Koučingas brandžioms asmenybėms ar nevykėliams?

Atrodo jau metų metai suki galvą apie nuosavą verslą ar tai būtų privatus medicinos kabinetas, ar geneali dešrų kimšimo firma, nežengi nė žingsnio savo svajonės link. Lauki kažko „stipresnio“ už save, kas „įspirtų į užpakalį“ ir lieptų eiti ir pasiimti tuos būsimus tavo uždirbtus milijonus. Vienas tų spyrių – koučingas.

Koučingas, tai ne koks sporto trenerių susibūrimas (angl.coach-treneris), jei taip pagalvojote pirmąkart išvydę šią savoką. Nors jo funkcijos labai gretimos šiai profesijai. Koučingas (angl. life coaching) - tai kliento ir koučingo specialisto, lietuviškai tariant, saviugdos specialisto bendradarbiavimas, padedantis klientams pasiekti realių sėkmingų rezultatų asmeniniame ir profesiniame gyvenime.

Koučingas – konsultuojamasis ugdymas

Šis metodas paremtas prielaida, jog žmogus gali įgyvendinti visas svajones, pasiekti bet kokių tikslų, jei jis tuo tiki, tuo gyvena ir to nuoširdžiai trokšta. Koučingo idėja apjungia visa tai, kas padeda augti ir tobulėti pasinaudojant geriausia psichologijos, filosofijos, verslo praktika.

Klientas ir saviugdos specialisto susitikimai, vadinami koučingo sesijomis (trukmė 1-1,5 val.). Jų metu konsultantas dalinasi žiniomis iš tam tikroje srityje sukauptos patirties, perskaitytų knygų, praktinės medžiagos. Nepateikiamos taisyklės, modeliai, planai, patarimai. Tad šiuo metodu dirbantis konsultantas arba vadovas ne aiškina ir patarinėja, o bendrauja su ugdytiniu: klauso ir uždavinėja klausimus žmogui, kuris pats išsikelia tikslus ir randa optimalų būdą jiems pasiekti. Kiek užsiėmimų reikalinga, priklauso nuo kliento užklausos ir pareikalavimo. Klientas su saviugdos specialistu kartu nusprendžia ar tęsti sesijas, ar baigti.

Saviugdos (koučingos) sritys

Vyrauja kelios esminės saviugdos sritys. Karjeros saviugda arba pagalba nusistatyti karjeros tikslus ir priimti veiksmų planą. Tikslų saviugda– padeda surasti tinkamus kelius tikslo link. Smulkaus verslo saviugda padeda susiorientuoti šios srities labirintuose ir išgryninti reikiamas strategijas.

Unikali sritis – gyvenimo balanso saviugda. Tai pagalba, siekiant harmonijos įvairiose gyvenimo srityse (konfliktų sprendime, vaikų auklėjime, santykių gerinime). Kyla klausimas, kuo saviugda (koučingas) skiriasi nuo psichoterapijos? Psichoterapija ieško žmogaus problemų sprendimo būdų gilinantis į praeitį. Koučingas sutelkia dėmesį tik į ateitį, į rezultatą.

Apie saviugdos specialistus

Saviugdos specialistai – dažniausiai turintys aukštąjį išsilavinimą ir baigę koučingo specialistų rengimo mokyklas ar institutus. Kiekvieno specialisto kaina priklauso nuo jo darbo patirties dirbant šioje srityje, įtakos turi ir įgyti sertifikatai, diplomai, rodantys, jog specialistas nuolat kelia kvalifikaciją.

Pavyzdžiui turinčio 1-4m.patirtį specialisto sesijos kaina 100-500Lt., turinčio virš 5m patirtį kaina siekia 1000Lt ir daugiau. Yra ir seminarai. Tarkim jus sudomino 5 dienų praktinė verslo koučingo mokymo (sertifikuota JAV) programa. I dalis, mokymai trunka tris dienas, jums kainuos 2400Lt, II-os dalies kaina (2 dienos) – 1600 Lt, viso – 4000 Lt.

Pats sau koučeris

Stebuklais kvepiantis koučingas gana brangus, o specialisto samdymui išleisti tie keli šimtai (ar tūkstančiai) labai praverstų pirmai investicijai į savo svajonę. Manau, kiekvienam būtų pravartu „pasikoučinti“ patiems namie... Nemokamai! Pabandykime tai tiesiog dabar.

Tarkim aš seniai svajoju atidaryti kavinukę. Jei po ranka nėra draugo ausies, belieka padiskutuoti vienam pačiam su savimi. Geras posakis, jog didžiausias žingsnis savo svajonės įgyvendinimo link, - tai svajonės turėjimas.

Taigi pirmiausia apibrėžiu savo norą: „Noriu nuosavos kavinukės". O tada pabūkite sau koučeriais ir savęs paklauskite: kuo šis sprendimas man yra svarbus? Guviai pagalvojęs suvoki, kad tikiesi jog šis verslas tau atneš didelį pelną.

Tada seka antras klausimas: kaip šis sprendimas susijęs su pagrindiniais mano gyvenimo tikslais? Gali būti, kad pagrindinis tavo tikslas – gyventi pasiturinčiai ir saugiai. Trečiasis klausimas būtų: kaip šis sprendimas įtakos pagrindinius mano gyvenimo tikslus?

Žinoma, sėkmingas verslas padėtų pasiekti pagrindinių mano gyvenimo tikslų. Kaip šis sprendimas įtakos pagrindines mano gyvenimo sritis? Tarkime pagrindinės mano gyvenimo sritys yra: šeima, programuotojo darbas ir hobis - „parašiutininkų būrelis“. Tada imi mąstyti, jog ėmus įgyvendinti savo sumanymą teks daug ką aukoti. Teks derinti dabartinį darbą su naujuoju verslo sumanymo įgyvendinimu, galbūt net mesti darbą, jei reikalai klostysis sėkmingai. Šeimai apskritai laiko neliks, o hobį teks apleisti, nes tai padės sutaupyti.

Kaip pasikeisiu aš priėmus šį sprendimą? Taigi iš programuotojo tapsiu kulinaru, vadybininku ir galų gale verslininku. Kaip pasikeis mano aplinka? Teks daug laiko skirti verslui, todėl pasikeis kasdieniniai įpročiai, laisvalaikis bus gana ribotas. Ką apie šį mano sprendimą pasakys man artimi žmonės? Žmona pasukios pirštą prie smilkinio, vaikai „nematys tėčio“, draugai nesupras, tėvai apskritai... 

Saviugdos specialistų misija - skatinti

Na, gavosi kiek pesimistinė savianalize. Aš nusprendžiu mesti šį sumanymą. Didelė tikimybė, kad man trūko šiek tiek drąsos, ryžto ir užsispyrimo. Jei šalia būtų saviugdos specialistas, galbūt jis skatintų dar kartelį persvarstyti savo sumanymą. Padėtų suvokti, ar kavinukė yra būtent tai, kas man atneštų didelius pinigus? Ir ar būtent tai mane padarytų laimingu? Jeigu taip – vykdymo planas prasidėtų nepaisant kitų žmonių gūžčiojimo pečiais. 

Sertifikuota koučingo specialistė, Agnė Zinkevičiūtė, ironiškai vieno jos kursų dalyvių paklausta, ar galima gyventi be „koučerio“ atsako: „Galima gyventi ir be koučerio. Jei esi patenkintas tuo, ką turi arba pats moki save motyvuoti siekti daugiau ir turi užtektinai ryžto per numatytą laiką pasiekti užsibrėžtus tikslus, išlaikai balansą tarp asmeninio ir darbinio gyvenimo“. Išvada: tai išsiugdoma.

Taigi saviugdai (teigiamų savo bruožų ugdymui) būtinos trys savybės: savianalizė, savikritika ir savimonė. Tai, kiek save pažįsti, kaip save vertini ir kokiu būdu tai darai. Šios sąlygos būtinos bendram žmogaus tobulėjimui ir jam patinkančio gyvenimo (pvz.: savęs realizavimas, karjera, pinigai, šeima, pripažinimas) kūrimui (aukščiausiosios grafos Moslow „poreikių piramidėje“).

Taigi pačių aukščiausių poreikių patenkinimui būtina žmogaus saviugda. Susirūpinusiems savo poreikių patenkinimu, tačiau neišradingiems arba taupantiems laiką gali padėti saviugdos specialistas.

Galima apsieiti ir be specialistų

Saviugdos specialistai – tarsi energetinis gėrimas, padeda greit, bet be jo gali apsieiti. Dažniausiai žmonės kartą konsultavęsi su saviugdos specialistais vėliau savarankiškai užsiima saviugda. Kiti be „koučerio“ - nė žingsnio.

Saviugdos specialistai juokauja: „ateis laikas, kai žmonės klaus ne „ar turi koučerį?“, o „kas tavo koučeris?“  Žinoma, kiekvienas žmogus gali ir sugeba vienas pasiekti stulbinančių rezultatų savo gyvenime, jei yra pakankamai susirūpinęs savimi ir atsakingas už savo gyvenimą.

Gyvenimas – tarsi kūrybinis procesas. Kūrybiškos asmenybės savo gyvenimą ne patiria, o kuria.

Margarita Pūdžiuvienė

Koučingas

Naujausi komentarai
Jana
2010-11-07, 02:38
"Klientas ir saviugdos specialisto susitikimai, vadinami koučingo sesijomis (trukmė 1-1,5 val.). Jų metu konsultantas dalinasi žiniomis iš tam tikroje srityje sukauptos patirties, perskaitytų knygų, praktinės medžiagos.."
konsultantas dalinasi žiniomis? Tai tikrai ne koučingas!
patenkinta
2010-10-31, 22:32
Teko dalyvaut Koucerio paskaitose. Jei kainos tokios nebutu, eiciau pas kouceri vien pabendraut, nes iseini toks atsipalaidaves kupinas puikiu emociju.
Vilius
2010-04-14, 16:35
Kaucingas - nebrandziom asmenybem. Ko reikia: tai pazinti save, zinoti ko nori, ka moki, kas tau tinka ir tureti bent keleta draugu, kurie tau gali patarti ir padeti.
O ci moketi pinigus ir svetimkuni i gyvenima isilaisti.. Ne.
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai