Now Reading
Paloma Picasso: moteris viską gali pasiekti savo jėgomis

Paloma Picasso: moteris viską gali pasiekti savo jėgomis

Paloma Picasso: moteris viską gali pasiekti savo jėgomis
Nėra lengva gyventi, kai esi jauniausia žymaus tėvo dukra. Ypač jei šis – garsusis Pablo Picasso. Tačiau likti jo šešėlyje ir mėgautis nematoma egzistencija? Dizainerės ir verslininkės Palomos Picasso tokia perspektyva nesuviliojo – nepabūgusi kritikos, ji sukūrė daugybę prabangių papuošalų, vardinius kvepalus ir netgi tapo viena ryškiausių stiliaus ikonų, spinduliuojančių tikrą moteriškumą.
 
„Pažiūrėkite į jos lūpas, tai ne Paloma Picasso“, šnabždasi praeiviai, jei išeinu į gatvę nepasidažiusi jų raudonai“, juokiasi dizainerė. Ji pripažįsta, kad stiprybės ir elegancijos ją išmokė mama. Prancūzė Francoise Gilot žinoma ne tik kaip puiki dailininkė, bet ir vienintelė moteris, išdrįsusi palikti sudėtingu charakteriu garsėjusį Pablo Picasso.

Garsusis tėvas 

Kai 1949 m. Paloma išvydo šį pasaulį, Pablui Picasso buvo 68 metai. Vis dėlto veikiausiai ne didelis amžiaus skirtumas lėmė tai, kad tarp tėvo ir dukters neužsimezgė artimas emocinis ryšys. Garsusis dailininkas nelabai domėjosi šeimyniniu gyvenimu, o vaikus vertino kaip naujus ir neįtikėtinai įdomius kūrybos objektus. Vyresnioji jo duktė Maja yra prasitarusi, kad tapyba buvo vienintelis laidininkas, jungęs Picasso su vaikais. Paloma taip pat įkvėpė jį sukurti ne vieną paveikslą. Žymiausi jų – „Paloma su apelsinu“ bei „Paloma mėlynais drabužiais“.

Papuošalų pasaulis 

Moteris jau ankstyvoje jaunystėje susidomėjo papuošalų dizainu. Būdama devyniolikos, ji sukūrė pirmuosius vėrinius iš blusų turguose aptiktų dirbtinių brangaakmenių ir sulaukė teigiamų kritikų vertinimų.
 
Netrukus ją pastebėjo prancūzų dizaineris Yves Saint Laurentas. Garsiojo kubisto dukra sukūrė aksesuarus vienai jo kolekcijų. Paloma suprato, kad atsiduodama tam, ką geriausiai sugeba, ji gali būti vertinama ne tik už garsią pavardę, bet ir už savo pasiekimus. Žinoma, nemažesnį vaidmenį suvaidino ir motinos autoritetas. „Savo pavyzdžiu ji įrodė, kad moteris viską gali pasiekti savo jėgomis. Kaip asmenybė ji niekada negyveno Picasso šešėlyje ir buvo stipri, nepriklausoma menininkė“, teigia dizainerė.

„Tiffany & Co 

Lemtingas posūkis moters karjeroje įvyko 1980 m. Būtent tada ji pradėjo kurti papuošalus kompanijai „Tiffany & Co“. „Manau, kad papuošalai turi būti žaismingi. Jie puošia mus ir leidžia pasijusti pakiliai. Puiku, jei šalia to jie dar ir priverčia mus šypsotis“, savo filosofiją dėsto Paloma Picasso. Iš tikrųjų: pirmieji jos gaminiai atiduoda duoklę ryškioms spalvoms ir gaivališkoms formoms.
 
Dizainerės kūriniai suteikė naują charakterį „Tiffany & Co“ produkcijai ir įsitvirtino prabangių papuošalų rinkoje. Šiuo metu jos dirbiniai kainuoja nuo 70 JAV dolerių už sidabru puoštą knygos žymeklį iki 200.000 JAV dolerių už prašmatnų kaklo vėrinį. Paloma Picasso neturi nuolatinio biuro, todėl esikizus kuria visur – namuose, viešbučiuose, lėktuvuose – ir visuomet tik ant popieriaus.
 
Klausinėjama apie įkvėpimą, dizainerė paprastai akcentuoja iš pirmo žvilgsnio gana apčiuopiamus dalykus. „Įkvėpimas yra tai, ką labai sunku paaiškinti. Kartais mane įkvepia susitikimas su žmogumi, išmanančiu naują darbo techniką, o kartais – įstabaus grožio akmuo. Kai kuriuos savo sumanymus brandinu kelerius metus, kol pagaliau suprantu, kaip turėčiau juos realizuoti“, pasakoja ji.

Moteriškumo dvelksmas 

Neapsiribodama vien juvelyrika, 1984 m. papuošalų kūrėja pradėjo eksperimentuoti su kvapais ir sukūrė savo vardo kvepalus. Šie ne tik sulaukė milžiniškos sėkmės ir tapo parfumerijos pasaulio klasika, bet ir įtvirtino nepamirštamą pačios dizainerės įvaizdį.
 
Fotografo Richardo Avedono nuotrauka rekalaminei kvapalų „Paloma Picasso“ kampanijai ryškių bruožų kūrėją vaizduoja vilkinčią raudonus drabužius ir „dėvinčią“ savo būtiną atributą – raudonus lūpų dažus. Kontrastuodami su lygutėle moters oda ir juodais plaukais, ryškiaspalviai apdarai sukūrė rafinuotos prabangos ir fatališko moteriškumo įspūdį. Tačiau tie, kurie asmeniškai pažįsta Palomą Picasso, vieningai tvirtina, kad šis įspūdis šiek tiek klaidinantis – realiame gyvenime dizainerė yra stipri, tačiau nuoširdi ir šilta moteris.

Akimirksnis kine 

Per savo gyvenimą Paloma Picasso išbandė ne tik grožio industrijos, bet ir kino pasaulio galimybes. 1974 m., po tėvo mirties, ji kuriam laikui prarado susidomėjimą juvelyrika ir nusifilmavo erotinėje lenkų režisieriaus Waleriano Borowczyko juostoje „Amoralios istorijos“. Kritikai liaupsino merginos grožį ir puikiai įvertino jos aktorinį debiutą, tačiau Picasso nesusidomėjo šia veikla ir pilna naujų sumanymų grįžo prie papuošalų kūrimo.
 
Karjeros pradžioje dizainerė taip pat kūrė kostiumus ir dekoracijas dramaturgui bei režisieriui Rafaeliui Lopez-Sanchezui. 1978 m. darbinis romanas baigėsi teminiu „juodai baltu“ vestuvių vakarėliu, tačiau po kelerių metų pora išsiskyrė. Šiuo metu Paloma Picasso su antruoju vyru gyvena ir kuria Šveicarijoje, tačiau kelis kartus metuose lanko Niujorke gyvenančią motiną ir nuolat keliauja po visame pasaulyje įsikūrusias „Tiffany & Co“ parduotuves, kuriose rengia naujų darbų pristatymus ir susitikinėja su papuošalų kolekcionieriais.

Parengė Lina Žukauskaitė

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top