Search Results for: "šiuolaikinė fotografija"

Suasmenintas pasaulis šiuolaikinėje Japonijos fotografijoje

Suasmenintas pasaulis šiuolaikinėje Japonijos fotografijoje

Rugsėjo 27 dieną nemažo žmonių antplūdžio susilaukė naujai pristatyta „Suasmenintas pasaulis: šiuolaikinė Japonijos fotografija“ paroda vilniaus grafikos meno centro galerijoje „Kairė-dešinė“.
Savo darbus dvejose salėse eksponuoja keturi Japonijos foto menininkai : Daisuke Nakashima, Shinryo Saeki, Karen Sato ir Yumiko Utsu. Tai karta, kuri užaugo po Japonijos ekonomikos sprogimo. Jaunimui buvo itin sunku rasti savo vietą, buvo kuriamos naujos taisyklės, naujas požiūris į gyvenimą. Tai atsipsindi ir pačių autorių darbų įvairovėje. Smarkiai matyti, jog čia vengtina egzistuojančių taisyklių, įsigalėjusios, vyraujančios ideologijos, bandoma atsiriboti nuo čia ir dabar vykstančių įvykių. Autoriai remiasi būtent savo vidiniu pasauliu, asmeniniais išgyvenimais. Tai ir yra svarbiausia jų kūryboje.
Preciziškumas, kruopštumas, kuris taip būdingas Rytų kultūroms yra aptinkamas ir čia.. Yumiko Utsu tai įkūnijo savo kompozicijoje iš daugybės mažyčių, skirtingai dailintų rėmelių, kuriuose dar mažesnės ir skirtingesnės fotografijos iš miniatiūrinių daikčiukų. Stebint šią ekspoziciją aplanko šilti ir jaukūs jausmai, kurie skverbiasi iš, būtent vidinio, suasmeninto pasaulio.

Taip patYumiko Utsu stebina žiūrovus savo neeiliniais siužetais su aštuonkojais. „Aštuonkojo portretas“ aštri nuoroda į šiuolaikinę fotografiją. Gana įžūlios kompozicijos, tačiau kartu ir žaismingos, kiek pašiepiančios, įtraukia į fantazijų pasaulį, kuris yra kartu ir vaikiškas.Juk kartais taip norisi žinių vedėjui uždėti žuvies galvą 🙂
Sentimentalumui atsiduoda Karen Sato fotografijos ( “Išnaros” 2010 ). Užfiksuota kamerinė aplinka, buities daiktai pinasi su ilgesiu.

Daisuke Nakashima sustabdo plaukiančias mintis, padalija jas į atkarpas ir patalpina žiūrovo aplinkoje ( “Fluorescencija” 2001 ). Darbuose vyrauja supriešinimas – kur tam tikra prasme galima įžvelgti matricą iš pasikartojančių motyvų, kitur – viena ir unikali asmenybė su savo pasauliu.

Shinryo Saeki ( “Dabartinis gyvenimas ( pasaulis, kuriame pagal budistinę japonų kultūrą gyvename iki mirties )” 2011 ) fotografijų ciklas leidžia pažvelgti į paprastą kasdienybę su labai nepaprastu pavadinimu.

Paroda apeliuoja į elementarią buitį kitu kampu. Suasmenintos smulkmenos, netikėti siužetai bei trapus paprastumas kviečia žiūrovą pavadinti savo kasdienybę kitu, neįprastu vardu. ( Pardoda veiks iki spalio 15 d. )

Marija Balinskaitė

Šiuolaikinės kultūros etiketė: hipsteriai

Šiuolaikinės kultūros etiketė: hipsteriai

Hipsteriai… šis žodis vis dažniau skamba mūsų lūpose, bet ne visi tiksliai žino, ką ši sąvoka reiškia. Nors hipsterių kultūra pasaulyje populiari jau seniai, į Lietuvą ji atslinko vos prieš keletą metų.

Ketvirtadienį ŠMC - „Tarp. Šiuolaikinė Austrija“

Ketvirtadienį ŠMC – „Tarp. Šiuolaikinė Austrija“

Šiuolaikiniame meno centre ketvirtadienį, 18 val., atidaroma nauja paroda „Tarp.Šiuolaikinė Autrija”. Menininkai: Martin Arnold, Hannes Böck, Eva Chytilek, Thomas Draschan, Barbara Eichhorn, Christian Eisenberger, Gisela Erlacher, Werner Feiersinger, Andreas Fogarasi, Rainer Gamsjäger, Aldo Giannotti, Dorotheé Golz, Andreas Heller, Christoph Hinterhuber, Anna Jermolaewa, Yang Jun, Karl Karner, Stephan Lugbauer, Mahony, Doris Margreiter, Pia Mayer, Bernd Oppl, Klaus Scherübel, Andrea Witzmann, Clemens Wolf, Klaus Dieter Zimmer

