Vestuvinių dovanų tendencijos: visuomet dovanojama tai, ko labiausiai trūksta

Laikas.lt

Dovanos ir dovanojimas – neatsiejama vestuvių šventės dalis. Ši tradicija gyvuoja jau nuo senų senovės, tačiau kaip ir viskas, laikui bėgant kinta. Gyvenimo tempas didėja, tad to pasekoje mažiau dėmesio skiriama vestuvių dovanų ritualams, o daugiau – jų vertei.

Senovėje dovanojimas per vestuves buvo kitoks nei dabar: dovanos teikiamos buvo ne tik jauniesiems, tačiau pastarieji jomis palepindavo ir kitus šventės dalyvius – tėvus, piršlius, pamerges su pabroliais, netgi muzikantus bei kitus mažiau artimus vestuvių svečius. Žinoma, kiekviena dovana kažką reiškė ir simbolizavo, buvo dovanojama su konkrečiu palinkėjimu. Pavyzdžiui, dar netekėjusiai pamergei buvo linkima taip pat sulaukti savojo jaunikio.

Ilgą laiką pagrindinė vestuvių dovana buvo audiniai. Galima sakyti, kad ši vestuvinių dovanų tradicija Lietuvoje gyvavo nuo seniausių laikų iki pat sovietmečio pabaigos. Tiesa, senovėje tekstilės dovanojimas turėjo kiek kitokią, gilesnę prasmę nei sovietmečiu. Rankomis austas, įvairiais raštais išmargintas audinys būdavo tarsi palinkėjimas naujai besikuriančiai šeimai, kuriame buvo perduodama per amžius sukaupta gyvenimiška patirtis. Etnologai teigia, kad austos medžiagos ne tik papildydavo jaunosios kraitį, bet taip pat simbolizavo naujai „audžiamą“ ryšį tarp dviejų jaunų žmonių. Žinoma, dovanojama tekstilė visuomet praversdavo ir buityje, kur buvo praktiškai pritaikoma.

Sovietmečiu vestuvinių dovanų tradicijos iš simbolių pasaulio sparčiai kėlėsi į materialųjį. Galima sakyti, kad dovanojimo ir dovanų tradicijas šiuo istorijos laikotarpiu lėmė prekių deficitas. Dovanoti pinigus sovietmečiu buvo nepatrauklu, nes už juos buvo sunku įsigyti kokybiškų prekių, todėl tikrasis dėmesys jauniesiems buvo rodomas dovanojant daiktus. Šiuo laikotarpiu, taip pat kaip ir senovėje, vestuvinėmis dovanomis buvo siekiama užpildyti jaunos šeimos kraitį, skirtą bendro gyvenimo kartu pradžiai, tačiau dovanų įvairovė labiau išsiplėtė. Be minėtos tekstilės gaminių, išpopuliarėjo indų servizai, stalo įrankių rinkiniai, kiti vertingi daiktai, kurių be pažinčių prekybos srityje buvo sunku įsigyti. Dėl vyravusio skurdaus pasirinkimo, tuometiniais laikais neretai pasitaikydavo ir kuriozinių situacijų, kuomet jaunieji per vestuves gaudavo net kelis vienodus kavos servizus ar patalynės komplektus.

Dovanojimo per vestuves tradicijos žymiai pakito po Nepriklausomybės atgavimo. Laisva rinka netruko užpildyti parduotuvių lentynų prekėmis, todėl sovietmečiu vyravusio prekių deficito nebeliko, bet išryškėjo kitas trūkumas – piniginis. Šiandien vyraujanti vestuvinė dovana yra vokelis su grynaisiais pinigais arba įvairūs dovanų čekiai.

Dovanų kortelėmis, čekiais ir rinkiniais prekiaujančios bendrovės „Gera dovana“ rinkodaros vadovas Martynas Navickas teigia, kad vasaros laikotarpiu, ypač pastebimas vestuvinių dovanų pirkimo bumas.
„Vasaros mėnesiais kur kas daugiau lankytojų užsuka į mūsų internetinės parduotuvės skyrių, kuriame prekiaujame vestuvinėmis dovanomis. Kad vasarą dažnai ieškoma dovanų vestuvėms, išgirstame ir bendraudami su klientais savo dovanų parduotuvėse“, – sako dovanų ekspertas.

Pasak jo, dovanojimo tendencijos smarkiai priklauso ir nuo ekonominės situacijos: kuo ji prastesnė, tuo daugiau dėmesio skiriama dovanos praktiškumui, o ekonominiams rodikliams gerėjant, ieškoma įdomesnių dovanų idėjų, daugiau dėmesio skiriama įspūdžiams ir emocijoms, kuriuos suteiks pasirinkta dovana.

„Šiuo metu pastebime naujos tendencijos užuomazgas, kada vestuvėms pradedama rinktis vertingas, tačiau nematerialias dovanas. Taip prekybos centrų čekius keičia žymiai ambicingesnės dovanos, pavyzdžiui, vaizdingi skrydžiai oro balionu, jodinėjimas žirgais ar romantiškos nakvynės ištaiginguose apartamentuose“, – teigia M. Navickas.

Bendrovės „Gera dovana“ duomenimis, vestuvių dovanos pasižymi ir didesne nei gimtadienio dovanos verte. „Šiandien vidutinis gimtadienio dovanų krepšelis kainuoja apie 100 litų, o vestuvinėms dovanoms vidutiniškai išleidžiama bemaž dvigubai daugiau“, – teigia bendrovės atstovas.

Anot jo, pasidomėjus vestuvinių dovanų istorija, galima pastebėti, kad vestuvių proga visuomet buvo dovanojama tai, ko labiausiai trūksta. Taip sovietmečiu populiarius praktiškus daiktus pakeitė pinigai, o gyvenimui gerėjant, juos greičiausiai pakeis ne materialios, bet įspūdžių, patirties ir emocijų suteikiančios dovanos.

dovanos, ką dovanoti, vestuvės, vestuvinės dovanos

Rašyti komentarą
Vardas* El. paštas
Komentaras*
    *privalomi laukai