Now Reading
„Naktinėjimai“: jaukumo užtaisas klausytojui ir žemas startas jaunam atlikėjui

„Naktinėjimai“: jaukumo užtaisas klausytojui ir žemas startas jaunam atlikėjui

„Naktinėjimai“: jaukumo užtaisas klausytojui ir žemas startas jaunam atlikėjui

Laikas.lt

Spalio 18 dieną, 22 valandą Vilniaus mokytojų namų Svetainėje vyksiantys „Naktinėjimai“ – vienas iš tradicinių tarptautinio dainuojamosios poezijos festivalio „Tai – aš“ renginių, kuris unikalus tuo, jog vyksta tamsiuoju paros metu. Jauni, bet jau išpopuliarėti spėję bardai – Violeta Bučiūtė ir Gytis Ambrazevičius – kažkada nedrąsiai lipo ant „Naktinėjimų“ scenos Vilniaus mokytojų namų svetainėje. Dabar jiems tai – juokų darbas.

„Buvo siaubinga, jaučiau tik drėgnas rankas ir drebantį balsą. Gerokai prisvilinau pirmąjį blyną, tačiau, praėjus keleriems metams, atsiranda ir vidinis jaukumo jausmas“ – su šypsena pirmąjį pasirodymą „Naktinėjimuose“ prisimena Violeta Bučiūtė – jauna kūrėja, kuri scenoje jaučiasi drąsiai, su publika bendrauja laisvai ir atvirai, o pamiršusi tekstą nesutrinka ir paverčia tai pozityvia emocija bei ja apkrečia klausytojus. Jos „bardiška“ karjera, kaip ir Sauliaus Mykolaičio vardo prizo ir premijos laureato Gyčio Ambrazevičiaus, prasidėjo „Naktinėjimų“ scenoje.

Į „Naktinėjimus“ susiburiantys „naktibaldukai“ kuria dainuojamąją poeziją, mėgaujasi ne tik klausydami, bet ir įsiklausydami, lydi draugus ar susirenka pasisemti gerų emocijų. Renginys orientuotas į prasmingą muziką kuriančių asmenybių atskleidimą, galimybę pasidalinti savo dainuojamosios poezijos supratimu.

Jaunojo menininko G. Ambrazevičiaus teiravomės, kas jam yra kūryba: ar ji tėra tik saviraiška, ar turi kažkokį tikslą? Vaikinas šypsojosi: „Nežinau, koks jos tikslas, jei ji tokį turi. Aš gyvenu, nes noriu gyventi, ir kuriu, nes noriu kurti. Nereikia visko taip apsunkinti. Koks saulės švietimo tikslas? Koks lietaus tikslas? Koks upių tekėjimo tikslas?“

Violeta Bučiūtė atviravo ir apie tai, kaip ji supranta poeziją: „Poezija ir literatūra yra neatsiejamos nuo muzikos. Literatūroje slypi minčių šaltinis, kurį kiekvienas savaip išgeria arba ne. Bičiulių pagalba kokybiškos knygos papuola ir į mano rankas. Visą skaitomą literatūrą aprėpčiau nuo Bašio haiku iki postmodernių tekstų. Manau, kad visų autorių kūryba vienaip ar kitaip man artima nepaisant laikotarpių.“ Gytis Ambrazevičius, paklaustas, ar skaito poeziją, svarstė: „Taip, deja, skaitau. Kodėl „deja“? Nes ji iškelia milijonus klausimų, neduodama nei vieno atsakymo, bet tuo pačiu tai – pagrindinis jos pliusas.“ 

Poeziją jis palygino su kaleidoskopu: „sukasi, mirga, marga, gražu.“ Vaikinas taip pat pasakojo, jog dainuojamoji poezija V. Kernagio melodijomis, žavinčiomis paprastumo grožiu ir galia pasiekti „gilius dalykus“, kūrėją lydi nuo mažumės. Jis neslėpė, jog pastaruoju metu skaito daug daugiau eilių nei anksčiau ir, paprašytas įvardinti labiausiai artimus poetus, nenoromis, nes jaudinosi, jog kurį nors pamirš, vis dėlto užsiminė, kad jam itin patinka Aidas Marčėnas: „Man patinka, jog per ironiją jis geba pasiekti gilius dalykus, mėgstu jo ritmą ir rimą. Save tikriausiai galėčiau pavadinti rimo žmogumi. Poezija turi būti ne tik gera, bet ir gražiai sudėta.“

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Gytis Ambrazevičius su užsidegimu pasakojo, jog scenoje jaučiasi geriau nei gerai ir stengiasi kuo ilgiau būti atsimerkęs ir akimis kontaktuoti su publika, nes „taip monologas kiek lengviau virsta į dialogą, o dialogas į polilogą.“ Kūrėjas akcentavo įsijautimo svarbą: „Kiekvieną dainą, kiekvieną sakinį, žodį, išgyvenu iš naujo, stengiuosi visa tai perteikti kuo geriau, nes klausytojams daina ir jos žodžiai įdomūs tik tiek, kiek juose galima rasti savęs. Per mano išgyvenimus, patirtis jie prisimena savąsias ir tą akimirką mes suprantame vienas kitą net ir būdami nepažįstami.“

Rudeniui vis labiau žvarbstant, o miesto laumėms kasryt įverpiant į peizažą vis tirštesnes miglas, juntame natūralų ne tik fizinės šilumos poreikį, bet ir tokios, kuri murkdama susirangytų sielos viduje. „Naktinėjimai“ kviečia susibėgti dainuojamosios poezijos mylėtojus: čiumpame arbatos, sausainių (pagal skonį), draugų ir susitinkame pasidalinti jaukuma. Nedrįstantiems „naktinėti“ Vilniaus mokytojų namų Svetainėje, siūlome išdrįsti, o neapsiprendumiems – apsispręsti ir įsilieti į dainuojamosios poezijos atlikėjų šeimą.

Dalyviams yra keliami du pagrindiniai reikalavimai: vakaro metu skamba dainuojamoji poezija ir ji turi būti sukurta paties atlikėjo. Registruotis „Naktinėjimams“ galima iki spalio 14 d. Tikslesnę informaciją ir dalyvio anketą rasite festivalio „Tai – aš“ interneto svetainėje. Klausytojams registruotis nereikia.

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top