pilkų debesų“ (angl. „Between Shades of Gray“). Būtent šio kūrinio ekranizacijai bendra lietuvių ir amerikiečių komanda įsigijo išskirtines teises vos prieš keletą dienų.

Lietuviai viename koncerte išvys du muzikos grandus – Kenny G ir Maiklą Boltoną

Lietuviai viename koncerte išvys du muzikos grandus – Kenny G ir Maiklą Boltoną

Birželio 30 d. Lietuvos gyventojai turės unikalią galimybę „Siemens“ arenos scenoje Vilniuje drauge išvysti du prestižinių „Grammy“ apdovanojimų laimėtojus – geriausią pasaulyje saksofonistą Kenny G bei baladžių virtuozą Maiklą Boltoną (Michael Bolton). Pirmą kartą Lietuvoje apsilankysiantys atlikėjai klausytojus džiugins naujausiais ir jau klasika tapusiais hitais.

Vilniuje startuoja Lotynų Amerikos kultūros dienos!

Vilniuje startuoja Lotynų Amerikos kultūros dienos!

„Kino pavasaris” jau penktą kartą kviečia sostinės svečius bei gyventojus apsilankyti „Lotynų Amerikos kultūros dienose”, šiemet žadančiose itin margą renginių programą: kino festivalį, fotografijos parodą, kultūrines popietes, teminius vakarėlius bei koncertą.
Kino mėgėjus „Pasakos” kino teatre su Lotynų Amerikos kinematografo naujienomis supažindins net septyni tarptautinio pripažinimo sulaukę filmai bei trumpoji animacijos programa. Turėsite unikalią galimybę išvysti Argentinos, Meksikos, Peru, Kolumbijos bei Čilės kino kūrėjų darbus.
Tai ir „Oskarui” nominuotas bei „Auksiniu lokiu” įvertintas Claudia Llosa filmas „Liūdesio pienas”, net 19-os kino įvertinimų sulaukęs Rodrigo Pla filmas „Vidinė dykuma”, tikrais įvykiais paremtas Andres Baiz „Šėtonas” ir kiti filmai.
Pristatysime ne tik žanrinę filmų įvairovę bei regiono aktualijas, bet ir pasistengsime į lietuviškai pilką rudenį įnešti Lotynų Amerikos spalvų, garsų ir magijos.
„Lotynų Amerikos kultūros dienos” žiūrovams jau tradiciškai pateiks įvairių kultūrinių žanrų puokštę: kviesime susipažinti su Kubos realybe fotografijos parodoje bei kultūrinėje popietėje, kurioje įspūdžiais dalinsis ten buvę lietuviai.
Virtualią Argentinos pažinimo kelionę pasiūlys Lietuvoje gyvenantis argentinietis Carlos Brebbia, o argentinietiško vyno naktis leis ne tik pasimėgauti šiuo gėrimu, bet ir susipažinti su jo gaminimo tradicijomis.
Literatūrinėje popietėje pristatysime garsaus Argentinos rašytojo Marcelo Birmajer romaną „Vienos moters istorija”, o su užburiančia fado tradicija susipažinsime jungtiniame portugalų muzikos meistrų bei Šv. Kristoforo kamerinio orkestro koncerte.
Šokio gerbėjus teminis salsos vakarėlis kvies ne tik stebėti, bet ir pasimokyti šio šokio žingsnelių, mėgaujantis „Mojito“ kokteiliu.
Spalio 22-29 dienomis „Kino pavasaris” kviečia visus apsilankyti „Lotynų Amerikos kultūros dienų” renginiuose.

Kaip lietuviai prisistato pasauliui

Kaip lietuviai prisistato pasauliui

Neginčytina tiesa tapo teiginys, kad įvaizdis yra be galo svarbus žmogui. Kiekvienas norime pabrėžti savo savitumą ne tik rūbais, šukuosena, aksesuarais, bet ir manieromis, kalba, humoro jausmu. Trumpai tariant, kiekvienas stengiamės susikurti kažką tokio, kas tikrai padėtų išsiskirti iš didžiulės minios.

Tarpukario sportas: už idealus

Tarpukario sportas: už idealus, už tautą, už universalumą (V dalis)

Prezidento Antano Smetonos laikais ypač vertintas tautiškumas, meilė tėvynei, sveikas kūnas ir sveika gyvensena. Mokyklose vykdavo grupinės gimnastikos mankštos.

Visi skatinti sportuoti, tad ir šio laikotarpio sportininkų prizuose dažnai būdavo vaizduojami Senovės Romos laikų atletai. Sportininkai turėjo būti „guvūs“ ne tik aikštelėje, bet ir už jos ribų – būti „ambasadoriais“.
Sportininko idealas

1937 m. lietuvių krepšininkų, tenisininkų ir politikos atstovų delegacijai lankantis pas išeivius JAV, vietinių jie buvo sutikinėjami, dalyvavo renginiuose ir kelete varžybų. Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros Kaune muziejininkės Justinos Minelgaitės, į tokias delegacijas būdavo atrenkami tik tam tikrus reikalavimus atitinkantys asmenys. Esą visi į JAV vykstantys sportininkai privalėdavo mokėti šokti ir dainuoti. Tai buvo dalis jų misijos už sporto aikščių – pristatyti Lietuvą. Visi „užslėptieji“ sportininkų talentai paaiškėdavo rengiamų specialių atrankų metu.

„Vienas tokių atvejų „sumirgėjo“ ir spaudoje. Čikagoje Amerikos lietuviai suruošė atvykėliams priėmimą. Krepšininkams buvo „supiršliautos“ 12 gražių merginų, kurios vakarėlio metu atvykėlius turėjo linksminti ir pamokinti šokti. Tada ir paaiškėjo, kad lietuviai sportininkai ir patys gerai moka šokti, ir ne tik tautinius, bet ir amerikietiškus šokius“, – teigė pašnekovė.
Išeiviai „legionieriai“ – savi

Lietuvai Nacionalinėje krepšinio rinktinėje 1937 m. ir 1939 m. Europos krepšinio čempionatuose atstovavo iš JAV pakviesti išeiviai. Daliai kaimyninių šalių tai nepatiko, tačiau ne Prezidentui.

Pasak Lietuvos sporto muziejaus skyriaus vadovo Arvydo Jakšto, tarpukario Lietuvos krepšinio rinktinėje buvo net šeši JAV gimę išeiviai – Juozas Jurgėla, Vytautas Budriūnas, Feliksas Kriaučiūnas, Pranas Talzūnas, Mykolas Ruzgys ir Pranas Lubinas. Jis taip pat pažymėjo, kad dėl išeivių dalyvavimo rinktinėje buvo kilę protestai dar 1937 m., kai Lietuva laimėjo Europos krepšinio čempionatą.

„Legionierius“ Pranas Lubinas (Frank Lubin) Lietuvoje pakėlė krepšinio lygį, pats žaidė rinktinėje, dalyvavo Lietuvos tautinėje olimpiadoje 1938m.

„1936 m. jį Berlyno olimpinėse žaidynėse sutiko Lietuvos atstovas Jonas Vailokaitis ir pakvietė sudalyvauti Europos krepšinio čempionate lietuvių krepšinio komandos sudėtyje. Šis sutiko ir ėmė lankytis Lietuvoje. Komandą jis stiprino ne tik žaidimu, bet ir patarimais“, – pasakojo ILRP kultūros renginių organizatorė-koordinatorė, parodos „Ir stok už garbę Lietuvos! Lietuvos sportininkų pasiekimai 1918-1940 m.“ kuratorė dr. Vilma Akmenytė-Ruzgienė, pridurdama, kad dvigubos pilietybės klausimai aktualūs tik šiandien, o anuomet atstovauti savo šaliai buvo natūralu. Esą išeivius emigrantus lietuviai noriai priimdavo, tad jiems nereikėdavo įrodinėti, ar yra dar ir kitos valstybės piliečiai.

„198 cm ūgio vidurio puolėjas ir JAV rinktinės kapitonas P. Lubinas turėjo turėti ir JAV pilietybę. Matyt tuomet į dvigubą pilietybę žiūrėta daug laisviau. Jei žaidė už Lietuvą, vadinasi turėjo ir Lietuvos pilietybę“, – teigė muziejininkė J. Minelgaitė, pridurdama, kad krepšinis Berlyno olimpinėse žaidynėse buvo pirmąkart patekęs į olimpinių sporto šakų sąrašą, o Lietuva į Berlyną nekviesta dėl nesutarimų dėl Klaipėdos krašto.

Dėl svetimšalių – kitos valstybės piliečių, nesvarbu kokios jie būtų tautybės, Lietuvos įstatymai numatė labai aiškias taisykles – ir įsidarbinimo, ir dėl gyvenimo šalyje.
Visi į tautinę olimpiadą

Praėjus beveik dviems nepriklausomybės dešimtmečiams, lietuviai sumanė dalyvauti ne tik tarptautinėse, bet ir jėgas išmėginti Tautinėje olimpiadoje.

1938 m. Pirmoji Lietuvos tautinė olimpiada vyko liepos 17-31 dienomis dviejuose miestuose – laikinojoje sostinėje Kaune ir Klaipėdoje. Gausiausia buvo Latvijos delegacija – 65 sportininkai ir 57 turistai. JAV delegaciją sudarė 24 atletai, Vilniaus krašto – 24, Didžiosios Britanijos – 9, Brazilijos – 3. Iškilmingame Tautinės olimpiados atidaryme dalyvavo per 10 tūkst. žmonių.

Tautinėje olimpiadoje jėgas išmėgino lengvaatlečiai, boksininkai, sunkumų kilnotojai, futbolininkai, tinklininkai, plaukikai, lauko ir stalo tenisininkai, šauliai, žirgų sporto entuziastai, buriuotojai, irkluotojai, dviratininkai, lakūnai, sklandytojai, aviamodeliuotojai. Sporto šaka tuomet laikyti ir tautiniai šokiai.
„Dalis vandens sporto rungčių vyko Kaune, Nemuno saloje įrengtame baseine ir prie Vytauto bažnyčios. Irklavimo ir buriavimo varžybos vyko Klaipėdoje”, – pasakojo V. Akmenytė-Ruzgienė.

„Istorinės Lietuvos Respublikos Prezidentūros sodelyje Kaune iki spalio pabaigos veiksiančioje Tautinės olimpiados ekspozicijoje viena iš nuotraukų vaizduoja iš Vilniaus Nerimi laikinąją sostinę pasiekusius irkluotojus. Tačiau yra ir kita nuotrauka, kurioje komanda pasitinkama Kauno geležinkelio stotyje su didžiausiu glėbiu gėlių ir gausybe sveikinančių lietuvių. Tad ar jie iš tiesų atplaukė baidarėmis, lieka neaišku. Bet kokiu atveju jie pasitikti nepaprastai džiugiai, o Vilniaus Lietuva dar neatgavusi“, – pasakojo muziejininkė J. Minelgaitė.

Pasak V. Akmenytės-Ruzgienės, dalis vilniečių atvažiavo traukiniu, o kita dalis galėjo ir atplaukti. Jie pakartojo grafo Konstantino Tiškevičiaus kelionę iš Vilniaus į Kauną, vykusią XIX amžiaus pabaigoje.

Diplomatiniai santykiai su Lenkija jau kelis mėnesius buvo užmegzti, tarp šalių priešiškumo neliko. Vilniečiai jau galėjo atvykti laisvai. Demarkacinę pasienio liniją jie kirto legaliai.

„Iki tol tarp šalių vykstantys diplomatai turėdavo pasienyje iš vieno vagono persėsti į kitą. Traukiniai pasienio nekirsdavo iki pat 1938 m. vidurio“, – teigė V. Akmenytė-Ruzgienė, pridurdama, kad iki tol pasitaikydavę, kad eidami į šokius žmonės nelegaliai kirsdavo ir pasienį.

„1938 m. Tautinės olimpiados medaliai gaminti Šveicarijoje. Kiti dažniausiai būdavo vietinės gamybos arba estų“, – teigė A. Jakštas, pridurdamas, kad daug prizų tautinėje olimpiadoje buvo įsteigę ir Amerikos lietuviai.
Už mėgėjišką universalumą

Sportininko idealą formavo tautiškumas ir žaidimas ne dėl pinigų. Profesionalizmas buvo smerkiamas. J. Minelgaitės teigimu, gavęs bet kokį piniginį prizą sportininkas imtas vadinti profesionalu, kuriam jau ne vieta mėgėjų sporte ir kuriam grėstų diskvalifikacija už dalyvavimą olimpinėse žaidynėse. Esą prizas tarpukariu vertintas kaip dvasinis atlygis, paskatinimas tolimesnėms kovoms.

