Search Results for: "Vytis Nivinskas"

Muzika

Muzika, kuri „maitina“ mūsų smegenis

Klausydami savo mėgstamos muzikos, dažnai nesusimąstome apie jos dainų tekstus, o apie muzikantų gyvenimą taip pat dažnai nežinome įvairių subtilybių. Ir nors dažnai muzikos kūrimas daugeliui atrodo pramoga, nereikalaujanti labai aukšto IQ (visgi, tai ne tikslieji mokslai), labai intelektualių muzikantų yra tiek pasaulyje, tiek Lietuvoje. Mūsų muzikos apžvalgininkas Mindaugas Peleckis pradeda paieškas…

Intelektualiausieji… kaip atsirinkti?
Kandidatų į protingiausio muzikanto sostą – išties daug. Todėl pavardinsiu bent kelis variantus (galbūt skaitytojai su manimi nesutiks, gal turės kitų favoritų).
Užsieniečiai muzikos mėgėjų tinklaraščiuose yra balsavę, kas intelektualiausias. Daugiausia pagyrų sulaukė: Jimas Morrisonas („The Doors“), Janis Joplin, Jimis Hendrixas, Davidas Bowie, Brianas May‘us („Queen“), Marilyn Mansonas, Rory‘s Gallagheris, Nickas Drake‘as, Nickas Cave‘as, Blixa Bargeldas („Einsturzende Neubauten“), Z‘EV (Stefanas Weisseris), Davidas Tibetas („Current 93“), Tony‘s Wakefordas („Sol Invictus“), Kurtas Cobainas, Frankas Zappa, Robertas Frippas („King Crimson“), Alice Cooperis, Gene‘as Simmonsas („Kiss“), Johnas Lennonas, George‘as Harrisonas (abu – „The Beatles“), Bobas Dylanas, Leonardas Cohenas, Bono („U2“), Stevenas Wilsonas („Porcupine Tree“), Jordanas Rudessas („Dream Theatre“), Borisas Grebenščikovas, Viktoras Cojus…
Tiesą sakant, šį sąrašą galima tęsti dar ilgai. Intelektualusis art rokas, prog (progresyvusis) rokas ir metalas, dainuojamoji poezija (bardai, singer-songwriter), įvairių atmainų eksperimentinė muzika – tai intelektualiausieji muzikos stiliai. Vienas jų net vadinasi IDM (intelligent dance music) – intelektualioji šokių muzika (Lietuvoje tai būtų „Pieno Lazeriai“, „BrassBastardz“, „Happyendless“, IJO, Leonas Somovas ir Jazzu, Mario Basanovas ir kt.). Tarp Lietuvos eksperimentininkų taip pat daug intelektualų: pradėkime nuo Maestro Giedriaus Kuprevičiaus, unikalaus kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus, genialaus kūrėjo Viačeslavo Ganelino bei jo kolegų trio „GTČ“ – Vladimiro Tarasovo ir Vladimiro Čekasino. Tai intelektualiausias Lietuvos džiazas, pripažintas visame pasaulyje. Be abejo, yra daug džiazo kūrėjų, kurie nenusileidžia intelektualumu ir dabar: tai Petras Vyšniauskas, Liudas Mockūnas, Vytautas Labutis, Vytis Nivinskas, Dainius Pulauskas ir begalė kitų. Turime itin intelektualių klasikos atlikėjų: prestižinį Julliardą baigęs pianistas ir muzikos mokslų daktaras Edvinas Minkštimas, Petras ir Lukas Geniušai, Rūta ir Zbignevas Ibelhauptai, Šarūnas Nakas, Gintaras Sodeika ir begalė kitų. Liaudies ir kantri muzikos žinovas Algirdas Klova, kantri legenda Virgis Stakėnas, šviesaus atminimo bardas ir rokeris Vytautas Kernagis… Taip pat negalime pamiršti Veronikos Povilionienės, Aistės Smilgevičiūtės („Skylė“), Alinos Orlovos, Algirdo Kaušpėdo („Antis“), Sauliaus Urbonavičiaus („Bix“) ir, be abejo, Andriaus Mamontovo. O jei dar negana – Igorio Kofo („Lemon Joy“), „Spički“, Makso Melmano ir „Biplan“, grupių „Siela“, „Avaspo“, „Donis“, „Liberte“, „The Earth Confession“ kuriama muzika taip pat yra intelektuali.
Žmonės-mįslės
Šie žmonės ir dar daug, kurių visų čia nesuminėsiu dėl vietos stokos, kuria ir kūrė itin kokybišką muziką, kuri ne tik pripildyta gyvybinės energijos, bet ir „maitina“ smegenis. Ar kam nors galėtų šauti į galvą, kad genialiojo Freddy Mercury „kolega“ – „Queen“ gitaristas“ Brianas May‘us – yra astrofizikas, mokslų daktaras, garsios mėnesinės dokumentinės BBC televizijos programos „The Sky at Night“ bendraautoris. Tai ilgiausiai transliuojama televizijos laida (nuo 1957 m. balandžio 24 d. į eterį išėjo jau 700 laidų!) pasaulyje. B. May‘us garsėja ir tuo, kad, kaip ir mūsų pirmieji bigbito ansambliai, pats susikonstravo gitarą (ji iki šiol veikia). Šis muzikantas, skirtingai nei daugelis, kuriuos įtraukė priklausomybių liūnas, niekada nerūkė, negėrė ir nevartojo narkotikų (skirtingai nei kiti „Queen“ nariai). Sudėtingą jo sukurtą „Queen“ dainą „The Prophet‘s Song“ jis susapnavo. Tai ilgiausia „Queen“ daina (trunka aštuonias minutes). B. May‘aus sapne buvo Didysis Tvanas, Biblija ir Nojaus arka. B. May‘aus vardu pavadintas asteroidas, kurį 1998 m. atrado čekų astronomai. Tai – „52665 Brianmay“.
Ne mažiau paslaptingas – ir Davidas Bowie, pramintas roko chameleonu. Tarp keliasdešimties jo albumų – ir svajinga hipiška dainuojamoji poezija, ir glam rokas, ir roko eksperimentai, ir popmuzika ir elektroninė muzika, ir dar daug visko D. Bowie apibūdinti galėtų jo paties dainos pavadinimas: „Hello, spaceboy…“
„Tje Doors“ lyderis Jimas Morrisonas rašė puikią poeziją, deja, jo gyvenimas nutrūko 27-erių. Lietuviškai išleista jo poezijos knygelė, tačiau vertimas – gana prastas… Menininkas save vadino Karaliumi Driežu (The Lizard King), Mr. Mojo Risin‘ (tai „Jim Morrison“ vardo anagrama). Štai vienas iš J. Morrisono poezijos šedevrų:
Vidinės laisvės akimirka
Kai protas atsivėręs ir
Atsiskleidusi vidinė visata
O siela klajonėms palikta
Sumišusi, be vietos, ieškanti
Draugų ir mokytojų – ir ten, ir čia
Vienas nesuprantamiausių muzikantų ir poetų yra Borisas Grebenščikovas. Tai eruditas, besidomintis daug kuo, tačiau tuo pačiu kyla įtarimas, kad jis tik žaidžia žodžiais ir prasmėmis, tarsi įvaro klausytoją į labirintą (panašų į D.Bowie, kurį kažkada jis mėgdžiojo) ir liepia paklusti psichodelinės poezijos taisyklėms. Iš daugybės B. Grebenščikovo (arba tiesiog BG) tekstų pasirinkau šmaikštų „Pasakėčia nr. 2“, kur rašoma Ezopo stiliumi:
Viena lapė beržely gyveno
Atėjo meška ir pradėjo į ją spoksot
Tada atėjo šalčiai
Viskas užšalo
Lapė nuėjo į kreditą
Meška prišalo prie medžio
Ir vis dar spokso
Pamoka čia paprasta:
Nebūk kaip ta meška –
Atėjai, ir nėra čia ko žiūrėt

