Now Reading
7 paprasti žingsniai, apsaugosiantys jūsų išmanųjį

7 paprasti žingsniai, apsaugosiantys jūsų išmanųjį

7 paprasti žingsniai

Paradoksalu, tačiau patį telefono aparatą lietuviai saugo net keturis kartus labiau, nei jame esančią informaciją. Nors telefonų draudimas „Omnitel“ per metus ūgtelėjo 73 %, šią vasarą SIC atliktas tyrimas atskleidė, jog svarbiausias informacijos apsaugos priemones taiko vos 8 % išmaniųjų telefonų savininkų.

„Omnitel“ kviečia atlikti mini testą – jei bent į 5 klausimus atsakysite „taip“, sveikiname – jūs pakankamai akylai saugote ne tik savo įrenginį, bet ir jo duomenis. Jei jūsų atsakymuose vis dėlto dominuoja „ne“, siūlome pasinaudoti išties paprastai įgyvendinamais „Omnitel“ Produktų valdymo skyriaus vadovo Andriaus Kavaliausko saugumo patarimais.

1. Ar naudojate pakankamai sudėtingą įrenginio užraktą?
Remiantis SIC tyrimu, net 31 % išmaniųjų telefonų ir planšečių savininkų vis dar nenaudoja jokio įrenginio užrakto. Turint omenyje jūsų išmaniajame esančio turinio svarbą, jis neturėtų tapti prieinamas vos pirštu perbraukus ekraną. Saugiausia atrakinimui naudoti sudėtingą raidžių ir skaičių derinį ar taškus jungiančią figūrą. Rinkoje sparčiai daugėja ir telefonų, kuriuos atrakinti galima naudojant unikalų savo piršto atspaudą. Tokias užrakto galimybes jau turi naujausi „iPhone“, „Samsung“, „Huawei“ telefonai.

2. Ar renkatės sudėtingus slaptažodžius?
Visi jūsų slaptažodžiai, už kurių slypi konfidenciali informacija, turėtų būti pakankamai sudėtingi. Įrenginio PIN kodui, užraktui, prisijungimui prie el. pašto ar socialinių tinklų patartina naudoti sunkiai atspėjamus slaptažodžius. Sudėtingas slaptažodis yra ne trumpesnis 8 skirtingų simbolių, nesutampa su jūsų vardu, pavarde, pravarde, gimimo data ar kitais aplinkiniams nesunkiai sužinomais duomenimis. Bent kas kelis mėnesius toks slaptažodis pakeičiamas visiškai skirtingu, jį sudaro didžiosios ir mažosios raidės, skaičiai bei kiti simboliai.

3. Ar nepaliekate išmaniojo įrenginio be priežiūros?
SIC tyrimo duomenimis net 35 % apklaustųjų yra ne sykį tekę palikti išmanųjį be priežiūros ten, kur juo gali pasinaudoti pašaliniai. Statistika taip pat byloja, kad didžioji dalis darbuotojų Lietuvoje darbdavio suteiktą išmanųjį telefoną naudoja ir asmeniniais tikslais. Tai reiškia, jog daugumoje mus kone kiekviename žingsnyje lydinčių įrenginių apstu ne tik jautrios asmeninės, bet ir konfidencialios su darbu susijusios informacijos. Būtent todėl išmanųjį patartina saugoti taip pat akylai, kaip piniginę, ypač kai aplink jus daug žmonių – bare, viešajame transporte ar sporto klube.

4. Ar darote atsarginę telefono duomenų kopiją?
Užsimerkite ir minutei pabandykite įsivaizduoti, kad pametate savo telefoną ar planšetę. Ko labiausiai pasigestumėte? Ten likusių nuotraukų? Kontaktų, kurių surinkimas užtruks gerus kelis mėnesius? O galbūt vienintelės atmintinės kopijos iš svarbiausio pusmečio susitikimo darbe?
Kad dėl to nereiktų sukti sau galvos, pakanka bent keliskart per metus pasidaryti atsarginę įrenginio duomenų kopiją. Nustatymuose pasirinkę atsarginio kopijavimo funkciją, susikursite duomenų kopiją saugykloje internete. Telefone esančius kontaktus, nustatymus ir kitą svarbią informaciją taip pat nesunkiai perkelsite įrenginį prijungę prie kompiuterio.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

5. Ar saugiai naudojatės išmaniuoju viešumoje?
Ne vienas esame girdėję tarptautinių bendrovių istorijas, kai iš darbuotojo telefono nutekėjusi informacija kompanijoms kainavo milijonus. Taip nutikti gali pačiom įvairiausiom aplinkybėm, ypač užmiršus įrenginį ar neapdariai jungiantis prie slaptažodžiu neapsaugotos viešos WI-FI prieigos. Išmaniuoju naršant viešumoje pravers ir įprotis pasirinkti saugią aplinką – kai niekas į ekraną nežvilgčioja per petį.

6. Ar jūsų mobilusis įrenginys apsaugotas antivirusine programa?
Daugeliu atžvilgiu jūsų išmanusis ar planšetė prilygsta prie interneto prijungtam asmeniniam kompiuteriui, tad virusai ar kenkėjiškos programos jam daro tokią pat žalą. Būtent todėl ir mobiliuosius įrenginius būtina apsaugoti reguliariai atnaujinama antivirusine programa.
Tarp populiariausių antivirusinių programėlių, skirtų telefonams su „Android“ operacine sistema, yra „Antivirus Security“ ir „Mobile Security & Antivirus“. Naudojantys išmaniuosius įrenginius su „iOS“ operacine sistema dažniausiai renkasi „Max Virus Shield“ ir „VirusBarrier“ apsaugą.

7. Ar mobiliąsias programėles siunčiatės tik iš oficialių programėlių svetainių?
Bene didžiausia rizika „pasigauti“ virusų kyla siunčiantis mobiliąsias programėles. O „protingi“ virusai gali padaryti daugiau žalos nei įsivaizduojame. Pavyzdžiui, kartu su mobiliosiomis programėlėmis parsisiųstas virusas „Oldboot.B“ jo siuntėjui suteikia galimybę jus filmuoti, fotografuoti ar įrašinėti pokalbius telefonu.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top