Žmogaus sukurti, bet jau pamiršti pasaulio stebuklai (Foto)

Ne visi pasaulio stebuklai mums yra žinomi, dauguma iš jų susilaukia nepelnytai mažai dėmesio. Ypač sukurti pačių žmonių rankomis ir esantys tokie įspūdingi, kad net sunku tuo patikėti. Padedami „Budget Travel“, pasivaikščiokite po šias gražias ir įspūdingas vietas.

Raudonose vulkaninės kilmės uolose  iškaltos bažnyčios Etijopijoje

Mažame Etijopijos kalnų miestelyje Lalibeloje stovi 11 įspūdingų viduramžių bažnyčių darinys. Legenda teigia, kad XIII a. Etijopijos karalių Lalibelą vizitas į Jeruzalę įkvėpė pastatyti panašų miestą ir jo šalyje. 

Daugelis pastatų netgi pavadinti tais pačiais pavadinimais, kaip ir pastatai Jeruzalėje. Darbininkams buvo pavesta užduotis šias bažnyčias sukurti iš raudonų vulkaninės kilmės uolų.

Ypač įsimintina - keturių bažnyčių grupė , kuri sukurta iš tos pačios uolos ir sujungtos požeminiu tuneliu. 1978 m. šie stebuklai  buvo įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą. 


 Seniausias Kambodžos šventyklų kompleksas Kampong Thome provincijoje 

Prasato Sambor Prei Kuko ir Prasato Andeto – tai du pagrindiniai šioje provincijoje esantys Angkoriano stiliaus šventyklų kompleksai. Pirmasis – VII a. pastatytas 52 šventyklų kompleksas, palikimas senosios karalystės Čenlos, iš kurios valdyta didžioji dabartinės Kambodžos dalis.

  Trijų kvadratinių mylių plote džiunglėse pastatytos šventyklos laikomos seniausiais Angkoro stiliaus pastatais, menančiais 600 m. Neįtikėtina, tačiau ši vieta nepatenka į lankomiausių akiratį. Jį per metus teaplanko apie 5 tūkstančiai turistų. 

Tuo tarpu virš milijono smalsuolių sulaukia khmerų karalių iniciatyva IX–XV amžiuje iškilęs Angkor Vatas, didžiulis induistų šventyklos kompleksas Angkoro mieste. Galima priežastis – nukakti iš Siem Rypo į senesnįjį Sambor Prei Kuką trunka daugiau nei tris valandas. Vykdami iš Pnompenio galite trukti dar ilgiau – pasiklysite. Tai patogiausi maršrutai atvykstantiems lėktuvu, nes kiti šalies oro uostai yra dar toliau.

Seniausi pasaulyje išlikę paminklai – Maltos ir Goco salose

Akmeninės neolito amžiaus megalito šventyklos Viduržemio jūros salų valstybėlėje, esančioje pusiaukelėje tarp Sicilijos ir Tuniso, šiandien beveik pamirštos. 5-ame tūkstantmetyje prieš Kristų į šias vietoves plūdo Motinos Deivės vaisingumo kulto pasekėjai.

Hadžar Ymas – bene gražiausias Maltos megalito šventyklų ansamblis, stūkso Maltos pietinėje pakrantėje. Ji pastatyta iš didžiulių kalkakmenio luitų, iš kurių suformuotos durų angos (analogiškas Stounhendžas) ir pusapskritimė šventyklų forma.

Hadžar Yme XX a. rastos statulos dabar eksponuojamos Nacionaliniame archeologijos muziejuje Valetoje. Tačiau ir šventykloje yra ką pamatyti. Sienos čia puoštos gyvūnų ir deivių raižiniais, kuriems sukurti žmogui pakako to meto technikos – titnaginių ir obsidiano įrankių.

Rūmai Lakhnau, Indija

Šis Indijos Utar Pradešo regiono rytinėje dalyje išlikęs labirinto tipo rūmų kompleksas yra europietiškos ir arabiškos architektūros mišinys ir XVIII amžiaus valdovo Nawabo Asaf ud Daulos palikimas.

Bara Imambara rūmų pagrindinė salė yra net 50 metrų ilgio (o tai apie pusė futbolo aikštės) ir apytiksliai trys aukštai, kuriuos prilaiko ne kokios nors kolonos ar sijos, o sumaniai apjungtas plytų mūras.

Dar vienas šio komplekso stebuklas - Asfi mečetė „bhulbhulayah“ - labirintas, kuriame daugiau kaip tūkstantis siaurų laiptų. Neteisingas įsibrovėlių pasirinkimas nuvesdavo į staigią prarają arba akligatvį.

Tad po paslaptingą labirintą geriau vaikščioti su patyrusiu ekskursijų vadovu. Nepamirškite užsukti ir į gretimą mečetę ir nepaprasto grožio sodą.

Prarastas Inkų miestas: Čakekuras, Peru

XV a. griuvėsiai, menantys Inkų civilizacijos miesto centrinę aikštę ir daugybę nuožulnių terasų. Miestas pastatytas daugiau nei 3 kilometrų aukštyje virš jūros lygio. Žemiau teka upė Apurimakas, prasidedanti pusšešto kilometro aukštyje Snieguotajame Mismi. 

Garsų žmogaus rankomis pastatytą paminklą aplanko vos 1 procentas tų, kurie pabuvoja labiau visuomenės žinomame Maču Pikču, išplanavimu ir architektūra beveik identiškame mieste, esančiame 2350 m aukštyje.

Manoma, kad Čakekuras buvęs paskutinis ir svarbiausias Inkų imperijos religinis centras prieš pat šios civilizacijos žlugimą. Nuo Kačora miestelio iki Čakekuro pėsčiomis tenka įveikti apie 35 kilometrų atstumą. Pakeliui atsivers kaktusų ir agavų laukai.

Visų aplenkiamas karališkasis miestas: Isfahanas, Iranas

Isfahanas – sostinė, ,kurios įkūrėjas – Persijos šachas Abasas I Didysis – Sultono Mohammedo sūnus, iškiliausias Sefevidų dinastijos atstovas, valdęs 1588–1629 m.

Miesto širdyje, šalia rūmų dar ir šiandien apie imperijos galybę primena Imamo aikštė su medžiais, didžiuliu tvenkiniu, fontanais ir daugybe nuostabių islamo architektūros šedevrų – Karališkąja mečete pietuose, Didžiuoju turgumi Qeysarriyeh šiaurėje, Sheykh Lotf Allah mečete rytuose ir Ali Gapu rūmais bei įėjimu į karališkuosius sodus vakaruose. 

Pro Ali Gapu balkoną šachas su svečiais stebėdavo polo varžybas, arklių lenktynes ir viešas nuteistųjų egzekucijas. Pastato viduje visus aukštus jungia sraigtiniai laiptai, sienas puošia freskos, o muzikos kambarys išsiskiria puošniomis nišomis.

Įmantriai puoštų medinių cerkvių ir namų muziejus po atviru dangumi: Karelija, Rusija

Kižų salą Onegos ežere galima pasiekti iš Sankt Peterburgo kursuojančiu keltu. 

Saloje įkurtame muziejuje po atviru dangumi eksponuojama 90 medinių pastatų. Tai koplyčios, vėjo malūnai ir valstiečių namai. Puošniausi ir iškiliausi paminklai – dvi XVIII amžiaus medinės cerkvės (viena jų pastatyta dar 1785 m.) ir 1862 m. pastatytas medinis aštuonkampis bokštas su laikrodžiu.

Dievo apsireiškimo cerkvės stogą puošia 22 kupolai, jos aukštis – 37 metrai. Statybų metu į pastatą nebuvo įkaltas nei vienas vinis.

Legenda byloja, kad cerkvei pastatyti prireikė tik vieno kirvio, jokių vinių ar kitų instrumentų. Po to kirvis buvo išmestas į ežerą, nes pabaigęs cerkvę stalius suprato, kad už ją nieko gražesnio sukurti nesugebės.

Didysis Buda, kuriam užbaigti prireikė 90 metų: Sičuanas, Kinija

Prireikė beveik viso VIII amžiaus kalno šlaite iškalti 71 metro aukščio Lešano Didžiąją Budą. Ši skulptūra stūkso daugiau nei už 2200 km į vakarus nuo Šanchajaus. 

Keliautojų ji retai lankoma, tačiau dar ir šiandien yra viena didžiausių Budos statulų. Vien Budos ausų ilgis siekia 7 metrus, o tai – dviejų aukštų pastato dydis. Net mažasis kojos pirštas gana didelis, kad Buda sėdi išties patogiai. 

Budą smalsuoliai gali apžiūrėti nuo galvos iki kojų. Iš viršaus į kalno papėdę veda 250 vingiuojančių laiptų. Buda stovi trijų Kinijos upių – Minjiang, Dadu ir Qingyi – santakoje ir „žiūri“ į Mount Emei kalną.

Stebuklingas Majų kompleksas: El Miradoras, Gvatemala

El Miradoras – tai bemaž 2 tūkstantmečių senumo istoriją slepiantis Majų civilizacijos lopšys, esantis Gvatemalos šiaurėje. 

Džiunglėse prieglobstį rado net 5 ankstyvieji Majų miestai - El Miradoras, Nakbe, Xulnalas, Tintalas ir Waknas – vienas už kitą didesni ir senesni. Tačiau turistai lanko ne juos, o netoliese esantį Tikalį, „sukaupusį“ dvigubai trumpesnę istoriją. 

Čia pamatysite įspūdingo dydžio šventyklas ir piramides, tarp kurių ir La Danta – pati didžiausia žinoma piramidė pasaulyje bei pirmosios kelių sistemos likučiai.

Ar esate matę ką nors panašaus? 

Laikas.lt

egzotiškos kelionės, kelionės, pasaulio stebuklai, žmonijos palikimas

Naujausi komentarai
ai
2011-06-09, 23:44
pas mus turistai irgi ne viską aplanko. tik Trakus, Vilnių, Klaipėdą.
nieko
2011-06-09, 19:41
čia keisto. prasčiausiai šalys bando šiuos stebuklus išsaugot ir neįtraukia į turistinius maršrutus. kitaip iš jų po kokių penkių metų visai nieko neliktų. ir jumi reikėjo neskelbt šitos info :) .
Kestas
2011-06-09, 14:29
Neitikėtina, ką žmonės sugeba pastatyti....
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai