Auksinių rankų renesansas (foto)

Rodos taip neseniai mezgimas, siuvimas, nėrimas ar siuvinėjimas buvo neatsiejama mūsų mamų, močiučių ir prosenelių dienotvarkės dalis. Dažna moteris rankdarbius kurdavo ne tik dėl kūrybinio polėkio, noro išsiskirti ar originaliai pasipuošti, bet ir dėl labai paprastos priežasties – parduotuvėse tiesiog nebūdavo ko pirkti!

Nauja – pamiršta sena

Nors pastarąjį dešimtmetį rankdarbiai buvo primiršti, nūdienos mados tendencijos skelbia naują „pasidaryk pats“ erą, o darbščių rankų dėka sukurti aksesuarai kasdien papildo ne vienos moters garderobą.

Parduotuvių vitrinos, mugių prekystaliai, internetiniai puslapiai ir tinklaraščiai, fotoalbumai socialiniuose tinkluose mirgėte mirga nuo papuošalų gausos, nuolat leidžiamos knygos apie dekupažo techniką ir karoliukų vėrimo ypatumus, skelbimai kviečia lankyti kūrybinius kursus – rodos rankdarbių menas išgyvena tikrą renesansą!

Beribė pasirinkimo laisvė

Pakanka interneto paieškos lange įrašyti žodžių junginį „rankų darbo papuošalai“ ir mus pasitiks tūkstančiai pasiūlymų, nurodančių kaip, kur, kada ir už kiek galite įsigyti norimą garderobo detalę. O rinktis tikrai yra iš ko – kainos svyruoja nuo kelių iki kelių dešimčių litų, papuošalai ir aksesuarai kuriami tiek iš paprastų, tiek iš pusbrangių ar brangiųjų akmenų, įvairiausių medžiagų junginių. Kūrėjų amžius taip pat sunkiai išmatuojamas, mat vienos auksinių rankų savininkės dar varsto mokyklos duris, o kitos jau spėjusios užauginti vaikus!

Visos kūrėjos kaip susitarusios tvirtina, jog rankomis pagaminti papuošalai yra patys originaliausi – eidama gatve niekada nesutiksi antro tokio paties, būsi originali ir išskirtinė. Toks papuošalas tarsi tampa jį nešiojančio asmens vizitine kortele, išduodančia apie jo stiliaus pojūtį, mėgstamas spalvas ar net gyvenimo būdą.

Subtiliausias rankdarbių kūrimo detales, be abejo, geriausiai išmano pačios jų autorės, todėl kviečiame susipažinti su trimis savitus, originalius ir itin skirtingos stilistikos darbus kuriančiomis auksarankėmis, atrastomis (kaip dabar jau įprasta) interneto platybėse. Kiekviena jų į rankdarbių meną žvelgia individualiai, naudoja skirtingas medžiagas ir technikas, bet tuo pačiu sulaukia gausių pirkėjų pagyrų ir įvertinimų.

Magiškų pasakų labirintuose

Alisa stebuklų šalyje, miniatiūriniai puodeliai ir paukščiukai, Eifelio bokštas, skuodžiantis zuikis, paslaptingi portretai ir šimtai kitų užburiančias istorijas primenančių detalių pasakoja apie unikalių papuošalų pasaulį kuriančios auksarankės idėjas. 26-erių kaunietė Gintarė, daugeliui žinoma, kaip „Cherry Boutique“ autorė, rankdarbius gamina iš skirtingų medžiagų derinių, pradedant medžiu, stiklu, metalu, įvairiais audiniais, karoliukais ir baigiant popieriumi. Taip išgaunamos dekupažo, siuvinėjimo karoliukais ar siuvinių technikos.

Autorė pritaria, jog rankdarbiai šiuo metu išgyvena renesansą, bet ne ta prasme, kuria turėtų: „šiuo metu yra labai daug ką nors kuriančių žmonių, todėl pasiūla be galo didelė ir žmogui sunku pasirinkti, ypač kai naudojant tam tikras technikas, papuošalai suvienodėja ir išsiskirti iš kitų darosi vis sudėtingiau. Lietuviai po truputį pradeda vertinti rankų darbą, bet dar nemažai vandens turės nutekėti, kol bus suprasta tikroji vienetinių rankdarbių vertė“, - teigia Gintarė. „Cherry Boutiqe“ papuošalų kainos prasideda nuo 40 litų, atsižvelgiant į tai, jog kiekvienas papuošalas ar aksesuaras yra kuriamas po vieną kartą.

Visos vaivorykštės spalvos

Kaunietei Gailei – vos septyniolika, tačiau mergina jau spėjo atrasti sėkmės formulę, kaip suderinti mokslus, kūrybą ir užsidirbti pinigų. Jos kurtus papuošalus pamėgo ir draugės ir mugių lankytojai, bet didžiausios paklausos merginos kūryba susilaukia internetinėje erdvėje, kur Ežiuko slapyvardžiu pavadintuose fotografijų albumuose slepiasi dešimtys spalvingų aksesuarų.

„Pamenu, vaikščiodama po muges stebėdavau merginas, pardavinėjančias savo kurtus rankdarbius ir labai jomis žavėdavausi“, - prisimena Gailė. Neilgai trukus mergina pati išbandė naują kūrimo techniką - ore džiūstantį molį „Modeliną“ ir pradėjo kurti ryškius, linksmus aksesuarus, dekoruotus originaliais personažais. „Daugelis mūsų per pamokas mėgsta paraštėse piešti įvairius „baubus“, kuriuos aš ir perkeliu ant savo papuošalų. Kartais pamatau mielą iliustraciją žurnale ar ant drabužių, ją perpiešiu ir atkartoju ant auskarų, o kaitaliodama spalvas, detales, išgaunu vis naują variantą“.

Autorė teigia, jog papuošalų kūrimas yra tiek moralinis, tiek ir finansinis malonumas: „šio užsiėmimo dėka galiu turėti pinigų savo išlaidoms bei džiaugtis, kad tiek merginų puošiasi mano kurtais aksesuarais. Pastaruoju metu pirkėjų gretas papildė ir vaikinai ne tik užsakinėjantys papuošalus draugei ar sesei, bet ir sau mielai įsigyjantys segę ar pakabuką“. Gailės papuošalų kainos svyruoja nuo 4 iki 25 litų, priklausomai nuo papuošalų sudėtingumo piešiant ar lipdant, o skiriamuoju rankdarbių ženklu jau spėjo tapti ryškios spalvos ir vaikystę primenantys paveikslėliai.

Sagų rezidencija

25-erių grafinė dizainerė, vilnietė Agnė savo namuose gyvena ne viena. Po „Ak Bijoux“ slapyvardžiu besislepiančiai merginai kompaniją palaiko šimtai, o gal net tūkstančiai skirtingų sagų. Visai atsitiktinai rinkti pradėta kolekcija dabar išgyvena itin spalvingus laikus. Kadaise suteikdamos antrą kvėpavimą seniems drabužiams, ilgainiui Agnės sagos virto skiriamuoju originalių papuošalų ženklu.

Tarpusavyje derinamos ar tiesiog į kasą supinamos įvairiaspalvės raštuotos medžiagos yra dekoruojamos kaspinėliais, virvelėmis raišteliais, odos gabalėliais ir galiausiai – sagomis. Autorė teigia, jog rankdarbiai visada madingi, o rankų darbas yra vertybė, kokybė ir asmeniškumas, mat jame pasilieka autoriaus mintys, išgyvenimai, nuotaikos. Technologijos tokių dalykų neišgyvena – tada tik matai grožį, bet jo nejauti“.

Originalia technika kurianti mergina, kaip ir dauguma rankdarbių autorių, tikina, jog kiekvienas darbas yra vienetinis: „nemėgstu, kai prašo sukurti papuošalą tokį, kokį mato nuotraukoje. Jei sutinku - vis tiek savavališkai suasmeninu kūrinį, nes vienodų papuošalų nebūna“, - šypsosi ji. „Ak Bijoux“ rankdarbių kainos svyruoja nuo 15 iki 80 litų. „Nežinau ar tai daug: žiūrint asmeniškai, kaip į vienetinį kūrinį – mažai, o praktiškai irgi įperkama“, - teigia kūrėja, prisipažindama, jog „darbo ir norinčių priglausti papuošalus yra tiek, kad neužtektų nei sagų, nei laiko.

Tarp mados ir stiliaus

Žymiausių mados kritikų mėgiama frazė „geriau stilingai, nei madingai“ puikiai pritaikoma ir rankdarbių pasaulyje. Jei prieš keletą dešimtmečių galėjome rinktis vos iš keleto skirtingų audinių, papuošalų ir aksesuarų rūšių, dabar mums atsiveria beribės pasirinkimo laisvės durys. Rankų darbo kūriniai yra vertinami nuo neatmenamų laikų, spinduliuodami savo unikalumą, skrupulingą atlikimą ir nepakartojamumą.

Iš daugybės siūlomų variantų belieka išsirinkti labiausiai tinkančius aksesuarus, harmoningai įsiliesiančius į Jūsų garderobą, stilių ir mąstyseną. Bet kuriuo atveju, žmogaus rankomis sukurtas vienetinis papuošalas taps originalumo ir išskirtinumo garantu, spinduliuojančiu laisvę ir pasitikėjimą savimi.

Erika Vyšniauskaitė
Nuotr. Cherry Boutique
Gailė Ežiukas
Ak Bijoux

Naujausi komentarai
2012-12-27, 08:40
o gal dar ir šie darbai kam nors patiks ;]
http://www.facebook.com/juodasiskaroliukas
2010-09-18, 20:35
Gal gali parasyti man i el pasta?Mane vilioja sie auskarai
2010-09-18, 20:35
Gal gali man parasyti i el.p? mane vilioja ssie auskarai
2010-09-18, 20:34
Gal gali man parasyti i el.p? mane vilioja ssie auskarai
Naujovė
2010-06-17, 23:16
Atsirado dar nauja jaunoji darbštuolė;o
http://www.facebook.com/pages/Kaunas-Lithuania/Gabrieles-Boutiqueas/136909409655769?v=wall&ref=mf&__a=11
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai