Search Results for: "Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras"

Geriausias Baltijos kraštų kamerinis orkestras „Sinfonietta Riga“ atvyksta į „Gaidą“

Geriausias Baltijos kraštų kamerinis orkestras „Sinfonietta Riga“ atvyksta į „Gaidą“

Spalio 26 d. sostinės publika kviečiama į ypatingą koncertą – festivalyje „Gaida“ pasirodys geriausiu Baltijos kraštų kameriniu orkestru laikoma „Sinfonietta Rīga“. Ypatinga garso kokybe pasižymintis kolektyvas atveža į Vilnių naują ryškios lietuvių muzikos žvaigzdės – Europos muzikos festivalius pakerėjusių „Smėlio laikrodžių“ autorės Justės Janulytės – stambios apimties kurinį. Taip pat orkestras pagros ir festivalio kviestinio kompozitoriaus Georgo Friedricho Haaso intriguojančius ir tarptautinį pripažinimą pelniusius opusus.

„Manon Lesko“ repeticijų traukinys pajudėjo

„Manon Lesko“ repeticijų traukinys pajudėjo

Vilniaus Kongresų rūmai sklidini melodingos Giacomo Puccini muzikos. Gintaro Rinkevičiaus diriguojamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras ir „bohemiečių“ trupė pradėjo repetuoti Lietuvoje dar nerodytą šio kompozitoriaus operą „Manon Lesko“. Premjeriniai spektakliai vyks balandžio 3–7 d.

„Sostinės dienų“ pabaigai - „Bohemiečių” koncertas Katedros aikštėje

„Sostinės dienų“ pabaigai – „Bohemiečių” koncertas Katedros aikštėje

Pirmąjį rudens savaitgalį Vilniuje švenčiamos “Sostinės dienos” vilniečiams ir gausybei miesto svečių parengė daug įvairiausių renginių, vienas įspūdingiausių numatytas šventės pabaigai – rugsėjo 4 dieną Katedros aikštėje rengiamas teatralizuotas koncertas “Bohemiečių svajonės”.

Pristatydama šį koncertą, režisierė Dalia Ibelhauptaitė prisimena pačią “bohemiečių” pradžią: „bohemiečių” idėja gimė iš noro supažindinti Lietuvos publiką su naująja jauna solistų karta, sukurti jauniems talentams namus, kur jie galėtų tobulinti savo aktorinius ir vokalinius talentus aukščiausiame profesionaliame lygyje. Praėjo 5 metai ir iš mažos svajonės išaugo didelis unikalus reiškinys – dešimt „bohemiečių“ turi įspūdingas tarptautines karjeras ir jau garsina Lietuvos operos tradicijas svetur, kiti seka jų pėdomis ir drąsiai užima svarbiausias pozicijas Lietuvos klasikinės muzikos pasaulyje. „Bohemiečių“ kuriami spektakliai tapo išskirtiniu Lietuvos kultūros reiškiniu, o Vilniaus Kongresų rūmai – namais, į kuriuos jie grįžta po savo kūrybinių klajonių.
G. Puccini opera „Bohema” – apie jaunus menininkus, linksmai gyvenančius Paryžiaus mansardose, svajojančius apie meilę ir šlovę, idealiai tiko startui. „Bohemos” sėkmė pranoko visus jos sumanytojų – režisierės Dalios Ibelhauptaitės, dirigento Gintaro Rinkevičiaus ir kostiumų dailininko Juozo Statkevičius lūkesčius. Spektaklis buvo parodytas rekordinius 40 kartų ir davė pradžią galingam „bohemiečių” operos sąjūdžiui, apjungiančiam daug jaunų žmonių, kurie nori išsivaduoti iš senų nusistovėjusių tradicijų ir asocijuotis su moderniu mąstymu.
Per penkis metus įgyvendinta tikrai labai daug svajonių – „bohemiečių” repertuare šiandien net septynios operos. Visose griežia G. Rinkevičiaus vadovaujamas Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras. Rugsėjo 4 dieną visi kviečiami susirinkti į nemokamą koncertą Katedros aikštėje, kur bus galima išgirsti ištraukas iš jau legenda tapusio “Bohemos” pastatymo, W.A. Mocarto “Užburtosios fleitos”, Lietuvą sukrėtusio “Svynio Todo” ir, aišku, naujausios „bohemiečių“ premjeros – “Onegino”.

„Bohemiečiai” dainuoja širdimi“, – sakė trupės senbuvė Asmik Grigorian, „mes suaugome vienas su kitu”. O žymiose Europos scenose dainuojančiam jos bendražygiui Edgarui Montvidui kiekvienas „bohemiečių“ spektaklis – tarsi susitikimas su mylimais klasės draugais. „Kai statėme „Bohemą“, net neįsivaizdavome, kad dalyvaujame istoriniame įvykyje. Mes sukūrėme unikalų reiškinį Lietuvoje – teatrą, kuris daugeliui mūsų tapo namais“, – sakė solistas.

Prieš premjeras šios trupės dainininkai repetuoja nuo ryto iki nakties tarsi apimti transo, o „bohemiečių“ siela D. Ibelhauptaitė dar ir prodiusuoja visą didžiulį operos gamybos mechanizmą, šliūkšteldama geros energijos dozę. „Dovana turėti tokią lanksčių, nebijančių rizikuoti drąsių menininkų komandą”, – didžiavosi D. Ibelhauptaitė, nuo pirmųjų „bohemiečių“ žingsnių ugdanti šias savybes.

Praėjusiais metais „Bohemiečiai” įtraukė į savo arsenalą netgi elektroninių spalvų – ryžosi improvizuoti su elektroninės muzikos kūrėjų komanda. Trupė su naujaisiais bičiuliais sukūrė elektroninės operos fantaziją XYZ ir atsigręžė į šiam neįprastam kūriniui labiausiai tinkamas, dar neišbandytas buvusių gamyklų ir loftų erdves. Ta proga „bohemiečiai“ sukvietę į talką vilniečius, iškuopė ir sostinės „Lietuvos“ kino teatrą. Premjeros vakarą jis atgijo po ilgų merdėjimo metų, buvo apgultas publikos. Visi žinojo, kad to padaryti neįmanoma. „Bohemiečiai“ nežinojo ir padarė.

Katedros aikštėje skambės ir keletas žymiausių operų arijų iš elektronines operos fantazijos XYZ.

“Bohemieciu svajonių” koncerte pasirodys Asmik Grigorian, Laimonas Pautienius, Lauryna Bendžiūnaitė, Joana Gedmintaitė, Dainius Stumbras, Jeronimas Milius, Kęstutis Alčauskis, Egidijus Dauskurdis, elektronines muzikos kūrejas Few Nolder. Gros Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguojamas Gintaro Rinkevičiaus.

Vilniuje jau dūzgia „Sostinės dienų“ prospektas (Foto)

Vilniuje jau dūzgia „Sostinės dienų“ prospektas (Foto)

Prieš oficialią didžiausios miesto šventės „Sostinės dienų” pradžią penktadienį nuo vidurdienio jau dūzgia Gedimino prospektas, kviečiantis tris dienas klausytis, dainuoti, skaityti, grožėtis ir ragauti.

Nuo Katedros iki Lukiškių aikštės prospektas padalytas į keturias atkarpas. Pirmojoje atsiskleidžia dainuojantis, šokantis ir piešiantis Vilnius – čia veikia dailės galerijų parodos, eksponuojami profesionalių tapytojų kūriniai, dviejose scenose kasdien vyks daugybė kultūros renginių ir koncertų. Į Odminių skverą kvies viešas gatvės pleneras, kuriame visi norintys galės piešti ir tapyti. Renginių scenos įrengtos ir prie Nacionalinio dramos teatro bei Vinco Kudirkos aikštės.

Tolesnėje prospekto atkarpoje šurmuliuoja lauktuvių zona „Gardusis Vilnius” – čia kviečiami visi norintys paragauti ar įsigyti įvairiausių gardumynų, rankomis sukurtų dirbinių. Prieš artėjančias rudens darganas ir žiemos šalčius atsilaikyti padės ekologiškos vaistažolės, jų arbatos, gintarinis medus, įvairūs liaudies medicinos gydomieji tepalai. Jaukiai pasipuošti namų interjerą siūlo audėjos, mezgėjos, dailiosios vilnos velėjai, kalviai, odininkai, margosios ir juodosios keramikos žiedėjai, medžio drožėjai, popieriaus karpinių kūrėjai. Mugėje netrūksta ir originalių juvelyrinių gaminių patiems pasipuošti ir kitus dovanomis nudžiuginti.

Trečioji zona laukia literatūros skaitytojų – knygų alėjoje „Skaitantis Vilnius” savo produkciją siūlo keliolika šalies leidyklų, viliojančių ne tik mažesnėmis negu knygynuose kainomis, bet ir autorių autografais, netikėtais knygų pristatymais.

Gedimino prospektas palei Lukiškių aikštę ir scena šįmet skiriama Lietuvos kultūros sostinei Šilutei ir šio krašto savitumui. Šilutiškiai į Vilnių atvežė gaivaus pamario dvelksmo, daug žuvies ir informacijos apie senąją bei dabartinę Šilutę, lietuvininkų buitį ir tradicijas. Čia veikia ir didelė senovinių knygų apie Šilutę ir senųjų žvejų kepurių parodos.

Sostinės Katedros aikštėje penktadienio vakare vyks pirmasis iš trijų didžiųjų „Sostinės dienų” koncertų. Atidarymo koncertą surengs lietuvių elektroninės muzikos grupė „Empti” ir garsioji grupė „Gus Gus” iš Islandijos.

Kitais vakarais savo atnaujintą programą pristatys lietuvių ir vokiečių muzikos grupės, o didįjį „Sostinės dienų” uždarymo koncertą rengia Lietuvos operos dainininkų sambūris „Bohemiečiai” ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras.

Rotušės aikštėje kino seansuose po atviru dangumi bus rodomi filmai, o norintiems nepraleisti Europos krepšinio čempionato varžybų Rotušės aikštėje penktadienio ir sekmadienio vakarais didžiajame ekrane vyks tiesioginės rungtynių transliacijos.

„Sostinės dienos” Vilniuje vyksta nuo 1993 metų, pradžioje jas rengdavo Vilniaus miesto savivaldybė. Septintus metus šį didžiausią sostinės metų renginį organizuoja viešoji įstaiga „Vilniaus festivaliai”.

G. Rinkevičius toliau vadovaus Valstybiniam simfoniniam orkestrui

G. Rinkevičius toliau vadovaus Valstybiniam simfoniniam orkestrui

Kultūros ministerijoje įvykusį konkursą Lietuvos valstybinio simfoninio orkestro (LVSO) vadovo pareigoms penkerių metų kadencijai laimėjo iki šiol orkestrui vadovavęs Gintaras Rinkevičius, vienintelis kandidatavęs į šias pareigas.

Pretendentas konkurso komisijai pristatė orkestro penkerių metų perspektyvinę kūrybinės veiklos programą, kurioje, be kita ko, numatomas Lietuvos kultūros ir meno pristatymas užsienio šalims ir analogiškos srities užsienio šalių kultūros ir meno pristatymas Lietuvos visuomenei – bendri projektai ar dalyvavimas koncertinei įstaigai aktualiuose projektuose.

Nuo pat įkūrimo 1988 metais Lietuvos valstybiniam simfoniniam orkestrui vadovaujantis G. Rinkevičius (g. 1960) yra ir šio orkestro iniciatorius ir įkūrėjas, Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatas, dirbantis ir su kitų šalių orkestrais. 1996-2003 m. maestro dirbo Latvijos nacionalinės operos meno vadovu ir vyriausiuoju dirigentu, 2007-2009 m. ėjo pagrindinio kviestinio dirigento pareigas.

Nuo 2008 m. G. Rinkevičius yra Novosibirsko akademinio simfoninio orkestro vyriausiasis dirigentas ir meno vadovas, taip pat Lietuvos muzikos ir teatro akademijos profesorius. Studijų Sankt Peterburgo ir Maskvos P. Čaikovskio konservatorijose metais tapęs trijų tarptautinių konkursų laureatu.

Už savo kūrybinę veiklą G. Rinkevičius susilaukė ne vieno apdovanojimo. Dirbdamas Latvijoje jis buvo išrinktas Metų dirigentu (1999) bei apdovanotas Latvijos Didžiuoju muzikos prizu (1997, 2000). Savo kolekcijoje turi Lietuvos, Latvijos, Portugalijos ir Norvegijos karalystės ordinų. Lietuvoje jo pasiekimus vainikavo Nacionalinė premija, įteikta 1994 m., taip pat 2010 m. skirtas „Metų šviesuolio” apdovanojimas.

Šį mėnesį 22-ąjį sezoną baigiantis Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras išgyvena nelengvus laikus – orkestrui sumažinta valstybės dotacija nuo 5 iki 4 mln. Lt. „Suprantu, kad ekonominė situacija nėra pati geriausia, bet manau, kad yra gilesnė problema – nėra valstybinio mąstymo, perspektyvaus ir platesnio”, – yra sakęs G. Rinkevičius.

Šuolių į vandenį čempionė: „Akimirką pasijutau kaip tikroji Katia Kabanova“

Šuolių į vandenį čempionė: „Akimirką pasijutau kaip tikroji Katia Kabanova“

Netrukus penktąjį sezoną uždarysiantys bohemiečiai ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras intensyviai rengiasi paskutinei šių metų naujienai – pirmą kartą Lietuvoje statomos čekų kompozitoriaus Leošo Janačeko operos „Katia Kabanova“ premjerai.

Prieš prasidedant baigiamosioms repeticijoms kūrybinė komanda trumpam pasinėrė į vandens ir tamsos stichiją – Lietuvos vaikų ir jaunimo centro baseine buvo filmuojamas operos vaizdo klipas.

Pagrindinis vaidmuo šiuolaikinę operą pristatančiame vaizdo klipe teko daugkartinei Lietuvos moksleivių šuolių į vandenį čempionei Ligitai Malinauskaitei – mergina šokinėjo nuo aukščiausio, net 5 metrus siekiančio tramplino. Septyniolikmetei pirmą kartą tai teko daryti tamsoje – didelį baseiną apšvietė tik vienas prožektorius. Taip pat pirmąkart į vandenį ji nėrė apsirengusi – lyg pagrindinė operos herojė Ligita vilkėjo lengvo šilko suknele.

„Šokti į vandenį tamsoje buvo labai keista ir neįprasta – bent kažkurią akimirką jaučiausi kaip tikroji Katia Kabanova, šokanti į upę…“ – po tris valandas trukusio filmavimo prisipažino jaunoji šuolininkė.

Kauno St. Lozoraičio  mokyklos vienuoliktokė šuolių į vandenį treniruotes lanko nuo pirmos klasės, tačiau pirmą kartą į vandenį šoko prieš kameras.

„Man tai buvo labai atsakingas momentas, norėjau viską padaryti kuo geriausiai – nepriekaištingai išpildyti šuolį. Adrenalino kiekis kraujyje tikrai smarkiai padidėjo, bet tuo pačiu jaučiau ir didesnį malonumą, nes žinojau, kad kažkas, žiūrėdamas į mano šuolį, juo mėgausis“, – pasakojo Ligita.

