Search Results for: "botanika"

Botanikas: gamta visai atgis nulijus pavasario lietui

Botanikas: gamta visai atgis nulijus pavasario lietui

Per ilgąjį ir, panašu, šiltais orais džiuginsiantį Šv. Velykų savaitgalį verta pakilti nuo vaišių stalo ir pasižvalgyti po gamtą – pavasario ženklų čia jau apstu. O iki visuotinio gamtos pabudimo ir sužaliavimo tetrūksta pavasarinio lietaus, teigė Botanikos instituto Floros ir geobotanikos laboratorijos vadovas Valerijus Rašomavičius.

Kalbėdamas apie laukinę gamtą mokslininkas sakė, kad daugiausia žiedais pasipuošusių augalų galima rasti miške arba parkuose.

„Miškas yra tokia ekosistema, kur yra susiformavusi tokia grupė augalų, kurie išnaudoja saulės šviesą, kai dar medžiai neturi lapų”, – paaiškino V. Rašomavičius.

Taigi miškus ir kai kuriuos parkus jau dabar baltais ir geltonais žiedais puošia plukės, žydi paukštapienės, drėgnuose šlaituose – rūteniai, jau pradeda žydėti ir pavasariai švitriešiai – tai yra geltonai žydintys žoliniai augalai apvaliais lapais.

O žibuoklės kai kur jau baigė žydėti, užtat žydi plautės. Tai, pasak botaniko, yra gražūs ir įdomūs augalai, nes vienas augalas gali turėti skirtingų spalvų, atspalvių žiedus – nuo raudonų iki mėlynuojančių. Be kita ko, plautė yra vaistinis augalas.

„Atokiau gali rasti žydintį krūmelį žalčialunkį, bet dėl jo reikėtų lįsti į miško gilumą. Tai – nešvariai violetiniais žiedais aplipęs, neaukštas krūmelis. Tas augalas yra nuodingas ir nevertėtų jo laužyti, nes sunkiai ta šakelė nulūžta, paprastai žmogus trinasi, bando atplėšti”, – kalbėjo V. Rašomavičius, pridurdamas, kad šis augalas nepakenks prie jo prisilietus, bet geriau prie jo nelįsti.

Pasak botaniko, dar neprasidėjo pats didysis žydėjimas. Žydi tie augalai, kurie išnaudoja saulės šviesą, o ir daugiau žalumos galima tikėtis po to, kai nulis pavasario lietus.

„Normalaus apyšilčio ilgiau trunkančio lietaus dar nebuvo. Gamtoje jau stebima pavasario sausra. Visi – susigūžę, toks kontinentis klimatas – naktį šalta, dieną pašildo, bet taip nekompensuoja tos šaltos nakties. Augalai neišsivysto savo visu gražumu. O pernai buvo šiek tiek kitaip, buvo matyti suvešėjimas, visuotinis žaliavimas”, – sakė V. Rašomavičius.

Tuo tarpu darželiuose, pasak mokslininko, jau galima džiaugtis sužydėjusiais pavasario svogūniniais augalais. Jau kai kur žydi ankstyvosios tulpės, tiesa dar ne tos didžiosios, išvaizdžios, žiedais pasipuošę ir ankstyvesnių veislių narcizai, krokai jau kai kur baigė nužydėti, kaip ir snieguolių žydėjimas – jau į pabaigą.

Prasidėjo darbymetis sodininkams, daržininkams. „Sodininkai mėgėjai jau turėjo būti pasėję žirnius. Morkas reikėjo pasėti tiems kas nedaug augina, taip pat – svogūnus, kas juos sėja sėklomis. O kai kas, girdėjau, jau bando bulves sodinti, nors man atrodo, kad dar ankstoka, nes dar dirva pakankamai neįšilusi. Bet jau kai kur sodina vieną kitą bulvę ankstyvam vartojimui”, – sakė V. Rašomavičius.

Užfiksavo didžiuosius mėnesienos žiedus – „nakties karalienės“ žydėjimą

Užfiksavo didžiuosius mėnesienos žiedus – „nakties karalienės“ žydėjimą

VDU botanikos sode pražydo didžiažiedis naktenis (Selenicereus grandiflorus). Itin trumpu naktiniu žydėjimu pasižymintis augalas išskleidė keturis žiedus, kurių grožį pavyko įamžinti.

Nykstantys Lietuvos augalai saugomi unikalioje Kauno botanikos sodo ekspozicijoje

Nykstantys Lietuvos augalai saugomi unikalioje Kauno botanikos sodo ekspozicijoje

VDU Kauno botanikos sode kuriamoje Retųjų augalų ekspozicijoje verda darbai: išlygintame ir tvarkomame 30 arų plote kruopščiai įrengiamos dirbtinės augavietės, atkartojančios saugomoms augalų rūšims reikalingas natūralias sąlygas, sodinami augalai – 20 į Raudonąją knygą įrašytų rūšių, surinktų ekspedicijų Pietvakarių Lietuvoje metu.

Botanikos sode žiedus skleidžia įspūdingi leopardiniai amorfofalai

Botanikos sode žiedus skleidžia įspūdingi leopardiniai amorfofalai

Beveik mėnesiu anksčiau nei įprasta VDU Kauno botanikos sodo oranžerijoje ima žydėti įspūdingo dydžio, formos ir istorijos augalai. Nemalonų kvapą skleidžiantis leopardinis amorfofalas – tikras egzotikos mėgėjų traukos objektas.

Kauno botanikos sode plasnoja tropiniai drugeliai

Kauno botanikos sode plasnoja tropiniai drugeliai

Įvairiaspalviai skirtingų dydžių drugeliai VDU Kauno botanikos sodo (Ž. E. Žilibero g. 6) oranžerijoje jau ištiesė sparnus. Iš lėliukių inkubatoriuje išsiritę gražuoliai visus norinčius pasinerti į pasaką kvies jau nuo spalio 15 d.

Kavos konferencijoje – botanikų

Kavos konferencijoje – botanikų, parfumininkų, kulinarų ir tekstų kūrėjų požiūris į kavą

Vilniuje, galerijoje „Vartai“ š.m. lapkričio 23 d. kavos manufaktūra „Crooked Nose & Coffee Stories“ organizuoja pirmąją Lietuvoje kavos konferenciją „Dark Times“. Renginyje apie šį tamsų gėrimą pasakos ne tik kavos žinovai iš Lietuvos, Olandijos bei Čekijos, bet ir botanikai, kvapų meistrai, kulinarai ir tekstų kūrėjai.

Vestuvės už 10 mlj. dolerių pagal „Žiedų valdovo“ autoriaus J.R.R. Tolkieno tematiką (foto)

Vestuvės už 10 mlj. dolerių pagal „Žiedų valdovo“ autoriaus J.R.R. Tolkieno tematiką (foto)

500 metų senumo medžių apsuptyje, 364 „Žiedų valdovo“ kostiumų dizainerės kurti drabužiai svečiams, Anglijos karalienės įkvėpti kvietimai, Johno Ronaldo Reuelo Tolkieno (33) personažų mėgiamos vaišės ir maždaug 10 mlj. dolerių išlaidoms – taip atrodė bilijardieriaus, verslininko, socialinės medijos giganto Seano Parkerio ir dainininkės bei tekstų autorės Alexandros Lenas (24) vestuvės.

„Rinkis profesiją“: apie mokslininkės karjerą ir naują vyšnių rūšį svajojanti studentė Sandra (interviu)

„Rinkis profesiją“: apie mokslininkės karjerą ir naują vyšnių rūšį svajojanti studentė Sandra (interviu)

Gyvenimas be aistros ir vaizduotės sunkiai galėtų būti pavadinamas gyvenimu. Panašiai teigia ir vokiečių mokslininkas Albertas Einšteinas: „Kai supranti, kaip toli žmonija nuėjo nuo urvinių laikų, pajunti, kokia galinga yra vaizduotė.“

Pražydęs labiausiai dvokiantis pasaulio augalas pritraukė šimtus lankytojų (foto)

Pražydęs labiausiai dvokiantis pasaulio augalas pritraukė šimtus lankytojų (foto)

Šimtai lankytojų suplūdo pažiūrėti gigantiškojo amorfalo (Titus arum), labiausiai smirdančio ir didžiausio pasaulio augalo, kuris pražydo Brazilijos pietryčiuose esančiame Inhotim botanikos sode, rašo telegraph.co.uk.

Botanikė pasakoja

Botanikė pasakoja, kodėl kardeliai – Rugsėjo 1-osios gėlės (interviu)

Sweet Baby, LDK Vytenis, Akademikas, Mėlynbarzdis, Vinetu, Lionės Sesuo – ar žinote, kas tai? Ogi rudens šauklių – kardelių – veislių pavadinimai. Vilniaus universiteto Botanikos sodo Žolinių dekoratyvinių augalų kolekcijų vedėja dr. Gitana Štukėnienė vaikščiodama tarp didžiulius plotus užimančią kardelių kolekciją pasakoja tai apie vieną, tai apie kitą kardelių veislę, jų kilmę ir pavadinimus.