Lietuva – kviestinė Shibatos fotografijos festivalio viešnia

Lietuva – kviestinė Shibatos fotografijos festivalio viešnia

Spalio 1 d. prasidėjęs Shibatos (Nigatos prefektūra, Japonija) fotografijos festivalis šiais metais ypatingą dėmesį skirs Lietuvos fotografijai. Seniausios Japonijoje fotostudijos savininkas bei festivalio vadovas Yukihiro Yoshihara kartu su nepriklausoma kuratore Mikiko Kikuta į festivalį, kurio tema „Atmintis“, pakvietė fotografą Arturą Valiaugą. Festivalyje bus pristatyti du šio žymaus viduriniosios kartos lietuvių fotografo projektai – 2009 m. Niigatos prefektūroje sukurta tiriamosios fotografijos serija „Japonijos dienos meniu“ bei fotografijos meno trienalės „Ars Baltica“ kvietimu 2007-2008 m. kurtas projektas – „Tarp krantų“.

Amerikietiška kelionė

Šiuolaikinė fotografija paprastai skirstoma į laikotarpius „iki“ ir „po“ „Amerikiečių“ (The Americans) – revoliucinės knygos, kurią 1958-aisiais išleido fotografas Robertas…

Amerikietiška kelionė

Šiuolaikinė fotografija paprastai skirstoma į laikotarpius „iki“ ir „po“ „Amerikiečių“ (The Americans) – revoliucinės knygos, kurią 1958-aisiais išleido fotografas Robertas…

105 būdai pasididžiuoti Lietuva

105 būdai pasididžiuoti Lietuva

Tomas Pabedinskas (g. 1980) – fotomenininkas, fotografijos tyrinėtojas. Ši knyga, išleista anglų kalba Vokietijos leidykloje „Lambert Academic Publishing“, – rimtas lietuvių fotografijos tyrinėjimas. Knyga parengta pagal T.Pabedinsko daktaro disertaciją, kurią praėjusiais metais jis apgynė Vytauto Didžiojo universiteto Menų fakultete.

Iš praeities į dabartį: nematytos Lietuvos šimtmečio nuotraukos spalvotai

Iš praeities į dabartį: nematytos Lietuvos šimtmečio nuotraukos spalvotai

Viena nuotrauka gali papasakoti daugiau už tūkstantį žodžių. O įspūdingos nuotraukos iš Lietuvos literatūros ir meno archyvo gali įamžinti valstybės šimtmetį – sukaktį, kuri gaivina tautinį pasididžiavimą, vienybę ir žvilgsnį į ateitį. Lietuvos šimtmečio istorija tapo pamatu unikaliam „Šimtmečio spalvų“ projektui, kuriuo „Stumbras“ per šiuolaikines technologijas sujungė įdomiausius istorijos kadrus.

Aplinkos invazijas kurianti Kristina Šaltytė: žmogui ir gamtai reikia naujų bendravimo formų

Aplinkos invazijas kurianti Kristina Šaltytė: žmogui ir gamtai reikia naujų bendravimo formų

„Dieną naktį… Aš tave matau“, – brailio raštu prabilo gamta žmogui, apakusiam nuo šiuolaikinės civilizacijos dėmenų, nebereginčiam natūralios aplinkos grožio, pamiršusiam savitą gamtos abėcėlę. Tokią frazę prieš dvejus metus „ištarė“ menininkės Kristinos Šaltytės, kuriančios aplinkos meną, kūrinys „Aš tave matau“, pristatytas Vilniaus universiteto Botanikos sode Kairėnuose.

Jurgio Didžiulio mama Ana: „Kolumbijoje svajonės – pasmerktos išsipildyti“ (interviu)

Jurgio Didžiulio mama Ana: „Kolumbijoje svajonės – pasmerktos išsipildyti“ (interviu)

Kolumbietės Anos Elviros Valencia pažintis su Lietuva prasidėjo prieš keletą dešimtmečių. Jos vyriausiajam sūnui – puikiai pažįstamam muzikantui Jurgiui Didžiuliui – dabar 34-eri, o Kalifornijoje gyvenančiai dukrai Arianai – 30 metų. Su jų lietuvių kilmės tėvu Ana jau seniai nebe kartu, tačiau iki šiol yra geri draugai su buvusiais uošviais – Kolumbijoje gyvenančiais išeiviais iš Lietuvos – Laima ir Algiu Didžiuliais. „Nuo pat mūsų pažinties pradžios jie su tokia nostalgija kalba apie Lietuvą, kad ta meilė persidavė ir man“, – sako Ana, jau kurį laiką viešinti Vilniuje pas sūnų Jurgį.