Search Results for: "prostatos vėžys"

Vyrai raginami nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio

Vyrai raginami nemokamai pasitikrinti dėl prostatos vėžio

Lapkričio mėnuo visame pasaulyje žinomas „Barzdoto lapkričio“ (arba „Movember“) vardu, kuomet vyrai yra skatinami pasitikrinti dėl prostatos vėžio. Prie šios iniciatyvos prisideda ir Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK), kviesdama Lietuvos vyrus susirūpinti savo sveikata ir sudalyvauti nemokamoje prostatos vėžio prevencinėje programoje.

Naujas prostatos vėžio gydymas gali sumažinti pašalinį poveikį

Naujas prostatos vėžio gydymas gali sumažinti pašalinį poveikį

Ekspertai teigia, kad nauja technologija, skirta gydyti prostatos vėžį dar ankstyvojoje stadijoje, gali padėti sumažinti pašalinį poveikį nei dabar egzistuojantys gydymai, skelbia BBC. Tyrimas, kuriame dalyvavo 41 pacientas, išspausdintas žurnale „Lancet Oncology“. Jame teigiama, kad gydymas ultragarsu gali sumažinti impotencijos ir šlapimo nelaikymo riziką.

Paskelbti konkurso „Žiniasklaida prieš prostatos vėžį“ nugalėtojai

Paskelbti konkurso „Žiniasklaida prieš prostatos vėžį“ nugalėtojai

Ketvirtadienį paskelbti Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondo organizuoto konkurso „Žiniasklaida prieš prostatos vėžį“ nugalėtojai. Geriausiu specializuoto leidinio straipsniu išrinktas „Lietuvos sveikatos“ žurnalistės Evelinos Machovos straipsnis „Prostatos vėžys: ankstyva diagnostika gelbėja gyvybes“, regioninio laikraščio – Mažeikių rajono laikraščio „Santarvė“ žurnalistės Kristinos Varkalytės straipsnis „Onkologine liga susirgęs vyriškis: „Nebijoti ir įsiklausyti į save“, geriausiu vaizdo reportažu – LRT laidos „Pulsas“ žurnalistės Ievos Kašauskaitės reportažas, geriausiu radijo reportažu – Lietuvos radijo žurnalistės Rasos Pekarskienės reportažas laidoje „Sveikata“, nacionalinės žiniasklaidos – dienraščio „Respublika“ žurnalistės Alios Zinkuvienės straipsnis „Vėžys bus gydomas, jei valdininkai leis“, naujienų portalo – laikas.lt žurnalistės Godos Raibytės straipsnis „Augink ūsus – saugok sveikatą“. 6-iose kategorijose varžėsi 30 nacionalinės bei regioninės žiniasklaidos atstovų, šiais metais rašiusių straipsnius arba rengusių reportažus prostatos vėžio tema. Konkursui buvo pateikta daugiau kaip 40 darbų.

„Pirmą kartą rengėme tokį konkursą ir buvome maloniai nustebinti didelio žiniasklaidos dėmesio mūsų problemai, – sako Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondo prezidentas Gediminas Žižys. – Esame dėkingi visiems dalyvavusiems, nes tik žiniasklaida gali mums padėti papasakoti visuomenei apie šį dažniausią vyrų onkologinį susirgimą ir pakviesti juos pasirūpinti savimi bei laiku pasitikrinti.“

Konkursinius darbus vertino specialistų komisija – Lietuvos urologų draugijos pirmininkas dr. Daimantas Milonas, Lietuvos visuomenės sveikatos biurų asociacijos pirmininkė Neringa Tarvydienė, Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondo bei Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos prezidentas Gediminas Žižys. Komisijos pirmininkas – VU Komunikacijos fakulteto Žurnalistikos instituto prof. dr. (HP) Žygintas Pečiulis.

Šis konkursas – dalis socialinio projekto „Išsaugokime vyrus“, organizuojamo Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondo. Fondo prezidentas G. Žižys žurnalistų apdovanojimo metu taip pat pasveikino aktorius Rimantą Bagdzevičių ir Gediminą Girdvainį, prisijungusius prie projekto ir tapusius jo ambasadoriais.

Prostatos vėžio prevencijos paramos ir labdaros fondas įteigtas Lietuvos sergančiųjų prostatos vėžiu draugijos kartu su Lietuvos urologų draugija bei Lietuvos visuomenės sveikatos biurų asociacija. Akcija „Išsaugokime vyrus“ siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į šį onkologinį susirgimą bei ankstyvosios diagnostikos svarbą, paskatinti vyrus atlikti PSA kraujo tyrimą. Akcijos metu mobili diagnostinė laboratorija keliauja po Lietuvos regionus, kur nemokamai tikrina rizikos grupės vyrus. Daugiau informacijos apie šią akciją – www.issaugokimevyrus.lt.

Kiek gyvybių šiemet pasiglemš vėžys?

Kiek gyvybių šiemet pasiglemš vėžys?

Palyginus su 2007-aisiais, šiųmetės mirčių nuo vėžio prognozės turėtų paguosti tiek vyrus, tiek moteris. Mokslininkų skaičiavimais, šiemet Europoje nuo šios ligos mirs kiek mažiau nei 1,3 milijonai gyventojų, o ateityje mirčių nuo vėžio turėtų dar sumažėti. Tačiau ne viskas taip paprasta.

Konkurso „Augink

Konkurso „Augink, fotografuok ūsus ir laimėk snieglentę“ dalyvės Ieva ir Aistė

Laikas.lt kviečia visus dalyvauti MOVEMBER Lietuva kampanijoje ir siųsti savo ūsuotas nuotraukas. Šį kartą dalyvių neribojame – siųskite tik pradėtų auginti ūsų nuotraukas, siųskite dirbtinių, siųskite senas, siųskite prifotošopintas. Mums svarbiausia – kad siųstumėte ir skleistumėte šią žinią kitiems. Taigi, trumpai drūtai:

1. Nusifotografuok, prirašyk, kodėl palaikai MOVEMBER, ir siųsk [email protected]
2. Kur viskas vyks? Laikas.lt ir MOVEMBER „Facebook’e“.
3. Dalyvių amžius, lytis ir saviraiška neribojama.
4. Kas ūsams iš to? Patys įdomiausi laimės kampanijos rėmėjų padėkas: vyriškų drabužių parduotuvė CELIO sušildys, ONE.LT nuotykių parkas sukels adrenalino, o CSC TELECOM pastatys ant nerealiai čiuožiančios SNIEGLENTĖS.

Pristatome dar dvi kampanijos dalyves – Aistę ir Ievą. „Ar palaikau Momember?? Žinoma!! Kodėl? Todėl, kad jeigu prostatos vėžys sugriaus visus vyrus, tai moterys pačios turės jais būti, va taip va! Argi kas norėtų matyti moteris tokias, kokios jos yra šioje nuotraukoje??”

Smulkūs negalavimai

Smulkūs negalavimai, kurie gali būti negailestingos ligos pranašais

Noras profilaktiškai lankytis pas gydytojus ir atlikti tyrimus daugeliui yra svetimas, nes niekas nemėgsta į sveikatos įstaigą eiti tarsi „šiaip sau“. Tačiau sveikatos specialistai perspėja, kad tai – vienintelis tikrai patikimas būdas išvengti arba anksti diagnozuoti onkologinius susirgimus.

Sekso teikiami privalumai moterims ir vyrams

Sekso teikiami privalumai moterims ir vyrams

Nors, at­ro­do, šia te­ma jau kal­bė­ta šim­tus kar­tų ir lie­tu­viš­ka spau­da mir­gė­te mir­ga nuo skam­bių an­traš­čių, ta­čiau, pers­kai­čius ne­ma­žai straips­nių, su­nku ras­ti to­kių, ku­riuo­se aiš­kiai bū­tų ap­ra­šy­ta sek­so nau­da svei­ka­tai. Tai­gi čia ra­si­te trum­pus ir moks­liš­kai pa­grįs­tus pa­aiš­ki­ni­mus, ku­riuos grei­čiau­siai pa­tys kuo pui­kiau­siai ži­no­te!

Kasdieniniai nuodai: cheminės medžiagos namuose

Kasdieniniai nuodai: cheminės medžiagos namuose, maiste, automobilyje

Pasaulio sveikatos organizacija įspėja, kad kiekvienuose namuose esančios cheminės medžiagos gali sukelti krūties vėžį, astmą, nevaisingumą, apsigimimus, rašo dailymail.co.uk.

Serialo „Deksteris“ žvaigždė M. C. Hallas - žmogus

Serialo „Deksteris“ žvaigždė M. C. Hallas – žmogus, įveikęs limfomą

Amerikiečių aktoriaus ir prodiuserio Michaelo C. Hallo, daugeliui žinomo kaip serijinis žudikas Deksteris iš to paties pavadinimo serialo bei Davido Fisherio iš serialo „Šešios pėdos po žeme“ (org. „Six Feet Under“) gyvenimas panašėja į likimo traukiamą kinkinį, kuriame anksčiau ar vėliau likimas viską sudėlioja taip, kaip jam atrodo geriausia.

Prieš vėžį – prevencijos užkardos

Prieš vėžį – prevencijos užkardos

Dabar Lietuvoje įgyvendinamos keturios vėžio kontrolės programos: gimdos kaklelio, krūties, prostatos ir storosios žarnos. Visos jos finansuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto, tad nustatyto amžiaus žmonėms, apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu, yra nemokamos. Dėl to pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją, kuris, įvertinęs paciento sveikatos būklę, nuodugniau supažindins su prevencinėmis programomis ir paskirs reikiamus tyrimus.

Medikai nuolat akcentuoja, kad laiku – ankstyvos, pačios pradinės stadijos – nustatytas vėžys lemia jo gydymo sėkmę, gyvenimo kokybę. Taigi prevencinės programos neabejotinai svarbios ankstyvam ligų diagnozavimui, gyvenimo trukmės ilgėjimui. Tad net ir jaučiantis gerai verta rūpintis savo sveikata, ligų prevencija.

Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinė programa buvo pirmoji vėžio prevencijos programa, pradėta įgyvendinti šalies mastu. Programa skirta moterims nuo 25 iki 60 metų. Pagal ją kartą per trejus metus atliekamas citologinio tepinėlio tyrimas. Remiantis tepinėlio rezultatais pacientei gali būti nemokamai atliekama biopsija, leidžianti objektyviai patvirtinti arba paneigti ligos diagnozę. Per šešis su puse metų gimdos kaklelio vėžio prevencinės programos paslaugomis moterys pasinaudojo iš viso 728 491 kartą (vien pernai – 101 270).

2004 m. pradėjus šią programą buvo nustatyti 570 gimdos kaklelio vėžio atvejų ir tik 256 neinvazinio (neišplitusio, 0 stadijos) vėžio, t. y. Ca in situ atvejai. Per visą programos vykdymo laikotarpį sergamumo gimdos kaklelio vėžio struktūroje Ca in situ stadijos vėžio registruojama daugiau negu pažengusio vėžio atvejų. Lietuvos vėžio registro preliminariais duomenimis, 2010 m. nustatyti 455 Ca in situ atvejai ir 393 I–IV stadijų gimdos kaklelio vėžio (iš jų – 154 pirmos stadijos) atvejai.

Pernai Gimdos kaklelio piktybinių navikų prevencinei programai tebuvo panaudota tik 3,6 mln. litų, nors lėšų iš PSDF biudžeto buvo skirta dvigubai daugiau. Šiemet šiai programai skiriama 6,6 mln. litų, ir tikimasi didesnio moterų aktyvumo. Tuo labiau, kad moterys pagal šią programą (nuo jos vykdymo pradžios) teikiamomis paslaugomis gali pasinaudoti jau trečią kartą.

Krūties vėžio prevencijos programa skirta moterims nuo 50 iki 69 metų. Gavus šeimos gydytojo siuntimą atlikti mamografinį tyrimą (pagal programą jis atliekamas kartą per dvejus metus) galima iš anksto užsiregistruoti (ir telefonu) mamografijos įrenginį turinčioje sveikatos priežiūros įstaigoje. Tyrimo rezultatus praneša šeimos gydytojas, gavęs juos iš mamogramas vertinančios įstaigos. Nuo programos įgyvendinimo pradžios per penkis metus ir tris mėnesius buvo patikrintos 272 032 moterys, daugiausiai – pernai (61 475).

Lietuvoje 2001 m. net 37,6 proc. krūties vėžio atvejų sudarė vėlyvųjų – III ir IV stadijų vėžys. Įgyvendinant programą pasiekta teigiamų pokyčių: kasmet mažėjo vėlyvųjų stadijų vėžio, daugiau nustatoma I ir II stadijos vėžio. Preliminariais duomenimis, 2010 m. nustatyta 384 I stadijos krūties vėžio atvejai, 470 – II stadijos, 249 – III stadijos, 98 – IV stadijos. Šiemet šiai programai iš PSDF biudžeto skiriama 5 mln. litų (pernai panaudota 3,8 mln. Lt).

Priešinės liaukos vėžio ankstyvosios diagnostikos programa skirta vyrams nuo 50 iki 75 metų bei vyrams nuo 45 metų, kurių tėvai ar broliai yra sirgę prostatos vėžiu. Pagal šią programą kartą per dvejus metus atliekamas kraujo tyrimas, parodantis prostatos specifinio antigeno (PSA) koncentraciją kraujyje. Jei PSA kiekis viršys normą, šeimos gydytojas nusiųs konsultuotis pas urologą, o šis prireikus atliks tam tikrą tyrimą – priešinės liaukos biopsiją. Per penkerius šios programos diegimo metus patikrinta 510 333 vyrai (iš jų – 76 547 pernai). Įtarus patologiją 2010 m. urologo konsultacijai nusiųsti daugiau nei 3 tūkst. vyrų, iš jų 1,8 tūkst. atvejų buvo nustatytas vėžys.

2010 m. iš PSDF biudžeto šioms paslaugoms išleista per 4 mln. litų, t. y. mažiau nei pusė planuotų lėšų. Šiemet šiai programai iš PSDF biudžeto skiriama 6,2 mln. litų.

Storosios žarnos vėžio ankstyvosios diagnostikos finansavimo programa skirta asmenims nuo 50 iki 75 metų amžiaus. Kol kas ši programa įgyvendinama Vilniaus ir Kauno apskrityse. Kartą per dvejus metus atliekamas nesudėtingas imunocheminis (slapto kraujavimo) testas. Jei gaunamas neigiamas testo atsakymas, vadinasi, pacientas yra sveikas ir pakartotinai turės pasitikrinti po dvejų metų. Jei atsakymas teigiamas, šeimos gydytojas išduos siuntimą pas gydytoją specialistą sudėtingesniam tyrimui – kolonoskopijai – atlikti. Prireikus kolonoskopijos metu gali būti atliekama ir biopsija. Per pusantrų metų pagal šią programą patikrinti 132 738 žmonės (pernai – 88 317). 2010 m. iš skirtų 3,7 mln. Lt buvo panaudota 3,1 mln. Lt, o šiemet skirta 5,6 mln. litų.

Visos šios prevencinės programos padėjo išvengti vėžio tūkstančiams pasitikrinusiųjų. Vėžio prevencija lėmė, kad vis dažniau diagnozuojamas ankstyvųjų stadijų vėžys, kuris gali būti sėkmingai gydomas. Verta priminti, jog jau sirgdamas ankstyvųjų stadijų vėžiu žmogus kurį laiką gali nejausti jokių ligos požymių, netgi skausmo. Tad tiems, kurie vis neprisirengia pasitikrinti, primygtinai siūlytume nedelsti. Tuo labiau, kad net ir sunkmečiu lėšų iš PSDF biudžeto toms programoms skiriama užtektinai, tyrimai apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu – nemokami.