Now Reading
Juokas atveria žmonių širdis. Apie juoko jogą

Juokas atveria žmonių širdis. Apie juoko jogą

Juokas atveria žmonių širdis. Apie juoko jogą

Kada paskutinį kartą kvatojotės iki ašarų? Ar kada pastebėjote, kiek kartų per dieną juokiatės? Ar galite nusijuokti po sunkios darbo dienos, nesukdami sau galvos dėl to, ką pagalvos aplinkiniai? Ar galite juoktis be priežasties? Nors tarptautinė juoko diena jau praėjo, kviečiu pasigilinti į juoko jogos paslaptis kartu su juoko jogos mokytoja Lina Kalendraite. 

Juoko jogos (Laughter Yoga) sistema buvo sukurta 1995 metais Indijoje, jos pradininkas – gydytojas Madan Kataria. Juoko joga yra pagrįsta požiūriu, kad kiekvienas galime juoktis be priežasties, vadinasi, nepriklausydami nuo išorinių aplinkybių, situacijų, savo nuotaikos ir proto būsenos. Dabar pasaulyje yra daugiau kaip 6 tūkst. juoko jogos klubų daugiau nei 60 šalių. Galime pasidžiaugti, kad toks klubas randasi jau ir Lietuvoje.

Lina, kaip juoko joga atėjo į Jūsų gyvenimą?

Gyvenime stengiuosi nepasiduodanti inercijai, būti atvira naujovėms, bet kokioje situacijoje įžvelgti galimybes. Mano įsitikinimus puikiai iliustruoja vienas anekdotas: kartą gyveno labai religingas žmogus. Vieną dieną kilo baisus potvynis, vanduo ėmė viską semti, ir žmogui kilo grėsmė nuskęsti. Priplaukia vienas kaimynas su valtimi ir siūlo žmogų išplukdyti į sausesnę vietą, o žmogelis atsako „ne, nereikia, mane išgelbės mano Dievas“. Po kiek laiko žmogui vandens jau iki krūtinės, priplaukia antrasis kaimynas, ir istorija pasikartoja: „mane išgelbės tik mano Dievas“. Galop žmogus nuskęsta ir, pakliuvęs pas Dievą, ima jam priekaištauti: „Dieve, aš tavimi taip tikėjau, taip tikėjau, kodėl tu manęs negelbėjai?“ Šis jam atsako: „žmogau, aš tau net dvi valtis siunčiau, kodėl nelipai?“

Taigi ir savo gyvenime į įvairius pasiūlymus, kvietimus ir naujas patirtis žiūriu kaip į man siunčiamas valtis, kurias kartais pastebiu, kartais praleidžiu. Taip buvo ir su juoko joga – suvokusi, kad man pačiai labai trūksta juoko, ėmiau ieškoti progų ir galimybių pasijuokti, taip ir atradau juoko jogą.

Kiek juoko jogoje yra „tradicinės“ jogos?

Juoko jogoje juokas yra derinamas su kai kuriais jogos elementais – saikingais tempimo, kvėpavimo ir atsipalaidavimo pratimais. Yra įvairių, nors ir panašių žodžio „joga“ aiškinimų; pagrindinė žodžio „joga“ reikšmė – vienyti, jungti. Juoko joga tai itin gerai atspindi, nes užsiėmimo metu vieni kitų nepažįstantys žmonės taip atsipalaiduoja ir susivienija, kad gali ne tik juoktis kartu, žaisti įvairiausius žaidimus, daryti juoko pratimus, žiūrėti vieni kitiems į akis, bet ir apsikabinti užsiėmimo pabaigoje.

Kadangi juoko jogos užsiėmimo metu juokiamasi be priežasties, juokiamasi NE iš ko nors, o SU kuo nors, ilgainiui keičiasi mūsų požiūris į kitą žmogų, save ir savo problemas, dingsta baimė suklysti, būti išjuoktam, dingsta mūsų vertinimai, susireikšminimas, mūsų titulai ir rangai tampa nebe tokiais svarbiais. Visi atsipalaiduojame, kaukės pasidaro nebereikalingos.

Kokia juoko nauda?

Juokiantis organizme vyksta daugybė biocheminių ir fiziologinių pokyčių. Organizmas prisotinamas deguonimi, išsiskiria „laimės hormonai“ endorfinai, o streso hormonų lygis sumažėja, stiprėja imunitetas, pozityvus požiūris į gyvenimą.

Juokas yra puiki mankšta širdžiai ir viduriniajai kūno daliai. Juokas sušvelnina, tarsi „ištirpdo“ tokius nemalonius jausmus kaip nerimas, baimė, pyktis, nuobodulys; padeda išlaisvinti emocijas, atsipalaiduoti, atsikratyti neigiamų minčių, įtampos ir nepasitikėjimo savimi. 

Po kiek laiko sulaukiama teigiamų juoko rezultatų?

Esame skirtingai gyvenimo mylėti ir lamdyti, todėl ir informaciją priimame, reaguojame skirtingai – vieni atsargiau, kiti drąsiau. Taip būna ir juoko jogos užsiėmime – tie, kas neria į žaidimą stačia galva, naudos gauna greičiau ir daugiau. Jau ir po vieno užsiėmimo žmonės jaučia tam tikrą poveikį, gauna naudos ir patiria teigiamų pokyčių, tačiau geriausia būtų ateiti bent į kelis užsiėmimus.

Kai dalyvavau juoko jogos mokytojų kursuose Šveicarijoje, viena gydytoja darė pristatymą apie juoko jogos taikymą insultą, infarktą patyrusių ir paralyžuotų žmonių gydymui. Pasak gydytojos, juoko nauda patiriama po maždaug keturių užsiėmimų. Juoko terapijos tyrimo dalyviai greičiau sveiko, pasitaikė atvejų, kad nevaikštantis ėmė vaikščioti, nekalbantis kalbėti, o aptarnaujančio personalo streso lygmuo žymiai sumažėjo.

Kas lanko juoko jogos užsiėmimus?

Užsiėmimus lanko įvairaus amžiaus žmonės. Pasitaiko taip, kad buvę lankytojai vėliau atsiveda savo tėvelius ar vaikus, draugus, kolegas. Jauniausia dalyvė – 5 metų Gustė iš Radviliškio, o vyriausias dalyvis – 77 metų ponas Vytautas iš Vilniaus.

Juoko jogos užsiėmimai vedami ir įvairių įmonių ar organizacijų kolektyvams, nes tai puiki komandos formavimo ir atpalaidavimo priemonė, padedanti ne tik susidoroti su stresu, bet ir padidinti darbo našumą, sukurti pozityvią atmosferą kolektyve.

Ar visi gali ir moka juoktis?

Įprasta manyti, kad juoktis neįmanoma be humoro jausmo. Tačiau neverta pasikliauti vien humoro jausmu, nes humoras yra proto reiškinys. Be to, humoro jausmas nuo daug ko priklauso: nuo asmenybės, išsilavinimo, šalies kultūros ir daugybės kitokių veiksnių. Atkreipkite dėmesį į mažus vaikus – jų juokas nepriklauso nuo anekdotų, komedijų ar humoro jausmo. Iš tiesų vaikai net neturi humoro jausmo, o juokiasi ir šypsosi kelis šimtus kartų daugiau už mus, suaugusius. Suaugę išmokstame slopinti savo emocijas ir jausmus, nes bijome būti išjuokti, nesuprasti, vengiame konfliktų. Tačiau slopinant emocijas kenčia tiek fizinė, tiek psichinė sveikata. Dažnai atrodo, kad gyvenime yra daugiau progų liūdėti, susierzinti ir nerimauti, nei šypsotis ir juoktis. Juoko joga yra unikali praktika, pagrįsta požiūriu, kad kiekvienas galime juoktis be priežastis.

Ar įmanoma juoko jogą praktikuoti namie?

Žodis „praktikuoti“ skamba perdėm rimtai. Yra toks posakis, jei gali kvėpuoti, gali ir juoktis. Tai tiesiog reikia leisti sau nusijuokti be priežasties. Ypač, jei nėra nuotaikos. Paeksperimentuokite, nusišypsokite ir nusijuokite sau veidrodyje. Pasistenkite juoktis keletą minučių. Kai juokiesi be priežasties, įsijungia protas ir prasideda tikras jo „šantažas“: „Kaip aš čia atrodau? Ką aš čia darau? Kokia nesąmonė taip daryti“.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Nepasiduokite, pasistenkite nekreipti dėmesio. Po kelių minučių įvyks „lūžis“ ir imsite natūraliai juoktis. Pajusite, kad pasikeitė jūsų nuotaiką. Naudokitės kiekviena proga nusijuokti.

Ką juoko joga pakeitė Jūsų gyvenime?

Mano pačios gyvenimas tapo daug džiaugsmingesnis, pozityvesnis ir spalvingesnis, tarsi būčiau pradėjusi matyti ne tik spalvas, bet ir atspalvius, girdėti ne tik garsus, bet ir pustonius. Labai mėgstu bendrauti ir dirbti su žmonėmis, žmonėms. Per juoko jogą susitinkame ir susibičiuliaujame su daugybe nuostabių, veiklių ir kūrybingų žmonių, iš kurių pati galiu mokytis. Tai yra didelė dovana man ir net palaima.

Džiaugiuosi matydama kaip besijuokiant keičiasi ir šviesėja žmonių veidai. Džiaugiuosi girdėdama, kad keičiasi jų požiūris ir didėja optimizmas, o kartu ir galimybės įveikti sunkumus. Juokas atveria žmonių širdis ir paskatina pozityvius pokyčius.

Ar lietuvis gali juoktis be priežasties?

Cha-cha-cha. Tikrai taip – net lietuvis gali juoktis be priežastis. Tai galėtų patvirtinti visi buvę juoko jogos užsiėmimų dalyviai. Juoko joga labai populiari Š. Amerikoje, Azijoje ir daugelyje Europos šalių. Būtų keista, jei vienintelės Lietuvos nebūtų juoko jogos žemėlapyje.

Įdomu tai, kad gyd. Madan Kataria rekomenduoja padaryti po 10-12, daugiausia 15 juoko pratimų per užsiėmimą, na, o lietuviams kartais prireikia ir 20. Geriausia, kai į užsiėmimus žmonės ateina savo noru, o ne dėl to, kad, pavyzdžiui, liepė vadovas. Tačiau nepaisant žmonių nusiteikimo, nepavykusio užsiėmimo nėra buvę, nes juoktis mėgstame visi, o juokas yra užkrečiamas.

Sklando net toks posakis: „sakai, neturi nuotaikos juoktis? Ai, tai tik atvesk savo kūną į juoko jogos užsiėmimą“. Prisimindama juoko jogos užsiėmimus nenorėčiau pritarti stereotipui, kad lietuviai yra labai rimta, pikta ir pavydi tauta. O gal tokie žmonės į juoko užsiėmimus neateina? O gaila… Cha-cha-cha…

Ir pabaigai, ką galėtumėte palinkėti?

Juokas – tai didelė Dievo dovana, kuria turėtume išmokti geriau pasinaudoti. Pasak Daniel Pink, yra keturi džiaugsmo elementai: šokis, dainavimas, juokas ir žaidimai (žaismingumas). Kiekvienam linkėčiau atrasti juoko kibirkštėlę savyje ir į savo gyvenimą įsileisti kuo daugiau juoko ir džiaugsmo. Kiekvienas žmogus gali juoktis, tereikia pasistengti išlaisvinti savo juoką. Nereikia laukti kol kas nors pralinksmins, prajuokins, atneš, paduos, pasirūpins, reikia šiek tiek pasistengti ir pačiam. 

Kalbino  Viktorija Gudelė

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top