Search Results for: "Irakas"

„Kai skausmas peržengia visas ribas

„Kai skausmas peržengia visas ribas, jis tampa vaistu“, arba savižalos religijose fenomenas

Praėjusiais metais turbūt viso pasaulio gyventojus nustebino plačiai pasklidusi vieno induistų šventiko istorija. Nežinia, kaip Sadhui Amar Bharati sekasi dabar, bet prieš metus jis teigė jau 38 metus nenuleidžiantis dievybės Šivos garbei iškeltos rankos. Tai ne tik titaniškų valios pastangų reikalaujantis veiksmas – skausmas, kurį jis savanoriškai patyrė, daugeliui mūsų turbūt tiesiog neįsivaizduojamas.

10 metų po Rugsėjo 11-osios

10 metų po Rugsėjo 11-osios

Šiandien sukanka lygiai dešimt metų po to, kai buvo įvykdytas didžiausias teroro išpuolis vakarų pasaulyje. Rugsėjo 11-oji pažymėta gedulu ir panika visų amerikiečių galvose. Kaip po to pasikeitė pasaulis?
Smurtu prieš smurtą
Kas liko mūsų galvose, praėjus 10 metų po Rugsėjo 11-osios? Spiegel.de esėistas ir politkos apžvalgininkas Jakobas Augsteinas teigia, kad žmonių atminty liko du paveikslai, geriausiai nusakantys visą istoriją. Pirmasis – lėktuvai besirėžiantys į Pasaulio prekybos centro bokštus. Antrasis – 2004 m., Abu Ghraibo kalėjime (Irakas) vykusios žiaurios amerikiečių karininkų egzekucijos musulmonų kaliniams. Šie du paveikslai puikiausiai vaizduoja terorizmą ir kovą su terorizmu. Pasirodo, kad terorizmas yra toks pat žiaurus kaip ir kova su juo (smurtu prieš smurtą). Finale – smurto atvejų tik gausėja. Ir vis dar keliamas klausimas, kas labiau pakenkė šaliai: pats išpuolis ar Amerikos valdžios elgesys po jo?

„Štai, paprasti skaičiai: per Rugsėjo 11-osios išpuolius žuvo 3 tūkst. žmonių. Po to laiko Afganistane ir Irake žuvo 6 tūkst. amerikiečių karių, nesuvokiami skaičiai civilių aukų, paimti 5 milijonai belaisvių. Visa tai Amerikai kainavo per 3 milijardus dolerių. Be to, aklas amerikiečių puolimas į rytus, paskatino Kinijos ekonomikos augimą taip, kad dabar greitu metu jos jau niekas nepralenks. Tuo tarpu, Amerika skendi skolose.“ – rašo J. Augsteinas.
Žmonių susiskaldymas atneša kraupių pasekmių

Ir vis dėl to, labiausiai pasauliui pakenkė žmonių susiskaldymas. Amerikiečiai „kovoja“ ne tik su musulmonais, bet ir tarpusavyje – vieni šlovina valdžią, kiti keikia ir kaltina smegenų „plovimu“, aklu ir betiksliu veržimusi į rytus. Ir, deja, tiek Amerika tiek Islamo šalys vieni kitus mato tik kaip fanatikus ir didžiausius priešus. Civilizacijų, tautų ir kultūrų susiskaldymas tapo beprasmiškiausiu istorijoje. Ir tai atneša tik neigiamų pasekmių. Jaunasis norvegų teroristas Andersas Breivikas gali būti tik viena to pasekmių.
Pamąstymui

Tiesa, optimistai naiviai tikėjo, kad XX a. karai mus ko nors pamokys. Tačiau vos įžengus į XXI a., pasaulį visus sukrėtė Rugsėjo 11-oji. Tai tik parodo, kad mes vis dar bet kokia kaina bandome vieni kitus išrauti su šaknimis ir, deja, galvojame, vieninteliai esame teisūs. O juk teisybės dėl Rugsėjo 11-osios nežino niekas. Gauname tik trupinius to, kas vyksta „už kadro”.

Turbūt daugiausiai ginčų sukėlė amerikiečių dokumentinis filmas „Zeitgeist“. Jų teigimu, 911 buvo ne išorės, o vidaus teroro aktas, kurį galbūt įvykdė pati amerikiečių valdžia. Filme pateikiama gausybė įrodymų. Tarkime, kad pastatas, sprendžiant pagal griuvimo dinamiką, buvo susprogdintas iš apačios, kalba liudininkai, ekspertai, Amerikos musulmonų šeimos, kurias visiškai be pagrindo po išpuolių kalino Amerikos valdžia ir panašiai.

Rugsėjo 11-oji svarbi ir istorijai. Mat jeigu teroro aktas tikrai buvo įvykdytas musulmonų, ši data taip pat pažymi ir lūžį, kada pirmą kartą istorijoje, teroro aktas persikėlė iš rytų į vakarus.

Amerikos planuose – naujasis Pasaulio prekybos centras, kurį sudarys net penki dangoraižiai, vienas jų – vėl bus aukščiausias dangoraižis Amerikoje.
Parengta pagal Spiegel.de

Geriausi kelionių pasiūlymai 2011-iems (2 dalis)

Geriausi kelionių pasiūlymai 2011-iems (2 dalis)

Dar nenutarėte, kokius tolimiausius pasaulio kraštus aplankyti? Galbūt nereikia vykti labai toli. „National Geographic Traveler“ pristato likusias iš 20 nepaprastų kelionių idėjų. Juk vilionių daug, bet laikas ir piniginė verčia susimąstyti.
Laosas

Laosas yra žemyninėje pietryčių Azijos dalyje. Šiaurinėse provincijose kasmet iškrinta apie 130 cm kritulių. Mekongo upė, kurios ilgis 1835 km, didžiąja dalimi teka pasieniu, gausina derlių, yra kultūros ir kasdienio gyvenimo apsuptyje. Prie jos formuojasi ekoturizmas.

Sausasis sezonas (lapkritis-balandis) yra geriausias laikas gidų vedamoms pėsčiųjų ekskursijoms po „raižytą“ vietovę (apie 70 procentų šalies teritorijos yra kalnuota) stebėti egzotišką, endeminę laukinę gyvūniją, tarp kurių leopardai, Javinės mangustos, kalnų ožkos ir Malajiniai lokiai. Ekskursija pas gibonus prasideda kaimyniniame Tailande, iš kur laivu Mekongo upe atplaukiama į Laosą.

Šešios istorinės asmenybės ir netikėti jų pomėgiai

Šešios istorinės asmenybės ir netikėti jų pomėgiai

Kiekvienas žmogus turi pomėgių, kartais net ir labai stebinančių. Štai mechanikas laisvu metu mezga kojines, balerina nusiramina kovodama bokso ringe. Bet ką tu darytum, tarkim, po ilgos darbo dienos konclageryje? Paklausk šių vaikinų:

„Oskaro“ apdovanojimuose triumfavęs „Išminuotojų būrys“ pribloškė ir Lietuvos žiūrovus

„Oskaro“ apdovanojimuose triumfavęs „Išminuotojų būrys“ pribloškė ir Lietuvos žiūrovus

„Ir „Oskaras“ atitenka… „Išminuotojų būriui“! Tokius žodžius milijardai televizijos žiūrovų kovo 7-osios vakarą išgirdo net šešis kartus. Filmas, į kurį šiuo metu nukreiptos visos planetos akys, paliko stiprų įspūdį ir Lietuvos žiūrovams. Įtempta karinė drama šiuo metu rodoma tik sostinės kino teatre „Pasaka“.