Search Results for: "apsauga nuo saulės"

Karščio ir saulės iššūkiai grožiui: kaip išvengti nemalonių pasekmių

Karščio ir saulės iššūkiai grožiui: kaip išvengti nemalonių pasekmių

Vasara puikus metas atskleisti visą žavesį: lengvi rūbai, atviri bateliai, ryškesni aksesuarai ir vos pastebimas gražiausius bruožus paryškinantis makiažas, regis, viskas, ko reikia. Tačiau per karščius specialistai pataria atidžiau stebėti organizmą, atsakingai pasirūpinti ne tik sveikata, bet ir grožiu, kuriam karštis ir saulė gali virsti tikrais iššūkiais.

Vaistininkų perspėjimas: pernykštis kremas nuo saulės gali neapsaugoti

Vaistininkų perspėjimas: pernykštis kremas nuo saulės gali neapsaugoti

Vaistininkai pastebi, jog viena pagrindinių šiuolaikinių pirkėjų ydų – imti daugiau, negu reikia, ir galvoti, kad įsigyti vaistiniai preparatai ar apsaugos priemonės vieną dieną vis tiek pravers. Deja, vasaros vaistinėlėms tai negalioja. Stovėdami saulės šviesoje preparatai netenka savo veiksmingumo, tad vieną sezoną neatsargiai naudoti purškikliai nuo uodų, kremas nuo saulės ar kiti preparatai kitąmet nė kiek nebepadės.

Saulės spinduliai akis ne vien džiugina

Saulės spinduliai akis ne vien džiugina, bet ir žeidžia

Stebėti besileidžiančią saulę vasaros vakarais – vienas maloniausių ir romantiškiausių užsiėmimų, o štai kaitrūs vidudienio saulės spinduliai ne tik alina organizmą, bet ir gali pakenkti akims. Vaistininkai pastebėjo, kad suaktyvėjus saulės spinduliams itin padaugėjo pacientų, kurie skundžiasi akių negalavimais, regėjimo sutrikimais.

Saulės spinduliai dovanoja ne tik įdegį

Saulės spinduliai dovanoja ne tik įdegį, bet ir nudegimus

Vos tik saulės spinduliai tampa kaitresni ir saulėtų dienų padaugėja, žmonės, savo odą mėgstantys palepinti įdegiu, gausiai užplūsta paplūdimius, kitas poilsio vietas ar tiesiog lepinasi saulės voniomis privačių namų kiemuose bei kolektyviniuose soduose. Neturintys kantrybės ar laiko mėgautis natūraliais saulės spinduliais, bet norintys puikuotis įdegiu lankosi soliariumuose, renkasi dirbtines įdegį skatinančias kosmetikos priemones. Specialistų teigimu, tarp įdegio ir nudegimo yra labai plona riba, kurią nesunku peržengti.

Daiktų pusryčiai: naudingas aksesuaras norintiems išvengti paparacių ir saulės (foto)

Daiktų pusryčiai: naudingas aksesuaras norintiems išvengti paparacių ir saulės (foto)

Jau nujaučiame artėjančią naują madą įžymybių pasaulyje, tai – „Paparazzi Thwarting Visor“. Šis aksesuaras ne tik padės apsaugoti akis bei veidą nuo saulės, bet ir leis pasislėpti nuo nepageidaujamo paparacių dėmesio. Snapelis su UV apsauga neiškreipia vaizdo, o veidrodinis paviršius smalsuoliams leidžia spoksoti tik į savo atvaizdą. Tiesa, maždaug 50 dolerių kainuojantis aksesuaras gali būti naudojamas ir kaip gigantišką snapelį turinti kepuraitė nuo saulės.

Skausmingi saulės vonių pokštai (foto)

Skausmingi saulės vonių pokštai (foto)

Kuomet paplūdimio gražuolės labiau rūpinasi savo tobulu kūno įdegiu, labiau nei sveikata, vaikinai sumanė papokštauti. Nuo saulės apsaugantys kremai pasitarnavo jiems kaip tatuiruočių mašinėlė. Šypsenėlės, rankų antspaudai ar net supermeno ženklas ant krūtinės – kremu pateptos vietos liko baltos, likęs kūnas – tarsi ištrauktas iš verdančio vandens puodo.

Apsaugai nuo cunamių japonai sukūrė „Sky Village“ (Foto

Apsaugai nuo cunamių japonai sukūrė „Sky Village“ (Foto, video)

Japonija jau gerokai pasistūmėjo į priekį ir pamažu ima atsigauti po praeitais metais šalį sukrėtusios tragedijos. „Sako Architects“ komanda siūlo išeitį, kaip ateityje apsisaugoti nuo panašių stichijų.

