Search Results for: "žolininkė"

Kaip atrodo modernios šių dienų raganos (foto)

Kaip atrodo modernios šių dienų raganos (foto)

Fotografė iš Varšuvos Katarzyna Majak sukūrė nuotraukų seriją pavadinimu „Moterų galia“. Menininkė ilgą laiką keliavo po katalikišką šalį ieškodama moterų, teigiančių turint antgamtinių stebuklingų galių. Iš viso ji įamžino 29 modernias raganas. Gydymas žolėmis, juodosios ar baltosios magijos praktikavimas, užkalbėjimai, būrimai, aiškiaregystė – galios, kuriomis pasižymi Katarzynos kelyje sutiktos atsiskyrėlės.

Kokias žoleles rinkti vasario mėnesį?

Kokias žoleles rinkti vasario mėnesį?

Peršalote, trūksta vitaminų? O gal tiesiog pasiilgote tikro lietuviškos gamtos skonio, tačiau nesate pasiruošę nei čiobrelių, nei liepžiedžių, nei bent kelių mėtos lapelių? Kaip „žoliauti“ žiemą domėjosi laidos „Pasaulis pagal moteris“ vedėjos Kristina Rimienė bei Renata Mikailionytė.

Knygų pusryčių konkurse - Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatė „Eigulio duktė“

Knygų pusryčių konkurse – Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatė „Eigulio duktė“

Trijų dalių 572 psl. Agnės Žagrakalytės romanas „Eigulio duktė: byla F 117“ apima labai ilgą laiką – nuo XIX a. vidurio iki 1977 metų, kai kas ataidi ir iki mūsų dienų.

Vasaros pabaigai – lietuvių ir latvių susitikimas „Mėnuo Juodaragyje“

Vasaros pabaigai – lietuvių ir latvių susitikimas „Mėnuo Juodaragyje“

Paskutinio vasaros savaitgalio festivalis „Mėnuo Juodaragis“ šiemet pasipuošė aušros žvaigžde – bendru simboliu lietuvių ir latvių kultūroje – į kurių sandūrą Zaraso ežero saloje kviečia rugpjūčio 23–25 dienomis.

„Nykštietiškas triatlonas 2012“ dalyviams linkima ištvermės (Interviu)

„Nykštietiškas triatlonas 2012“ dalyviams linkima ištvermės (Interviu)

Šiemet antrus metus iš eilės įvyks turistinis-sportinis renginys – Nuotykių lenktynės „Nykštietiškas triatlonas 2012”. Tokiu originaliu būdu naujojo turistinio sezono pradžią pažymės Anykščiai – 2012 metų Lietuvos kultūros sostinė. Kalbamės su renginio iniciatoriumi.

Močiutės žolelės stoja į kovą su atvežtine arbata

Močiutės žolelės stoja į kovą su atvežtine arbata

Kas pasikeitė nuo tų laikų, kai senoliai rinkdavo žoleles, sudžiovindavo, supjaustydavo jas arba rankomis sumaigydavo ir darydavo skaniausius užpilus? Ar atvežtinės arbatos pranašesnės už vietines?

