Now Reading
Aš noriu bėgti arba kaip pajudėjus nesustoti

Aš noriu bėgti arba kaip pajudėjus nesustoti

Aš noriu bėgti arba kaip pajudėjus nesustoti
Šylant orams ir grėsmingai artėjant vasaros sezonui miesto džiunglių keliuose, keliukuose, ant šaligatvių, tarpuvartėse, parkuose ir dar šei bei ten sutiksime vis daugiau pavasarį itin mėgstančių dvikojų.

Dažniausiai tai pavieniai rūšies atstovai, tačiau galima matyti ir grupes po du arba tris, o skiriamieji bruožai: laisvo stiliaus, daugeliu atvejų, ryškių spalvų apranga, iš ausų styrantys laidai, savita, kartais juokinga, judėjimo maniera, gilus kvėpavimas. Taip, tai vadinamieji „bėgikai“, o šis straipsnis skirtas iš „urvų“ išvilioti tuos, kurie abejoja, ar yra tokie.

Judėjimas – sveikata

Esminis dalykas, kurį derėtų prisiminti kiekvienam šiuolaikiniam žmogui, tai jog pats jis evoliucionavo gerokai lėčiau, nei keitėsi sunkiai suvaldomos civilizacijos niokojama aplinka. Mūsų kūnas mažai kuo skiriasi nuo to laukinio, kuris buvo čia dar tada, kai niekas nežinojo, kas yra „šilnamio efektas“ ir kuriam daugelį kilometrų tekdavo vytis nuo jo bėgančią vakarienę. Mums dabar užtenka ištiesti ranką, pasiekti mobilųjį telefoną ir maistas „ateina” pats. 

Deja, sveikata vis dar yra glaudžiai susijusi su fiziniu pasirengimu ir patinka mums tai ar ne, kūnui, reikalingi reguliarūs krūviai, o geriausia – ilgai trunkantys aeoribiniai užsiėmimai, tokie kaip ėjimas, važiavimas dviračiu, slidinėjimas, irklavimas ar plaukimas. Taip pat, dar yra bėgimas ir būtent šis sportas (arba laisvalaikio praleidimo forma) dėl to, jog yra prieinamas kiekvienam, kuris gali paeiti, bei apskritai artimas žmogaus prigimčiai, rekomenduojamas daugelio fizinio rengimo trenerių, tiek ir įvairių sričių medikų. 

Apie bėgimo naudą

Apie tai parašytos ištisos knygos, tačiau čia paminėsime tik keletą svarbiausių dalykų. Visų pirma, tai yra bene efektyviausias būdas stiprinti širdies ir kraujagyslių sistemą, labai smarkiai sumažinant tikimybę, jog variklis užkals tuo metu, kai likusi „įranga“ dar bus tinkama naudojimui. 

Antra, ilgą laiką reguliariai bėgiodami sutvirtinsite raumenis bei sausgysles, taip pat padidės ir efektyvus plaučių tūris, taigi galiausiai pamiršite, ką reiškia uždusti ar pavargti.

Trečia, tarp nervų sistemos ir raumenų yra glaudus grįžtamasis ryšys, todėl judėjimas atpalaiduos jus nuo per didelės psichologinės įtampos ir jeigu jau nepanaikins visiškai, tai bent jau sumažins po itin nesėkmingos dienos kilusį susijaudinimą.

Ketvirta, tai padės jums sureguliuoti (skaityk – numesti) svorį. Tiesa, energijos tvermės dėsnis čia taip pat galioja, todėl jei valgysite daug, o bėgiosite mažai įspūdingų rezultatų pasiekti nepavyks. 

Psichologinis pasiruošimas

Didžiausias ir labai dažnai vienintelis barjeras, sulaikantis labai daug žmonių jaukiai įsitaisiusius ir aptingusius minkštasuoliuose, slypi jų galvose. Jei planuojate pradėti bėgioti, nelaukite kol atsiras kompanionas, nesiteisinkite, jog neturite laiko, esate pavargęs, kad lauke pernelyg šilta ar šalta, o gal per sausa ar per drėgna – tokie atsikalbinėjimai yra nieko verti ir tik rodo, jog jums trūksta valios.

Neatidėliokite to rytdienai, kaip kad darėte pastaruosius pora metų, ir jei perkaičius šį tekstą noras dar nors truputėlį padidės išbėkite jau šiandien arba (labai tikėtina) jog niekada taip ir nepradėsite. Kiekvienu atveju yra priežastis, kodėl norite pradėti sportuoti, pasistenkite ją suprasti ir kiek įmanoma konkretizuoti.

Galbūt siekiate atsikratyti streso, ar vėl apsimauti džinsus, kurie visai nesenai dar buvo „kaip tik“, o gal nesustodami ir neuždusdami išbėgti 30 minučių – kiekvienas toks tikslas nėra prastesnis už kitą, svarbiausia, kad tai padėtų jums pagaliau išjudinti sustingusius kaulus.

Reikalavimai aprangai

Išskyrus tuos atvejus, kai pagrindinis bėgimo tikslas demonstracinio pobūdžio, didžiausią dėmesį kreipkite ne į tai, kaip apranga atrodo, tačiau kaip patogiai jūs jaučiatės ją dėvėdami. 

Pradžioje, kol bėgate trumpus nuotolius tai neatrodys labai reikšminga, tačiau jei pamėgsite bėgimą, nenorėsite, kad tai gadintų jums malonumą. Marškinėliai ir apatinis trikotažas turi būti „draugiški“ jūsų kūnui, t.y. sugerti prakaitą ir nesukelti bjaurių alerginių reakcijų ar nutrynimų jautriose vietose – pažastyse ir kirkšnyje. Kostiumas taip pat visai neprivalo būti iš naujausios kolekcijos ir netgi nebūtinai skirtas bėgimui, tinka bet koks, kurį vilkėdami jaučiatės smagiai.

Jei neketinate įsigyti antro, šaltam sezonui skirto komplekto, džemperį verčiau rinktis su kapišonu ir „sandaria“ apačia tam, kad išvengtumėte perpūtimo. Žiemą taip pat neapseisite be šaliko, šiltos kepurės, pirštinių bei storų kelnių. Jei gausiai prakaituojate naudokite galvos raištį – galbūt atrodysite juokingai, tačiau bent nereiks kiekvieną kartą braukti kaktos rankove.

Bateliai, be abejonės yra svarbiausias atributas, taigi jei turite atliekamą pinigėlį nepagailėkite jo specialiai avalynei. Pėdoms čia tenka didžiausias krūvis, todėl jei apavas bus netinkamas, bėgimas gali tapti ne tik nemalonus, bet ir skausmingas.

Pažiūrėkite, kokie yra bėgimo bateliai – lengvi, su storais, bet elastingais padais ir neaukštais paminkštintais auliukais – ir jei negalite įsigyti brangių ir gerų, ieškokite padoraus analogo. Pirkdami batus, matuokitės juos apmovę kojines, su kuriomis ketinate bėgti, pirštams palikite šiek tiek daugiau vietos negu rinkdamiesi kasdieninę avalynę.

Gairės sėkmingam startui

Niekas kitas nepažįsta jūsų kūno ir nesupranta savijautos, taip gerai, kaip jūs pats, todėl nebijokite būti pats sau treneris. Be jokios abejonės, klausykite ir girdėkite, ką sako specialistai, tiek iš sporto, tiek ir medicinos srities, kadangi tai padės jums išvengti grubių klaidų ir greičiau pasiekti norimą rezultatą, tačiau galutinį sprendimą priimkite patys.

See Also
Kaip išsirinkti tobulą piniginę? 3 patarimai

Laikas. Visų pirma, turite rasti kur integruoti bėgimą savo dienotvarkėje. Stenkitės „nutaikyti“ tokį laiką, kuris būtų visada laisvas, tam kad tai nesikirstų su įprastine jūsų veikla ir nekiltų pasirinkimo dilemos tarp bėgimo ir tarkime, ėjimo į kiną. Dauguma bėgikų mėgsta ankstyvus rytus, tačiau jei jums sunku išsiridenti iš lovos ir nejaučiate malonumo iškart šokti į šaltą orą, galite rinktis vėlyvą vakarą.

Skrandis. Nė negalvokite apie bėgimą tol, kol po valgio nepraėjo dvi ar netgi trys valandos – jūsų oranizmui tai nepatiks ir savo protestą jis išreikš skausmais, diegliais, galbūt netgi pykinimu.

Maršrutas.Suplanuokite maršrutą ir prabėkite jį mintyse, pradedant bėgioti patartina rinktis miško, lauko keliukus ir vengti asfaltuotų, betonuotų dangų tam, kad raumenims ir sausgyslėms tektų mažesnis krūvis.

Apšilimas. Prieš startą padarykite keletą apšilimo pratimų, nes nepriklausomai nuo to, kaip smarkiai jūs savimi pasitikite, pramankšta būtina, antraip smarkiai rizikuojate pakenkti nesušilusiems raumenims. Tai ypač aktualu pirmąsias pora savaičių, kol jie pratinsis prie reguliarių krūvių, o jūs stengsitės pajausti, ką ir kaip reikia daryti.

Psichologinė valia. Pirmasis bėgimas visada yra didžiausia psichologinė pergalė, tačiau neleiskite kilusiam entuziasmui užgožti sveiko proto ir nepersitempkite. Jei iš pradžių sunkiai sekasi, kaitaliokite bėgimą su greitu ėjimu, kol po keletos treniruočių pajusite, kad galite bent 10 minučių bėgti nesustodami.

Nesistenkite pernelyg forsuoti tempo, juk sprinteriu tapti turbūt neketinate, o greitis turėtų būti toks, kad oro atsargų jums užtektų dar ir kalbėtis su šalia bėgančiu draugu. Iš pradžių (ir ganėtinai ilgai) jums bus svarbiausia ne įveiktas atstumas, o laikas, taigi chronometras – geriausias jūsų draugas.

Fiksuojama bėgimo trukmė leis lengvai sekti progresą, taip pat, jei norite stebėti organizmo reakciją matuokite pulsą prieš treniruotę, jos metu ir po. Tinkamai apsirengus, sušalti bėgant praktiškai neįmanoma, tačiau jei esate sušilęs ir prakaituotas po ilgo judėjimo, nestoviniuokite gatvėje paplepėti su pažįstamu, o baigę treniruotę ir atlikę keletą trumpų atpalaidavimo pratimų iškart lįskite į dušą ar vonią.

Pabaigai…

Na ir keletas kertinių, kiekvienos mėgėjiškos ar profesionalios bėgimo programos principų. Pirma, poilsis yra svarbi treniruotės dalis, todėl po ilgo ir intensyvaus bėgimo skirkite dieną poilsiui. Antra, tam kad rezultatai gerėtų krūvį būtina laipsniškai didinti. Venkite staigaus pertempimo, prie kurio jūsų organizmas dar nepratęs, tačiau ir nesustinkite. Tiesiog stenkitės išgirsti ir suprasti savo kūno poreikius.

Saulius Rinkevičius

View Comments (0)

Leave a Reply

Your email address will not be published.

Visos teisės saugomos © laikas.lt

Scroll To Top