Trys esminiai skaičiai apie saulės kremus

Trys esminiai skaičiai apie saulės kremus

Didėjant apsaugos nuo saulės poreikiui, daugėja ir besipainiojančių, kaip tinkamai naudotis apsauginėmis priemonėmis. Ką reiškia SPF skaičius? Kiek laiko galima būti saulėje, pasitepus apsauginiu kremu? Kiek kremo reikia tepti ant odos?

Skrybėlė - vasariško stiliaus detalė vaikinams ir merginoms (Foto)

Skrybėlė – vasariško stiliaus detalė vaikinams ir merginoms (Foto)

Stilistai tiek vyrams, tiek moterims šią vasarą pataria įsigyti skrybėlę. Pirma – tai puiki stiliaus detalė, antra – apsauga nuo saulės ir trečia – gelbsti tais rytais, kai labai norisi miego ir nebelieka laiko galvos trinkimui.

Taigi belieka nuspręsti, kokios spalvos ir formos skrybėlės norisi…

Fedora stiliaus skrybėlės puikiai tinka prie aptemtų džinsų, sijonuko aukštu liemeniu ir vasariškos palaidinės.

Paplūdimio stiliaus srybėlė puikiai tiks prie vasarinių suknelių.

Kaubojaus skrybėlė – puikus pasirinkimas pasisedėjimui su draugais vakare lauko kavinėje.

Intensyvus įdegis: sveikatos požymis ar rizikos veiksnys?

Intensyvus įdegis: sveikatos požymis ar rizikos veiksnys?

Žmonėms vis dar atrodo, kad intensyvus įdegis – tai patrauklumo ir geros sveikatos simbolis. Šiltuoju metų sezonu verta žinoti, kaip saugotis nuo saulės vonių. Specialistai įspėja, vienas pagrindinių veiksnių, galinčių paskatinti klastingos ligos – melanomos – atsiradimą yra nesaikingas deginimasis saulėje.

Kaip praneša Sveikatos apsaugos ministerija, vien Lietuvoje kasmet nustatoma apie 200 naujų susirgimų melanoma, du trečdaliai iš jų – moterims, vienas trečdalis – vyrams. Visame pasaulyje augantis piktybinių odos navikų ir kataraktų skaičius rodo, kad neatsargūs žaidimai su saule brangiai kainuoja ir pačiam sunkia liga susirgusiam asmeniui, ir visuomenei.

Įrodyta, kad saulės skleidžiami ultravioletiniai (UV) spinduliai yra odos piktybinių navikų rizikos veiksnys, primena Sveikatos apsaugos ministerijos Visuomenės sveikatos departamento specialistai. Užtenka skausmingai nudegti vieną kartą per kelis metus, kad bent dvigubai padidėtų melanomos rizika. Veikiama UV spindulių odą plonėja, sausėja, formuojasi raukšlės, šlakai, randasi pigmentinės dėmės. UV spinduliai taip pat gali sukelti kataraktą.

Kokie žmonės turėtų vengti saulės spindulių?

Saulės spindulių pertekliaus turėtų vengti visi, tačiau išskiriamos žmonių grupės, kurie turėtų itin pasisaugoti tiesioginių saulės spindulių. Ypač atsargūs turi būti – I-II odos tipą turintys asmenys, žmonės, ant kurių kūnų yra daug apgamų, anksčiau nudegę nuo saulės. Vaikų ir paauglių apsaugai nuo UV spindulių taip pat reikia skirti daug dėmesio, nes šios amžiaus grupės itin jautrios žalingam UV spindulių poveikiui, o nudegimai nuo UV spindulių vaikystėje didina odos vėžio ir kataraktos riziką vyresniame amžiuje, taip pat slopina imuninę sistemą.

Kaip saugotis?

Saugantis nuo UV spindulių ypatingų priemonių nereikia. Svarbiausia žinoti pagrindines taisykles:

Vengti saulės jos piko valandomis: 11-15 val. Lietuvoje saulė akyviausia gegužės – rugsėjo mėnesiais.

Nešioti kepures, akinius nuo saulės bei apsauginę aprangą. Kuo daugiau odos uždengia rūbai, tuo geriau. Tačiau drėgnų drabužių ypač medvilninių apsauga smarkiai sumažėja. Drėgni medvilniniai marškinėliai, lyginant su sausais, suteikia tik pusę apsaugos.

Skrybėlės ypač gerai apsaugo veidą, kaklą ir galvą nuo UV spindulių poveikio.

Akiniai turi gerai saugoti tiek nuo UVB, tiek nuo UVA spindulių.

Be tinkamos apsaugos negalima palikti vaikų saulėje. Vaikai ir paaugliai itin jautrūs UV spindulių poveikiui.

Būnant lauke tiesioginių saulės spindulių poveikyje, rekomenduojama neuždengtas kūno vietas pasitepti apsaugine kosmetikos priemone nuo saulės (kremai, losjonai).

Labai svarbu apsaugines kosmetikos priemones nuo saulės naudoti tinkamai.

Kaip naudoti apsaugančias priemones?

Pagrindinės kosmetikos priemonių nuo saulės naudojimo taisyklės:

Dermatologai rekomenduoja apsauginiais kremais pasitepti 15-30 min. prieš išeinant į atvirą saulę. Kremą tepti reikia ant švarios, sausos odos ir lengvai įtrinti. Jei norite geresnės apsaugos, pakartotinai pasitepkite apsaugos priemonę nuo saulės ir išėję iš patalpos.

Apsauginės priemonės nuo saulės dozė: ji apskaičiuojama atsižvelgiant į kremu tepamo odos paviršiaus plotą. Specialistų sutarta, kad dozė yra 2 mg/cm2. Taigi visam kūno paviršiui ištepti reikia apie 30 ml kremo. Vidutinio kūno sudėjimo žmogui, reikėtų panaudoti 35 g kremo (toks kiekis prilygsta 6 pilniems arbatiniams šaukšteliams). Tyrimais yra nustatyta, kad dauguma vartotojų neteisingai dozuoja apsauginius kremus, todėl atitinkamai SPF (Sun protection factor) tepasiekiama 20-50% apsaugos.

Ko negalima pamiršti naudojant apsaugines kosmetikos priemones nuo saulės?

Netinkamai naudojant kremus, galima gauti dideles ultravioletinių spindulių dozes. Todėl rekomenduojama teptis kremu kas dvi valandas. O jei maudotės, gausiai prakaituojate, apsauginio kremo veikimo laikas sutrumpės trečdaliu. Todėl būtina pakartotinai teptis kremą po prausimosi, maudynių ar nusišluosčius kūną rankšluosčiu. Teptis apsaugos priemonėmis reikėtų prieš naudojant makiažo priemones, apsaugos priemones nuo vabzdžių ir kt.

Ką reiktų žinoti renkantis apsauginę kosmetikos priemonę nuo saulės?

Apsaugos nuo saulės faktorius (SPF) naudojamas produkto apsaugos nuo saulės nudegimų, t. y. daugiausia nuo UVB spindulių, veiksmingumo lygiui apibrėžti. Nuo saulės poveikio apsaugančių gaminių veiksmingumas, kuris nurodomas etiketėse, turėtų būti priskirtas tokioms kategorijoms: „mažas“ – iki 10 SPF, „vidutinis“ – 10 – 20 SPF, „aukštas“ – 25 – 35 SPF, ir „labai aukštas“ – 40 – 50 SPF.

Svarbu žinoti, kad didesnis nei 50 SPF neužtikrina didesnės normalios odos apsaugos nuo saulės nudegimų ir UVB spindulių. Jei priemonė naudojama teisingai, vidutinės apsaugos kategorijos SPF (pvz.: SPF 15, 20 arba 25) pakanka normaliai odai apsaugoti nuo saulės nudegimų. Aukštesnės apsaugos kategorijos SPF reikalingas tik tuomet, kai naudojamas nepakankamas priemonės kiekis.

Kiekviena kategorija turėtų atitikti standartinį apsaugos laipsnį nuo UVB ir UVA spinduliuotės, tačiau taip būna ne visuomet. Priemonės, žymimos SPF, saugo nuo odos nudegimą sukeliančių UVB spindulių, bet nebūtinai saugo nuo odos vėžio riziką didinančios ir odos senėjimą spartinančios UVA spinduliuotės. Nuo UVA spindulių apsaugančios priemonės turi būti paženklintos specialiu ženklu, kuriame yra raidės UVA.

Vartotojams būtina žinoti, kad apsaugos nuo saulės priemonės negali visiškai apsaugoti nuo UV spindulių ir gali būti tik viena iš papildomų apsauginių priemonių nuo saulės. Visos apsaugos nuo saulės priemonės, net ir ženklinamos užrašais „100 % apsauga nuo saulės“ arba „visiška apsauga“, praleidžia tam tikrą UV spindulių kiekį.