To meto sportininkai nebuvo tik vienos kurios nors sporto šakos atstovais. Jie puikiai „valdydavo“ net tris sporto šakas. Gabiausi universalai buvo futbolininkai.

Stasys Šačkus buvo lengvaatletis, krepšininkas, o vėliau ir teisėjas. Vladas Dzindziliauskas žaidė futbolą, krepšinį, stalo ir lauko tenisą, ledo ritulį. Steponas Darius užsiiminėjo krepšiniu, beisbolu, ledo rituliu, boksu, lengvąja atletika.
Tinkamo darbdavio ir miesto glėbyje

Geresnius sportininkus stengtasi įdarbinti Kaune, pavyzdžiui, fabrike, kad jie neišvažiuotų į mažesnius miestelius. Dėl to tarp klubų buvo didelė konkurencija. Šie stengdavosi pervilioti talentus ir jiems sudaryti geras gyvenimo sąlygas. A. Jakšto teigimu, po 5 litus sportininkams skirdavo Žydų bankas.

Parodos kuratorės teigimu, ankstyvuoju laikotarpiu visoje Lietuvoje veikusi Lietuvos fizinio lavinimosi sąjunga turėjo daug skyrių ir klubų ir konkuruodavo su kitomis sąjungomis. Pavyzdžiui, Joniškyje veikę du klubai tarpusavyje ir konkuruodavo dėl žaidėjų.

„Patys klubai iš ko mokėti neturėdavo, taigi skatinta žaisti iš idėjos, o ne už pinigus. Vadinasi, norėdamas žaisti turi ir kažkur dirbti, – pasakojo V. Akmenytė-Ruzgienė. – Ar tikrai jie dirbdavo? Čia kaip mūsų krepšininkai šiandien studijuoja. Sportininkus įdarbindavo tokiuose fabrikuose, kurių savininkai suvokia sporto reikšmę.

Didieji fabrikai patys turėdavo sporto klubus. Sportininkus vienijo Cemento fabrikas, „Kotono“ kojinių fabrikas, „Kauno audinių“ šilko fabrikas, „Silvos“ tekstilės fabrikas, tekstilės gamykla „Lima“ (vėliau – „Drobė“), „Maisto“ fabrikas, „Inkaro“ gumos fabrikas. Jų komandos žaisdavo tarpusavyje, o geresni žaidėjai vėliau patekdavo ir į geresnius klubus.

Kaip pavyzdį parodos kuratorė įvardino Stepono Garbačiausko „sugebėjimus“ – 1925–1930 m. dirbdamas Argentinos konsulato Kaune sekretoriumi šis spėdavo dar ir palošti.

Visų universalų sugebėjimai buvo panašūs. Tiesa? Deja, 1940 m. Lietuvai pakliuvus į sovietų glėbį, sportininkų keliai išsiskyrė – vieni pabėgo į Vakarus, kiti buvo ištremti į Rytus.

„Red Bull Motocross of Nations“ lenktynėse startuos ir lietuvis

„Red Bull Motocross of Nations“ lenktynėse startuos ir lietuvis

Rugsėjo 25–26 dienomis Jungtinėse Amerikos Valstijose vykstančiose „Red Bull Motocross of Nations“ lenktynėse tarp 32 šalių motociklininkų dalyvaus ir 17-metis Lietuvos motociklininkas Nerijus Rukštela. Planuojama, kad šis jau 63 kartą organizuojamas renginys, dar vadinamas Motokroso olimpiada, sutrauks net apie 120 tūkstančių žiūrovų iš viso pasaulio.

Kiekvieno motociklų sporto atstovo svajonė yra bent kartą sudalyvauti „Red Bull Motocross of Nations“. Varžybų reglamentas nustato kvotas, pagal kurias šaliai skiriamos tik 3 dalyvių vietos. Dėl to sportininkai savo šalyje varžosi tarpusavyje visus metus, ir tik sezono pabaigoje paaiškėja, kas yra vertas garbingos vietos motokroso olimpiadoje.

„Ne veltui „Red Bull Motocross of Nations“ lenktynės vadinamos Motokroso olimpiada – savo mastais, dalyvių ir žiūrovų skaičiumi šis renginys neturi analogų. Mūsų komandos dalyvavimą vertiname kaip unikalią galimybę lietuviams pademonstruoti savo gebėjimus pasaulinio lygio renginyje. Daug vilčių siejame su vienu perspektyviausių Lietuvos komandos lenktynininku Nerijumi Rukštela. Gana stiprūs varžovai yra ir Lietuvą atstovausiantys Amerikos lietuviai Rimantas Pažemeckas bei Mindaugas Kazakevičius“, – sakė Lietuvos motokroso komandos vadovas Julius Juodišius.

17-metis Nerijus Rukštela pradėjo važinėti motociklu būdamas vos 6-erių, tad 2010-ieji – jau 13 jo karjeros sezonas. Dažnai Lietuvos ir tarptautiniuose renginiuose jis būna pats jauniausias dalyvis. Šių metų Nerijaus Rukštelos karjeros iššūkiai išties įspūdingi: Lietuvos motokroso čempionatas, Latvijos motokroso čempionatas, Baltijos šalių enduro kroso čempionatas. Lenktynininkas „Red Bull Romaniacs“ ir „Red Bull Motox“ čempionatuose dalyvauja nuo 2008 metų.

„Red Bull Motocross of Nations“ kasmet vyksta vis kitoje vietoje. Praėjusiais metais šios lenktynės vyko Italijoje, kur ekstremalius važiavimus stebėjo apie 80 tūkstančių motokroso gerbėjų. Šiemet renginys vyks šalyje, kurios atstovai net 20 kartų laimėjo „MotoCross of Nations“ varžybas – Jungtinėse Amerikos Valstijose. Šįkart pasirinkta vieta – Griaustinio slėnis (Thunder Valley), Leikvudas, Kolorado valstija.

Pasak J. Juodišiaus, „Red Bull Motocross of Nations“ metu bus stengiamasi Lietuvą nuolat informuoti apie tai, kaip sekasi mūsų atstovams.

Tarpukario sportas: pirmieji žingsniai aikštelėse (I dalis)

Tarpukario sportas: pirmieji žingsniai aikštelėse (I dalis)

Po Pirmojo pasaulinio karo nepriklausomybę paskelbusioje Lietuvoje porto nebuvo. Reikėjo mokytojų, kurie užaugintų naują šalies sportininkų kartą. Reikėjo ir mecenatų, valstybės paramos. Nebuvo nei stadionų, nei baseinų, nei kitų sporto propagavimui tinkamų vietų.

Aplink pasaulį motociklais keliaujanti pora: Pietų Amerika – tikras motociklininkų rojus

Aplink pasaulį motociklais keliaujanti pora: Pietų Amerika – tikras motociklininkų rojus

Motociklininkų pora Asta Dovydėnaitė ir Linas Mockevičius, siekiantys tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus Žemės rutulį, sėkmingai įveikė pirmuosius 10 tūkst. kilometrų. Per pastaruosius du mėnesius jie aplankė tolimiausią Pietų Amerikos žemyno tašką, pasinaudojo BMW suteikiama galimybe atlikti garantinį aptarnavimą bet kurioje šalyje ir paspaudė rankas šių metų Dakaro ralyje sėkmingai pasirodžiusiems lietuviams.

Lietuvių pora leidžiasi į rekordinę kelionę – sieks apkeliauti pasaulį motociklais

Lietuvių pora leidžiasi į rekordinę kelionę – sieks apkeliauti pasaulį motociklais

Vilniuje motociklininkų kolona į kelionę aplink pasaulį griausmingai išlydėjo du savo bendruomenės narius – Astą Dovydėnaitę ir Liną Mockevičių. Motociklininkų pora per artimiausius dvejus metus ketina aplankyti 5 pasaulio žemynus, įveikti daugiau kaip 60 tūkst. km atstumą ir tapti pirmaisiais lietuviais, kurie motociklais apkeliaus aplink Žemės rutulį. Savo istorinei kelionei jie pasirinko BMW turistinių motociklų modelius „BMW F 800 GS Adventure“ ir „BMW F 650 GS“.