Search Results for: "Lietuvos nacionalinis dramos teatras"

Lietuvos nacionalinis dramos teatras planuoja veiklą pagal naują modelį

Lietuvos nacionalinis dramos teatras planuoja veiklą pagal naują modelį

Praėjusią savaitę išdalinti Lietuvos auksiniai scenos kryžiai priminė geriausius 2013 m. Lietuvos teatrų darbus ir kūrėjus. Visgi tai, kas vyko prieš iškilmingą ceremoniją, gali turėti dar didesnės įtakos Lietuvos teatrui ir jo ateičiai. Panevėžio Juozo Miltinio dramos teatre susirinkę pagrindinių Lietuvos teatrų vadovai po ilgų diskusijų pasiekė sutarimą, kuris nubrėžia pagrindines Lietuvos teatro srities reformos gaires ir konkrečiai naujos Lietuvos nacionalinio dramos teatro koncepcijos įgyvendinimą.

Lietuvos nacionalinis dramos teatras sezoną pradeda spektakliu pagal garsiausią šiuolaikinę lenkų pjesę

Lietuvos nacionalinis dramos teatras sezoną pradeda spektakliu pagal garsiausią šiuolaikinę lenkų pjesę

Rugsėjo 5 dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras pristatė pirmąją sezono premjerą – Tadeuszo Słobodzianeko „Mūsų klasę“, režisuotą Yanos Ross. Spektaklio premjera Didžiojoje salėje – rugsėjo 20 dieną. Ja teatras pradeda spalvingą 74 sezoną, kuriame įvyks šešios lietuvių ir užsienio režisierių premjeros.

75-ajame Nacionalinio dramos teatro sezone – pasaulyje pripažintų menininkų darbai

75-ajame Nacionalinio dramos teatro sezone – pasaulyje pripažintų menininkų darbai

Rudenį Lietuvos nacionalinis dramos teatras pradės jubiliejinį 75-ąjį sezoną. Jame spektaklius kurs pasaulyje pripažinti, prestižiniu „Europos teatro naujosios realybės“ prizu ir daugeliu kitų apdovanojimų įvertinti režisieriai Eimuntas Nekrošius, Oskaras Koršunovas ir Krystian Lupa iš Lenkijos.

Savaitgalį Lietuvos nacionaliniame dramos teatre viena reikšmingiausių jo premjerų

Savaitgalį Lietuvos nacionaliniame dramos teatre viena reikšmingiausių jo premjerų

Lietuvos nacionalinis dramos teatras 74-ąjį sezoną pradeda viena iš reikšmingiausių jo premjerų – rugsėjo 20 ir 21 dienomis bus vaidinama žinomo lenkų dramaturgo, prestižinės literatūrinės premijos NIKE 2010 laureato Tadeuszo Słobodzianeko pjesė „Mūsų klasė“.

74-asis Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas: tarp istorinės atminties ir kosmoso

74-asis Lietuvos nacionalinio dramos teatro sezonas: tarp istorinės atminties ir kosmoso

Šiandien, paskutinę pavasario dieną Lietuvos nacionalinis dramos teatras pristatė savo ateinančio 74-ojo sezono naujienas. Iki naujųjų metų LNDT planuoja parodyti daugiau kaip 100 repertuarinių spektaklių ir išleisti tris premjeras. Po naujųjų teatro repertuarą papildys dar trys nauji spektakliai, tarp kurių – LNDT ir vieno inovatyviausių šiuolaikinių Europos teatrų „Hotel Pro Forma“ (Danija) kuriamas naujos kartos spektaklis jaunimui.

Lietuvos nacionalinio dramos teatras pradeda naują sezoną

Lietuvos nacionalinio dramos teatras pradeda naują sezoną

Lietuvos nacionalinis dramos teatras su 73-uoju sezonu žiūrovus pasveikino rugsėjo 12 d. viena ryškiausių praėjusio sezono LNDT premjerų – Eimunto Nekrošiaus režisuota Dantės „Dieviškaja komedija“.

Atnaujinta „Nusiaubta šalis“ - Nacionaliniame dramos teatre

Atnaujinta „Nusiaubta šalis“ – Nacionaliniame dramos teatre

Lietuvos nacionalinis dramos teatras naujame savo sezone pristato ne tik naujus spektaklius, bet ir naujai atrastus senus, kaip kad Gintaro Varno „Nusiaubta šalis”. Tad ką naujo parodys mums Varnas?

Atsinaujinęs Nacionalinis dramos teatras pradeda naują sezoną

Atsinaujinęs Nacionalinis dramos teatras pradeda naują sezoną

Lietuvos nacionalinis dramos teatras (LNDT), į naują sezoną žengiantis atsinaujinęs išore ir turiniu, yra suplanavęs žinomų režisierių dešimties spektaklių premjeras ir žada didesnių patogumų įsigyjant bilietus.

72-ąjį LNDT sezoną antradienio vakarą pradės Jono Vaitkaus režisuota vieno įdomiausių šiuolaikinių suomių dramaturgų Juhos Jokelos pjesė „Fundamentalistai”, vadinama radikaliausiu pastarųjų metų nacionalinės dramaturgijos kūrinių. Spektaklį du vakarus teatro fojė vaidins dvi skirtingos aktorių sudėtys – Rasa Samuolytė, Ramunė Skardžiūnaitė, Povilas Budrys ir Remigijus Bučius.

Spektaklio režisieriaus J. Vaitkaus nuomone, „Fundamentalistuose” temos turinį, klausimų apie mirtį, gyvenimą, religiją, tikėjimą antplūdį išgyvena visi žmonės – ateistai, katalikai, stačiatikiai, krišnaistai.

„Pjesė atvira, nuoširdi, apnuoginta. Joje viskas remiasi aktoriaus – žmogaus sąmone. Čia svarbiausia – žmogaus vertybės, jo stuburas. Ta pjesė tuo ir svarbi, kad ne bet koks aktorius tai gali vaidinti, ta prasme, kad ten turi būti labai aiški asmeninė nuostata, turi būti norėjimas spręsti tuos klausimus arba jų turėjimas viduje. Ta medžiaga yra maksimaliai priartinta prie aktoriaus – žmogaus”, – sako J. Vaitkus.

Maestro J. Vaitkus šį sezoną statys ir didelės apimties spektaklį „Visuomenės priešas” pagal Henriką Ibseną, kurį žadama parodyti šių metų lapkritį.

JAV ir Lietuvoje kurianti režisierė Jana Ros (Yana Ross) statys spektaklį „Chaosas” pagal kito šiuolaikinio suomių dramaturgo Mikos Mylyaho (Mika Millyah) pjesę. Pasak režisierės, pagrindinė pjesės tema – šiuolaikiniame žmoguje slypinti agresija, slepiama po kaukėmis ir išsiveržianti netikėtomis formomis. Spektaklyje pagrindinius vaidmenis kuria aktorės Dalia Michelevičiūtė, Rimantė Valiukaitė ir Toma Vaškevičiūtė. Šio spektaklio premjera numatoma spalio mėnesį.

Režisierius Oskaras Koršunovas rengiasi statyti naujausią Mariaus Ivaškevičiaus pjesę „Išvarymas” apie lietuvių emigrantų gyvenimą, o D. Michelevičiūtė Mažajai scenai kuria monospektaklį „Kalbos galia” pagal poeto Česlavo Milošo (Czeslaw Milosz) eiles, kuris lapkričio mėnesį turėtų vainikuoti šįmet minimo rašytojo gimimo 100-mečio programą.

Šį sezoną suplanuoti ir du spektakliai vaikams – Valentinas Masalskis statys „Grybų karą” pagal Justiną Marcinkevičių, o Evaldas Jaras – savo kūrybos spektaklį „Murkšlinas ir Turkšlinas”, kuris pirmą kartą vaikams bus rodomas teatro studijoje.

