„Paukščio skrydis“ parasparniu

Parasparnių mėgėjai, skeptikai ir kol kas tik skaitantys apie šią pramogą, įspėjame — pažiūrėję nuotraukas, vaizdo įrašus ir paskaitę autentiškus įspūdžius — galite ryžtis gyvenimo avantiūrai. Norite sužinoti daugiau ir pamatyti plačiau? Pirmyn!

Su parasparnio skrydžio specifika ir pojūčiais Laikui.lt padejo susipažinti didelę patirtį turintis pilotas Rytis Stankevičius. Pakylame į orą daugiau nei 700 m, gėrimės vaizdais ir „paukščio skrydžio“ pojučiu...

Romantiškas skrydis dangumi

Sklendimas parasparniu primena romantišką paukščio skrydį, pasijusite lyg pats turėtumėte spranus. Nėra jokių erdvės apribojimų — visu savo kūnu jausite vėjo ir oro judėjimą, nebeliks jokio triukšmo, išskyrus, vėjo šniokštimą. Tikrumo ir lengvumo jausmą padės patirti galimybė į dangų pakilti atsispyrus kojomis, nusileisite taip pat ant savo kojų — tarsi paukštis. 

Rinkdamiesi parasparnį jus ne tik leisitės, kaip parašiutu, bet galėsite ir kilti, sklęsti, kaip sklandytuvu. Be to, nereikia šokti iš lėktuvo, į dangų pakylate nuo žemės, todėl tinka net ir aukščio baimę turintiems žmonėms. Skrydžio romantika sukuria gražūs vaizdai, kartais netoliese skrendantys paukščiai. Pasiilgusiems ekstremalių ir aštersnių pojūčių, skrydžio metu atliekamos kelios akrobatinės figūros!

Amžius ne riba

Parasparniu yra skridę tiek 3 metų vaikai, tiek 80 metų ponios ir ponai. Dažnai skrydžiai parasparniais dovanojami gimtadienių, mergvakarių, bernvakarių, vestuvių progomis, svečiams iš kitų šalių, pramogą užsisako ir įmonės.

Nusprendus pasimėgauti skrydžiu, pamąstykite ar tikrai to norite? Jei esate silpnesnės širdies, turite psichikos problemų ar sergate kitokiomis ligomis, atsisakykite arba atidėkite pramogą. Beje, būtina įspėti, kad esate nėščia. Įvertinkite savo baimes ir sveikatą.

Prieš pradedant bijoti

Parasparnyje jausitės išties saugiai ir patogiai. Galėsite sėdėti, o jus laikys keli saugos diržai, dėl kurių neiškristumėte net kabodami žemyn galva. Be kita ko, yra ir parašiutas. Profesionalus pilotas Rytis pasakojo, kad kartais žmonės išsigąsta nežinia ko, tuomet atsikratyti įtampos ir mėgautis skrydžiu padeda išradingas ir mokantis „užkalbėti dantį“ pilotas.

Jei susidoroti su neigiamomis emocijomis nepavyksta, bet kuriuo metu galima sklandžiai nusileisti ant žemės. Pilotai psichologiškai yra pasiruošę ekstremalioms situacijoms ir moka jų išvengti, tinkamai valdyti, o svarbiausia — nepanikuoti. Parasparniai nėra pats rizikingiausias sportas. Nelaimingų atsitikimų skaičiumi juos lenkia lėktuvai, sklandytuvai, skraidyklės ir parašiutai.

Rizikos, be abejo, yra, tačiau dažniausiai pasitaikanti „problema“ — nuo žolės pažaliavę batai ar kelnės, todėl patariama apsirengti paprastesnius, sprotinius drabužėlius ar bent jau ne pačius mėgstamiausius apdarus. Pravers ir tvirtai ant kojų besilaikantys batai, kad nereikėtų bėgioti pievomis ir ieškoti pamestos avalynės. Prieš skrydį nereikalingas joks specialus pasiruošimas.

Pilotas priduria, kad apie rimtesnius sveikatos sutrikdymus dėl skrydžio jam nėra tekę girdėti net užsienyje. Žmonės — mąstančios butybės ir renkasi tai, kas jiems įveikiama. Prieš skrydį pateikiama trumpa instrukcija.

Dauguma pasiryžusių išmėginti parasparnius lieka patenkinti ne vien dėl skrydžio, bet ir dėl savo drąsos. Su didele šypsena atsimena kaip sklendė ir grįžta pakartoti bei pasisemti naujų įspūdžių.

Rinkdamiesi kur skristi įvertinkite ne tik kainą

Paprastai žmonės nenori permokėti už jiems siūlomą paslaugą, tačiau nors skrydžio kaina svyruoja, Birštone 15 min. — 80 Lt, Valkininkuose 5-7 min. — 100 Lt, Kartenoje 15 min. — 100 Lt, Panevėžyje 15 min. — 100 Lt, svarbi ne tik ji. Verta atkreipti dėmesį į jus skraidinančio piloto kompetenciją.

Parasparnių pilotai ruošiami pagal teorinę ir praktinę programas. Pilotų mokykla oraganizuoja intensyvaus mokymo stovyklas, vienadienius kursus. Būsimieji parasparnių valdytojai mokosi meteorologijos, aerodinamikos ir pan. Taip pat būtina išlaikyti egzaminą, panašiai kaip vairuotojo teisėms įgyti. Be teorinio, laikomas praktinis egzaminas ir tik instruktorius gali nuspręsti, kad pilotas jau gali savarankiškai skraidyti.

Šiandien Lietuvoje yra mažiau nei 10 instruktorių, o skraidančių pilotų yra apie 300, tačiau realus parasparnių entuziastų skaičius daug didesnis. Lietuvos Skraidyklių ir parasparnių sporto federacijoje užregisrtruotų klubų sąrašą galite pažiūrėti čia.

Pilotai turi tam tikrus rangus, kategorijas, dar kitaip vadinamas kvalifikacijas: 3, 4, 5. Trečia — „žali“, ką tik gavę licensiją; 4–a — priskiriama įgavusiems daugiau patirties (kategorija pakeliama tik po 1 metų ir po tam tikro skristų valandų skaičiaus); 5–a — aukščiausia, jai priklauso pilotai, galintys skraidyti sudėtingiausiomis sąlygomis. Instruktoriais gali tapti tik penktos kategorijos pilotai.

Licencija ir įgyta kategorija — dokumentai įrodantys profesionalumą ir suteikia tam tikrą „vizualią garantiją“ dėl sėkmingo skrydžio. Kita vertus, ilgametę sklandymo patirtį turintis 5-os kategorijos pilotas Rytis pabrėžė, kad „popierių“ gausa neužtikrina profesionalumo visais aspektais. Svarbu ne vien dokumentai, bet ir piloto psichologinės savybės — draugiškumas, komunikabilumas ir viskas, ko reikia dirbant su žmonėmis.

Atkreipkite dėmesį į tai, ar pilotas sugebės būti geru gidu. Skraidydami, manytina, norėsite ne vien mėgautis pojūčiais, bet ir žinoti, ką matote. Nesidrovėkite apie jus skraidinsiantį pilotą sužinoti kiek galima daugiau informacijos, tai jums padės tinkamai pasirinkti geriausią paslaugos tiekėją ir patirti nepamirštamų skrydžio įspūdžių.

Nepakartojamų pojūčių ir nepapasakojamai malonių skrydžio emocijų kviečiame pažiūrėti galerijoje.

Parengė Viktorija Gudelė 

parasparniai

Naujausi komentarai
vgc studentas
2016-03-12, 10:19
nieko gero skristi su skuduru
vgc studentas
2016-03-12, 10:19
nieko gero skristi su skuduru
2010-08-02, 08:04
siais metais tikrai igyvendinisu sita savo svajone paskraidyt!:)
Armis
2010-07-16, 23:10
Skrydis parasparniu be jokių motorų tai lyg savi sparnai :) Išpildyta žmogaus svajonė skristi... Nerealu...
jis to bijaaaau
2010-07-14, 21:02
O tu nuvaziuok paziurek kaip viskas atrodo, Rytis tau viskas papasakos, pabusi startavietej, ir jei noresi pakilsi ;)
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai