Search Results for: "pavasarinė alergija"

Pavasarinė alergija ar peršalimas: kaip atskirti bei gydytis?

Pavasarinė alergija ar peršalimas: kaip atskirti bei gydytis?

Prasidėjus pavasariui sveikatos specialistai pastebi vis dažnėjančius alerginių reakcijų atvejus, kuriuos nesunku supainioti su peršalimo simptomais. Pasak gydytojų ir vaistininkų, būtina žinoti, kaip šiuos skirtingai gydomus sveikatos sutrikimus atskirti. Priešingu atveju kyla neatsakingo vaistų vartojimo, kuris gali dar labiau pakenkti sveikatai, pavojus.

Kad pavasarinė alergija netrikdytų gyvenimo džiaugsmo

Kad pavasarinė alergija netrikdytų gyvenimo džiaugsmo

Kenčiantiems nuo pavasarinės alergijos kiekvienas pavasaris yra ne tik šaltojo ir tamsaus sezono pabaiga, bet ir mažesnio ar didesnio diskomforto, o kai kam ir rimtų negalavimų metas.
Didžiausias ir dažniausias alergenas pavasarį – medžių, krūmų ir gėlių žiedadulkės.
„Labiausiai su pavasariu yra susijusi šienligė, kurios dažniausi požymiai yra nosies niežėjimas, paburkimas, pasunkėjęs kvėpavimas per nosį, čiaudulys, vandeninga sloga. Pasitaiko, kad su šienlige „draugauja“ ir akių paraudimas, niežulys, sausas kosulys ar gerklės kutenimas. Be šienligės pavasarį paūmėja ir sezoninis alerginis konjuktyvitas, bronchinė astma“, – pavasariniais klientų negalavimais dalinasi „Šeimos vaistinės“ vaistininkė Danutė Bubnienė.

Išsamus sveikatos horoskopas 2017-iesiems

Išsamus sveikatos horoskopas 2017-iesiems

Sužinokite, ką jūsų kūnui ir mintims žada žvaigždės. Kuris metų laikas bus pats sėkmingiausias? Kada vertėtų pasisaugoti? Kam būtina skirti daugiausiai dėmesio?

5 pavasarinių salotų paslaptys

5 pavasarinių salotų paslaptys

Dietologai pataria, kaip pasigaminti salotas, kurios padėtų kovoti su pavasariniu vitaminų trūkumu. 1. Kuo daugiau spalvų. Kuo daugiau jūsų lėkštėje spalvų, tuo daugiau jose vitaminų ir sveikatai reikalingų medžiagų. Žalia spalva reiškia, kad daržovėse gausu chlorofilų, stimuliuojančių imuninę sistemą bei keliančių bendrą organizmo tonusą; raudona – tai likopenas, tirpdantis “blogąjį” cholesterolį; oranžinė – beta-karotinas, stiprinantis kraujagysles ir regėjimą. Bioflavanoidai, esantys geltonose daržovėse, gerina virškinimą. Taigi stenkitės, kad jūsų salotos būtų ne tik skanios, bet dar ir labai spalvingos: žali svogūnų laiškai, oranžinė morka, raudonas pomidoras, geltona paprika – ir galite būti tikri, kad šį pavasarį nė vienas vitaminas neaplenks jūsų lėkštės.