Pasak LNDT meno vadovo Audronio Liugos, numatoma ir seniai laukta lietuviška koprodukcija su „Meno fortu” – Eimunto Nekrošiaus spektaklis pagal Dantės „Dieviškąją komediją”, kurio premjera numatoma kitų metų balandžio mėnesį. Spektaklį statys nuolatinė E. Nekrošiaus kūrybinė komanda, o muziką kuria Andrius Mamontovas.

Antrąjį sezono pusmetį LNDT naujus spektaklius planuoja statyti režisieriai Cezaris Graužinis, Agnius Jankevičius, Gintaras Varnas.

Šįmet žiūrovų lauks ir bilietų įsigijimo naujovė – teatras siūlo įsigyti du abonementus: klasikinį – į spektaklius Didžiojoje salėje ir auksinį – į visus naujojo sezono premjerinius spektaklius Didžiojoje ir Mažojoje salėse. Bilietus galima pirkti ir internetu, per vieną iš bilietų platinimo sistemų.

Pasak LNDT generalinio direktoriaus Martyno Budraičio, teatras stengiasi planuoti sezono darbus pagal finansinę situaciją ir stengiasi gauti metinį biudžetą, kuris būtų kuo artimesnis teatro poreikiui. „Kalbėti apie kitų metų biudžetą būtų anksti, nors lėšų poreikį mes žinome, o realų biudžetą sužinosime vėliau. Metams skiriama valstybės dotacija teatrui su investiciniais projektais siekia 6,6 mln. litų, tačiau teatro poreikis viršija šią sumą apie pusantro karto”, – kalbėjo direktorius.

Lietuvos nacionalinis dramos ir Kauno valstybinis dramos teatrai atnaujino didįjį apsikeitimą scenomis

Lietuvos nacionalinis dramos ir Kauno valstybinis dramos teatrai atnaujino didįjį apsikeitimą scenomis

