Su gimtadieniu, „Tetri“!

Laikas.lt
Reda Krušinskaitė

Žaidimą „Tetris“ suvokiame, kaip savaime suprantamą dalyką, o prieš gerą dešimtmetį per pertraukas tarp pamokų jis atsidurdavo daugelio moksleivių rankose. Šis žaidimas prekyboje pasirodė 1984 – aisiais, birželio 6 – ąją, tad šiandien „Tetriui“ sukanka 28 – eri.

Žaidimą sukūrė gabus Maskvos mokslų akademijos programuotojas Aleksėjus Pažitnovas, greitai išpopuliarėjęs „Tetris“ tapo pirmąją pramogine preke, kurią Sovietų Sąjunga eksportavo į JAV. Pavadinimas yra žodžių tetra (graikų kalboje: keturi; krintantys žaidimo blokeliai sudaryti iš keturių kvadratų) ir tennis (mėgstamiausias kūrėjo žaidimas) sintezė.

Nuotraukoje žaidimo autorius Aleksėjus Pažitnovas su sūnumi

Ilgainiui erzinančiai žaidimo melodijai yra maždaug šimtas metų, tai XIX amžiaus rusų liaudies dainos „Korobeiniki“ adaptacija. Ši daina pasakoja apie ikirevoliucinio odos dirbinių prekeivio ir jaunos mergelės meilę. Dainos pavadinimas reiškia pardavėjus, kurie prekes nešiodavosi rankose, tam prikaitytuose audeklo gabaluose. Žaidimo kūrėjas niekada nekomentavo, kodėl pasirinko būtent šią melodiją, tačiau šiandien ji tapo neatsiejama „Tetrio“ dalimi, o paskutinį kartą ją įgrojo amerikiečiai Powerglove. Beje, pastarieji yra pergroję daugelį kompiuteriniuose žaidimuose naudotų melodijų.

Raudonosios armijos choras atlieka originaliąją „Korobeiniki“ versiją

Dabar yra parduota apie 40 milijonų žaidimo kopijų, jis yra pritaikytas visoms žaidimo konsolėms, kompiuteriams ir mobiliesiems telefonams, o pardavimai nemažėja iki šių dienų. Apmaudu, tačiau pačiam Aleksėjui Pažitnovui „Tetris“ pelno beveik neatnešė (kadangi anuomet autorinės teisės priklausė Sovietų Sąjungai, o ne autoriui), tad 1990 – aisiais vyras sukūrė naują žaidimą „Hatris“, kuriame krenta įvairiausios skrybėlės, o jas reikia sudėlioti į eilę. Manau, kad jums neteko girdėti šio pavadinimo, tad lengva numanyti, jog programuotojo bandymas užsidirbti nebuvo labai nusisekęs. Kita vertus, 1996 – aisiais vyras persikėlė į JAV, kur, drauge su keletu kolegų, įsteigė „The Tetris Company“. Pastaroji užsiima nelegalių žaidimo versijų naikinimu.

Moksliniai tyrimai rodo, jog „Tetris“ teigiamai veikia smegenis ir aktyvina jų veiklą, šį žaidimą siūloma žaisti kenčiantiems nuo potrauminio streso sindromo, kuris dažnai kamuoja kariškius ar jų šeimas. Kita vertus, aktyvūs žaidėjai susiduria su keistu fenomenu – buityje randamus daiktus jie gali imti dėlioti taip, lyg žaistų mėgstamą žaidimą, sapnuose, o kartais net ir nemiegant akyse krintantys blokeliai taip pat neretai pasitaikantis reiškinys. Tai vadinama „Tetrio efektu“, labai panašią būseną patiria jūreiviai, ilgai buvę atvirame vandenyje ir išlipę į sausumą jie sunkiai vaikšto ir linguoja, kadangi kūnas tebėra įpratęs prie siūbavimo – tai vadinama „jūros kojomis“.

Komiškas požiūris į „Tetrio efektą“

Įdomu tai, kad du su „Tetriu“ susiję rekordai buvo užfiksuoti Nyderlanduose – mažiausio ir didžiausio žaidimo. Mažiausias žaidimas buvo sužaistas Amsterdame, vienos mokymo įstaigos fizikos departamente, tam buvo panaudotas elektronų mikroskopas ir 42 stiklinės mikrosferos. Didžiausio „Tetrio“ žaidimą surengė Delft Technologijos universiteto studentai, 15 - os aukštų elektroninės inžinerijos departamento sienas pavertę žaidimo pagrindu. Žaisti galėjo kiekvienas, prisijungęs prie tam sukurto tinklo.

Žaidimas ant universiteto sienos

Tikriausiai jūs, kaip ir mes, prisiminėte senus laikus ir užsimanėte pažaisti – prisijunkite prie to milijono žmonių visame pasaulyje, kurie kasdien žaidžia „Tetrį“!

Aleksėjus Pažitnovas, tetris, žaidimas

Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai