Statant makaronų tiltus – idėjos, kaip pagerinti realias konstrukcijas

Ką galima nuveikti su 2 pakeliais makaronų? Pasigaminti gardžią vakarienę arba pridėjus šiek tiek klijų pastatyti makaronų tiltą, galintį atlaikyti 100 ar net 250 kartų didesnę apkrovą nei jo paties masė. Kai šiame procese reikalinga fantazija viršija turimas žinias – kyla genialių minčių.

„Statybos fakulteto profesorius nustebino Lietuvos čempionato „Makaronų tiltai 2016“ moksleivių finalo dalyvių išradingumas – moksleiviai, nors ir neturėdami profesinių inžinerinių ir mechaninių žinių, nepabūgo panaudoti drąsių sprendimų ir sukūrė labai įdomių konstrukcinių tilto schemų. Reikėtų atlikti papildomus skaičiavimus bei bandymus ir labai tikėtina, kad kai kurias iš jų būtų galima panaudoti realių tiltų statyboje“, – įspūdžiais po vakar Vilniaus Gedimino technikos universitete (VGTU) vykusio nacionalinio čempionato „Makaronų tiltai 2016“ moksleivių finalo dalijosi renginio organizatorius ir VGTU Tiltų ir specialiųjų statinių katedros lektorius Vytautas Tamulėnas.

„Makaronų tiltai 2016“ – tradicinis VGTU organizuojamas Lietuvos čempionatas, kurio metu atliekami demonstraciniai čempionato dalyvių pagamintų tiltų iš makaronų bandymai, siekiant išsiaiškinti, kurios komandos tiltas atlaikys didžiausią apkrovą. Kūrybiško statybos konkurso taisyklės paprastos – reikia pagaminti kuo stipresnį tiltą iš 1 kg pasirinktos formos makaronų ir klijų.

2016 m. pradžioje startavęs penktasis makaronų tiltų čempionatas po 7 moksleivių atrankos etapų pasiekė finišo tiesiąją – tvirčiausius makaronų tiltus savo miestuose pastačiusios komandos vakar susirinko į VGTU vykusį moksleivių finalą. Jame varžėsi 9 moksleivių komandos iš Utenos, Vievio, Alytaus, Kėdainių, Klaipėdos, Vilniaus.

„Iš viso atrankiniuose etapuose tiltus iš makaronų statė 56 mokinių komandos. Į finalines moksleivių varžybas pateko trys geriausios Vilniaus atrankinio etapo komandos bei po vieną geriausią komandą iš atrankinių etapų Utenoje, Molėtuose, Kėdainiuose, Kretingoje, Panevėžyje ir Alytuje. Tai tris kartus daugiau nei praėjusiais metais“, – apie vis dar smarkiai augantį susidomėjimą makaronų tiltais pasakojo V. Tamulėnas.

Moksleivių čempionato nugalėtojais tapo komanda „Marmašeliai“ iš Elektrėnų sav. Vievio gimnazijos – jų sukonstruotas tiltas iš makaronų svėrė 987 g ir atlaikė 98,9 kg apkrovą. Antrąją vietą pelnė Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos komanda (979 g tiltas atlaikė 95,4 kg), o trečiąją – Kėdainių r. Josvainių gimnazijos atstovai (734 g tiltas atlaikė 56,8 kg).

Moksleivių finalas yra viso nacionalinio čempionato „Makaronų tiltai 2016“ sudedamoji dalis – 3 moksleivių čempionato prizininkai dalyvaus balandžio 27 d. VGTU vyksiančiame pagrindiniame finale ir varžysis su studentų bei profesionalių inžinierių komandomis. „Makaronų tiltai 2016“ organizatoriai teigia, kad dalyvių pasiekti rezultatai kasmet vis gerėja, tad šiemet nebus apsiribota vien nacionaliniu makaronų čempionatu.

„Praėjusiais metais VGTU Statybos fakulteto studentai sumušė Lietuvos rekordą, kai komandos „Špikis“ makaronų tiltas atlaikė net 251 kg apkrovą. Manome, kad šiemet bus viršytas ir šis rekordas. Rezultatai puikūs, todėl nusprendėme parodyti savo tiltus pasauliui – nacionalinio „Makaronų tiltai 2016“ finalo nugalėtojai gaus teisę atstovauti Lietuvai pasauliniame makaronų tiltų čempionate „Spaghetti Bridges“ Vengrijoje“, – sakė V. Tamulėnas.

„Spaghetti Bridges“ čempionato dalyviams iš Vengrijos Obuda universiteto priklauso ir pasaulio rekordas – 2011 m. jų iš makaronų pastatytas ir nė 1 kg nesveriantis tiltas atlaikė net 578 kg.

inžinerija, makaronų tiltai, technologijos, tiltai, VGTU

Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai