Now Reading
Interviu su dūdmaišių ir būgnų grupės „Auli“ įkūrėju Mikus Cavarts

Interviu su dūdmaišių ir būgnų grupės „Auli“ įkūrėju Mikus Cavarts

Interviu su dūdmaišių ir būgnų grupės „Auli“ įkūrėju Mikus Cavarts

Stiprią, energingą ir garsią etnotranzo muziką atliekanti latvių grupė „Auli“ gegužės 28 d. koncertuos festivalyje „Skamba skamba kankliai“ Vilniuje. Kalbama, kad šios grupės muzika ne tik įkvepia, bet ir gydo… Apie „Auli“ muzikos išskirtinumą ir pasirodymą Vilniuje kalbiname grupės įkūrėją, koncepcinį vadovą ir pagrindinį būgnininką Mikus Cavarts.

Kaip susikūrė „Auli“?

Dūdmaišių ir būgnų grupė „Auli“ buvo suburta 2003 m. Latvijoje. Nuo tada grupė daug kartų koncertavo Latvijoje, Estijoje, pasirodė Lenkijoje, Ukrainoje, Rusijoje ir net Kinijoje. Neseniai „Auli“ dalyvavo didžiausiame pasaulyje folkloro įkvėptos muzikos festivalyje „Rudolstadt TFF 2009“ Vokietijoje ir „Folkbaltika 2010”.

Kokia yra pagrindinė „Auli“ muzikinės veiklos idėja ir tikslas?

Pradinė idėja buvo gana paprasta – suburti grupę, kuri grotų vien tik dūdmaišiais ir būgnais. Mes siekėme atgaivinti ir vystyti atlikimo šiais instrumentais meną Latvijoje. Dabar mūsų vizija platesnė – originaliai perteikti istorinių muzikinių šaknų tęstinumą moderniaisiais laikais.

„Auli“ pučia mūsų regionui istoriškai būdingus instrumentus-dūdmaišius, pagal senąsias tradicijas pagamintus Latvijos ir Estijos meistrų, bei muša būgnus, pvz., Lietuvos kultūroje aptinkamus kelmų būgnus. „Auli“ muzikos unikalumas – senųjų instrumentų garsai, persipynę su moderniomis mūsų kūrybinėmis interpretacijomis. Pasirodymų metu siekiame sukurti belaikę erdvę, kurioje susitiktų mūsų protėvių energija ir šiuolaikinio gyvenimo jėga.

Ką reiškia grupės pavadinimas „Auli“ ?

Žodis „Auli“ latvių kalboje turi dvi prasmes: tradiciniai, iš vientiso medienos gabalo pagaminti aviliai, mūsų pavadinime simbolizuojantys gausmo, ūžesio garsus arba arklių šuoliai, tiesiogiai susiję su būgnų garsais.

Kokie yra ryškiausi jūsų muzikos bruožai?

Visai neseniai savo muziką įvardinome etnotranzu. Taip pavadinsime ir savo trečiąjį albumą. Kai kas mūsų muziką vadina išskirtine, įkvepiančia ir net gydančia… Jaunimui patinka stiprus roko stiliaus skambesys, o vyresnio amžiaus žmonėms – nuoširdus atlikimas.

Ar galėtumėte asmeniškai apibūdinti kiekvieną grupės narį?

Tai gana sunki užduotis, nes mūsų pakankamai daug ir esame labai skirtingi. Trumpai juos apibūdinsiu.

Kaspars Bārbals, vienas iš „Auli“ grupės lyderių, groja dūdmaišiu ir kuria mums muziką. Leanne Barbo – ne tik vienintelė mergina grupėje, bet ir vienintelė grupės narė iš Estijos. Ji puikiai groja estišku dūdmaišiu ir dambreliu, kartais pati kuria muziką. Edgars Kārklis užaugo grodamas tradicinę latgalių muziką. Edgars puikiai valdo ne tik dūdmaišį, bet ir akordeoną, ir jo skambesį originaliai pritaiko skirtingo stiliaus muzikoje. Māris Jēkabsons yra pagrindinis mūsų vokalistas, taip pat groja dūdmaišiu. Gatis Valters groja giga ir būgnais. Gatis, kaip ir Edgars Karklis, kilęs iš Līvani miesto, kur ilgus metus kartu grojo folkgrupėje „Ceiruleits“. Kaspars Indrēvics muša didžiausią kelmo būgną Baltijos šalyse. Labai stiprus žmogus. Edgars Krūmiņš visai neseniai prisijungė prie grupės ir tapo būgno virtuozu.. Na ir, žinoma, aš, Mikus Čavarts. Esu grupės įkūrėjas ir atlikėjas – groju būgnais, perkusija. Mūsų dūdmaišininkai Normunds Vaivads ir Gatis Indrēvics šiuo metu tarnauja Afganistane, todėl pasirodyme nedalyvaus.

Kaip jūsų muzika priimama skirtingose šalyse?

Gana skirtingai. Daugiausiai atsiliepimų, žinoma, gauname Rytų Europoje – turbūt dėl pakankamai panašių tradicijų ir istorijos. Tačiau neseniai mus labai šiltai priėmė ir Vokietijoje.

Jau kelis kartus koncertavote Lietuvoje. Ar galėtumėte trumpai papasakoti įspūdžius iš šių koncertų?

Taip, stengiamės sudalyvauti visuose koncertuose Lietuvoje, į kuriuos tik esame kviečiami. Vienas iš pirmųjų pasirodymų įvyko festivalyje „Mėnuo Juodaragis“. Nuo to pasirodymo mes labai pasikeitėme… Grojome festivaliuose „Kilkim žaibu“, „Apuolė“, „Suklegos“, koncertavome Kaune, Nidoje ir kituose miestuose. Praeitais metais dalyvavome vidurvasario festivalyje Jonavoje. Šiame festivalyje likome ypač sužavėti įspūdingu Lietuvos istorijos pristatymu.

Kaip jums patinka lietuvių auditorija?

Mums labai patinka koncertuoti lietuviams. Bendraujame lyg su broliais.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Ar lietuviai supranta jūsų muziką?

Taip, žinoma. Esame istoriškai artimiausios tautos. Turim ir toliau plėtoti tarpusavio ryšius ir žinoti žymiai daugiau apie mūsų kultūras bei dalintis šiuolaikinėmis muzikos tendencijomis.

Kokį pasirodymą ir kokias nuotaikas atsivežate į festivalį „Skamba skamba kankliai“?

Atliksime kūrinius iš mūsų kompaktinių diskų „Sendzirdēju” ir „Auļos…”, taip pat kūrinius iš šiuo metu ruošiamo albumo „Etnotranss“. Su klausytojais stengsimės pasidalinti savo energija gyvenimui ir iš kultūrinio, istorinio paveldo kylančia jėga .

Kokie „Auli“ ateities planai?

Šiuo metu baigiame įrašyti savo naujausią albumą „Etnotranss“. Tai bus koncepcinis albumas. Jame bus ir žymios Latvijos rašytojos Laima Muktupavela mistinė novelė. Turime planų išleisti kompaktinį diską ne tik Latvijoje, bet ir Vokietijoje bei Vakarų Europoje.

Etnotranzo muziką atliekanti latvių grupė „Auli“ pasirodys šį penktadienį, gegužės 28 d., 20 val., Rotušės aikštėje, Vilniuje. Renginys nemokamas. Rotušės aikštėje „Skamba skamba kankliai“ programa prasidės nuo ankstyvo ryto ir baigsis vėlų vakarą tradiciniais įvairių tautų šokiais. Miestiečiai ir miesto svečiai į Rotušės aikštę ypač kviečiami 18 val., kai prasidės įspūdingas koncertas Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo 20-mečiui ir Žalgirio mūšio 600-osioms metinėms paminėti. Tą pačią dieną festivalio renginiai vyks ir Šv. Ignoto bažnyčioje bei „Alaus namuose“.

Visą tarptautinio folkloro festivalio „Skamba skamba kankliai“ programą rasite renginių gide.

Laikas.lt

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top