Now Reading
Vyno „gimimo liudijimas“

Vyno „gimimo liudijimas“

Vyno „gimimo liudijimas“

Šiandien užsukę į prekybos centro alkoholio skyrių arba apsilankę specializuotoje vynų parduotuvėje išvystame galybę butelių su margomis etiketėmis. Nuo ko priklauso kokį vyną įsidedame į pirkinių krepšį?

Ko gero, tie, kurie labiau linkę rinktis jau išbandytą skonį — niekada nenusivilia, tačiau juk norisi ir naujų potyrių ar ne? Tad kaip išsirinkti vyną vien žvilgtelėjus į butelį, kada neturi galimybės jo paragauti? Čia mums „patarti“ gali vyno „gimimo liudijimas“ — etiketė.

Dažnai vyno etikečių dizainui skiriama nemažai dėmesio, nes ryškiaspalviais piešinėliais siekiama patraukti akį, nors yra ir tokių vynų gamintojų, kurie savo etiketės nekeitė net 60 metų, pavyzdžiui, „Château Simone“. Visgi etiketė ant vyno butelio skirta ne tik gražiam piešinėliui ir gėrimo pavadinimui, toks „gimimo liudijimas“ neretai savyje talpina visą galybę naudingos informacijos tik reikia sugebėti ją perskaityti.

PRANCŪZIJA

• Etiketės viršuje talpinamas mažytis piešinėlis arba herbas, simbolizuojantis vietovę, iš kurios atkeliavo vynas. Piešinį leidžiama įdėti tik tada, jeigu jis tikrai yra iš to vynuogyno, kuriame gamintas vynas.
• Po paveikslėliu, didelėmis raidėmis matome vynuogyno pavadinimą: Chateau Lamothe Bergeron.
• Kiek žemiau matome vyno pagaminimo metus, kurie užrašomi tik tada, jeigu vynas buvo gaminamas vien iš tų metų vynuogių derliaus.
Haut-medoc — užrašas šioje vietoje paprastai parodo vyno klasę (pranc. haut — aukšta).
Appelation-medoc controlee — kilmę rodantis pavadinimas.
• Kaip ir įprasta 12 % vol. — parodo alkoholio konsistencija, o 35,5 cl — vyno kiekį butelyje.
Mis en bouteille en chateau — pilies pavadinimas, kurį leidžiama nurodyti tik tada, jei iš tiesų vynas buvo išpilstytas Chateau.

ITALIJA

Denominazione di origne cintrollata e garantita — vyno kilmės pavadinimas. Jeigu gaminant vyną nebuvo laikomasi tam tikrų nuostatų, šioje vietoje būna parašyta „Vino di tavolta“ arba „Vdt“.
• Kiek žemiau nurodomi pagaminimo metai ir pagamintų butelių skaičius (pastarąjį nurodyti nebūtina).
Castello di Ama — vyno daryklos pavadinimas (dažniausiai tai Fattoria, Tenuta, Abbazio (vienuolynas), Castellio (pilis).
• Kiek žemiau nurodomas išpilstytojo adresas ir pavadinimas.
• Kaip ir prieš tai matytoje etiketėje nurodoma alkoholio koncentracija ir gėrimo kiekis butelyje.

VOKIETIJA

• Tai aukštos kokybės vynas, dėl to raudonomis raidėmis nurodyta viena iš vyndarystės sričių Mosel-saar-ruwer.
• Žemiau pateikiami pagaminimo metai. Vokietijoje juos nurodyti galima tik tada, jeigu gaminant vyną buvo naudojami 85 proc. tų metų vynuogių.
Avelsbacher Hammerstein — vynuogynas, kuriame buvo surinktos vynuogės.
Riesling — žemiau vynuogyno visuomet nurodoma vynuogių, iš kurių pagamintas vynas, rūšis. Riesling yra baltosios vynuogės auginamos Europoje ir Kalifornijoje.
Kabinett — čia nurodoma kokybės pakopa, o kiek žemiau kategorija: Qualitätswein (aukštos kokybės vynas) arba Qualitätswein mit Prädikat (aukštos kokybės vynas su predikatu).
• Pateiktas AP (vok. Amit Prof) numeris parodo, kad vynas buvo oficialiai patikrintas.
Erzeugrabfüllung — kaip ir prancūzai, vokiečiai nurodo vietovės pavadinimą, kurioje buvo išpilstytas vynas ir kiek žemiau gamintojo adresą.
• Kaip ir ant visų butelių nurodoma alkoholio koncentracija ir gėrimo kiekis butelyje.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

ISPANIJA

• Viršuje užrašomas gamintojo pavadinimas.
• Šioje etiketėje matome pavaizduotus medalius, tai reiškia, kad vynas iš tiesų buvo apdovanotas ir tinkamai įvertintas ekspertų, nes tokį paveikslėlį galima naudoti tik tada, jei tai tiesa.
Viña Ardanza — vyno pavadinimas.
• Po vyno pavadinimo nurodoma išpilstymo vieta ir kilmės vieta (Roja).
Reserva 1987 — nurodomi pagaminimo metai ir kokybės klasė. Ispanai išskiria tris kokybės klases: Crianza — vynas brandinamas statinėse, Rezerva — ilgiau brandinamas vynas ir Gran Rezerva — ilgiausiai brandinamas vynas, paprastai ąžuolinėje statinėje.
• Apačioje, kairėje nurodomas antspaudas su kilmės patikrinimo numeriu. Dešinėje — alkoholio koncentracija ir gėrimo kiekis butelyje.

Kaip matome iš etikečių, jos parodo vyno kilmę, brandą ir kokybę, tačiau visiškai nieko nepasako apie skonį, todėl, kad skonis ir aromatas pristatomi kitoje butelio pusėje ir dažniausiai su vertimu į tos šalies kalbą, kurioje perkate. Verta paminėti, kad vyno skonis, aromatas ar pojūtis jį geriant dažniausiai aprašomi labai vaizdžiai ir ne visada lengva jį suprasti, jei retai tenka kalbėti vyno gurmanams įprasta kalba, be to, tokiu aprašymu dažniau siekiama reklamos, nei iš tiesų pristatyti gaminį, todėl norint išsirinkti tikrai kokybišką vyną, pravartu atkreipti dėmesį ir į svarbiausią vyno dokumentą —  etiketę.

Parengė Indrė Augustinavičiūtė
Nuotr. wine-pages.com

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top