Šia linksma nata ir norėčiau baigti trumpus patyrinėjimus apie intelektualius muzikantus. Išties tai didžiulio straipsnio tema, tačiau išvadą galima padaryti ir iš šio, nediduko: protingų muzikantų yra daug, o ir intelekto sąvoka ne taip paprastai apibrėši. Vieniems tai IQ skaičiukai, kitiems – gilesnė nei paprastai muzika ir dainų žodžiai, kuriuos kuria neeiliniai žmonės.
Mindaugas Peleckis

Kauno Senamiestyje iki sutemos aidėjo festivalio svečių juokas (Foto)

Kauno Senamiestyje iki sutemos aidėjo festivalio svečių juokas (Foto)

Vakar, Kauno senamiestyje įsikūrusiame jaukiame „Ryšių istorijos“ muziejaus kiemelyje, įvyko priešpaskutinis dainuojamosios poezijos festivalio „Senamiesčio Žiogas“ koncertas, kuriame žiūrovus džiugino gausus atlikėjų būrys.

Kaip visuomet, koncertą pradėjo jaunasis, tačiau labai talentingas atlikėjas MYKOLAS JOKUBAUSKAS, kuriam grojimas, dainavimas ir dainų rašymas teikia ypatingą malonumą, nes padeda rasti tai, ko gyvenime labiausiai reikia. Vieniems pažįstamas, kitiems dar negirdėtas dainas atliekantis M. Jokubauskas publikos buvo priimtas labai šiltai.

Scenoje taip pat pasirodė folkroko grupės „Arbata“ vokalistas ir idėjinis lyderis ANDRIUS ZALIESKA kartu su savo kūrybos partneriu AURIMU DRIUKU, garsėjančiu itin plačiu muzikiniu horizontu, nes Aurimas grojo kartu su Alina Orlova, „Siela“, „IR“, „Golden Parazyth“. Nulipančius nuo scenos atlikėjus klausytojai apipylė garsiais aplodismentais bei šiltomis šypsenomis.

Po trumpos pertraukėlės į sceną žengė visiems gerai pažįstamas bardas, teatro ir kino aktorius GEDIMINAS STORPIRŠTIS, kuris „žiogiškoje“ scenoje pristatė naująjį savo albumą, paprastu, trumpu bet tuo pačiu daug ką pasakančiu pavadinimu – „Taip“. Koncerte G. Storpirščiui talkino puikių atlikėjų palyda: SAULIUS PETREIKIS – grupės „Saulės broliai“ narys (vokalas, pučiamieji); DAUMANTAS SLIPKUS (klavišiniai, perkusija); VYTAS MIKELIŪNAS (smuikas); VYTIS NIVINSKAS (kontrabosas); JONAS KRIVICKAS (gitara).

Užbaigti koncertą garbė atiteko grupei “LIŪDNI SLIBINAI”. Kaip ir buvo tikėtasi, ši aktorių – muzikantų – dainininkų – šokėjų – komikų grupelė bene kiekvieną privertė nubraukti juoko ašarą ir kartu su atlikėjais ne tik linguoti, bet ir šokti. O grupei lipant nuo scenos klausytojų plojimai bei skandavimas „pakartot!”, dar kurį laiką nepaleido atlikėjų nuo scenos.

Viso renginio metu, festivalio svečiai buvo kviečiami pasižvalgyti po JUVELYRIKOS bei GRAFIKOS darbų parodą. O mažieji renginio dalyviai kūrybinėse dirbtuvėse buvo puošiami įvairiausiais piešinėliais ant veidų.

Kitas ir deja jau paskutinis V-ojo sezono „Senamiesčio Žiogo“ renginys įvyks rugpjūčio 18d., kuriame vėl skambės gitarų muzika, neblės klausytojų šypsenos ir aplodismentai, o scenoje pasirodys skirtingi, ryškūs bei talentingi atlikėjai. Šį kartą tai bus grupė Bjelle ir PeRu, svečias iš Airijos Denis McLaughlin, teatro laboratorijos „Atviras Ratas“ aktoriai su programa „Solo ansamblis“, bei jaunoji atlikėja Kristina Muravjova.
Laikas.lt

Sutikime pavasarį braziliško džiazo ritmais

Sutikime pavasarį braziliško džiazo ritmais

Sinoptikai prognozuoja, kad žiema šiemet užsilaikys ilgai, todėl visur tvyrantį šaltį siūlome pakeisti karštais braziliškais ritmais. Šv. Kotrynos bažnyčioje kovo 3 d. 19 val. vyksiančiame koncerte Nostalgiškoji bosanova pasijusite lyg saulėtoje pakrantėje, kur svinguojančių garsų bangomis užplūs gyvenimo saldumas, karštas meilės alsavimas ir kiti gyvenimo malonumai..
Bosanova – žanras, atsiradęs 20 amžiaus viduryje ir gyvavęs vos šešerius metus, tačiau palikęs daugybę iki šių dienų visame pasaulyje klausomų hitų. Savąją jų interpretaciją pateiks charizmatiškoji vokalistė Giedrė Kilčiauskienė, nevengianti muzikinių eksperimentų bei jaunosios Lietuvos džiazo žvaigždės: pianistas Andrej Polevikov, gitaristas Pranas Kentra, kontrabosininkas Vytis Nivinskas, būgnininkas Darius Rudis bei perkusininkas Pavel Žemoitin.
Paslaptingas ir lankstus Giedrės Kilčauskienės balsas, pritariant puikiems muzikantams – derinys, kuriam atsispirti vargu ar pavyks. Atšvęskite kalendorinio pavasario pradžią vienam vakarui nusikeldami į tolimą, karštą ir viliojančią Braziliją…

Sekmadienį „Vilnius Jazz“ paradą tęs džiazo jaunimas

Sekmadienį „Vilnius Jazz“ paradą tęs džiazo jaunimas

Spalio 17 d. 15 val. festivalio „Vilnius Jazz“ scenoje sostinės Rusų dramos teatre penktą kartą varžysis džiazo jaunimas. Keturios Lietuvos muzikos ir teatro akademijos (LMTA) studentų grupės sieks konkurso „Vilnius Jazz Young Power“ Didžiojo prizo.

Viena įdomiausių gyvai grojančių lietuviškų grupių „Baisios stygos“ papuoš konkurso finalą.
Siųsti nuorodą
Spausdinti
Dalintis

REKLAMA
Šie kolektyvai pavasarį dalyvavo ir konkurso pirmajame ture. Solidi žiuri nusprendė, kad visi jie yra verti finalo. Tai – grupės „Bon Ton“ ir „Vilkšu pa muguru“, duetas „Dauleou“ bei atsinaujinusi praėjusių metų „Vilnius Jazz Young Power“ finalininkė „Yo-Yo Mo-Mo-Mo“.

„Vilnius Jazz Young Power“ konkursas rengiamas nuo 2006 metų. Jo tikslas – įkvėpti jaunosios kartos džiazo muzikantus originaliai kūrybai. Finale jaunieji muzikantai pristatys savo sukurtas kompozicijas.

„Vilnius Jazz Young Power“ jau atvedė į džiazo sceną visą būrį kūrybingų muzikantų. Daugelis šio konkurso proga savo pirmuosius projektus parengusių jaunuolių sėkmingai tęsia džiazo karjeras.

Vienas pavyzdžių – smuikininkas Tadas Dešukas, 2006-aisiais pelnęs konkurse geriausio instrumentininko vardą. Jo grupės „Baisios stygos“ pasirodymas papuoš šiemečio „Vilnius Jazz Young Power“ konkurso finalą.

„Baisios stygos“ – naujas reiškinys Lietuvos alternatyviosios klubinės muzikos scenoje. Susikūręs tik šių metų pavasarį ansamblis jau pelnė vienos įdomiausių gyvai grojančių lietuviškų grupių reputaciją.

Nemenką sceninę patirtį turintys grupės nariai – T.Dešukas, gitaristas Paulius Volkovas, kontrabosininkas Vytis Nivinskas ir būgnininkas Vytis Vainilaitis – drąsiai manevruoja tarp skirtingų muzikos žanrų ir tradicijų, stebina publiką savo nestandartiniu mąstymu ir technine meistryste.

„Baisios stygos“ semiasi kūrybos impulsų įvairių krypčių džiaze, folklore, roke, XX amžiaus akademinėje bei alternatyvioje muzikoje.

„Vilnius Jazz“ scenai kolektyvas parengė originalių kompozicijų bei žinomų kompozitorių kūrinių aranžuočių programą.

Jurgos Šeduikytės teatro eksperimentas tęsiasi

Jurgos Šeduikytės teatro eksperimentas tęsiasi

Pastaruoju metu, kai vis daugiau atlikėjų ir scenos žmonių išmėgina savo jėgas naujose ir netikėtose srityse, Jurga Šeduikytė spalio mėnesį žiūrovams taip pat suteikė galimybę įvertinti savo talentą naujame amplua.
Spalio 5-ą dieną dainininkė „New York” klube pristatė pirmąją savo vinilo plokštelę „Prie žalio vandens”, o spalio 12-ą žiūrovai buvo pakviesti į atnaujintą Jurgos improvizacijų spektaklį „Keturi”.
Panaudojo egzamino užduotį
Pirmą kartą spektaklis buvo parodytas per šiais metais vykusią Kultūros naktį. Tą kartą jaukioje ir mažoje „Meno forto” salėje eksperimentinis spektaklis buvo parodytas tris kartus. „Sumanymas kurti spektaklį priklauso „Meno forto” direktoriui Audriui Jankauskui. Šįmet jis paskambino man ir pasiūlė ką nors parengti Kultūros nakčiai. Iš pradžių labai išsigandau, o tada prisėdau ir susimąsčiau – puiki proga scenoje padaryti tai, ką norėjau, bet niekada sau neleisdavau” – pasakojo atlikėja.
Spektakliui Jurga Šeduikytė panaudojo keletą savo dainų, mėgstamų melodijų (tarp jų – graikų liaudies dainą skambančią spektaklio pradžioje) bei šokio kompoziciją, kurią su bendrakursiu Pauliumi Markevičiumi parengė scenos judesio egzaminui. Bendras judviejų šokis – spektaklio kulminacija.
Improvizacija su puikia muzikantų trupe
Improvizacijų spektaklis “Keturi” – tai įvairių muzikos stilių, teatro kalbos ir kitų meno formų sintezė. Daina virsta kalba, kalba išprovokuoja judesį, judesys išauga į vizualius scenos virsmus.
Improvizaciją drauge su dainininke Jurga kuria Paulius Markevičius, kontrabosininkas Vytis Nivinskas, klavišiniais groja kolektyvo „Suicide DJs” narys Mindaugas Balčiūnas, saksofonu – šeimos draugas Liudas Mockūnas ir ilgą laiką kartu su Jurga koncertuojantis būgnininkas Vytis Vainilaitis.
Kaip patys atlikėjai teigia, spektaklis alsuoja gaivališkumu ir kaskart būna vis kitoks. Muzikantų grupė padeda, o kartais konfrontuoja su teatrine kalba, judesio fragmentais.
Siužeto užuomazgos?
Jaukioje kamerinėje aplinkoje iš tiesų atsiskeidžia puikus Jurgos balsas, galima įvertinti daug jėgų ir energijos reikalaujantį bendrą atlikėjos ir Pauliaus Markevičiaus šokį, tačiau sunku būtų komentuoti siužetą, tiksliau tik jo užuomazgas. Ganėtinai gležnus mėginumus prabilti teatro kalba. Bet matyt eksperimentas tuo ir žavus, kad galima jį kartoti ir vis tobulinti.
Teatro ir kino scena patraukia vis daugiau muzikos atstovų
Įvaldyti teatro kalbą ir išbandyti savo jėgas filmavimo aikštelėje mėgino ir daugiau žymių Lietuvos atlikėjų. Vieni iš jų sėkmingiau, kiti – ne taip. Itin daug diskusijų sukėlė Andriaus Mamontavo debiutas 1997 m. režisieriaus Eimunto Nekrošiaus spektaklyje “Hamletas”. Už šį vaidmenį naujai iškeptas aktorius buvo apdovanotas specialiu Boriso Dauguviečio auskaru.
Neseniai galėjome dar sykį įvertinti Andriaus Mamontavo aktorinius sugebėjimus filme Amaya. Filmo “Tadas Blinda. Pradžia” kūrėjai svieto lygintojo vaidmenį patikėjo atlikėjui Mantui Jankavičiui.
Tiesa, dainininkas pirmuosius žingsnius link vaidybos žengė vaidindamas miuzikluose. Daininkai nesibaido ir televizijos kamerų – serialuose vaidina dainininkai Vilija Matačiūnaitė, Vaidotas Valiukevičius – Milanno, Rūta Ščiogolovaitė, Irūna Puzaraitė ir kiti. Panašu, kad profesinės rokiruotės įgauna pagreitį, tad belieka tik kiekvienam asmeniškai atsakyti į klausimą, ar meno žmonės iš yra tiesų universalūs.

Giedrė Kilčiauskienė: „Muzikoje svarbiausia – galva ir širdis“

Giedrė Kilčiauskienė: „Muzikoje svarbiausia – galva ir širdis“

Lapkričio 7 d. naujoje sostinės muzikinėje erdvėje – „Vienuolio Pub“– koncertuosianti Giedrė Kilčiauskienė sako jau seniai nebesmerkianti tų atlikėjų, kurios dainuoja „įvairiomis kūno dalimis“. Patyrusi dainininkė dainavimo mokė ne vieną žinomą šalies atlikėją. Ji įsitikinusi, kad dainuojant svarbiausia yra galva ir širdis, o natos ir balsas tėra tik priemonė išreikšti tai, ką jaučiame.

Trys didieji Lietuvos miestai kviečia pusryčiauti su muzika

Trys didieji Lietuvos miestai kviečia pusryčiauti su muzika

Trys didieji Lietuvos miestai kviečia dieną pradėti su muzika. Prieš kelis metus Piano.lt suorganizavo pirmą koncertą darbo dienos rytą 7.30 val., kuris sulaukė neįtikėtinai gausios publikos, šiltų aplodismentų ir fantastiškų atsiliepimų su prašymais tokius koncertus organizuoti dažniau. Todėl koncertų salės kūrybinė grupė ėmėsi iniciatyvos kviesdami į rytinės kavos koncertų ciklą Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje.

Nacionalinės premijos laureatų poezija Gedimino Storpirščio dainose

Nacionalinės premijos laureatų poezija Gedimino Storpirščio dainose

Jau šį sekmadienį 18 val. Šv. Kotrynos bažnyčioje vyks jaukus ir šiltas vakaras dainuojamosios poezijos glėbyje. Aktorius, bardas Gediminas Storpirštis kartu su būriu profesionalių muzikantų belsis į klausytojų širdis, skambant Lietuvos nacionalinės premijos laureatų – poetų – eilėms.