Search Results for: "žmogaus papilomos virusas"

5 dažniausiai nustatomos lytiškai plintančios infekcijos

5 dažniausiai nustatomos lytiškai plintančios infekcijos

Giedrė Macaitienė, visuomenės sveikatos specialistė

Lytiškai plintančios infekcijos pavojingos, nes dažniausiai nejaučiami jokie simptomai arba jie pasireiškia ne iškart. Lytiškai plintančių infekcijų nesunku išvengti, tereikia rūpintis savo lytine sveikata.

Visuomenės sveikatos specialistė Giedrė Macaitienė įspėja, kad kiekvienam savo sveikata besirūpinančiam žmogui būtina saugotis lytiškai plintančių ligų. Šios ligos dar vadinamos LPI (lytiškai plintančiomis infekcijomis), nes jas žmonės vieni kitiems perduoda lytinių kontaktų metu. Lytiniai kontaktai tai ne vien lytiniai santykiai, bet ir bučiniai, oraliniai, analiniai santykiai bei sekso reikmenų naudojimas. Kai kurios LPI perduodamos kontakto su oda metu arba iš motinos kūdikiui gimdymo ar žindymo krūtimi metu.

5 lytiškai plintančios infekcijos, kurių geriau išvengti:

1. Chlamidiozė

Tai labai dažnai pasitaikanti infekcija, kurią sukelia bakterija. Dažnai nėra jokių simptomų. Jei jie pasireiškia, dažniausiai jaučiamas nemalonus pojūtis, skausmas pilvo srityje, deginantis pojūtis šlapinantis. Negydoma liga gali sukelti šlapimtakių, gimdos kaklelio, išeinamos angos gleivinių, akių junginės uždegimus, nevaisingumą, pažeisti sąnarius.

2. Sifilis

Tai rimta, tačiau pirminiuose ligos vystymosi etapuose antibiotikais pagydoma liga. Liga pasireiškia bėrimais lyties organuose, plaukuotoje galvos dalyje, burnos gleivinėje. Negydoma infekcija sukelia skausmus sąnariuose, plaukų slinkimą bei kepenų uždegimą. Vėliau sifilis paveikia nervų sistemą, širdį bei kaulus, paskutinėje ligos stadijoje žmogus suserga psichine liga arba paralyžiumi. Šia liga gali būti užkrečiamas infekuotos motinos vaisius.

3. Gonorėja

Gonorėją sukelia bakterija, gyvenanti lyties organų, akių, gerklės, išeinamosios angos gleivinėje. Simptomai pasireiškia praėjus 3–5 dienoms po infekcijos patekimo į organizmą. Dažniausiai atsiranda pūlingos išskyros ir skausmas šlapinantis, kartais nepastebimi jokie ligos simptomai. Laiku nediagnozuota ir negydoma liga progresuoja ir gali sukelti nevaisingumą.

4. ŽPV (žmogaus papilomos virusas)

ŽPV sukelia genitalijų karpas. Jos atsiranda lytinių organų srityje ir labai lengvai perduodamos lytinių santykių metu. Karpos lengvai pastebimos, jei jų yra kūno išorėje, tačiau sudėtinga jas aptikti, jei jos yra makšties viduje ar ant gimdos kaklelio. Kiekvienai karpai šalinti taikomi skirtingi metodai. Nustatyta, kad maždaug 90 proc. ŽPV infekcijos atvejų praeina savaime per porą metų. Tačiau kartais ŽPV infekcija organizme sukelia uždegimą arba kitų sveikatos problemų. Kai kurių tipų ŽPV gali sukelti audinių supiktybėjimą ir onkologinius susirgimus. Nuo kai kurių, ypač pavojingų, ŽPV tipų yra galimybė pasiskiepyti.

5. Genitalijų herpis

Šią infekciją sukelia virusas (Herpes genitalis), kuris įsitvirtina nervų šaknelių galuose ir išlieka visą žmogaus gyvenimą. Infekcijos vietoje (ant lūpų, veido, burnoje ar ant lytinių organų) atsiranda nedidelės pūslelės. Pūslelės plyšta po 2–4 dienų ir pamažu sugyja. Ligos požymiai gali pasireikšti 3–4 kartus per metus, tačiau pamažu jos intensyvumas mažėja. Gydoma simptomiškai antivirusiniais preparatais.

LPI požymiai

Dažnai LPI užsikrėtę asmenys nejaučia jokių simptomų. Pasitaiko, kad užsikrėtęs asmuo pastebi simptomus, kurie greitai pranyksta, arba LPI požymiai pasireiškia po keleto savaičių, mėnesių ar metų. Pasireiškiantys požymiai: niežėjimas ar bėrimas, paraudimas, skausmas lytinių organų srityje; skausmas šlapinantis, neskaidrus, stipraus kvapo šlapimas; žaizdelės ar pūslelės ar ant aplink lytinius organus, prie išangės ar burnoje; spazmai, maudimas pilvo srityje; genitalijų karpos; kraujo pasirodymas po lytinių santykių; išskyros iš šlapimo-lytinių organų.

Kaip išvengti LPI?

100% veiksmingas būdas apsisaugoti nuo LPI yra visiškas susilaikymas nuo lytinių santykių. Ištikimybe pagrįsti santykiai su vienu partneriu taip pat laikomi saugiais. Kitas būdas apsisaugoti nu LPI yra prezervatyvų naudojimas. Verta reguliariai apsilankyti pas bendrosios praktikos gydytoją, dermatologą, venerologą, ginekologą ar urologą, atlikti laboratorinius tyrimus.

Bakterijų sukeliamas LPI galima išgydyti vaistais (antibiotikais ir kitais antimikrobiniais preparatais). Nenustatytos ir laiku negydomos LPI gali sukelti nevaisingumą, persileidimą arba infekcijos gali būti perduodamos vaikui.

Į dangų kylantys balionai ragins moteris apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio

Į dangų kylantys balionai ragins moteris apsisaugoti nuo gimdos kaklelio vėžio

Sausio 26d., trečiadienį, 18 val. nuo Baltojo tilto Vilniuje į dangų pakils 300 balionų su bengališkomis ugnelėmis. Ši socialinė akcija, pavadinta „Apsaugok savo svajones“, skiriama prevencijos prieš gimdos kaklelio vėžį (GKV) savaitei, kuri jau penktą kartą minima Europoje. Taip siekiama atkreipti Lietuvos moterų dėmesį į šią grėsmingą ligą ir paraginti laiku pasitikrinti sveikatą.
Akcijos, kurią organizuoja viešoji įstaiga „Mes prieš gimdos kalelio vėžį“, metu planuojamų paleisti balionų skaičius – trys šimtai – yra neatsitiktinis. Būtent tiek moterų per metus pasiglemžia ši klastinga liga mūsų šalyje, ir visų jų svajonėms nebūna lemta išsipildyti. Per savaitę Lietuvoje nuo GKV miršta penkios moterys, nors pasak specialistų – tai visiškai beprasmiškos netektys, kurioms galima lengvai užkirsti kelią.
„Gimdos kaklelio vėžio prevencija yra pati efektyviausia ir pigiausia iš visų onkologinių susirgimų, todėl paradoksalu, o kartu ir skaudu, jog dėl šios ligos kasmet vis dar prarandame tiek daug moterų. Manau, kad būtina kalbėti apie šią problemą, kurią nesunkiai galima spręsti daug efektyviau ir veiksmingiau. O ant Baltojo tilto įvyksianti akcija yra puikus būdas atkreipti moterų ir merginų dėmesį į šią opų klausimą“, – teigia Dr. Daiva Vaitkienė, Lietuvos ginekologų-akušerių draugijos prezidentė, Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Akušerijos ir ginekologijos klinikos docentė, Onkoginekologijos sektoriaus vadovė.
Pasak docentės, Lietuvoje jau šeštus metus vykdoma Valstybės finansuojama patikros programa, kuri davė akivaizdžių rezultatų. Žiniasklaidoje nuolat pasirodo informacinės publikacijos apie GKV, moterys vis dažniau profilaktiškai tikrinasi sveikatą ir t. t. Tačiau vis dar pasitaiko atvejų, kai gydytojo kabinte apsilankiusi moteris būna net negirdėjusi apie GKV ir jo prevencijos būdus. Būtent tokių moterų ir merginų dėmesį siekiama atkreipti balionų paleidimo akcija.
Nustatyta, kad kuo labiau šalis yra išsivysčiusi, tuo ir susirgimų gimdos kaklelio vėžiu joje yra mažiau. Pavyzdžiui, Suomijoje, kur jau daugiau nei 30 metų vykdoma GKV patikros programa, fiksuojama mažiausiai susirgimų Europoje: 5 atvejai šimtui tūkstančių gyventojų. Palyginimui, Lietuvoje šis rodiklis viršija 20, o mažiau išsivysčiusiose Azijos, Afrikos šalyse jis svyruoja tarp 40-60 susirgimų.

Doc. D. Vaitkienės teigimu, svarbiausia GKV priežastis yra lytiniu keliu plintanti infekcija – žmogaus papilomos virusas. Nustačius šio viruso nulemtus pakitimus ikivėžinėje stadijoje, galima visiškai pasveikti, išvengti invazinės onkologinės ligos ir jos sukeltos mirties. Riziką susirgti GKV didina rūkymas, dažna lytinių partnerių kaita, ankstyvas lytinis gyvenimas, dažnas gimdymas (daugiau negu 7 kartus). Jeigu moteris jau yra apsikrėtusi didelės onkologinės rizikos žmogus papilomos virusu ir vartoja hormoninius kontraceptinius preparatus, rizika susirgti GKV taip pat išauga, nes hormoninė kontracepcija mažina savaiminio organizmo apsivalymo nuo viruso tikimybę.
Europos gimdos kaklelio vėžio prevencijos savaitės metu vyks ir daugiau renginių, kurių tikslas – atkreipti visuomenės ir politikų dėmesį į šią problemą, informuoti moteris apie valstybės teikiamas galimybes išvengti šios ligos ir raginti jomis pasinaudoti. Sausio 26d. Seime vyks konferencija „Lietuva be gimdos kaklelio vėžio”. Konferenciją organizuoja Užkrečiamų ligų ir AIDS centras, Lietuvos akušerių ginekologų draugija, Baltijos imunoprofilaktikos asociacija ir Lietuvos bendrosios praktikos gydytojų kolegija.
Renginio metu bus skaitomi pranešimai apie gimdos kaklelio vėžio paplitimą Lietuvoje ir pasaulyje, pateikiamos Lietuvos ir pasaulio sergamumo ir mirtingumo nuo šios ligos valdymo strategijos. Taip pat bus diskutuojama apie šeimos gydytojo vaidmenį kovoje su gimdos kaklelio vėžiu ir galimą skiepų nuo šio susirgimo kompensavimo sistemos modelį.
Taip pat VU Bibliotekoje (Universiteto g.3), Komunikacijos kampelyje vyksta paroda, kurioje pateikiama informacija apie šią ligą ir jos prevenciją. Sausio 30 d. „Snaigės žygyje“ slidėmis Vilniuje, Antakalnyje už Saulėtekio troleibusų žiedo, bus dalinama informacinė medžiaga, susijusi su šia problema.

Kenksmingesnis už tabaką... oralinis seksas

Kenksmingesnis už tabaką… oralinis seksas

Virusas, plintantis oralinio sekso metu dabar yra dažniausia priežastis jaunesnių nei 50-ties metų žmonių gerklės vėžiui atsirasti, perspėja mokslininkai.

Lytiškai plintančios ligos – ką būtina žinoti?

Lytiškai plintančios ligos – ką būtina žinoti?

Pastarųjų metų statistika rodo, kad moterų, sergančių lytiniu keliu plintančiomis ligomis, amžius jaunėja. Medikų teigimu, tai gali būti susiję su jaunėjančia lytinio gyvenimo pradžia ir atsakomybės, o kartu ir informacijos apie šias ligas stoka.