Kauno valstybinis dramos ir Lietuvos nacionalinis dramos teatrai atnaujino tradiciją keistis gastrolėmis. Šiemet abu teatrai vienas pas kitą svečiuojasi gegužę: LNDT spektakliai Kaune rodomi gegužės 4–6 d., o KVDT Vilniuje gastroliuoja gegužės 11–15 d. Kiekvienas teatras savo publikai svečiuose pristato po 6 spektaklius – tiek spektaklių vienu metu teatrai „sukeitę“ nebuvo nuo 2002 m.
Su įdomiausiais ir geriausiais savo spektakliais gastroliuoti kitame mieste – abiejų teatrų aktoriams ne tik nostalgiją kelianti tradicija, bet ir jaudinantis susitikimas su kitaip reaguojančia publika.
Žiūrovams – tai puiki proga pamatyti kiek kitokią vaidybą, seniai matytus ar išvis nematytus aktorius, praplėsti teatrinių patirčių horizontus. „Visus tuos metus, kol nevyko apsikeitimai gastrolėmis, jautėme uždarumą, netgi hermetiškumą, kai tarp teatrų nevyksta keitimasis kūrybine informacija. Trupėms tai žalinga – taip po truputį tampame provincialais, nematome visos Lietuvos teatrinių krypčių, nežinome, kur einame“, – kūrybinę gastrolių naudą įvardija Auksinio scenos kryžiaus laureatė aktorė Daiva Stubraitė.
Apsikeitimo gastrolėmis tradiciją laikas nuo laiko nutraukiančios ekonominės ar politinės aplinkybės, turbūt niekada neištrins iš atminties geriausių momentų, kuriuos dovanoja teatrų gastrolės tiek žiūrovams, tiek aktoriams. „Artėjant gastrolėms užplūsta nuostabūs jausmai – tai ne tik gražus abiejų teatrų jubiliejinių sezonų užbaigimas, primenantis „senus gerus laikus“, bet ir unikali galimybė Kauno trupei vaidinti didžiojoj scenoj, kol rekonstruojama mūsų scena“, sako Kauno valstybinio dramos teatro vadovas Egidijus Stancikas.
Jam antrina ir Lietuvos nacionalinio dramos teatro generalinis direktorius Martynas Budraitis: „Šios gastrolės – nepaprastos. Po keliolikos metų pertraukos atnaujiname glaudų svarbiausių Lietuvos teatro scenų bendradarbiavimą, juk jau kurį laiką tokio mąstelio apsikeitimo scenomis nebuvo. Svarbiausia, kad šios gastrolės taptų naujos perspektyvos, naujo kultūrinio bendravimo užtaisu. Juk visi esame „bendro katilo“ dalis, todėl turime ne tik sveikai konkuruoti, bet ir telktis, dirbti išvien.“
Į Kauną – monospektaklių ir nacionalinės dramaturgijos puokštė
Nors Kauno dramos teatras Didžiosios scenos kol kas neturi, LNDT pavyko suformuoti tikrai įdomią gastrolių programą iš kamerinių spektaklių. Kauno publikos numylėtiniai Valentinas Masalskis ir Birutė Marcinkevičiūtė-Mar ištikimi savo repertuarui. Kaune mažai kam matytas Patricko Süskindo „Kontrabosas“ – gurmaniškam vokiečių dramaturgijos mylėtojų skoniui. V. Masalskio režisuotą monospektaklį vaidina aktorius Šarūnas Puidokas. Tuo tarpu Birutė Mar savo monospektaklyje „Unė“ dar kartą kauniečiams primins iš jų miesto kilusios Holivudo aktorės Unės Babickaitės istoriją, o jos inscenizuotame Alessando Barico „Šilke“, kuriame kartu su B. Mar vaidina Gediminas Storpirštis ir džiazo dainininkė Andrė Pabarčiūtė, išvysime ir išgirsime poetiškai, šilku šlamantį šokio judesį, baltą muziką, subtilų jausmų „šilką“ ir po juo slypinčią paslaptį.
Vieno įdomiausių lietuvių rašytojų Antano Škėmos „Saulėtos dienos“ nukels Kauno teatro mylėtojus į Lietuvos praeitį, kuri anot režisierės Ramunės Kudzmanaitės, „kuo ilgiau gyveni, tuo artimesnė atrodo“. Panašiai pasijusime ir Sigito Račkio režisuotame Romualdo Granausko „Duburyje“. Tai klasikinio lietuviško romano inscenizacija, įdomi dar ir tuo, kad nukelia žiūrovą į gilų sovietmetį, kur kasdienybė dažnai skamba rusų kalba. Tuo tarpu, dokumentinėje pjesėje ir to paties pavadinimo spektaklyje „Bunkeris“ rašytojas ir režisierius Vytautas V. Landsbergis mus grąžina į lemtingą Lietuvos istorijos momentą, kai daugeliui teko rinktis – būti ištikimam Lietuvos nepriklausomybės idėjai, ar vardan ramesnės ateities, parsiduoti priešams ir išduoti draugus.
Kaune svečiuosis ir vienas naujausių LNDT projektų – garsaus suomių režisieriaus Kristiano Smedso teatrinis eksperimentas „Liūdnos dainos iš Europos širdies“. Visus pagal F.Dostojevskio „Nusikaltimą ir bausmę“ sukurto spektaklio vaidmenis scenoje be šviesų ir dekoracijų atlieka aktorė Aldona Bendoriūtė, o spektaklis skirtas tiksliai 27 žiūrovams. Vilniaus publikos įvertintą emocingą monospektaklį gali stebėti ir lietuviškai nesuprantantys žiūrovai – „Liūdnos dainos iš Europos širdies“ sinchroniškai verčiamos į anglų kalbą.
LNDT scenose – rinktinis kauniečių repertuaras
Gerą nacionalinės dramaturgijos dozę kauniečiams „suleisiantis“ Nacionalinis dramos teatras į savo sales priims geriausius pastarųjų dviejų sezonų KVDT spektaklius. Tai – ir Auksinį scenos kryžių aktorei Tomai Vaškevičiūtei pelnęs spektaklis „Laimingi“ pagal Friedricho von Schillerio „Klastą ir meilę“, kuriuo režisierius Artūras Areima kreipiasi į atsakomybės už ištartą ar parašytą žodį nebežinančią SMS kartą. Tai pačiai kartai savo spektaklius adresuoja ir jaunu režisieriumi senokai nebenorintis vadintis Agnius Jankevičius, Kauno dramos teatre bandantis sukurti trilogiją pagal kanadiečio Daniel Danis pjeses. Šio sezono pradžioje jo pastatyti „Akmenų pelenai“ – šiuolaikiškai poetiškas, vizualus (scenografė Laura Luišaitytė nominuota Auksiniams scenos kryžiams) monologų spektaklis apie meilę, kuri reikalinga tam, kad galėtum gyventi toliau.
Vilniaus publikos išbandymo laukia ir režisūrinis aktoriaus Ričardo Vitkaičio debiutas prancūziškoje Jeano Dello ir Geraldo Sybleyraso komedijoje „Tegyvuoja Bušonas!“. Be proto juokingos situacijos, puikūs vaidmenys ir viena aktualiausių – ES paramos „įsisavinimo“ – temų žaibiškai išpopuliarino šią komediją Kaune. Ne mažiau populiarūs ir režisieriaus Rolando Atkočiūno statyti serbų dramaturgės Biljanos Srbljanovič „Skėriai“, kuriuose Gorano Bregovičiaus muzikos ritmu skleidžiasi šeimyninės istorijos, kurių tema – tėvų ir vaikų ryšio trapumas.
Kauno dramos teatras į Vilnių atveža ir čia jau populiarios Keistuolių teatro režisierės Agnės Sunklodaitės spektaklį „Kiškis pabėgėlis“. Linksmas muzikinis spektaklis vaikams rimta emigracijos tema ne mažiau aktualus ir tėvams. Pagal Liudviko Jakimavičiaus knygą „Lapė ir kaliošai“ pastatyto spektaklio programėlę-žaidimą lydi kompaktinėje plokštelėje įrašyta muzikinė pasaka.
Primename, jog kauniečių spektakliai LNDT scenoje svečiuosis gegužės 11–15 dienomis, o LNDT Kaune gastroliuos jau nuo šiandienos (gegužės 4–6 d.). Daugiau informacijos apie bilietus bei tikslus gastrolių repertuaras – www.teatras.lt ir www.dramosteatras.lt

Nauji vėjai Nacionaliniame dramos teatre: nauja erdvė ir net 7 premjeros

Nauji vėjai Nacionaliniame dramos teatre: nauja erdvė ir net 7 premjeros

Nacionalinis dramos teatras (LNDT) atsinaujina iš peties. Bent jau toks įspūdis susidarė po šiandieninio žurnalistų susitikimo su nauju LNDT vadovu Martynu Budraičiu ir meno vadovu Audroniu Liuga. „Per ilgai puvo, pelijo ir buvo apkerpėjęs LNDT“, – drąsiai tarė A.Liuga. Tad kaip pelėsiu ir kerpes valo naujieji vadovai?

Dabartinis repertuaras

M.Budraitis praėjusių metų spalio pabaigoje laimėjo konkursą ir pakeitė buvusį LNDT vadovą Adolfą Večerskį. Kartu su nauju vadovu į teatrą atėjo ir permainų lietus, kuris prasidėjo nuo repertuaro atnaujinimo. „Keičiame senus, komercinius spektaklius į kitus mažai rodytus. Ir jei kas paklaus, kodėl vėl rodome senus spektaklius, tai galiu pasakyti, kad jie dar nenugyveno savo gyvenimo, kai kurie iš jų dažniau buvo rodomi užsienyje nei Lietuvoje“, – teigė teatro vadovas M.Budraitis. Taip repertuare šalia kitų rodytų teatre spektaklių atsirado vietos Oskaro Koršunovo „Romeo ir Džiuljetai“, Erico Lacascade‘o „Dėdė Vania“, Kristiano Smedso „Liūdnos dainos iš Europos širdies”.

Premjeros

Pasak A.Liugos, jau beveik baigtas dėlioti naujo LNDT sezonas, kuris buvo suformuotas per labai trumpą laiką – du mėnesius ir net planuojami 2013 metų sezono darbai. Vyksta derybos ir pokalbiai su geriausiais Lietuvos režisieriais – Gintaru Varnu, O.Koršunovu, Eimuntu Nekrošiumi, Rimu Tuminu. Šiais metais LNDT repertuare – net 6 premjeros:
Gegužės 6 dieną naujoje LNDT erdvėje „Studija“ bus rodomas pagal prancūzų dramaturgo J.Pommerat pjesę „Šitas vaikas“ pastatytas spektaklis su Lietuvos muzikos ir teatro akademijos pirmakursiais aktoriais (pedagogai – V.Kuodytė, A.Čepaitė ir D.Gavenonis).
Gegužės 7 dieną – J.Vaitkaus režisuojami suomio J.Jokelos „Fundamentalistai” premjera
J.Vaitkus rudenį pristatys „Visuomenės priešą” – pagal H.Ibseno dramą statomą spektaklį
Mažojoje salėje vyks spektaklis „Chaosas” pagal suomių dramaturgo M.Myllyaho pjesę. Režisierė – Y.Ross.
Didžiojoje salėje numatoma O.Koršunovo premjera pagal M.Ivaškevičiaus pjesę „Išvarymas” apie lietuvių emigrantus Londone.
Mažojoje salėje – G.Varno spektaklis „Kai mes mirę nubusim” pagal H.Ibseno pjesę.
Taip pat – Gintaro Varno spektaklis pagal Tomo Mano kūrybą, kuris planuojamas rodyti 2012 metais.

Ne režisierius, o teatras parenka pjeses
Šis Audroniaus Liugos teiginys sukėlė diskusiją tarp žurnalistų. „Teatro repertuaras formuojamas labai kryptingai ir jame svarbiausia, ne ką režisierius nori pastatyti, o ką teatras nori pamatyti“, – teigė A.Liuga.

Bilietai

Turbūt ne vienas, pirkęs bilietus į LNDT spektaklius, prisimena, kaip po darbo ar paskaitų skubėdavo į teatro kasą nusipirkti bilietų, nes galimybės to padaryti internetu nebuvo. Tačiau situacija keičiasi ir jau vyksta viešieji pirkimai teatro bilietų platinimo konkursui laimėti. Taip į spektaklį papuls tie, kurie seniau nespėdavo nusipirkti bilieto.

Naujas tinklapis
Jei atsinaujinti, tai iš pagrindų. Naujas LNDT tinklapis startuos jau birželį ir jame bus galima ne tik nusipirkti bilietus į spektaklius, bet ir rasti straipsnių apie teatro istoriją.

Facebook
Taip taip, pagaliau ir Nacionalinis teatras atsirado „Facebooke“. Šis faktas tikrai patvirtina, kad M.Budraičio komandoje dirba jauni žmonės, kurie atneš gerų permainų. Žinoma, skeptikai gali sakyti, kad nacionalinis teatras turi puoselėti tikrąsias vertybes, tačiau su metais jos keičia savo pavidalą, tačiau ne patį turinį.

„Studija“

„Studija“ – tai nauja LNDT erdvė, įrengtoje vietoj buvusios teatro sporto salės, kurią labiau galima vadinti repeticijų sale, kurioje žadama parodyti eksperimentinius ir netradicinius spektaklius ir projektus. Kažkiek primena „Menų spaustuvės“ Mažąją salę.