Operos „Katia Kabanova“ premjera įvyks jau kitą savaitę, gegužės 21 ir 22 dienomis Vilniaus kongresų rūmuose. Tai bohemiečių kūrybinės linijos „Opera gurmanams“ šių metų dovana ištikimiems gerbėjams. Pagrindinį Katios Kabanovos vaidmenį atliks solistė Aušrinė Stundytė, pirmąkart prisijungianti prie bohemiečių. Kostiumus kuria dizaineris Juozas Statkevičius.

Kaip teigia LVSO vadovas ir dirigentas Gintaras Rinkevičius, šiuolaikinio čekų kompozitoriaus L. Janačeko muzika – kietas riešutėlis net ir patyrusiems atlikėjams bei klausytojams. Jo muzikinės kalbos turtingumas ir intensyvumas, supintas su intensyvia siužeto jėga, nustebins ne vieną muzikos mylėtoją.

Operos libretas pasakoja dramatišką meilės istoriją, kur meilė moteriai susipina su meile motinai ir anytos vaidmuo tampa lemtingas jaunos poros gyvenime. Operos kūrėjai kalba apie moralės normų ribas, kaltės jausmą ir tragiškas pasekmes mėginant iš jo išsivaduoti.

Bilietus į spektaklius platina Bilietai.lt.

„Gaidą“ pradės Katynės aukoms atminti skirtas kūrinys

„Gaidą“ pradės Katynės aukoms atminti skirtas kūrinys

Penktadienį Kongresų rūmuose iškilmingu atidarymo koncertu prasideda 20-asis tarptautinis aktualios muzikos festivalis „Gaida“. Vienas iš stipriausių vakaro akcentų – garsaus lietuvių kompozitoriaus Broniaus Kutavičiaus naujausias kūrinys „Balandžio dešimtoji, šeštadienis… Katynės aukoms atminti“, kurį autorius ėmėsi kurti giliai sukrėstas pavasarį kaimynus ištikusios tragedijos. Kūrinį atliks dainininkė Asmik Grigorian ir Lietuvos valstybinis simfoninis orkestras, diriguos Mindaugas Piečaitis.

Pavasarį žmonės plūstelės į teatrus

Pavasarį žmonės plūstelės į teatrus

Pirmadienį startavusi kasmetinė teatro dienai skirta iniciatyva „Kviečiu tave į teatrą“ prasidėjo rekordais. Vos per pirmas tris iniciatyvos dienas teatro mėgėjai į akcijoje dalyvaujančius spektaklius įsigijo daugiau nei 7 tūkst. bilietų, o tai yra 40 proc. daugiau nei jų buvo nupirkta per visą akcijos savaitę praeitais metais.

Spektaklių mėgėjus į teatrą vėl kviečia kasmetinė iniciatyva „Kviečiu tave į teatrą“

Spektaklių mėgėjus į teatrą vėl kviečia kasmetinė iniciatyva „Kviečiu tave į teatrą“

Šiandien prasideda visą savaitę truksianti Teatro dienai skirta iniciatyva „Kviečiu tave į teatrą“. Prie tradicinės iniciatyvos šiemet prisijungė rekordinis skaičius spektaklių kūrėjų – net 20 valstybinių ir komercinių teatrų. Iš viso teatro mėgėjams bus pasiūlyta du bilietus už vieno kainą įsigyti į daugiau kaip 100 spektaklių.

Lauže sudeginę praeitį

Lauže sudeginę praeitį, „bohemiečiai“ žada nustebinti naujais darbais

„Ateina toks laikas, kai tu arba turi kažką daryti ir keistis, arba esi miręs“, – antradienį Užupyje susirinkusiems spaudos atstovams sakė viena geriausių Lietuvos operos bei teatro režisierių Dalia Ibelhauptaitė.