„Mėnuo Juodaragis“ amatų kiemas – suaugusiesiems ir vaikams

„Mėnuo Juodaragis“ amatų kiemas – suaugusiesiems ir vaikams

Festivalyje „Mėnuo Juodaragis“ tradiciškai netrūks įspūdžių smalsuoliams, kuriuos traukia juostos, puodai, žolelės ir žvangantys ginklai. Paskutinį vasaros savaitgalį – rugpjūčio 26-28 dienomis – Zaraso ežero saloje įsikursiančio festivalio žiūrovų lauks kaip niekad didelis ir spalvingas senųjų amatų kiemas, ne tik alsuojantis gyva istorija, skambantis dainomis, mirgantis autentiškais raštais, bet žavintis ir šiuolaikinėmis idėjomis.
„Kasmet stengiamės parodyti žiūrovams ką nors naujo, o šiemet dalyvių ir žiūrovų išradingumu turėtų nustebinti amatų kiemo programa – senovė, naujovės ir išbandymai“, – teigia festivalio organizatoriai. „Dar viena staigmena – visą dieną užpildanti programa labiausiai nenustygstantiems žiūrovams – vaikams: nuo spektaklių, žaidimų, dirbtuvėlių iki filmukų ir pasakėlių, kurios neprailgs net mažuosius ganantiems tėveliams“.
Šiemet lietuviškoms sutartinėms paskirtas festivalis neįsivaizduojamas be šioms daugiabalsėms dainoms taip artimo audimo, pynimo. Amatų kiemo viduryje, po magišku ratu, ant kurio suksis ir lyg žalčiai vysis juostos, įsikurs audėjos. Šia ypatinga proga bus audžiamas ir bendras visų festivalio svečių bei dalyvių kilimas, tad kiekvienas atvykęs galės palikti bent mažą savo pėdsaką festivalio istorijoje, įausti laiko giją, prisiminimų siūlą, marškos gabalėlį – dalį savo pasaulio.
Šalia audinių puoduose kunkuliuos vaivorykštės spalvos – bus demonstruojama ir mokoma batikos bei tapymo ant drobės meno. Norintys dažyti, tapyti raginami nepamiršti įsidėti drabužių ar medžiagų, o išsiblaškę visko galės įsigyti vietoje ir susikrauti tikrą „Mėnesio Juodaragio“ lobyną.
Kiek tolėliau nuo moteriškų drobių velniškas žiežirbas skels kalvis. Per kelias festivalio dienas žiūrovų akyse „Tarailos kalvės“ meistras nukaldins tikrą senovinį kalaviją, pasakodamas ir rodydamas kiekvieną šio ypatingo ginklo virsmo etapą.
Ginklų tvirtumą ir vyrų miklumą bus proga įvertinti ir čia pat įsikūriusių senovės karybos klubų „Karionys“ ir „Varingis“ žaidimuose bei susirėmimuose. Rankos taiklumą kvies išmėginti lankininkų klubas „Strėlė“, pristatysiantis įvairias lankų rūšis – nuo archainių iki dabartinių.
Pailsusius žiūrovus magiškais antpilais ir patarimais vaišins žolininkės, senosios medicinos žinovės. Kvapais vilios ir gydys natūralūs lietuviškų žolelių smilkalai, o prie ežero, paklausius pasakojimo apie baltišką pirtį, bus proga čia pat pajusti ne vieną amžių puoselėtų pirties procedūrų galią.
Amatų kiemo šurmulyje taip pat bus galima pamatyti odinių dirbinių gamybos procesą, titnago, rago ir kaulo apdorojimą, o senovės ornamentų ir simbolių reikšmes atskleis nagingiausi juvelyrai. O kad „Mėnesio Juodaragio“ lobių kraitė būtų pilna, bus galima nusikaldinti ir proginę festivalio monetą.
“Kiekvienas festivalio žiūrovas taps dalyviu ir iš gausos užsiėmimų pats kurs savo programą, skirtą išgirsti, paliesti ir patirti senąją mūsų kultūrą, įvairiose gyvenimo kertėse, kūryboje ir širdyse gyvą iki pat šių dienų”, – teigia organizatoriai.
Tris dienas saloje vyks įvairių muzikos žanrų koncertai – čia viešės net 50 kolektyvų iš daugiau nei 10 šalių. Kvies linksmos vakaronės, senosios apeigos, įdomios kultūros ir istorijos paskaitos, meninių, dokumentinių ir animacinių filmų seansai. Po atviru dangumi veiks meno parodos, vaidinimai, ekologinės akcijos, pažintiniai žygiai po apylinkes, tautinio sporto – ripkos – varžybos bei žaidimai. Ąžuolų ir pušų paunksmėje liepsnos aukuras ir laužai, įsikurs palapinių miestelis bei nuošalesnis tylesnių stovyklautojų kaimelis – „Ramučiai“.

Verkių regioniniame parke – Joninių-Rasų laužai ir burtai (Foto)

Verkių regioniniame parke – Joninių-Rasų laužai ir burtai (Foto)

Ketvirtadienio naktį visoje Lietuvoje švenčiamos Joninės arba Rasų šventė. Tradicinė „Rasos“ (Joninių) šventė Verkių rūmų parke vyksta pagal seniausias etnokultūrines tradicijas.

„Paskutinė instancija“ įkvepia bijoti?

„Paskutinė instancija“ įkvepia bijoti?

Žiniasklaida jaučia pelningų temų stygių. Televizijų programų vadovai šią problemą vis dažniau linksta spręsti pasitelkdami primityviausią būdą – leisdami laidų prodiuseriams tirštinti spalvas ir pūsti kuo didesnius burbulus. TV3 kanale viena tituluočiausių burbulų pūtikių – Rūta Grinevičiūtė-Janutienė, kuri jau kelias savaites nenurimsta analizuodama nitratų kiekį daržovėse bei vaisiuose ir šiurpindama pasakojimais apie kosmetikos priemonėse esančias kenksmingas medžiagas.