Romų integracija į visuomenę – ilgalaikis procesas

2010 m. spalio 21 d. Vilniuje, LR Kultūros ministerijoje, įvyko Jungtinių Tautų vystymo programos (JTVP) apvalaus stalo diskusija „Ar Lietuva pasirengusi atsigręžti į romus?“.

Šis renginys yra sudedamoji projekto „Atsigręžk į romus: Inovatyvios romų dalyvavimo darbo rinkoje priemonės“ dalis, kurį finansuoja Europos socialinis fondas. Diskusijos metu buvo analizuojamos romų integracijos problemos bei jų įtraukimo į darbo rinką ir visuomenę galimybės.

Renginį pradėjo JTVP projektų koordinatorė Aušra Petrokienė, kuri pristatė projektą „Atsigręžk į romus: Inovatyvios romų dalyvavimo darbo rinkoje priemonės“, kurio tikslas yra sukurti romų įtraukimo į darbo rinką ir dalyvavimo visuomenėje priemonių kompleksą, kuris padėtų ne tik įsidarbinti, bet ir išlikti savo darbo vietoje.

„Šio projekto stiprioji pusė yra individualus darbas su kiekvienu romu, atsižvelgiant į asmens poreikį socialinėms paslaugoms, mokymams ar įdarbinimui. Tiesioginis ir nuoširdus ryšys su žmonėmis yra ypač svarbus norint pasiekti teigiamų pokyčių tarp romų. Taip pat manau, kad turime tikrai stiprią ir motyvuotą komandą, tai itin palengvina tikslo siekimą“, – teigė projekto koordinatorė ir Jungtinių Tautų darbuotoja Aušra Petrokienė.

Apskrito stalo diskusijos metu pranešimus taip pat pristatė VšĮ „SOPA“ (socialinė pagalba), VšĮ „Romų visuomenės centro“, Vilniaus miesto savivaldybės biudžetinės įstaigos Socialinės paramos centro, LR kultūros ministerijos, LR švietimo ir mokslo ministerijos bei Vilniaus darbo biržos darbuotojai. Vis dėlto diskusijos dalyviai pažymėjo, kad dėmesio romų klausimui iš politikų ir valstybinių institucijų yra per mažai.

Aktyviai diskutavę renginio dalyviai sutiko, kad Lietuvoje romų integracijos problema sprendžiama pernelyg padrikai. Pasak VšĮ „Romų visuomenės centro“ direktorės Svetlanos Novopolskajos bei Lietuvos romų bendrijos „Čigonų laužas“ prezidento Josif Tyčina, vienas iš didžiausių trukdžių sėkmingai romų integracijai yra kompleksinių priemonių ir bendros strategijos nebuvimas sprendžiant romų problemas.

Vis dėlto įgyvendinant projektą „Atsigręžk į romus: Inovatyvios romų dalyvavimo darbo rinkoje priemonės“ yra pasiekta ir konkrečių teigiamų pokyčių – jau 25 romai dalyvavo kvalifikacijos kėlimo bei socialinių įgūdžių formavimo programose. Kita vertus, kaip pastebėjo Anastasija Ismailova, LR kultūros ministerijos Tautinių mažumų reikalų skyriaus vyriausioji specialistė, nereikia tikėtis greitų rezultatų, romų integracija nėra vienadienis procesas.

„Romų tema yra išskirtinė, nes romai yra ne tik tautinė mažuma, bet ir socialiai atskirta grupė“, – teigė Imantas Melianas, kultūros ministro patarėjas tautinių mažumų klausimais. – Visų pirma jie yra mūsų bendrapiliečiai, o visų antra, esanti kritinė socialinė padėtis sąlygoja nusikalstamumo bei narkomanijos plitimą šalyje, todėl visuomenė negali būti abejinga romų problemoms.“

Laikas.lt

Naujausi komentarai
rom
2015-01-06, 15:09
ar cigonai gamina narkotikus,ne lietuviai jos gamina ir pristato cigonams.diskriminacija tai kelias i narkotiku prekiba,cigonai neturi galimibes isidarbinti,anglijoj lituvos cigonai visi dirba, rekomendacija perskaitit kniga dievu miskas,arba pasikrikstit.
Hm
2010-10-22, 14:35
is kur atejo narkotiku pardavyneti, ten tegu ir keliauja. nera cia ko. sedi uzsiima visokiom prostitucijom ir nartkotikais ir tersia isvis zmonijos varda.
to Hm
2010-10-22, 14:16
Gėda palėda, gal reiktų labiau pasidomėti tam tikrais reiškiniais, prieš keliant klausimus?
to
2010-10-22, 14:14
o kur ju namai?
Hm
2010-10-22, 13:57
o jie namo nenori?
Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai