„Design office from Baltic sea“

Jie sužavi paprastumu ir pakeri originalumu. Tie, kurie susipažįsta su jų kūryba, be proto įsimyli unikalias idėjas arba pasukioję pirštą prie smilkinio draugiškai nusišypso. Svarbiausia — prieš jų kūrybą nei vienas nelieka abejingas. Jie  drąsūs, jaunatviški, įdomūs ir entuziastingi. Tai daugiau nei prieš metus susikūrusi  jaunų dizainerių grupelė, arba tiesiog „vienasdu“.

Pirmoji pažintis su „vienasdu“

Prisipažinsiu, pirminė pažintis su septyniais „vienasdu“ nariais vyko virtualioje erdvėje — naršant www.vienasdu.lt. Tinklalapio nuotraukos su įvairiais dizaino darbais intrigavo. Dar labiau smalsumą sužadino skyrelis „Apie“, kuriame paprastai tikėtumeisi išvysti išsamų veiklos ir kūrėjų aprašymą, tačiau čia — septynių žmonių nuotraukos, kuriose nematyti kūrėjų veidų. Užuodžiat paslaptį?

„vienasdu“ gyvai

Su „vienasdu“ dizaineriais susitariau susitikti menininkams gerai pažįstamoje Šiuolaikinio meno centro (ŠMC) kavinėje. Žinojau, kad iš visų 7 dizainerių galėsiu pamatyti 4, nes vasaros metu kiti atostogauja, tačiau netverdama smalsumu nukulniavau į sutartą vietą. Kviečiu ir jus susipažinti su „vienasdu“ pasauliu. Išduosiu tik tiek, šiame pokalbyje, kūrėjai atskleidė savo vardus ir pavardes... Bet viskas iš pradžių.

— Kokia „vienasdu“ susikūrimo istorija? Iš kur vienas kitą pažįstate?

Mus vienija mokslai VDA (aut. past. Vilniaus Dailės Akademija). Vieni mokėsi objekto, kiti grafikos, interjero dizaino. Mus suvedė mokslas ir dalyvavimas įvairiuose dizaino renginiuose. Anksčiau dirbom akademijai, kad gautume pažymius, tačiau nuolat kildavo idėjų, kurių negalėdavome įgyvendinti, todėl reikėjo kažkokios terpės, kur galėtume parodyti tai, ką norime. Mokslai tarsi pasidarė per maži rėmai ir norėjosi kažkokios atskiros veiklos.

Ar visada buvote septyniese?

Visuomet buvome septyniese, tik pačioje pradžioje vietoj vieno iš mūsų buvo kitas žmogus ir po kurio laiko mūsų keliai išsiskyrė ir visai netikėtai į jo vietą atėjo kitas. Mus visus ir suvedė tai, kad mes esame labai panašiai mąstantys ir turintys panašų skonį draugai. Kita vertus, esame ir labai skirtingi.

— Kokie buvo patys pirmieji „vienasdu“ tikslai? Ar laikui bėgant jie keitėsi?

Pirmasis „vienasdu“ tikslas buvo ir išliko kūryba, kuri labai įvairialypė, nuo individualių projektų iki grupinių darbų. Šiemet daugelis iš mūsų baigė mokslus, todėl galbūt šiek tiek pasikeitė požiūris. Dabar labiau siekiam pasirodyti, norim, kad mus pastebėtų.

— Kodėl „vienasdu“?

Kai pirmą kartą susirinkom ir galvojom pavadinimą, visi nutarėm, kad nenorim pasivadinti kažkaip „įdomiai“ ar „fainai“. Norėjom pasivadinti paprasčiau ir taip pat kažkaip kitaip. Ieškojome aukso vidurio. Yra posakis: „viens du ir padarai“, todėl „vienasdu“ — asociacija į paprastumą. O mūsų idėjos taip greitai ir gimsta „vienas du“ ir dirbi.

Pavadinimas tarsi parodo darbo procesą, kai turi idėją ir ją gali „numesti“ kolegoms, o tada jie patars, vyks diskusija. Labai panašiai mąstantys žmonės gali labai padėti. Ilgainiui mes „vienasdu“ pradėjome naudoti kaip vieną žodį, tai tarsi naujas terminas mums patiems, apibūdinant darbo procesą.

— Kaip pora sakinių apibūdintumėte „vienasdu“?

„vienasdu“ apibūdinti galėtume dviem sakiniais. Pirmasis — kūrybinis kooperatyvas — jau seniai sugalvotas, o antrasis, atsiradęs prieš mėnesį, kai keliavome į Berlyną — „Design Office from Baltic sea“ (aut. past. Dizaino biuras iš Baltijos jūros).

— Kokia šio naujojo, angliško apibūdinimo istorija?

Mes, penki „vienasdu“ nariai, baigę mokslus išvažiavome savaitei į Berlyną. Apžiūrinėjome miestą ir vieno kolegos užsienietis paklausė: „iš kur tu esi?“. Jis pagalvojo, kad, svetimšalis Lietuvos gali ir nežinoti, todėl pasakė, kad mes esam „Design office from eastern Europe Baltic sea“ (liet. Dizaino biuras iš rytų Europos Baltijos jūros). Šitaip pirmą kartą nuskambėjo šis apibūdinimas. Antrą kartą, kai mes pardavinėjome savo daiktus Berlyno turguje, tas pats kolega mus visiems garsiai pristatinėjo kaip „Design office from Baltic sea“, nuo tada ir prilipo toks apibūdinimas, nes visiems labai patiko.

— www.vienasdu.lt — intriguojantis tinklalapis. Kodėl puslapyje slepiate veidus? Ar tai tik pirminė reklama, ar ketinate paslaptyje išlikti visą laiką?

Tai nebuvo reklama. Pagrindinė idėja — svarbu darbai, o ne veidai. Mes norime, kad žmogus nesureikšmintų autoriaus ir žiūrėtų į patį darbą. Mūsų puslapyje yra ir grynai tik personalinių darbų, tačiau po jais mes nerašome vardų, pavardžių, nes „vienasdu“ — visuma.

Greitu metu vardų nerašymas šiek tiek keisis. Mes iki šiol nerašysim vardų ir pavardžių prie kūrinių, tačiau žadame surašyti vardus ir pavardes bendrai, nes atsirado tam tikras poreikis. Kai dalyvaujame renginiuose, vykstančiuose užsienyje, mes pažymime, kad tai „vienasdu“ komanda, o apsilankę puslapyje žmonės nemato mūsų pavardžių, todėl susidaro tam tikra dezinformacija.

Žodžiu, keisis tik tiek, kad vienoje vietoje bus surašyti vardai ir pavardės. Po darbais ir toliau nerašysime konkretaus autoriaus, o nuotraukų taip pat nenorime ir nemanome, kad ateityje tai keisis.

— Kokia vienasdu veikla? Ar savo veikla siekiate pelno, ar tai galimybė save išreikšti?

Mes visiškai nepasiribojame dizaino ar meno rėmuose, todėl mūsų veiklą geriausia būtų pavadinti — kūryba. Kol kas tai nėra verslas, tačiau natūralu, kad ateityje tikimės iš to išgyventi. Juk „fainiausia“ daryti tai, kas mums malonu, ir dar už tai gauti pinigų. Na, o šiandien yra dar tik pradžia ir mes uždirbame tikrai juokingą sumą.

— Iš kur kyla sumanymai, idėjos? Kokiuose renginiuose esate dalyvavę? Kur esate pristatę savo darbus?

Iš kur atsiranda idėjos? Tai mokslu nepaaiškinama. Viena, kai idėjos gimsta iš savęs, su laiku ir pan., o antra — kai mes susėdame ir nusprendžiame padaryti tą vadinamąjį „Work shopą“ arba kūrybines dirbtuves. Tuomet sugalvojame temas. Paties pirmojo susitikimo metu taip kilo pirma idėja, kurią įgyvendinome tik po gero pusmečio. Tai buvo parama pensininkų streikui. Kiekvienas pagaminome po plakatą.



Grafinė parama pensininkams. Martyno Kundroto nuotr.

Paprastai mes susipažįstame su žmonėmis, kurie į mus kreipiasi ir prašo padaryti kokį nors daiktą ar grafinį dizainą, siūlo sudalyvauti renginiuose.

Visai neseniai dalyvavome „Tebūnie naktyje“. Šiaurės ministrų tarybos (Norden) kieme, Didžiojoje gatvėje, buvome atidarę naktines kūrybines dirbtuves. Kreipėmės į šalia dirbančią dizainerę, kuri sugalvojo modelius ir pasiuvo 70 naktinių. Mes sukūrėme specialią grafiką, elementus, kuriais, apsilankę ir susimokėję simbolinį 10 Lt mokestį, žmonės galėjo dekoruoti savo naktinius. Taip siekėme pasirodyti įdomesni ir kartu šviesti visuomenę.


Naktinių gamyba. Asmeninio „vienasdu“ archyvo nuotr.

Taip pat dalyvaujame „Daiktų viešbučio“ organizuojamuose turgeliuose. Ne visuomet būname septyniese. Du mūsų nariai yra dalyvavę „Litexpo“ baldų parodoje, vienas važiavo į Milaną, trys nariai su savo kūryba yra lankęsi Maskvoje.

— Viename interviu esate minėję „fetišistinį guminį ančiuką su laidu, skirtą elegantiškai savižudybei“? Iš kur toks keistas sumanymas? Galbūt čia paslėpta kažkokia potekstė?

Aš labai nemėgstu kalbėt apie potekstes... Tas sakinys po darbu (aut. past. „Finišuoti skoningai“), tikriausiai labiausiai ir užveda ant kelio ir žmogus gali interpretuoti. Man būtų smagiausia išgirsti kitų žmonių nuomonę, bet pačiam kalbėti apie tai man kažkaip nelabai patinka. Vėl grįžtam prie to, kad darbai kalba už save (sako darbo autorius aut. past.).


Finišuoti skoningai. Domo Rūko nuotr.

— Ar dažnai galvose gimsta tokių keistų idėjų? Kokia pati keisčiausia idėja, kurios taip ir nesiryžote įgyvendinti?

Galvose nuolat verda begalė idėjų. Per kiekvieną susitikimą jų tiek daug, kad net nesureikšmini ir neįsidedi į galvą. Šiuo metu yra tokia idėja, kuri mus trikdo teisiškai, bet tikriausiai neverta jos atskleisti, nes galbūt mes ateityje ją įgyvendinsime. Komercinė paslaptis (šypsosi).

— Kaip įmanoma prie vienos idėjos dirbti 7 skirtingiems žmonėms? Ar nebūna barnių, muštynių? Galbūt galite išskirti kažkurį žmogų, kuris dažniausiai imasi iniciatyvos?

Pešamės nuolat. Viskas, kas patenka į „vienasdu“ kooperatyvo portfolio, prieš tai būna aptariama. Kiekvienas žmogus visada pristato savo idėją likusiems 6, o jeigu tai yra grupinis darbas — kartu nedariusiems. Tuomet vyksta diskusija. Aišku, būna, kad idėja iš karto visiems labai patinka.

Nėra vieno išskirtinio žmogaus, kuris labiau dirbtų už kitus, visuomet visi prisidedame kas kaip galime. Idėjinio lyderio nėra.

— Gal prisimenate kokį nors įdomų įvykį kūrybos metu ar pristatant darbus?

Pernai „Dizaino savaitės“ metu dalyvavome konkurse „Neformate“, kurio tema buvo „Visuomeninis baldas“. Mes padarėme suolą iš metalinių vamzdžių ir akcentavome, kad tai yra lauko baldas. Idėja buvo tokia, kad lis ir kiaurai pralis. Pats baldas nėra didelis, skirtas sėdėti 2—3 žmonėm, tačiau daug sveriantis daiktas, todėl ypač tinka stovėti lauke.


Suoliukas „Lietvamzdis“. Asmeninio „vienasdu“ archyvo nuotr.

Renginio metu jis buvo pastatytas lauke prie „Daiktų viešbučio“ parduotuvės ir iš ten jį išnešė... Kiek mums pasakojo, 180 kg sveriantis daiktas dingo per 10 min. Į renginį jį nešė 5 vyrai ir buvo nelengva pakelti, todėl labai sunku įsivaizduoti kaip jį reikėjo išnešti. Matyt, kažkas vagia dizaino idėjas... arba vagia metalą (juokiasi).

— Kokie artimiausi „vienasdu“ planai?

Dalies iš mūsų tolimesni planai — mokslai, galbūt ne Lietuvoje. Čia mokslus jau baigėme, įvertinome minusus ir suvokėme ką praleidome ir ko dar reikėtų. Dabar galėsime įgyvendinti visas idėjas, tiek grupines, tiek individualias, nes būsime laisvesni.

Ketiname atnaujinti savo www.vienasdu.lt puslapį ir greitu metu turėsime savo kūrybinę studiją „Fluxus ministerijoje“. Ten ruošiamės pristatyti savo darbus, organizuoti renginius.

Finišuokime skoningai

Na, o pabaigai, atskleidžiame „vienasdu“ dizainerių septyneto vardus ir pavardes: Agnė Kučerenkaitė, Jiulius Bučelis, Vytautas Gečas, Nerijus Keblys, Tauras Stalnionis, Marija Puipaitė ir Eglė Skuodaitė.

Visus susidomėjusius „vienasdu“ kūryba kviečiame pasigrožėti galerija ir apsilankyti virtualioje kūrybinėje dirbtuvėje www.vienasdu.lt.

Parengė Indrė Augustinavičiūtė
Pagrindinė nuotr. Domo Rūko
Galerijos portretų nuotr. Angelina Furmaniuk, Lina Kruopytė
  Kitos nuotr. iš asmeninio „vienasdu“ archyvo

Naujausi komentarai
cow
2010-07-21, 20:14
MEEEEEEEEH!
savižudis
2010-07-21, 16:35
Man tai guminis ančiukas labai patiko:)
Dailės mokytoja.
2010-07-21, 16:05
Buvo įdomu skaityti. Sėkmės kūrybinei komandai "vienasdu". Šaunuoliai! Linkiu ateityje įgyvendinti savo idėjas! Patiko suoliukas "Lietvamzdis":).
lina
2010-07-21, 10:14
Puikus straipsnis! Ačiū:)
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai