Kosmetikos komponentai, sukeliantys vėžį. Turime tai žinoti!

Ar dažnai pirkdamos rankų kremą, plaukų šampūną ar veido prausiklį perskaitote jų sudėtį? Ar nors kartą susimąstėte, kokią įtaką viena ar kita kosmetinė priemonė gali turėti jūsų odai ar, galų gale, sveikatai? Ar kada pagalvojote, jog visos „veikliosios“ priemonės, įeinančios į maskuotojo ar dieninio kremo sudėtį iš tikrųjų neturi jokio realaus poveikio, o rezultatas pasiekiamas tik kosmetinių koncetratų dėka?

Atskleisime jums paslaptį: tik 3–6 % milžiniškos kosmetikos rinkos yra tikra natūrali kosmetika, kuri pagaminta iš augalinių aliejų, natūralių ekstraktų, eterinių aliejų, maisto konservantų be sintetinių dažų ar kitų cheminių priedų, kurie tampa ligų ir alerginių susirgimų priežastimi – dalis į kosmetiką įeinančių sudedamųjų dalių yra genetiškai modifikuotos ir iki galo neištirtos, dalis yra labai kenksmingos, o net labai didelis jų kiekis gali sukelti onkologines ligas (mokslininkai įrodė, jog medžiagos, įtrauktos į kai kurias dantų pastas, sukelia mikrobų mutaciją, o kai kurie šampūno ir dušo želės komponentai nesiskaido gamtoje, todėl metų metus gali būti nepašalinti iš žmogaus organizmo).

Tad kyla pagrįstas klausimas: kaip atskirti išties natūralią kosmetiką nuo jos imitacijos? Kaip sužinoti, kiek ji yra efektyvi, patikima ir nekenksminga? Ar ji tikrai rūpinsis oda ir plaukais, ar suteiks tik trumpalaikį poveikį? Atsakymus rasite ant kosmetinės priemonės pakuotės.

Blogieji ingredientai – kokie jie?

Kosmetikoje naudojama begalės chemiškai apdorotų medžiagų, kurios gali pakenkti jūsų odai ir sveikatai. Be abejo, tai yra ilgalaikis procesas, nes kelis kartus išplovus galvą su šampūnu, kurio sudėtyje yra parabenų, nieko neatsitiks, tačiau naudojant jį kasdien, plaukai išsausėja, netenka daugelio gerųjų komponentų, tampa lengvai pažeidžiami ir silpni, o visos šampūne esančios kenksmingos medžiagos kaupiasi organizme ir gali pakenkti ne tik jūsų, bet ir jūsų vaikų sveikatai. Tam, kad to išvengtumėte, visada, pabrėžiame – visada, nepagailėkite savo laiko ir perskaitykite kosmetinės priemonės sudėtį iki galo ir nepirkite nei vienos, kurios sudėtyje yra šių blogųjų komponentų:

Parabenai (Methyl, Propyl, Butyl, Isobutyl ir Ethyl Paraben)

Šios medžiagos naudojamos beveik visose kosmetinėse priemonėse: šampūnuose, dezodorantuose, kremuose ir kt. Jie labai lengvai patenka į organizmą per odą, ardo endokrininę sistemą, sukelia alergiją. Kadangi parabenai gali patekti į giliausius odos sluoksnius, todėl didelis jų kiekis gali pakenkti imuninei sistemai. Moksliškai įrodyta, jog parabenai gali būti perduodami per motinos organizmą naujagimiui, taip pažeidžiant jo imuninę sistemą.

Sulfatai (Sodium Lauryl/Laureth Sulfate)

Sulfatai naudojami dušo želėse, šampūnuose, muiluose ir kt. priemonėse dėl jų putojančių ir valančių savybių. Tačiau šios medžiagos yra ypač pavojingos dėl jų gebėjimo sukelti genų mutacijas – tai reiškia, jog padidėja rizika susirgti vėžiniais susirgimais.

Trietanolaminas (DEA), Dietanolaminas (TEA), Monoetanolaminas (MEA)

Šios medžiagos dažniausiai aptinkamos kūno ir veido kremuose, kompaktinėse ir skystose pudrose, šampūnuose ir kitose kosmetinėse priemonėse, kurių vienas iš privalumų – pH balansas (nes būtent šie chemikalai padeda subalansuoti odos drėgmės pusiausvyrą). Didelė šių komponentų koncentracija gali sukelti alergiją, sudirginti, išsausinti plaukus ir odą, o sąveikoje su amoniako junginiais gali formuoti vėžį sukeliančius nitrozaminus (kancerogeninius cheminius junginius).

Formaldehidas (Formaldehyde)

Jo galima rasti plaukų lako, nagų lako, lako valiklių sudėtyje, veido kremuose ir kitose veido priežiūros priemonėse. Formaldehidas naudojamas tam, kad išlaikytų produkto galiojimo laiką kuo ilgiau. Formaldehidas iš visų konservantų yra labiausiai kancerogeniškas, neurotoksiškiausias, alergiškiausias ir labiausiai dirginantis odą ir akis.

P-fenilendiaminas (P-Phenylenediamine)

Šis chemikalas įprastai naudojamas tamsiuose plaukų dažuose. Ilgalaikis jo naudojimas gali sukelti įvairias alergines reakcijas ir netgi šlapimo pūslės vėžį, apsigimus, pažeisti nervų sistemą, plaučius.

Mineralinis aliejus (Paraffinum Liquidum)

Šis aliejus naudojamas kūno ir veido kremų, masažinių aliejų bei kūno aliejų gamyboje ir yra toks populiarus, nes pigiai ir greitai pasiekiamas norimas rezultatas – oda tampa minkšta ir sudrėkinta vos patepus jos ant kūno. Visgi ši medžiaga pavojinga, nes yra kancerogeninės ir mutageninės kilmės – tai reiškia, jog reguliariai vartojant kosmetiką su šiuo chemikalu, padidėja tikimybė susirgti onkologinėmis ligomis. Taip pat padidėja tikimybė susirgti odos uždegimu, atsirasti inkštirams.

Propileno glikolis (Propylene Glycol)

Jis dažniausiai naudojamas šampūnuose, losjonuose nuo saulės, kūno kremuose, makiažo priemonėse ir kt. priemonėse kaip natūralią drėgmę atkurianti ir palaikanti medžiaga. Kita vertus, propileno glikolis yra ypač toksiškas, todėl gali būti alergijos, dilgėlinės ar egzemos priežastimi ar sukelti atvirkštinį poveikį – ne drėkinti, o sausinti odą.

Hidroksianizolio butilatas (Butylated Hydroxythaluene/BHT)

Ši medžiaga įprastai aptinkama kremuose bei dezodorantuose, kurie prailgina kosmetikos galiojimo laiką. Dažniausiai hidroksianizolio butilatas pavojingas tuo, kad sukelia įvairias alergines reakcijas.

Kopolimeras (PVP/VA Copolymer)

Šie chemikalai naudojami daugiausiai plaukų modeliavimo priemonėse, tačiau jų galima rasti ir veido bei nagų priežiūros kosmetikoje ir kitose priemonėse, kuriose reikalingas drėgmės balansas: jis maitina odą, sugeria riebalų perteklių, slopina odos ir plaukų gebėjimą sugerti drėgmę. Tačiau ši medžiaga taip pat gali būti toksiška, sukelti alergines reakcijas, dermatito susirgimus.

Natrio laurilsulfatas (Sodium Laureth Sulphate)

Šis komponentas naudojamas dantų pastose, šampūnuose, vonios ir dušo priemonėse ir kitose priemonėse, kurios gausiai putoja. Ši priemonė dirgina odą, akis, kvėpavimo takus, sukelia plaukų slinkimą, pažeidžia plaukus, gali pažeisti kepenis, plaučius, imuninę sistemą, sukelia alergines reakcijas.

Petrolatas (Petrolatum)

Petrolatas naudojamas beveik visose kosmetinėse priemonėse dėl savo minkštinančių savybių: veido priežiūros priemonėse, vonios priemonėse, plaukų priežiūros priemonėse, skutimosi priemonėse ir daugybėje kitų. Jis toks populiarus dėl to, kad yra labai pigus, tačiau iš tikrųjų jis neturi jokios maitinamosios vertės odai ir gali trukdyti natūraliam kūno drėkinimo procesui, sukeldamas odos išsausėjimą ir pleiskanojimą.

Stearalkonio chloridas (Stearalkonium Chloride)

Stearalkonio chloridas naudojamas plaukų kondicionieriuose, balzamuose, šampūnuose, kremuose dėl savo minkštinamųjų savybių, tačiau iš tiesų jis labai toksiškas ir dažnai yra įvairių alerginių reakcijų priežastis.

Diazolidinilo ir Imidazolidinilo karbamidas (Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea)

Šie antimikrobiniai konservantai plačiai naudojami daugelyje kosmetikos priemonių, odos priežiūros produktuose, šampūnuose ir kondicionieriuose. Jie netinka alergiškiems žmonėms, nes yra toksiški ir sukelia dermatitą.

Ftalatai (phthalates)

Šios kenksmingos medžiagos kosmetikoje naudojamos ypač dažnai: jų galima rasti lūpų dažuose, kvepaluose, kremuose, dezodorantuose, plaukų priežiūros priemonėse, nagų lake todėl, kad ftalatų dėka kremas geriau įsigeria į odą, ją suminkština, malonus kremo ar kvepalų kvapas išlieka daug ilgiau. Tačiau didelis jų kiekis neigiamai veikia žmogaus organizmą, jo reprodukcinę sistemą, kenkia kepenims, trikdo medžiagų apykaitą, sukelia alergiją, silpnina imuninę sistemą, net padidina riziką susirgti onkologinėmis ligomis.

Kadangi šiame amžiuje gamintojas privalo produkto etiketėje nurodyti jo sudėtį, tad, žinant šiuos pagrindinius kenkėjus, tikrai labai paprasta išsirinkti sau tinkamą natūralią priemonę. Be abejo, nedidelis kiekis šių medžiagų kosmetikoje tikrai nepakenks, tačiau reikia nepamiršti, jog dalis šių medžiagų kaupiasi mūsų organizme ir ilgai iš jo nepasišalina, tad rizika susirgti alergija, sudirginti odą, susilpnintį imuninę sistemą ar kitaip sau pakenkti padidėja.


Tad pabaigai norėtųsi tikėti, jog nuo šiol į straipsnio pradžioje užduotą klausimą: Ar dažnai, pirkdamos rankų kremą, plaukų šampūną ar veido prausiklį, perskaitote jų sudėtį, didžioji dalis Lietuvos moterų nedvejodamos atsakys: Taip!

Nina Ivanova

Kosmetikos komponentai

Naujausi komentarai
2016-03-11, 18:05
Tai baisus civilizacijos genocidas! Parfumerijos, kosmetikos gaminiai nesantys milijardinius pelnus, zudo zmones. Maisto pramones gigantu pagamintuose produktuose nuodai nesantys baisiausias ligas. Juk tu pramoniu bosai ir visi turtuoliai nevalgo zuvies ikru dezutese, nes ikrai neisilaiko. Viskas apsvitinta, apipurksta, uznuodyta. Baisu, baisu, baisu!!!
valerija
2013-02-11, 20:04
Tai kur žiuri didieji tikrintojai? šiaip tai jie turėtų užsiimti, bet čia LIETUVA matyt negalima, trukdys bizniui.
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai