Search Results for: "alkoholio vartojimas"

7 pamokos

7 pamokos, išmoktos per 1-erius metus be alkoholio

Kelly Fitzgerald panašiai kaip ir dauguma žmonių – skuba, lekia, dirba, laisvalaikį leidžia draugų kompanijoje. Tačiau prieš metus, gegužės 6 dieną jos gyvenimas apsivertė aukštyn kojomis – mergina nusprendė išgerti paskutinį alkoholinį gėrimą ir daugiau jo neberagauti.

Atsakingo alkoholio vartojimo programa skirta barų ir restoranų darbuotojams – naujiena Lietuvoje

Atsakingo alkoholio vartojimo programa skirta barų ir restoranų darbuotojams – naujiena Lietuvoje

Atsakingo alkoholio vartojimo tema jau kurį laiką yra labai populiari Vakaruose, o pažangiausios šalys šiuo klausimu jau turi įdiegtas oficialias strategijas. Kol Lietuvoje tokia strategija nėra priimta, „Pernod Ricard Lietuva“ iniciatyva vakar įvyko pirmasis seminaras, kurio metu Lietuvos barų, restoranų ir kavinių atstovai buvo supažindinti su atsakingo alkoholio pateikimo programa.

Atsakingo alkoholio vartojimo pradmenų Lietuvoje bus mokomi pirmiausia jo pardavėjai

Atsakingo alkoholio vartojimo pradmenų Lietuvoje bus mokomi pirmiausia jo pardavėjai

Lietuvoje, kaip ir visoje Europoje, vis dažniau pasigirsta kalbos apie atsakingo alkoholio pateikimo programas, nes šiandien Europos regione alkoholio sunaudojimo lygis yra didesnis negu visame pasaulyje.

Alkoholio

Alkoholio, cigarečių ir cukraus poveikis išvaizdai po 10 metų (Foto)

Kokie išvaizdos pokyčiai laukia po 10 metų, neverta galvoti, nes tos dienos gali visai nesulaukti. Tiesa. Tačiau, įdomumo dėlei, pateikiame vieno teismo menininko bandymus, nustatyti gyvenimo būdo padarinius išvaizdai po dešimtmečio. Jo bandymai buvo parodyti dermatologams, kosmetologams ir patvirtinti jų, kaip galimi variantai.

Siūloma drausti prekiauti energinių gėrimų ir alkoholio mišiniais

Siūloma drausti prekiauti energinių gėrimų ir alkoholio mišiniais

Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas Lietuvos Respublikos Seimui teiks pasiūlymą dėl Alkoholio kontrolės įstatymo pataisų projekto, kuriam įsigaliojus šalyje būtų draudžiama prekiauti energinių gėrimų ir alkoholinių gėrimų mišiniais, taip pat alkoholiniais gėrimais, kurių sudėtyje yra tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, taurino ir pan.).

Pasaulyje atsiranda vis daugiau mokslinių tyrimų, įrodančių, kad energinių gėrimų ir alkoholio maišymas gali baigtis stipriu apsinuodijimu, širdies ritmo sutrikimais, iššaukti nerimo jausmą ar agresiją. Be to, šių gėrimų vartojimas vis labiau siejamas su nesaikingu alkoholio vartojimu ir išaugusia priklausomybės nuo alkoholio rizika.

Energiniai gėrimai didina priklausomybės nuo alkoholio riziką

Pasak, Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Žmogaus ir medicininės genetikos katedros profesoriaus Algirdo Utkaus, energinių gėrimų ir alkoholio maišymas gali baigtis stipriu apsinuodijimu – gali prasidėti pykinimas, krėsti drebulys, prasidėti stiprūs galvos skaumai. Alkoholį su energiniais gėrimais maišyti labai pavojinga, nes svaigalai nervų sistemos veiklą slopina, o kofeinas – stimuliuoja. Tai labai kenkia širdžiai. Kartu vartojant alkoholį ir energinius gėrimus labai padidėja arterinis kraujo spaudimas, sutrinka miegas, žmogus gali pasidaryti priklausomas nuo didesnių energinių gėrimų kiekių – teigiama prof. A. Utkaus parengtame leidinyje „Jaunas žmogus ir energiniai gėrimai“.

Kadangi angliarūgštė, esanti energiniame gėrime, pagreitina alkoholio įsisavinimą virškinamajame trakte, vartojant energinius gėrimus su alkoholiu, jo suvartojama daug daugiau. Žmogus ilgai išlieka budrus, todėl kyla perdozavimo ir sąmonės netekimo pavojus. Tiek energiniai gėrimai, tiek alkoholis skatina šlapimo išsiskyrimą: organizmui netenkant vandens, sulėtėja alkoholio apykaita, todėl padidėja jo toksinis poveikis, dėl kurio pasireiškia pagirių sindromas.

Taigi, energinių gėrimų vartojimas su alkoholiu gali susilpninti suvokimo funkcijas, sumažinti apsinuodijimo alkoholiu simptomus. Dėl šios priežasties didėja nelaimingų atsitikimų rizika, kartu didėja tikimybė išsivystyti priklausomybei nuo alkoholio. Anot profesoriaus A. Utkaus, svaigiojo gėrimo ir energinio gėrimo kokteilis paslepia alkoholio sukeltą nuovargį, trukdo žmogui suprasti, kiek alkoholio išgerta, ir gali atrodyti, kad net išgėręs gana daug alkoholio, esi blaivus. Taip laipsniškai galima įprasti prie vis didesnių alkoholio ir energinių gėrimų dozių ir kai jos nebeveikia taip stipriai kaip norėtųsi jaunas žmogus gali linkti į narkotinių medžiagų vartojimą.

Energinius gėrimus su alkoholiu maišo net paaugliai

Vilniaus miesto Visuomenės sveikatos biuro 2010 – 2011 m. atlikto tyrimo duomenimis, 23,8 proc. 5-10 klasių mokinių energinius gėrimų vartotojo kartu su alkoholiniais gėrimais. Daugiausiai respondentų energinius gėrimus vartojo su degtine ar kitais stipriaisiais gėrimais (65,5 proc.), kiek mažiau – 56,6 proc. mokinių su silpnaisiais alkoholiniais gėrimais (pvz., sidru). Dažniausiai juos kartu su alkoholiniais gėrimais vartojo 14-15 metų moksleiviai.

Pavadinimas „energinis“ siejamas su gebėjimu dirbti, veiklumu, darbingumu, todėl galima pamanyti, kad tai gaminys, turintis maistinių, fiziologinių ar kitokių sveikatai naudingų medžiagų, kurių kituose gėrimuose nėra. Būtent dėl šios priežasties energinius gėrimus vartoti itin pamėgo jaunimas, vis dažniau juos maišydamas su alkoholiu. Manoma, kad energiniai gėrimai padeda sumažinti alkoholio sukeltą mieguistumą bei suteikia energijos linksmintis visą naktį, tačiau tai – apgaulingas įsitikinimas!

Kauno miesto mokyklose dirbusi visuomenės sveikatos priežiūros specialistė Sigita neslepia išgąsčio dėl energinių gėrimų populiarumo tarp mokyklinio amžiaus vaikų. „Buvo vienas atvejis, kuomet dvi 9-os klasės moksleivės kreipėsi į mane, nes pajuto silpnumą, joms drebėjo rankos, daužėsi širdis. Pamatavus spaudimą paaiškėjo, kad jis gerokai aukštesnis nei įprastai. Merginos prisipažino, kad po dieną prieš tai vykusio vakarėlio ryte išgėrė kavos bei po dvi skardines energinių gėrimų. Eidamos į mokyklą merginos jautėsi žvaliai, turėjo neįprastai daug energijos, kurią norėjosi kažkur išlieti. Jos neslėpė, kad buvo kilusi mintis netgi sukelti peštynes. Tik vėliau pamokose merginos pasijuto silpnai, – pasakojo Sigita, – nors merginos energinių gėrimų žalą žinojo (apie tai buvo kalbama per klasės valandėles), visgi pamanė, kad ši informacija – pernelyg išpūstas burbulas.“

24 metų jaunuolis iš Kauno, dalindamasis savo patirtimi pasakojo, kad po vakarėlio, kuriame išgėrė ne vieną alkoholio ir energinių gėrimų kokteilį, jautėsi ypač prastai: „Labai skaudėjo galvą. Rodėsi, kad krūtinėje vietoje širdies pradėjo veikti geležinkelio stotis.“ Taip jokiomis sveikatos problemomis niekada nesiskundęs vaikinas apibūdino dėl vartotų kokteilių sutrikusį širdies ritmą.

Energinių gėrimų vartojimo ribojimas pasaulyje

Įvairiose šalyse sparčiai populiarėja iniciatyva vienaip ar kitaip riboti energinių gėrimų prieinamumą. Islandijoje ir Urugvajuje yra uždrausta parduoti energinius gėrimus, kuriuose yra didesnis nei leidžiama kofeino kiekis. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir kai kuriose Vokietijos žemėse visiškai draudžiama parduoti energinius gėrimus vaikams iki 18 metų.

Norvegijoje, Švedijoje, Danijoje, Belgijoje, Prancūzijoje energinių gėrimų galima įsigyti tik vaistinėse, nes sudedamosios jo dalys veikia kaip vaistai ir dažnai juos vartojant gali sutrikti sveikata. Kanadoje ant tokių gėrimų skardinių turi būti įspėjamieji užrašai vaikams, nėščiosioms ir kofeinui jautriems žmonėms bei įspėjimai dėl rizikos vartojant juos kartu su alkoholiu.

Didžiojoje Britanijoje vieno miestelio policija kreipėsi į vietinių krautuvių savininkus prašydama nepardavinėti „Red Bull“ bei kitų energinių gėrimų paaugliams. Tokiu būdu pareigūnai siekė sumažinti chuliganizmo atvejų skaičių, kadangi daugėja įrodymų, jog energiniai gėrimai didina žmogaus agresyvumą. Viešos diskusijos apie energinių gėrimų žalą Didžiojoje Britanijoje prasidėjo tada, kai 2008 metais Jungtinėje Karalystėje buvo rastas nuo energinių gėrimų priklausomybę turėjęs vaikas, kuris vėliau mirė. Švedijoje taip pat vyksta tyrimas dėl trijų žmonių mirties, kaip spėjama, ištikusios po to kai jie išgėrė energinių gėrimų.

Lietuvoje siūloma drausti energinių gėrimų ir alkoholio mišinių prekybą

Lietuvoje alkoholio bei energinių gėrimų mišiniai parduodami jau pagaminti arba yra greitai ir lengvai ruošiami daugumoje barų ar naktinių klubų. Dar 2009 metais Nacionalinė sveikatos taryba išreiškė savo nuomonę, kad šio gėrimo pardavimas vaikams turi būti kontroliuojamas, o įvertinus alkoholio poveikį, sustiprinantį energinių gėrimų žalingumą sveikatai, siūlė iš viso uždrausti prekiauti energinių gėrimų mišiniais su alkoholiu.

Departamento direktoriaus Zeniaus Martinkaus nuomone, Lietuva pakankamai ilgai buvo tolerantiška dabartinei situacijai. „Energiniai gėrimai jau tapo eilinio Lietuvos paauglio įvaizdžio dalimi. Atsiradusi klaidinga nuomonė, kad tokie gėrimai gali suteikti darbingumo ir veiklumo nesukeldami jokių neigiamų pojūčių ar žalos sveikatai, įsišaknijo pernelyg giliai. Juk daugelis studentiško amžiaus jaunuolių egzaminų metu maistą tiesiog išmaino į šiuos gėrimus. Alkoholio ir energinių gėrimų maišymas – dar didesnė grėsmė. Maišant alkoholį su energiniais gėrimais, turinčiais kofeino, guaranino, taurino ar panašių medžiagų, praraja tarp to, kaip jautiesi ir kiek išties esi apsvaigęs yra didžiulė. Apsinaudojimo alkoholiu grėsmė tokiais atvejais milžiniška. Turime siekti, kad Lietuvoje tokie mišiniai būtų neprieinami.“
Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamento teigimu, būtina paruošti Alkoholio kontrolės įstatymo projektą, kuris Lietuvos Respublikoje draustų prekiauti energinių gėrimų ir alkoholinių gėrimų mišiniais, taip pat alkoholiniais gėrimais, kurių sudėtyje yra tonizuojamųjų ar stimuliuojamųjų medžiagų (kofeino, guaranino, ginsenozidų, taurino ir pan.).

10 (ne)įprastų dalykų

10 (ne)įprastų dalykų, trumpinančių mūsų gyvenimą

Daugumai žmonių kuo puikiausiai žino, kad žalingi įpročiai (alkoholio vartojimas ir rūkymas) trumpina gyvenimą. Tačiau lygiai tą patį poveikį turi ir kai kurie labai įprasti dalykai, lydintys mus kiekvieną dieną. Kokie jie?

Specialistai ragina per šventes alkoholiu nepiktnaudžiauti

Specialistai ragina per šventes alkoholiu nepiktnaudžiauti

Artėjant gražiausioms metų šventėms, Kauno miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuras primena, kad šventės neturėtų tapti priežastimi vartoti daugiau alkoholio. Nors kuo toliau, tuo daugiau kalbama apie alkoholio žalą žmogaus sveikatai ir jį supančiai aplinkai, tačiau vis dar gausu mitų apie alkoholio vartojimo naudą sveikatai. Yra teigiama, kad tam tikras alkoholio vartojimas gali būti naudingas žmogaus sveikatai, bet yra viena tiesa – naudos savo sveikatai galima pasiekti tik maksimaliai ribojant suvartojamo alkoholio kiekį.

Alkoholis ir treniruotės - ar tai suderinama?

Alkoholis ir treniruotės – ar tai suderinama?

Nors alkoholio vartojimas televizijos pagalba tampa neatsiejama sporto dalimi (nuolatinė reklama, sporto komandų bei varžybų rėmimas ir akcijos vykstant didžiausioms žaidynėms pavertė rungtynių stebėjimą pasisėdėjimu su draugais prie alaus bokalo, įsmeigus akis į ekraną), patys atletai vis dar supranta, jog alkoholis niekada netaps pagalbininku siekiant aukštų rezultatų.

Virškinimo sutrikimai – šių dienų prakeiksmas?

Virškinimo sutrikimai – šių dienų prakeiksmas?

Virškinimo sutrikimai – šių dienų prakeiksmas?

Šiuolaikiniam žmogui, gyvenančiam įtemptu ritmu, virškinimo sutrikimai yra puikiai pažįstamas palydovas. Tai nestebina, kadangi daugelis mūsų neturi laiko rūpintis sveika gyvensena, pakankamu fiziniu aktyvumu ar subalansuota mityba. Ryte į darbą skubame automobiliu, kad tik greičiau kantriai prisėstume prie kompiuterių ekranų, o pietums skirtą valandą dažnai paaukojame darbiniams rezultatams gerinti. Prie to paties ekrano suvartoję prekybos centre įsigytą sumuštinį bei užgėrę jį n-tuoju puodeliu kavos, neišvengiamai susidursime su organizmo protestu, pareikalausiančiu kuriam laikui pamiršti visus darbus ir trokštamus rezultatus.

Šiandien plačiai paplitusi netinkama mityba – riebaus, kepto, rūkyto, „greito“ maisto vartojimas, valgymas nesilaikant paros režimo ir per dideliais kiekiais – yra viena pagrindinių virškinimo sutrikimų priežasčių. Taip pat virškinimo sistemai neigiamą įtaką daro patiriamas stresas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nepakankamas fizinis aktyvumas, neteisingi su valgymu susiję įpročiai, pavyzdžiui, nepakankamai sukramtomas maistas.

Nors virškinimo ligos gali būti paveldėtos bei kilti dėl įvairių kitų priežasčių, neretai jų būtų galima išvengti pakoregavus gyvenimo būdą. Tačiau net ir sveikos mitybos taisyklių besilaikančius, pakankamai judančius ir sėkmingai su stresu susidoroti gebančius žmones kartais kamuoja nemalonūs sutrikusio virškinimo pojūčiai. Todėl nemažiau svarbu žinoti, kaip sau padėti sunegalavus virškinimui.

Sutrikusio virškinimo simptomus, tokius kaip pavalgius juntamas pilnumas, spaudimas skrandžio srityje, dujų kaupimasis padeda veiksmingai šalinti kompleksinis preparatas virškinimo problemoms spręsti VERDIN Gastro Complexx. Produktas normaliai virškinimo sistemos veiklai palaikyti gaminamas natūraliu augaliniu pagrindu. Jame esantys artišokų, rozmarinų, ciberžolių bei pipirmėčių ekstraktai palaiko normalią tulžies gamybą, padeda reguliuoti kepenų ir žarnyno veiklą.

Norint išvengti virškinimo sutrikimų ateityje, būtina įvertinti šiandien propaguojamą gyvenimo būdą, laiku susirūpinti ir pastebėti daromas klaidas, ilgainiui galinčias lemti rimtų virškinimo organų ligų atsiradimą.

Visa tiesa apie virškinimo sutrikimus

Visa tiesa apie virškinimo sutrikimus

Virškinimo sutrikimai kamuoja kas antrą pasaulio gyventoją. Tačiau apie juos vis dar žinome stebėtinai mažai. Vienas dažniausių pasitaikančių negalavimų – funkcinė dispepsija.

Kuo pasireiškia funkcinė dispepsija?

Ligai būdingi diskomfortą sukeliantys virškinimo sutrikimų simptomai: pilvo maudimas, skausmas, pūtimas, gurguliavimas, rėmuo, tam tikrų maisto produktų netoleravimas, viduriavimas arba vidurių užkietėjimas, blogas burnos kvapas, pykinimas, vėmimas, raugėjimas.

Kokios yra funkcinės dispepsijos priežastys?

Ligą gali išprovokuoti gausus riebaus, kepto, rūkyto, saldaus, greitai paruošiamo maisto vartojimas, normalaus maitinimosi režimo nepaisymas, alkoholio vartojimas, rūkymas, nejudrumas ir viršsvoris, neatsparumas stresui, nerviniai sutrikimai. Taip pat polinkis sirgti funkcine dispepsija gali būti paveldimas genetiškai.
Funkcinės dispepsijos ir dispepsijos su nustatyta priežastimi (organinės dispepsijos) kilmė skirtinga, todėl jų painioti nederėtų. Organinė dispepsija pasireiškia esant įvairių organų susirgimams – sergant opalige, tulžies pūslės, kasos ir kitomis ligomis. Šiame straipsnyje toliau kalbama išimtinai apie funkcinės dispepsijos gydymą ir prevenciją.

Ką daryti užklupus funkcinei dispepsijai?

Funkcinės dispepsijos gydymas priklauso nuo jos klinikinės išraiškos, sutrikimo pobūdžio bei jaučiamų simptomų. Atsižvelgus į šiuos faktorius, gali būti skiriami skrandžio ir žarnyno motoriką reguliuojantys preparatai, rūgštingumą mažinantys vaistai ar kiti medikamentai.
Jeigu virškinimo negalavimai kartojasi retai, yra trumpalaikiai ir smarkiai nepablogina gyvenimo kokybės, funkcinės dispepsijos simptomus galima malšinti vartojant virškinimą gerinančius augalinius preparatus, pavyzdžiui, pipirmėtes (efektyviai mažina skrandžio rūgštingumą, skausmus, spazmus, pykinimą ir vėmimą), ciberžoles (jose gausu kurkumino, skatinančio virškinimą ir saugaus naudoti daugeliui pacientų), rozmarinus (juose esantis eterinis aliejus tonizuoja, stiprina virškinamojo trakto ir tulžies pūslės motoriką, mažina meteorizmo simptomus, pagerina kepenų funkciją, skatina skrandžio motoriką, pagerina virškinimą, slopina blogą burnos kvapą), artišokus ( gerina tulžies išsiskyrimą, kepenų funkciją), kmynus (mažina dujų kaupimąsi) bei kitus virškinimą gerinančių medžiagų turinčius augalus.
Tačiau jeigu virškinimo sutrikimų simptomai yra stiprūs ir kartojasi dažnai, būtina kreiptis į gydytoją.

Ar funkcinė dispepsija gydoma fermentais?

Pajutę virškinimo sutrikimų simptomus, neskubėkite gerti fermentų. Fermentai skiriami esant kasos virškinimo fermentų trūkumui, kada reikalinga pakaitinė terapija šiais fermentais. Visiškas fermentų trūkumas dažniausiai pasireiškia sergant lėtiniu pankreatitu, reta liga, kuri išryškėja pažeidus apie 90 procentų kasos liaukos audinio ir gali būti diagnozuojama tik atlikus specialius tyrimus.

Kaip išvengti funkcinės dispepsijos?

Gydytojai pataria subalansuoti dietą, gerinti kramtymo įgūdžius, vartoti pakankamai skysčių (tačiau negerti valgio metu, nes taip praskiedžiamos skrandžio sultys ir maistas virškinamas blogiau), reguliariai mankštintis, nevalgyti naktį prieš einant miegoti, taip pat atprasti pavalgius prigulti, subalansuoti darbo ir poilsio režimą taip, kad organizmas pailsėtų ir neprarastų atsparumo stresui.