Search Results for: "gėrimai"

Rudens gėrimai su cinamonu

Rudens gėrimai su cinamonu

Arbata su cinamonu – ypatingai naudingas gėrimas, ypatingai ryte. Tokia arbata gerina imunitetą bei širdies ir kraujagyslių darbą. Be to, arbata su cinamonu – pats geriausias pasirinkimas tiems, kas nori sulieknėti: ji gerina medžiagų apykaitą.

Gazuoti gėrimai – tiesa ir mitai

Gazuoti gėrimai – tiesa ir mitai

Vidutinis lietuvis per savaitę išgeria apie vieną buteliuką gazuotų gėrimų. Nors juos mėgsta ne tik paaugliai, bet ir suaugusieji, spragsintys burbuliukai ir jų gamyboje naudojamas anglies dioksidas vis dar apipinti daugybe mitų. Apie tai, kurie iš šių mitų tiesa, o kurie neturi rimto pagrindo, pasakoja dietologijos klinikos „Dietos sistema“ gydytoja Žana Antonova.

Ar dietiniai gaivieji gėrimai sveikesni už įprastus?

Ar dietiniai gaivieji gėrimai sveikesni už įprastus?

Populiariausių gaiviųjų gėrimų gamintojai jau seniai pristatė dietines savo produkcijos versijas, pasižyminčias mažesniu kalorijų ir cukraus kiekiu. Tačiau ar tokie gėrimai tikrai tinkami tiems, kas bando nepriaugti papildomų kilogramų?

Veiksmingiausi gėrimai nuo peršalimo

Veiksmingiausi gėrimai nuo peršalimo

Rudeniui einant į pabaigą, vis didesnė rizika pasigauti slogą ar kurį kitą negalavimą. Kaip apsieiti be vaistų? Kokie gėrimai geriausiai padeda įveikti peršalimą?

Alkoholio anatomija: svaigieji gėrimai iš labai arti (foto)

Alkoholio anatomija: svaigieji gėrimai iš labai arti (foto)

Ar kada pagalvojote, kaip jūsų mėgstamas kokteilis ar vynas atrodo iš labai arti? Turbūt sakysite, jog jį matėtė galybę kartų, tačiau garantuojame, kad to regėti dar neteko – mokslininkas Michael W. Davidson atrado būdą, kaip alkoholinius gėrimus parodyti visai kitaip, nei esame įpratę.

Alkoholiniai gėrimai pagal zodiako ženklą

Alkoholiniai gėrimai pagal zodiako ženklą

Zodiako ženklas gali padėti apsispręsti dėl daugelio dalykų – partnerio pasirinkimo, tinkamiausios kelionės ir net… patinkančio alkoholinio gėrimo.

Pavojingas kokteilis: energiniai gėrimai + alkoholis

Pavojingas kokteilis: energiniai gėrimai + alkoholis

Atėjus vasaros metui jauni žmonės laisvalaikį leidžia įvairiuose jaunimo pamėgtuose renginiuose, klubuose. Taip leisdami laiką dauguma jų vartoja alkoholinius gėrimus. Nerimą kelia pastaruoju metu ypač išpopuliarėjęs šių gėrimų vartojimas kartu su energiniais gėrimais.
Vilniaus miesto Visuomenės sveikatos biuro atlikto tyrimo duomenimis 23,8 proc. energinių gėrimų vartotojų juos vartojo kartu su alkoholiniais gėrimais, iš jų daugiau berniukų (26,1 proc.) negu mergaičių (20,9 proc.) ir daugiau vyresniųjų klasių mokinių (37,3 proc. – 9, 10-tų kl.) negu jaunesniųjų (13,0 proc. – 5, 6-tų kl., 21,0 proc. – 7, 8-tų kl.). Daugiausiai respondentų energinius gėrimus vartojo su degtine ar kitais stipriaisiais gėrimais (65,5 proc.), kiek mažiau – 56,6 proc. mokinių su silpnaisiais alkoholiniais gėrimais (pvz., sidru).
Šiuo metu Lietuvoje energiniai gėrimai parduodami šalia kitų gaiviųjų gėrimų ir dažnai ne tik nepilnamečiai, bet ir suaugę žmonės juos laiko įprastais gaiviaisiais gėrimais. Energinių gėrimų sudėtyje yra tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų augalinių medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, taurino, ženšenio ir kt.), todėl jų vartojimas tiek su alkoholiniais gėrimais, tiek atskirai gali turėti neigiamą poveikį sveikatai.
Energinių gėrimų vartojimas su alkoholiu gali susilpninti suvokimo funkcijas, taip pat sumažinti apsinuodijimo alkoholiu simptomus, tarp jų ir slopinantį poveikį, todėl didėja nelaimingų atsitikimų rizika, o taip pat didėja tikimybė išsivystyti priklausomybiai nuo alkoholio, kadangi vartojant jį su energiniais gėrimais, alkoholio suvartojama daugiau, nes žmogus nesijaučia toks apsvaigęs, koks yra iš tikrųjų.
Vartojant alkoholį didesnėmis dozėmis gali ištikti atminties, sąmonės praradimas, o sumaišius su energiniu gėrimu gali pasireikšti daugiau sveikatos sutrikimų:
Angliarūgštė esanti energiniame gėrime pagreitina alkoholio įsisavinimą virškinamajame trakte;
Energiniu gėrimu atskiestas alkoholis iš skrandžio į plonajį žarnyną pašalinamas greičiau, negu koncentruotas ir ten greičiau absorbuojamas;
Kofeinas palaiko budrumą ir mažina alkoholio raminantį (slopinantį) poveikį;
Vartojant energinius gėrimus su alkoholiu, jo suvartojama daugiau, nes žmogus ilgai išlieka budrus, todėl kyla perdozavimo ir sąmonės netekimo pavojus;
Esant mažam alkholio kiekiui kraujyje, sąveika su kofeinu šiek tiek sumažina alkoholio sukeltus fizinius ir psichinius sutrikimus. Didėjant alkoholio kiekiui kraujyje, kofeino poveikis alkoholio sukeltiems sutrikimams nepasireiškia;
Vartojant energinį gėrimą su alkoholiu, jo sudedamosios medžiagos veikia apgaulingai, padidindamos fizinius ir psichinius sugebėjimus ir sumažindamos sąmoningumo pablogėjimą;
Energinių gėrimų ir alkoholio derinys ypač pavojingas asmenims, sergantiesms širdies ligomis, nes gali padidėti aritmijų atsiradimo tikimybė;
Energinis gėrimas ir alkoholis yra diuretikai (skatina šlapimo išsiskyrimą). Dėl organizmo dehidratacijos (organizmo vandens netekimas) sulėtėja alkoholio metabolizmas, todėl padidėja jo toksinis poveikis, dėl kurio pasireiškia pagirių sindromas.

Vasaros metu būtina suvartoti mažiausiai 2 litrus vandens per parą. Geriausiai rinktis natūralų mineralinį ar geriamąjį vandenį.

Energetiniai gėrimai vaikams: už ar prieš?

Energetiniai gėrimai vaikams: už ar prieš?

Nacionalinė sveikatos taryba susipažinusi su įstatymų projektais, kurie reguliuotų energinių gėrimų pardavimo vaikams tvarką pritaria, kad ši iniciatyva verta svarstymo ir platesnių diskusijų.

Lietuvos sveikatos taryba pritaria, jog energetinių gėrimų pardavimą vaikams reikia kontroliuoti.
Yra žinoma, kad energinių gėrimų sudėtyje esančios tokios tonizuojančios medžiagos kaip kofeinas, taurinas, d-gliukuronolaktonas dažnai pasitaiko įprastuose maisto produktuose ar yra natūralūs žmogaus maistui skirtų augalų ir gyvūnų organizmo metabolitai.
Vartoti yra saugu
Įvairiose šalyse kilus diskusijoms dėl energinių gėrimų galimo neigiamo poveikio sveikatai, 2009 metais Europos Maisto Saugos Tarnyba (EFSA-Q-2007-113) pateikė išvadą, kurioje teigiama, kad šiuo metu energiniuose gėrimuose esantį šių medžiagų kiekį vartoti saugu.
Tiesa, yra pasiūlymų nustatyti šių medžiagų kiekio leistinas ribas, jas žymėti gėrimų etiketėse ir taikyti ribojimus tik į jas atsižvelgiant. Tačiau ką reiškia saugus kiekis? Todėl, kad šie gėrimai yra legalūs, lengvai prieinami ir socialiai patrauklūs, o jų prekybos reklama labai agresyvi jų vartojimas tarp jaunimo grėsmingai plinta.

Yra užfiksuoti akivaizdūs neigiami poveikiai
Mokslinėje literatūroje aprašomi net mirties atvejai perdozavus šias medžiagas ir pabrėžiama, kad ypač pavojinga sveikatai šių gėrimų, į kurių sudėtį įeina taurino, kofeino ir kitų tonizuojančių medžiagų, maišymas su alkoholiu. Mokslininkai teigia, kad šių gėrimų vartojimas didina vaikams ne tik toleranciją kofeinui, skatina priklausomybę nuo jo, bet ir paruošia kelią kitų psichoaktyvių medžiagų priklausomybei. Tikriausiai ne be reikalo diskusijos dėl šių gėrimų vaikams apribojimų vyksta daugelyje šalių, o kai kuriose taikomi pardavimo apribojimai, šie gėrimai pardavinėjami tik vaistinėse ir t.t.

Siūlo keisti įstatymą
Lietuvos sveikatos apsaugos ministerija, vadovaudamasi mokslinių tyrimų išvadomis apie šių gėrimų, vartojamų didesniais kiekiais, neigiamą įtaką vaikų sveikatai ir elgesiui, jų vartojimą vertina kaip pavojingą sveikatai elgesį ir nerekomenduojame. Žadama kelti tolimesnes diskusijas dėl poreikio keisti įstatymus, kurių pagrindu būtų galima reguliuoti šių gėrimų pardavimo vaikams kontrolę.

Rekomenduok itališką receptą

Rekomenduok itališką receptą, laimėk VIP pakvietimą į restorano atidarymą!

Norite ir jūs sudalyvauti VIP restorano „Vapiano” atidaryme? Rugsėjo 23 dieną, oficialaus atidarymo išvakarėse vyks išankstinis „Vapiano” restorano atidarymo vakarėlis, kuriame tik kviestiniai svečiai. O tai reiškia, kad bus gausus būrys žinomų žmonių iš Lietuvos pramogų ir verslo pasaulio.

Visi bus vaišinami prašmatniausiais itališkais gėrimais bei restorano pasididžiavimu – itališkais užkandžiais.

Kofeinas. Faktai

Kofeinas. Faktai, kurių galbūt nežinojote

Kofeinas yra bene dažniausiai vartojama stimuliuojanti medžiaga visame pasaulyje. Be jo sunkiai apsieina daugelis pasaulio žmonių, todėl vis dažniau kalbama apie kofeino poveikį sveikatai. Tiesa, tenka pripažinti, kad dėl neigiamo kofeino poveikio mūsų sveikatai dažniausiai kaltas neoptimalus jo vartojimas, o pats kofeinas pasižymi įvairiomis savybėmis. Apie tai, ko dar nežinojote apie kofeiną, pasakoja mitybos specialistė Ieva Kuodienė.