Search Results for: "ideologija"

„Gibson Girl“ – laisvos moters įvaizdis

„Gibson Girl“ – laisvos moters įvaizdis, mada ir ideologija

Elegantiškas moters siluetas, tamsoje ar šviesoje, lengvai suaudrina vaizduote, priverčia įsiminti ir pamilti. Moteris moteriai tampa labiausiai patraukli būtent tada, kai ji lieka beasmenė, silueto, skulptūros ar kamėjos pavidalu. Dažna, gražiosios lyties atstovė, pasikabinusi ant krūtinės nešioja kamėją, kurioje įšaldytas efemeriškos moters siluetas. Daugelyje jų galime atpažinti „Gibson Girl“.

Moterys, švelniosios lyties atstovės, visada norėjo būti pastebėtos ir pastebimos. Vėliau panoro būti laisvos ir tai viešai pareiškė. „Gibson Girl“ įvaizdis nėra tik senai atgyvenęs stilius, mada, tai XIX a. pab.–XX a. pr. moters emancipacijos ženklas, rodantis, kad moteris likdama moteriška, gali būti ir nepriklausoma. Šiame moters siluete buvo paslėpta laisvės ideologija. Štai dabar, gyvenant ant dvidešimt pirmojo amžiaus slenksčio, verčiant mados žurnalų puslapius galima vėl atpažinti sugrįžusias Gibsono mergeles. Fotosesijose, ant podiumų ir miestų gatvėse itin dažnai šmėžuoja merginos pūstomis šukuosenomis, kurios primena apie moterišką nerūpestingumą ir, tuo pačiu, eleganciją.

Iš kur atėjo „Gibson Girl“?

XIX a. pab. moteriškumą įkūnijančiu įvaizdžiu tapo moteris skruzdėles liemeniu (dažniausiai suspaustu korsetu), ilgus, vešlius plaukus sukėlusi aukštyn ir suformavusi pūstą sraigę savo viršugalyje. Gibsono mergina – aukšta, liekna, bet su iškilia krūtine bei apvalainais klubais, ryškus lieknas liemuo, suveržtas korsetu. Prieštaraujant kelis dešimtmečius vyraujančiai liesų moterų, pusiau mergaičių, tendencijai, ši moteris turi gitaros formos figūrą ir būtent toks seksualumo įvaizdis yra išlikęs iki šių dienų. Ne viena šiuolaikinė gražuolė byloja apie tokios figūros privalumus. Šiek tiek Leatitios Casta, žiupsnelis Ditos Von Teese, šlakelis Beyonces ir prieš akis išnyra naujosios „Gibson Girl“ siluetas.

Šios ikonos atsiradimo istorijoje labai bene svarbiausią vaidmenį turi XIX ir XX amžių sankirtoje gyvenęs amerikiečių iliustratorius Charles Dana Gibsonas, pirmasis nupiešęs moteriškąją Gibson. Paprasto ieštuko ir rašalinės plunksnos pagalba Menininkas, pieštuko ir rašalinės plunksnos padedamas, sukūrė fikciją, tapusia itin populiaria ir reikšminga XX a. pradžioje. Sakoma, kad jis šios moters portretą nupiešė įkvėptas savo žmonos, kiti mano, kad tokia moteris realiame gyvenime iš viso neegzistavo.

Tada tai nebuvo vien tik ikonizuotas atvaizdas, įkūnijantis nežemiško grožio simbolį, Gibsono mergine dar turėjo ir ideologinę įkrovą – tai moteriška moteris savo laisve ir nepriklausomybe prilygstanti vyriškajai giminei. Tokia moteris netampa feministiška kovotoja, ji išlaiko savo orumą, yra madinga, švelni ir savimi pasitikinti.

Nūdienos kasdieniniame gyvenime „Gibson Girl“ tapo savotišku prekiniu ženklu, kuris puikavosi ant daugelio namų apyvokos daiktų: tapetų, pagalvių, patalynės, suvenyrų, indų, baldų apmušalų ir t.t. Vis tik, nieko nėra amžino, todėl ir anuometinei Gibson Girl karaliavimo erai atėjo pabaiga. Prasidėjus Pirmajam pasauliniam karui, amerikietiškos svajonių moters įvaizdis po truputį išbluko ir teko persiorientuoti į pragmatiškesnę ir kuklesnę madą.

Kaip bebūtų, šiais laikais, Gibsono mergaitės vėl nesikuklina papuošti šiandienos žmonių aplinką. Retro stiliaus kavinėse galime išvysti „Gibson Girl“ atvaizdu puoštus tapetus, pagalvėles, paveikslėlius.
Apie Ją kalbėjo ir rašė

Kaip visais laikais, taip ir prieš šimtą metų, žmones veikia aplinka, kurioje jie gyveno. Tada moterys, taip pat lygiavosi į kuriamus standartus, patrauklius įvaizdžius, kas tai bebūtų, maištas ar konformizmas. Gibsono moters tipas buvo labai tinkamas to meto gražiosios lyties atstovėms, į kurį norėjo lygiuotis daugelis. Kuriama laisvė ir elegancija vyliojo tuometines Virginijas Woolf, kurio ten matė savo neišsipildžiusių svajonių realumą.

Moterims apie „Gibson Girl“ pasakojo ne tik grafikos piešiniai, bet ir spausdintinis žodis. Ji buvo aprašomas literatūroje ir anuometinėje spaudoje. „Gibson Girl“ atvaizdą pradėjo piešti ir kiti dailininkai, tokie kaip Howard Chandler Christy, Harry G. Peter.

„Gibson Girl“ transformacija

Buvusi elegancijos ir moters laisvės simboliu, šiandien „Gibson Girl“ sugrįžta šiek tiek pasikeitusi.
Atrodo visai neseniai mados pasaulį buvo užkariavusi liaunutės Twiggy karštinė, iki šiol neapleidžianti mados šou podiumų. Kaip bebūtų, po truputį galima stebėti vykstančius pokyčius, beveik metus laiko mados žurnalų puslapiuose galima grožėtis vyraujančiu „gibsoniškuoju“ įvaizdžiu. Šukuosena šiek tiek netvarkinga, pūsta, plaukai susukti į kriauklę, lengvi, nėriniais puošti apdarai. Na, o gitaros figūros modelių, dar tenka akyliau paieškoti. Apkarpius šimtmečio senumo ideologinius siūlelius, kurie bylojo apie moters emancipacijos užuomazgas, šiems laikams lieka tik įvaizdis, estetika ir romantikos prieskonis.

Lina Sabaitytė

Postroko grupė „God Is An Astronaut“: „Kiekvienas gali būti astronautas“ (interviu

Postroko grupė „God Is An Astronaut“: „Kiekvienas gali būti astronautas“ (interviu, foto)

Gegužės pabaigoje Vilniuje nugriaudėjo įspūdingas antrą kartą Lietuvoje viešėjusių airių postroko grupės „God Is An Astronaut“ (GIAA) koncertas. Kaip išdavė organizatoriai, grupės teigimu tai buvo geriausias jų turo koncertas. Sakykite, ką norite: gal tai tik mandagumas, bet sunku būtų nuginčyti, kad koncerto metu buvo tikrai karšta… Tikrąja to žodžio prasme. O grupės klavišininkas ir gitaristas Jamie Dean koncerto pabaigoje netgi paliko sceną ir su savo gitara dūko minioje.

Nematytas Berlynas – kaip gyveno Hitlerio sostinė karo metu

Nematytas Berlynas – kaip gyveno Hitlerio sostinė karo metu

Antrojo pasaulinio karo pradžią siejame su 1939 metais įvykusia nacistinės Vokietijos invazija į Lenkiją. Tuo metu visas pasaulis suprato, kad karas prasideda ir jis neišvengiamas. Tuo tarpu Hitlerio mieste Berlyne nuotaikos buvo dviprasmės.

„Clawfinger“ vieną iš trijų dvidešimtmečio koncertų surengs Lietuvoje

„Clawfinger“ vieną iš trijų dvidešimtmečio koncertų surengs Lietuvoje

Skandinavai „Clawfinger“ savo dvidešimties metų gyvavimo sukaktį pažymės ir Lietuvoje. Rugpjūčio 2-3 dienomis vyksiančiame festivalyje „Galapagai“ griaudės vienas iš trijų „Clawfinger“ dvidešimtmečio koncertų.

„Sintetiniai“ žmonių santykiai: rūpesčio ir pastangų deficitas modernioje visuomenėje

„Sintetiniai“ žmonių santykiai: rūpesčio ir pastangų deficitas modernioje visuomenėje

„Are we human or are we dancer“, – dainuoja roko grupė „The Killers“ netiesiogiai keldama klausimą apie šiuolaikinius žmones. Jei kada teko įsiklausyti į šios dainos žodžius, tikriausiai ne vienam galėjo kilti minčių, kad apibūdinimai „human and dancer“ nėra tiesiogiai susiję su žmonėmis ir šokėjais, tai labiau metaforiškai perteiktas klausimas apie nūdienos žmones, jų vertybes, moralinius prioritetus, konformizmą, neautentišką bendravimą. Taigi, kokie esame „čia ir dabar“, kiek autentiško savęs galite rasti komunikuodami su kitais? Šį klausimą apie žmogiškumą ir tarpusavio santykius iškėlusi grupė „The Killers“ sužadino smalsumą šiek tiek patyrinėti, kokie tie šiuolaikiniai, modernūs, pertekliaus amžiuje gyvenantys žmonės ir kaip jie komunikuoja tarpusavyje. Daug kalbėdami apie ekologiją, pamirštame paieškoti savęs tos ekologijos kontekste – metoforiškai, ir iš dalies labai tiesiogiai keliame klausimą apie „sintetinius“ žmonių tarpusavio santykius modernioje visuomenėje.

AbraKadabra – šuo

AbraKadabra – šuo, laisvu nuo darbo metu griaunantis mitus apie pudelius (interviu, foto)

Didysis pudelis AbraKadabra mėgsta keliauti (aplankė net 16 šalių), kasdien eina į darbą, domisi dizaino naujienomis, aktyviai dalyvauja Facebook’e ir visai neseniai pradėjo modelio karjerą – žodžiu yra labai aktyvus augintinis. Plačiau apie jį, pudelių veislę, jai įprastas šukuosenas, netgi šuns ir namų aplinkos santykį bei kaip išsirinkti sau tinkamą partnerį pasakoja Abros šeimininkė, interjero dizainerė Dalia Mauricaitė.

Esė konkursui „Ištrauk mane iš stalčiaus“: Ko nori moterys

Esė konkursui „Ištrauk mane iš stalčiaus“: Ko nori moterys

Klausimas – ko nori moterys, manau labiausiai kankinantis visuomenę (vyriškąją jos pusę) nuo neatmenamų laikų ir drįstu teigti, vis dar neperkandamas ligi šiol… Kiek filosofų yra apie tai rašę, tyrinėję, bet vieningos nuomonės niekada nebus, juk moterys nėra vienalytė, viena etikete žymima „rūšis“, su vienodu „sukirpimu“, mąstymu, pasaulėžiūra. Kalbu apie moters suvokimą, vidinį pasaulį, ne išvaizdą, beje, ji taip pat būna klaidinga.

POGO sėkmės istorija

POGO sėkmės istorija

Mano kontaktas su “Pogo” prekės ženklu prasidėjo keistai. Vieną vakarą atvykus į Vilnių paaiškėjo, kad tąnakt neturėsiu kur miegoti. Viešbutis man – per didelė prabanga, o vaikštinėti visą naktį po Vilnių norėjosi mažiausiai. Tad, pamaniau, keletui dienų apsistosiu hostelyje.

Nelegalūs vakarėliai – laisviems

Nelegalūs vakarėliai – laisviems, bet turtingiems? (Foto)

Ar teko girdėti apie nelegalius vakarėlius? Galbūt net esate juose dalyvavę? Mums ši tema pasirodė tokia įdomi, kad suradome žmogų, kuris, tikime, ir jums padės prasibrauti arčiau tiesos. Bet pradžioje šiek tiek istorijos.

„Blusų festivalyje“ - muzikantai iš Italijos

„Blusų festivalyje“ – muzikantai iš Italijos, Estijos ir Latvijos

„Blusų festivalis“ vyks birželio 30 dieną, šeštadienį, Karpiškių kaime, Varėnos rajone.